Sveikatos draudimo įmokų painiava

Agnietė Vilkišienė
2015-11-23
„Dirbdamas trijose organizacijose sumoku tris mėnesines sveikatos draudimo įmokas, nepaisant to, kad iš kai kurių organizacijų tą mėnesį pajamų negaunu. Tačiau tai toli gražu neužtikrina sveikatos apsaugos – už atliktus man reikalingus tyrimus privalau sumokėti apie penkiolika eurų, po operacijos nusipirkti nekompensuojamus tvarsčius“, - lieja apmaudą VšĮ „Linuva“, „Studijų ekspertai“ ir „M&V Consultants“ vadovas Mindaugas Juška.
Sveikatos draudimo įmokų painiava
Jeigu žmogus trejus metus nesumokėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir nuo sausio mėnesio sumokės vieno mėnesio įmoką – jis vis tiek bus nedraustas.

Trys įmokos
Jau kelerius metus nerimsta aistros dėl sveikatos draudimo įmokų painiavos. Pasak M.Juškos, kol žmogus ramiai dirba pagal darbo sutartį ir įmonės buhalterija apskaičiuoja mokesčius, galvos neskauda: „Problemos iškyla, kai nusprendi kišenę praturtinti papildomomis pajamomis. Norėdamas sumokėti mokesčius, įteisini veiklą ir pradedi jausti atitinkamų institucijų spaudimą. Nesvarbu, ar tavo įkurtas juridinis objektas turėjo apyvartos, o gal veikla nevyksta, privalai papildomai sumokėti PSD įmokas nuo ne mažesnės nei minimalus darbo užmokestis sumos (šiuo metu tai siekia 29 eurus). 
„Sumokėjęs įmoką tikiu, kad nuėjęs pas šeimos gydytoją gausiu atitinkamą sveikatos priežiūros paslaugų paketą. Tačiau tenka nusivilti, nes beveik už viską būtina primokėti.

„Paskambinau į VMI ir išgirdau, kad turiu mokėti tris PSD įmokas kas mėnesį. Tris kartus už vieną žmogų, už tą patį mėnesį! Išeina du šimtai trisdešimt septyni litai per mėnesį (aut. pastaba beveik septyniasdešimt eurų)“, - jau prieš kelerius metus piktinosi tax.lt svetainės lankytojas.
 
Įmokų tvarka nesikeis
Iki šiol privalomojo sveikatos draudimo įmokas administravo dvi institucijos – valstybinė mokesčių inspekcija ir „Sodra“. Nuo kitų metų pradžios jos perduotos į „Sodros“ rankas. Tačiau, panašu, kad nusistovėjusi painiava nesikeis. Susidariusią situaciją „Sodros“ komunikacijos ir tarptautinių ryšių vyriausiasis specialistas Martynas Žilionis vertina itin paprastai. Pasak pašnekovo, žmogus gali dirbti nors ir dešimtyje skirtingų darbų. Kiekviename jų, nuo išmokamos sumos, yra skaičiuojamos sveikatos draudimo įmokos. Juk nėra taip, kad vienas darbdavys sumokėjo PSD, o kitiems nereikia.
Ši tvarka neturėtų keistis „Sodrai“ perėmus PSD įmokų administravimą. Vienintelė paguoda, kad dirbantys pagal darbo sutartį asmenys už pajamas, gautas pagal individualios veiklos pažymėjimą, gali mokėti ne kas mėnesį, o vieną kartą per metus. Tačiau neatmetama galimybė, kad po metų gali keistis sveikatos draudimo įmokų suma.
Akivaizdu, jog situacija sudėtinga, o sistema tobulintina. M.Juška pasisako už savanoriško sveikatos draudimo sistemos sukūrimą. Pašnekovas neatmeta galimybės mokėti didesnes sveikatos draudimo įmokas, norint labiau pasirūpinti savo sveikata. Tačiau už tai būtinos galimybių naudotis platesniu paslaugų paketu garantijos.
Panašią sistemą naudoja JAV. Amerikoje taikoma liberalaus arba, kitaip, savanoriško sveikatos draudimo sistema, kurioje įmokos sumokamos iš asmeninės žmogaus sąskaitos. Ir JAV, ir Europoje PSD įmokos mokamos už vieną žmogų, tik vieną kartą per mėnesį, priklausomai nuo jo gautų pajamų.

 
Ruošiama daugiau staigmenų
Kiti metai pažers ir daugiau staigmenų, susijusių su sveikatos draudimo galiojimu. Numatytais atvejais gyventojams teks padengti PSD įmokų įsiskolinimą ne daugiau kaip už penkerius metus. Iki šiol PSD įmokos buvo mokamos už einamąjį mėnesį arba deklaravus pajamas, kartą per metus, už praėjusį laikotarpį. Nuo sausio pirmos dienos asmenys bus įpareigoti padengti visą PSD įmokų skolą, nors ji galėjo susidaryti per tris ar daugiau metų. Priešingu atveju, sveikatos priežiūrą turės apmokėti savo lėšomis. 

Komentaras 
Valstybinė ligonių kasa Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos pavaduotoja Irena Džiužaitė:
- Šiuo metu VMI administruoja gyventojų, vykdančių individualią veiklą pagal verslo liudijimus, žemės ūkio veiklą bei savarankiškai įmokas mokančių asmenų sveikatos draudimo įmokas. Visų įmokų administravimą perdavus „Sodrai“, iš esmės, mūsų darbas nesikeis.
Gyventojas nesumokėjęs įmokų bus nedraustas ir turės už gydymo paslaugas sumokėti pats. Jeigu žmogus trejus metus nesumokėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir nuo sausio mėnesio sumokės vieno mėnesio įmoką – jis vis tiek bus nedraustas. Nedraustu išliks kol neįvykdys prievolės ir nesumokės visų pradelstų įmokų „Sodrai“. Anksčiau iš gyventojų nebuvo išieškomos PSD įmokos, nes gyventojai nedeklaruodavo pajamų.
Tačiau opesnė problema yra susijusi su asmenimis, kurie nesumokėjo sveikatos draudimo įmokų, nes yra išvykę ir apie tai nepranešė atitinkamoms institucijoms.“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris