Tėvai nori, ligonių kasos neduoda

Deimantė Gruodė
2017-06-01
Ligonių kasos skundžiasi, kad artėjant vasarai teritorinius skyrius „užgriūna“ ryžtingi tėveliai, siekiantys išsiųsti atžalas į medicininės reabilitacijos įstaigas. Šie netgi būna iš anksto užsisakę vietą sanatorijoje, o į ligonių kasas atvyksta tik pasiimti pažymos dėl reabilitacijos apmokėjimo PSDF lėšomis. Kur šuo pakastas – klausėme už vaikų reabilitaciją atsakingų medikų.
Tėvai nori, ligonių kasos neduoda
Ligonių kasų atstovai teigia matą akivaizdžią sezoniškumo įtaką teikiamoms medicininės reabilitacijos paslaugoms. Tėvai nori, kad reabilitacija jų vaikams būtų skiriama vasaros metu. Tad kartais išties atrodo, kad tėvai pamiršta, jog reabilitacija – ne vasaros atostogos.

Faktas
Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš PSDF biudžeto iš viso numatyta apie 47,6 mln. eurų, iš jų iki 9,5 mln. eurų, t. y. – iki 20 proc. šių lėšų planuojama vaikams teikiamoms reabilitacijos paslaugoms apmokėti.


Medikai neatlaiko spaudimo?
„Suprantu šeimos gydytojus, kurie, neatlaikę tėvų spaudimo, tiesiog atiduoda jiems vaiko sveikatos dokumentus ir išsiunčia į ligonių kasą. Mane, kaip gydytoją, labiau žeidžia tai, kad vaikų reabilitacija nuvertinta ir sprendimus, susijusius su tuo, kas, kada, kur ir kiek gydytis, kokie tikėtini gydymo rezultatai, gali priimti bet kas“, - sako Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis“ vadovė Audronė Prasauskienė.

Anot jos, jei reabilitacijos iš tiesų reikia vaikui, kuris patyrė traumą, persirgo sunkia liga ar jam buvo atlikta tam tikra manipuliacija (pavyzdžiui, suleistas botulino toksinas ir po to reikia specifinės intensyvios terapijos), kiekvienam ji ranka yra pasiekiama.
 
„Bet jei tėvai ar dar kažkas nusprendė, kad reikia vasarą reabilitacijos Palangoje ar Druskininkuose dėl alergijos, buvusio skrandžio uždegimo, sinusito, nutukimo ar kitos panašios būklės, kurios nesukelia funkcionavimo sutrikimo, tada gal ir sunku patekti į norimą ligoninę. Mes patys susidūrę su atvejais, kai reabilitacijos reikia tuoj pat, stengiamės sudaryti sąlygas vaikui pas mus pakliūti. Sudėtinga, kai mums atrodo, kad vaiko į reabilitacijos ligoninę guldyti nereikia, o tėvams atrodo kitaip“, - sako A.Prasauskienė.
 
Ne vasaros atostogos
„Pastaruoju metu pagausėjo pageidaujančių tėvelių, kad jų vaikučiai gautų medicininės reabilitacijos paslaugas – skambinama į ligonių kasas ir teiraujamasi, kokios yra galimybės tas paslaugas gauti moksleivių atostogų metu, kokios yra naujovės. Tačiau dėl medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją, o ne į ligonių kasų specialistus.
 
Pastebime akivaizdžią sezoniškumo įtaką teikiamoms medicininės reabilitacijos paslaugoms. Tėvai nori, kad reabilitacija jų vaikams būtų skiriama vasaros metu. Tad kartais išties atrodo, kad tėvai pamiršta, jog reabilitacija – ne vasaros atostogos.
Taip pat gyventojai ligonių kasų specialistų dažnai teiraujasi, ar gali tėvai su vaiku vykti į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančias įstaigas“, - sako Valstybinės ligonių kasos atstovas Rimantas Zagrebajevas.
 
Jis akcentuoja, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymu aiškiai nustatyta, jog vaikai iki aštuonerių metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni nei aštuonerių metų amžiaus vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui yra nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos-judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų.
 

Nėra vaikų reabilitacijos specialistų
Savo ruožtu A.Prasauskienė, šioje srityje dirbanti du dešimtmečius, tvirtina, kad pokyčių vaikų reabilitacijos sistemoje vis nematyti.
„Nėra vaikų reabilitacijos specialistų: iki šiol neaišku, kokį išsilavinimą ankstyvosios reabilitacijos ir medicininės reabilitacijos srityse privalo turėti gydytojas, dirbantis su sutrikusios raidos ir funkciją praradusiais vaikais. Kineziterapeutams, ergoterapeutams ir kitiems reabilitacijos specialistams nėra būtinas nei praktinis, nei teorinis papildomas pasirengimas darbui vaikų reabilitacijoje.
 
Lietuvoje egzistuoja dvi vaikų reabilitacijos sistemos: ankstyvoji ir medicininė. Jos viena kitą dubliuoja, bet nebendradarbiauja.
Nėra raidos sutrikimų turinčių ir funkciją praradusių vaikų stebėjimo sistemos. Vaikų reabilitacija nukreipta į stacionarines paslaugas, nes vyresnių vaikų vedžioti į poliklinikas ambulatorinei reabilitacijai dirbantys tėvai neturi galimybių. Lietuvoje yra apie 1150 lovų stacionarinėse reabilitacijos ligoninėse, o Latvijoje, Estijoje – po 30-40“, - pagrindines problemas vaikų reabilitacijos srityje įvardija A.Prausauskienė.


 
Komentaras
Vaikų ligoninės, VUL Santaros klinikų filialo Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vadovas prof. Juozas Raistenskis:

- Mano asmeninė nuomonė tokia, kad susidariusi situacija yra daugiau aktuali Panevėžiui, nes vienintelė stambiausia vaikų reabilitacijos gydymo įstaiga yra sanatorija „Gintaras“. Ji - didžiulė, turi laisvų lovų, o kadangi vaikų Lietuvoje mažėja, paskelbia, kad galėtų priimti papildomai gydytis vaikų į tas laisvas vietas. Tada tėvas ar senelis susigundę pasiskambina ir užsisako vietą sanatorijoje žinodami, kad vaikai – tai piliečiai iki aštuoniolikos metų, draudžiami valstybės. Jie eina į teritorinę kasą ir tikisi, kad jam bus kompensuotas gydymas.
 
Bet tai yra ne gydymas, o geriausiu atveju sveikatinimas, kuris ne pro šalį bet kuriam sveikam vaikui (keletas naudingų organizmą stiprinančių procedūrų). Tačiau šis reiškinys nieko bendra neturi su medicinine vaikų reabilitacija ir susiklosčiusia Lietuvoje situacija, kuri kaip niekad yra puiki.
Mūsų didžiuliam džiaugsmui, nė viena teritorinė ligonių kasa neriboja vaikams reabilitacinio gydymo, suprantama, kuris turi būti paskirtas pagal griežtai apibrėžtas medicinines indikacijas. Gydytojas, remdamasis teisės aktais, mažuosius pacientus siunčia aštuoniolikai, dvidešimt vienai dienai stacionarinei reabilitacijai, ambulatorinei reabilitacijai, sveikatos grąžinamajam gydymui.
 
Žodžiu, situacija kaip niekada yra puiki. Mūsų ligoninėje ką tik buvo suvažiavę vaikų reabilitacijos įstaigų vadovai, kad padiskutuotume, kokia šiuo metu situacija su vaikų reabilitacija. Turbūt žinote, kad ministerijoje sukurta darbo grupė, kuri peržiūri indikacijas vaikų medicininei reabilitacijai. Priėjome bendros nuomonės ir turime pasiūlymų, kuriuos pristatysime birželio 15 dieną Sveikatos apsaugos ministerijoje.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris