Svajojantiems apie ilgesnę slaugą teks palaukti

Deimantė Gruodė
2017-09-08
Kai jauni žmonės masiškai emigruoja, o pasiligoję tėvai lieka namuose, vėlai rudenį arba žiemą bandoma visais įmanomais būdais artimus giminaičius ar šeimos narius „sukišti“ į slaugos ligonines. Tad Seime užregistruotas siūlymas iki šimto aštuoniasdešimt dienų ilginti slaugos ir paliatyviosios pagalbos trukmę daugeliui būtų itin palankus. Tiesa, įstaigų vadovai baiminasi, kad slaugos trukmės ilginimas gali dar labiau pabloginti šių paslaugų prieinamumą.
Svajojantiems apie ilgesnę slaugą teks palaukti
Seime siūloma pailginti maksimalų slaugos terminą iki 180 dienų. Pasiūlymas, atrodytų, patrauklus, tačiau slaugos paslaugas teikiančių ligoninių vadovai teigia, kad jis gali turėti ir neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, gali ilgėti eilės.

Bijo, kad pailgins eiles
Pagal Seime registruotas parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio pataisas maksimali slaugos trukmė būtų šimtas aštuoniasdešimt dienų. Tačiau Vyriausybė teigia, kad ilginti terminą nėra tikslinga.
„Pacientams, kurie gavo palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas 120 kalendorinių dienų ir kuriems reikalinga tolesnė priežiūra, gali būti teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose arba neribotą laiką teikiamos paliatyviosios pagalbos paslaugos, kurių išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis“, – sakoma Vyriausybės išvadoje.
O ką mano slaugos ligoninių vadovai?
 

„Jeigu lovų skaičius nedidėtų ir pacientai vietoj keturių mėnesių būtų guldomi šešiems, aišku, kad slaugos įstaigose pailgėtų eilės, - neabejoja Vilkpėdės ligoninės direktorė Ina Čebotariova.

 
Anot jos, eilėms slaugos įstaigose būdingas ir sezoninis svyravimas. Antai balandžio, rugpjūčio ar gruodžio mėnesių gale laisvų vietų nepritrūksta, ko nepasakytum apie likusius mėnesius. „Tie, kurie įstaigoje atbuvę šimtą dienų, paskui neturi kur dėtis, kartais nori ir patys primokėti. Jiems toks sprendimas būtų itin patogus. Bet likusiai daliai nebūtų labai gerai, nes sumažėtų paslaugų prieinamumas. Kad ir vieniems, ir kitiems būtų geriau, galbūt reikia didesnio lovų skaičiaus“, - svarsto Vilkpėdės ligoninės vadovė.

 
Užtektų ambulatorinės slaugos
„Kuriems tikrai reikalinga sveikatos priežiūra, ženklios medicininės indikacijos, sutinku, kad būtinas ilgesnis negu šimtas dvidešimt dienų laikotarpis. Dabar nemažai daliai pacientų slaugos paslaugų poreikis nėra būtinas. Jiems užtektų ir ambulatorinės slaugos. Reikėtų diferencijuoti paslaugų kodą, įkainius, kad viskas būtų aišku ir sveikatos priežiūros specialistai netaptų įkaitai, nebūtų pastatyti kitoje barikadų pusėje prieš artimuosius ir ligonius“, - sako Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.
 

„Kai politikai pasiūlo tokius, atrodytų, patrauklius sprendimus, vis dėlto būtų gerai pasitarti su specialistais, kurie tiesiogiai dirba slaugos srityje, suskaičiuoti finansinius kaštus, apmąstyti galimybes, privalumus ir pasekmes. Ar tikrai tai yra taip patrauklu ir gera, kaip atrodo, ir kokius tai duos rezultatus?“ – sako Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.

 
Dažnai pacientai ir namiškiai daro spaudimą, kad jiems priklauso šimtas dvidešimt dienų, ir taškas. „Teisės aktuose parašyta „iki šimto dvidešimt dienų“ kalendoriniuose metuose pagal reikalingumą. Bet daugelis mato tik tai, ką nori matyti. Atsirastų konfliktinė situacija tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo. Vėl taikinyje atsidurtų būtent medicinos darbuotojai, kuriems reikėtų tiek namiškiams, tiek pacientams įrodinėti, o kodėl tamstai nepriklauso šimtas aštuoniasdešimt dienų. Ypač tiems, kuriems reikalinga tik slauga, o ne palaikomasis gydymas“, - sako V.Grigienė.
 
Bėda ta, kad sveikatos priežiūros paslauga dažnai yra mišri, persipinanti su socialine sritimi. „Kodėl turėtų sveikatos priežiūros biudžeto riboti finansiniai resursai eiti socialinio atspalvio paslaugoms? Tada reikėtų ieškoti alternatyvių mokėjimo modelių. Kitaip prisidėtų finansinė našta Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui“, - sako V.Grigienė

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

- Vyriausybė ir premjeras nesuvokia, kokia situacija yra rajonuose ir kokio būtinumo yra slaugos paslaugos. Dar kartą premjeras tarsi įteisino kyšius, nes rajonuose, kai jauni žmonės išvyksta ir pasiligoję tėvai lieka namuose, vėlai rudenį ir žiemą visais įmanomais būdais bandoma artimus giminaičius, šeimos narius paguldyti į slaugos ligonines.
 

Tai aš suprantu, kad premjeras toliau yra už tai, kad žmonės būtų kankinami, gyventų nepritekliuje ir nepriežiūroje. Rajonuose situacija yra tragiška. Pavyzdžiui, jeigu Šilalės, Plungės ar Jurbarko ligoninėje pastatytų šimtą slaugos lovų, visos iki vienos būtų užpildytos. Kitas variantas, kada ieškoma įvairaus pobūdžio senelių ar globos namų – juose gulintis asmuo gauna dukart didesnį finansavimą, negu kad gulintis ligoninėje, kur gauna pilną medicininę priežiūrą.

 
Nuomonės
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas:

- Neabejoju, kad tai yra opi problema, kadangi reikėjo globoti amžinatilsį mamą namuose, po to - ir gerontologijos centre. Visada akcentuoju, kad Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos turėtų surasti bendrą kalbą sprendžiant šiuos klausimus, kai iš senelių namų pacientai kilnojami į slaugos ligoninę dviem ar keturiems mėnesiams ir vėl grąžinami atgal. Jie geresnės paslaugos ten negauna, tik vienoje vietoje žmonės turi prisimokėti, kitoje - apmokama mokesčių mokėtų pinigais. Manau, kad šią bėdą seniai jau reikėjo išspręsti ir susitarti. Ne vienerius metus apie tai kalbame, bet trypčiojame vietoje.

 

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova:

- Šimtas dvidešimt dienų iš tikrųjų yra per mažai. Iš patirties galiu sakyti, kad tų dienų labai trūksta, jeigu žmogus turi rimtų fizinės sveikatos sutrikimų, įvairių lėtinių ligų. Tokiam pacientui ir jo artimiesiems kiekviena diena yra brangi. Yra daug sergančiųjų grupių, kuriems būtina pailginti slaugos laiką. Galiausiai, kai yra pailginta slauga ligoninėse, nenukenčia artimieji ir nesikeičia gydymo metodai. Galvojama, kad tokia pagalba valstybei kainuoja brangiau, bet tai yra iš tiesų pigiau, nes žmogų įmanoma „ištraukti“ iš tų būklių ar sveikatos sutrikimų.

 
Valstybinės ligonių kasos atsakymas
Dėl slaugos dienų ilginimo – Vyriausybė nepritarė siūlymui ilginti slaugos paslaugų teikimo ligoninėse trukmę. Dabar tokias paslaugas, apmokamas iš PSDF biudžeto, galima gauti iki 120 dienų per metus.
2015–2017 m. PSDF biudžeto lėšos, skirtos slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų išlaidoms kompensuoti, didėjo. Pernai buvo skirta 9,9 proc. daugiau nei 2015 m. (2015 m. buvo skirta 40,1 mln. Eur, 2016 m. – 44,5 mln. Eur). Tuo metu šiemet skirta 51,8 mln. Eur, o tai yra 13,9 proc. daugiau nei 2016 metais.
Taip pat didėjo ir paliatyviosios pagalbos paslaugų išlaidoms kompensuoti skiriamos lėšos. Pernai šių paslaugų išlaidoms kompensuoti buvo skirta 15,2 proc. daugiau nei 2015 m. (2015 m. buvo skirta 5 mln. Eur), o šiemet 3 proc. daugiau negu pernai – 5,2 mln. Eur.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris