Trumpinant eiles atsakomybė teks gydymo įstaigoms ir pacientams

Evelina Machova
2018-03-15
 

 
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitetas organizavo klausymus, kuriuose aptartas ir eilių valdymas gydymo įstaigose. Kad pacientai pas gydytojus patektų laiku, pirmiausia reikia sukurti išankstinės registracijos internetu sistemą, atsisakyti gydytojams tenkančių perteklinių funkcijų, be to, būtina peržiūrėti ambulatorinių paslaugų tinklą.
Trumpinant eiles atsakomybė teks gydymo įstaigoms ir pacientams
Seimo Sveikatos komitete trečiadienį svarstytas eilių gydymo įstaigose klausimas.

Ne viskas taip blogai
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos paslaugų stebėsenos, inovacijų ir informacinių sistemų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Donatos Gregerytė, atidėtas eilių įstatymas, kuriame numatyti maksimalūs terminai, per kiek laiko, kokią paslaugą turi gauti pacientas, veikti pradės jau kitąmet. Jei to nebus padaryta, gydymo įstaigoms numatytas tik dalinis apmokėjimas už paslaugas.
 
Tiesa, specialistė pažymi, jog paslaugos gali būti nesuteikiamos laiku dėl kelių objektyvių priežasčių: kilusios epidemijos, kuomet pacientų srautai išauga kelis kartus, sugedus įrangai ir panašiai. D.Gregerytės teigimu, 79 proc. gydymo įstaigų pacientų pas šeimos gydytojus patenka ne vėliau nei per septynias dienas, nepaisant net kilusios gripo epidemijos. Daugiau problemų esą kyla dėl tretinio lygio paslaugų arba pacientui pageidaujant konsultaciją gauti pas konkretų gydytoją specialistą.

Pacientų organizacijos prezidentė Vida Augustinienė teigia, kad pateikti procentai, per kiek laiko pacientai gauna paslaugas, jai kelia šiokių tokių abejonių. Mat visai neseniai pati bandė registruotis ir kompiuterio ekrane pamatė, jog konsultaciją galėtų gauti ne greičiau nei po keturiolikos dienų. „Manau, eilių valdymui nepasiruošta. Vargu ar per tokį trumpą laiką atsirado daugiau gydytojų, daugiau pinigų, be to, yra ir vadinamosios kvotos. Viena didžiausių problemų, kurią matau, - paciento ir gydytojo nesusikalbėjimas, nes gydytojas tam paprasčiausiai neturi laiko“, - sako Pacientų organizacijos prezidentė Vida Augustinienė.

Įmanoma, bet trūksta noro?
Pagalbos onkologiniams pacientams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas, kuris, beje, buvo vienas šio Prezidentės eilių valdymo įstatymo iniciatorių, sako, kad žvelgiant į pateiktus skaičius jie mažai kuo pasikeitę nuo ankstesnių metų - kaip buvo taip ir liko: penkiose iš keturių įstaigų šeimos gydytojo konsultacija suteikiama per numatytus terminus.
„Vadinasi, diskusijos nelabai kur ir pasistūmėjo. Kai girdžiu sakant, jog be papildomų resursų problemos negalima išspręsti, pateikiu pavyzdį, kuomet prieš kelerius metus kartu su gydytojais onkologais šalies gydymo įstaigose nustatėme aiškius terminus, per kiek laiko pacientas turi sužinoti diagnozę ir gauti pagalbą. Šiandien pagalba suteikiama pagal numatytus terminus. Vadinasi, įmanoma. Srautų valdymas gydymo įstaigose skirtingas, tačiau akivaizdu, kad tai yra sisteminė problema, nes pacientas vienu metu gali registruotis pas kelis gydytojus.
 
Pritartumėme ir drausminiam vizito mokesčiui. Jei jau reikalaujame iš gydymo įstaigų efektyvumo, ir patys, kaip pacientai, turime prie jo prisidėti. Be to, sveikatos sistema tokia sudėtinga, kad dažnai net ir patys specialistai nesupranta, ką jau kalbėti apie pacientą. Todėl turime stengtis informaciją pateikti paprasčiau“, - sako Š.Narbutas.
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos vadovas dr. Kęstutis Štaras sako, jog sprendžiant eilių klausimą reikia skirti dvi kategorijas: vizitus pas šeimos gydytojus ir antrinio bei tretinio lygio konsultacijas pas gydytojus specialistus.
 
„Viena problemų yra pacientų neatvykimas. Tarkim, Centro poliklinikoje iki devynių procentų pacientų per metus neatvyksta į paskirtą konsultaciją. Skaičiuojant pinigais tai - 150 tūkst. eurų, tų neatvykimų negalime užpildyti kitais vizitais, o gydytojai, net ir neatvykus pacientui turi gauti atlyginimą. Taip pat mažinant eiles reikia atsisakyti perteklinių funkcijų, pavyzdžiui, įvairių pažymų pildymo įvairioms tarnyboms ir panašiai“, - vardina Vilniaus Centro poliklinikos vadovas dr. Kęstutis Štaras.


 
Komentarai

Kauno klinikų Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas Šarūnas Mačinskas:

- Tik priėmus prezidentės siūlomą eilių įstatymą paaiškėjo, jog yra nemažai problemų, kurios neleidžia jo tinkamai įgyvendinti. Mūsų įstaiga išanalizavo situaciją, kur eilės didžiausios ir ieškojome sprendimų, kaip tai galime pakeisti. Pradėjome likus porai dienų iki vizito skambinti pacientams ir klausti, ar jie tikrai atvyks. Situacija šiek tiek pagerėjo. Analizavome, kiek kartų pacientas turi atvykti į gydymo įstaigą, kad gautų atsakymą dėl diagnozės. Buvo ir tokių atvejų, kuomet gydytojai dažnai išrašydavo siuntimus, nebandydami patys spręsti problemos. Todėl buvo priimtas sprendimas papildomai skatinti gydytojus, kurie išplėstinę konsultaciją atlieka vieno vizito metu. Eilės sumažėjo nuo metų iki mėnesio.


Santaros klinikų direktorė medicinai ir slaugai prof. Danguolė Jankauskienė:
- Srautai yra velniški ir nereguliuojami, jie auga. Turime milijoną apsilankymų per metus, per parą - trys tūkstančiai. Ar galite įsivaizduoti, kokio lygmens vadyba turi būti, kad visiems pacientams, kurie atėjo ne į teatrą, bet į sveikatos priežiūros įstaigą, paslaugas suteikti čia ir dabar. Reikia sisteminių pokyčių. Turime susireguliuoti teisės aktus, turi būti aiškus bazinis paslaugų krepšelis ir realios jų kainos. Tą padaryti sunku, bet reikia. Srautų reguliavimą pirmiausia pradėčiau nuo ambulatorinių paslaugų tinklo. Turime aiškiai sureguliuoti, ką turi padaryti savivaldybės, kokie specialistai turi dirbti regionuose ir į tretinį lygi turi būti siunčiama ne pagal paciento pageidavimą, nors pas mus yra laisvas pasirinkimas, bet gydytojas turi tai spręsti.
 
Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas prof. Vinsas Janušonis:
- Reikėtų tobulinti „Sveidros“ programą, kuri stringa ir prisideda prie eilių didinimo, nes atima gydytojų laiką. Antra problema, kad profesinės sąjungos spaudžia ministeriją ir kartu mėgina reguliuoti viešosioms įstaigoms krūvius. Kitaip tariant, juos mažinti. Nesuprantu, kaip galima viešosioms įstaigoms nustatyti krūvius? Tokiu atveju jas tektų pervesti į biudžetines. Noriu atkreipti dėmesį, kad kol gydymo įstaigos yra viešosios, o ne biudžetinės, krūvių, gydytojų skaičiaus nereikėtų reguliuoti sutartimis. O eiles reikėtų mažinti pradedant nuo tam tikrų specialybių.

 
SAM siūlymai
Tam, kad pacientas pas šeimos gydytojus galėtų pakliūti greičiau ,Sveikatos apsaugos ministerija tikslina pacientų amžiaus grupes, didinamas apmokėjimas už pacientus, kurie yra vyresni nei 65 metai, taip pat šeimos gydytojai turės daugiau galimybių pacientus gydyti kompensuojamais vaistai, mažinant siuntimų pas specialistus skyrimą vaistams. Taip pat bus plečiamos ir šeimos gydytojų kompetencijos, o ateityje kartu su šeimos gydytojais dirbs ir sveikos gyvensenos specialistai. Tačiau bene svarbiausias dalykas, kurį reikia padaryti, - išankstinės registracijos sistemos sukūrimas, kad pacientas negalėtų registruotis vienu metu pas kelis specialistus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris