Ugniagesiai siekia, kad vėžys būtų pripažintas profesine liga

LRT TV naujienų tarnyba
2016-02-08
Pernai Lietuvoje per metus ugniagesiams teko skubėti į daugiau kaip 12 tūkstančių gaisrų. Jiems tenka dirbti sveikatai pavojingomis sąlygomis, kurios dar pasunkėjo dėl vis dažniau statybose naudojamų degių, nuodingų statybinių medžiagų. Šiaurės šalių moksliniai tyrimai rodo, kad dėl išsiskiriančių toksinų ugniagesiai dažnai suserga vėžiu, tad siekia, kad ši liga būtų pripažinta ugniagesių profesine liga.
Ugniagesiai siekia, kad vėžys būtų pripažintas profesine liga
Šiaurės šalių moksliniais tyrimais nustatyta, kad išėję į pensiją ugniagesiai dažnai suserga vėžiu. Darbo aplinkos veiksniai sukelia iki 9 proc. visų vėžinių susirgimų.

Ugniagesiai sako, kad gaisruose vis daugiau žmonių žūsta įkvėpę nuodingų dūmų, kuriuos degdamos išskiria modernios statybinės medžiagos. Tai gali pakenkti ir ugniagesių sveikatai, nes, dirbdami greta gaisro ar gesindami žolę, jie dažnai nenaudoja kvėpavimo aparatų, saugančių nuo nuodingų dūmų.

„Esant vėjui ar tam tikroms klimatinėms sąlygoms, tie dūmai sklaidosi po aplinką. Jie ir į viršų kyla, ir į šalis išsisklaido. Net ir žmogus, esantis už 100 metrų, ar ugniagesiai, kurie rezerve, tikrai gali įkvėpti tų nuodingų medžiagų, kurios tuo momentu jam jokio poveikio nedaro, bet ilgainiui jos kažkur kaupiasi ir atsiliepia kažkokiais susirgimais“, – sako Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos pirmininkas Alfredas Povilanskas.

Šiaurės šalių moksliniais tyrimais nustatyta, kad išėję į pensiją ugniagesiai dažnai suserga vėžiu. Darbo aplinkos veiksniai sukelia iki 9 proc. visų vėžinių susirgimų. Pasak Danijos ugniagesių, jie spaudžia politikus mažinti pavojingų medžiagų naudojimą statybose, vėžį pripažinti ugniagesių profesine liga.

„Politikai turi priimti įstatymus, kad 14 vėžio rūšių būtų pripažinta kaip profesinės ugniagesių ligos. Tai labai svarbu, nes dėl toksinių medžiagų ugniagesių darbas yra labai pavojingas, jie dirba rizikuodami savo gyvybe, kad išgelbėtų kitus žmones“, – teigia Danijos ugniagesių vėžio organizacijos prezidentas Tommy Baekgaardas Kjaeris.
Mokslininkų tyrimai rodo, jog degimo metu išsiskiria daug sveikatai pavojingų kancerogenų, tačiau Lietuvoje tyrimų, nagrinėjančių jų sukeltus vėžinius susirgimus ugniagesiams, nėra atlikta. Nuo 1993m.  iki praėjusių metų profesinė liga diagnozuota tik vienam ugniagesiui.

„Lietuvoje trūksta darbo medicinos gydytojų. Turime tik iki 20 licencijuotų darbo medicinos gydytojų, latviai turi 300, o estai – apie 150. Ugniagesio sveikata yra tikrinama tam tikru periodiškumu ir jį tikrinantis gydytojas turėtų tai pastebėti. Teisiškai, manau, kad nėra tokių apribojimų, kad negalėtų patvirtinti profesinės ligos“, – aiškina Higienos instituto Profesinės sveikatos centro vadovė Raimonda Lingienė.

Šiais metais Lietuvoje jau kilo 900 gaisrų, juose žuvo 31 žmogus. Tai – didžiausias žuvusiųjų skaičius per penkerius metus. Lietuvoje gaisruose žūsta 3 kartus daugiau žmonių 100 tūkst. gyventojų, negu Europos Sąjungos vidurkis.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

    Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris