Susivieniję Santaros klinikų gydytojai lopo senas žaizdas

Birutė Vyšniauskaitė
2018-12-27
Gydytojai vienijasi. Tai akivaizdžiai liudija dar pavasarį susikūrusi Santaros klinikų gydytojų sąjungos veikla. Steigti profsąjungą didžiausios šalies ligoninės medikus, anot jų, paskatino siekis ne tik išjudinti įsisenėjusias problemas, bet ir tai, kad valdžios bei darbdavių akivaizdoje jiems dešimtmečiais niekas tinkamai neatstovavo.
Susivieniję Santaros klinikų gydytojai lopo senas žaizdas
„Kai pavasarį buvo keliamos algos, būta tam tikrų pažeidimų. Todėl mes, pasitarę su teisininkais, nutarėme steigti profesinę sąjungą, kuri leistų įstatymų nustatyta tvarka vesti diskusiją su darbdaviu“, – bendraudamas su „Lietuvos sveikata“ teigė Santaros klinikų gydytojų sąjungos (SKGS), vienijančios visų klinikų padalinių gydytojus, vadovas, Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytojas-hematologas Valdas Pečeliūnas.

– Kodėl jūs su kolegomis nebandėte savus interesus ginti su Lietuvos gydytojų sąjunga? 
Kai iškildavo kokios nors problemos ir gydytojams reikėdavo, kad jiems Lietuvos gydytojų sąjunga atstovautų, pagalbos iš jos nesulaukdavome. Ir tai tęsėsi daug metų.
Pagaliau kas nors turėjo imtis iniciatyvos suburti gydytojus realiai veiklai. Mes to ėmėmės.
Profsąjungos branduolį sudaro hematologai-onkologai, o apie juos ėmė burtis ir kitų specialybių gydytojai, nes paaiškėjo, kad ir jie turi seniai susikaupusių problemų, kurių pavieniui išspręsti tiesiog nebeįmanoma.
Kol kas mūsų sąjunga atstovaus tik gydytojams. Šiuo metu turime apie tris šimtus narių iš visų klinikoms pavaldžių filialų. Dabar mūsų tikslas – sustiprinti sąjungą, kad ji veiktų efektyviai ir ja būtų pasitikima.
Siekiame dialogo su darbdaviais, nes iš tikrųjų esame įstaigos patriotai ir norime, kad klinikos veiktų dar sklandžiau, dar efetyviau, kad būtų dar gresnė darbovietė visiems čia dirbantiems.
 
Kokios jūsų sąjungos akiratyje skubiausiai spręstinos problemos?

- Šiuo metu su klinikų vadovybe jau pradėtos diskusijos dėl naujų tvarkų diegimo ir kolektyvinės sutarties.
Mus konsultuojantys teisininkai nurodė, kad Nacionalinė sveikatos apsaugos sistemos šakos sutartis pablogino mūsų sąlygas, lyginant su pernai patvirtintu Darbo kodeksu.  
Taip atsitiko dėl to, kad pernai Lietuvos gydytojų sąjunga neleido kitoms medikų sąjungoms dalyvauti pasirašant sutartį.   
Todėl mes jau kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydami koreguoti patvirtintą gydytojų darbo tvarką, o su darbdaviu pradėjome derybas dėl darbo sąlygų ligoninėje.
Esame užsibrėžę pasiekti, kad SAM su Santaros klinikomis pasirašytų naują sutatį, kuri pagerintų medikų darbo sąlygas.
 

L.S. skaičius
300
- maždaug tiek tiek gydytojų vienija Santaros klinikų gydytojų sąjunga. Šiuo metu tai - didžiausia profesinė sąjunga, veikianti klinikose bei jų padaliniuose.

 
– Ne kartą gydytojai yra skundęsi dėl itin prastų sąlygų kvalifikacijai kelti. Ką šiuo klausimu ketinate daryti?
– Tai – vienas svarbiausių ir kuo skubiau spręstinų dalykų. Šiuo metu gydytojai kvalifikacijai kelti per metus gauna tik tris darbo dienas ir trisdešimt eurų.
Tiek skiriant dėmesio gydytojų tobulėjimui, Lietuvos sveikatos apsaugos sistema tikrai nepradės veikti kokybiškiau, nors Santaros klinikose situacija šiuo klausimu kelis kartus geresnė nei šalyje.
Sąlygas kvalifikacijai kelti būtina gerinti. Todėl siūlome, kad gydytojams tobulintis ne iš ligoninių, o iš šalies biudžeto kasmet būtų skiriama bent po tūkstantį eurų.
Tam prireiktų apie dešimties milijonų eurų. Tokia suma valstybei tikrai nebūtų per didelė našta.
 
– Ar jus patenkino pavasarį valdžios priimti spredimai dėl gydytojų algų padidinimo?
- Atlyginimai buvo papdidinti maždaug dvidešimčia procentų. Tiems gydytojams, kurie anksčiau uždirbdavo mažiau, algos padidėjo ženkliau, o tie, kas gaudavo didesnius atlyginimus sulaukė mažesnio jų padidėjimo.
Bet iki šiol nėra įteisintas apmokėjimas už papildomus darbus ir viršvalandžius, o taip pat nėra aiškiai apibrėžtas gydytojų darbo krūvis.
Šiuo metu klinikose yra įsteigtos dvi darbos grupės, kurios pakankamai konstruktyviai sprendžia darbo krūvio ir darbo apmokėjimo klausimus. 

Kol kas viskas vyksta sklandžiai ir visuomenės pagalbos šauktis nereikia, nes SKGS, kaip konstruktyvus diskusijų partneris, padeda klinikų administracijai.
 
– Vyksta svarbios jūsų sąjungos derybos su klinikų administracija, tačiau ji jau beveik metai neturi nuolatinio vadovo. Kaip tai vertinate?
Tai – neabejotinas trūkumas. Su laikinuoju vadovu, Vaikų ligoninės direktoriumi Juozu Raistenskiu bedraujame tikrai produktyviai, tačiau visas klinikų kolektyvas labai laukia naujo vadovo.
 
– Ar tikitės, kad ir kitais metais gydytojų algos bus didinamos?
– SKGS su kitomis aštuoniomis medikų profesinėmis sąjungomis Sveikatos apsaugos ministerijai įteikė manifestą, kuriame išdėstyti pagrindiniai reikalavimai padėtų iš esmės gerinti šalies gyventojų sveikatos apsaugą.
Juk šiuo metu Lietuvoje žmonių gyvenimo trukmės rodiklis – blogiausias iš visų Europos Sąjungos šalių.
Esame pačiame gale ir pagal tai, kiek sveikatos apsaugai skiriama pinigų nuo šalies bendrojo vidaus produkto. Lietuvoje skiriama šeši su puse procento, o ES – dešiumt.

 
– Koks Lietuvos ir ES šalių medikų algų santykis? 
– ES šalyse medikų atlyginimai maždaug pustrečio karto viršija vidutinį darbo užmokestį. Deja, Lietuvoje medikams mokami atlyginimai mažiau nei du kartus didesni už vidutinę algą.
Mes valdžios neprašom tokių atlyginimų, kokius gauna kolegos Skandinavijos šalyse, Vokietijoje ar Anglijoje, tačiau norėtumėm, kad jie kaip ir tose šalyse būtų du ar pustrečio karto didesni už vidutinę algą.
 
– Į kokius kriterijus siūlote atsižvelgti, nustatant gydytojų darbo krūvį, o kartu ir atlyginimą?
– SKGS nariai įsitikinę, kad pertvarkant gydytojų užmokesčio apskaičiavimą, ne pats svarbiausias rodiklis yra darbo stažas, nors būtent jis šiuo metu viską lemia.
Darbo stažas turi reikšmės gydytojų patirčiai, tačiau ne pačios svarbiausios. Taip pat būtų gerai, kad kvalifikacija būtų apibrėžiama, remiantis ne tik moksliniais laipsniais.
Juk nebūtinai tie, kurie turi aukščiausius mokslinius laipsnius, yra patys geriausi gydytojai. Galima remtis ir kitais kriterijais.
 
Kaip vertinate pastarosiomis savaitėmis įsisiūbavusią diskusiją dėl Vyriausybės ir SAM rengiamos rajoninių ligoninių pertvarkos, kuri neabejotinai paliestų ir didžiąsias šalies ligonines?
– Sveikatos apsaugos įstaigų tinklo reforma – gyvybiškai būtina. Tačiau, ją įgyvendinant, pirmiausia būtina paisyti pacientų interesų ir užtikrinti medikų socialines garantijas.  
Be to, kalbant tik apie rajoninių ligoninių pertvarką, klausimas pateikiamas per daug paprastai. Turi būti parengtas kompleksinis sveikatos įstaigų pertvarkos planas. Tokios nuostatos laikosi ne tik SKGS, bet ir dar devynios medikų profesinės sąjungos.
Esu tikras, kad dėl šios pertvarkos būtina išsami diskusija, kurioje dalyvautų kuo didesnis medicinos įstaigų atstovų ratas.
Deja, kol kas tokios diskusijos nėra. Girdime tik gandus. Kad reforma būtų kokybiška, tiesiog privalu, jog diskusijose dalyvautų ir įstaigų vadovai, ir jų darbuotojai.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris