Sunkios būklės dializuojami ligoniai pasmerkiami mirčiai

Deimantė Gruodė
2018-04-27
Ką daryti su ypač sunkios būklės dializuojamais ligoniais, kurių nenori priimti slaugos namai? „Jie ilgai guli ligoninėse, kol šeimos nariai ką nors sumąsto arba žmogus paprasčiausiai numiršta“, - pasakoja pacientų atstovai, prisibeldę pas sveikatos apsaugos ministrą. Tiesa, tokių pacientų bei jų artimųjų raudos sveikatos politikams, panašu, nė motais.
Sunkios būklės dializuojami ligoniai pasmerkiami mirčiai
Bene daugiausiai palaikymo sulaukia siūlymas, kad šalyje turėtų būti bent vieni slaugos namai, kurie priimtų itin sunkios būklės dializuojamus pacientus.

Iš ministerijos - tyla
„Jei žmogus yra dializuojamas ir negali pasikelti iš lovos, tam tikrą laiką dializės jam atliekamos ligoninėje. Bet kai ligonis išrašomas, nė viena slaugos ligoninė nenori jo priimti. Net jei pacientas bus slaugomas namuose, vis tiek nebus galimybės jį dializuoti. Tiesiog jis yra pasmerkiamas mirti“, - su tragiška tokių pacientų bei jų šeimos narių situacija supažindina asociacijos „Gyvastis“ atstovė Elona Rutkauskienė.
Geriausiu atveju artimiesiems siūloma patiems susirasti, kur dializuoti sunkiai sergantį šeimos narį. Bet ir tuomet rūpesčiai nesibaigia, mat dializės centrai gulinčių pacientų nevežioja. Tad artimieji priversti ne tik ieškoti specialaus transporto, bet ir plačiai atverti piniginę. Belieka stengtis, kad neįgalusis būtų kuo ilgiau išlaikomas ligoninėje, kur jam užtikrinamos dializės.
 
Tokie dializuojamų pacientų bei jų artimųjų vargai pasiekė ir sveikatos pasaugos ministro Aurelijaus Verygos ausis. Susitikęs su pacientų deleguotais asmenimis bei Santaros klinikų gydytojais nefrologais jis žadėjo kviestis dializės centrų atstovus, kuriems skriejo nemažai kritikos strėlių, esą šie atsirenka jiems „patogius“ pacientus.
„Man atrodo, kad viskas taip ir pasibaigs tyla, nes iš ministerijos negavome jokių žinių. Ministras, kaip žadėjo, galėjo sukviesti visas puses ir pakalbėti apie tam tikras galimybes, išeitis. Matyt, tai - ne pirmo svarbumo klausimas“, - atsidūsta pacientus atstovaujanti E.Rutkauskienė.


L.S. skaičius
90 
– maždaug tiek šalyje iš 1300 dializuojamų žmonių yra sunkios būklės, gulintys ligoniai.

 
Vargai dėl nepritaikyto transporto
„Pagrindinė problema – nepritaikytas transportas. Kai artimieji turi pinigų, gali kas antrą dieną samdyti greitosios pagalbos automobilį. Centrai paprastai sudaro sutartis su taksi arba naudojasi socialinio transporto paslaugomis, bet pastarasis yra pritaikytas sėdintiems ratukuose. O gulintiems ligoniams netinka. Tuo labiau, jei gyvenama ne pirmame aukšte“, - sako E.Rutkauskienė.
Pastaruoju metu daug diskutuojama apie užsienyje prigijusią praktiką į namus skolinti peritoninės dializės aparatą.
„Namuose pastatyti dializės aparatą ir skirti slaugytoją, o kartais ir gydytoją – yra per didelė prabanga Lietuvai. Kai buvome pas ministrą, net nesvarstė šio varianto – iš karto numojo ranka“, - prisiminė E.Rutkauskienė.
 
Siūlo keisti įstatymus
„Lietuvoje yra keistoka situacija, nes dializės reikalavimuose nėra įrašyta, kad šias paslaugas teikianti įstaiga privalo vežioti pacientus. Taigi reikėtų keisti įstatymą. Daugumoje Vakarų Europos šalių vežiojimo paslauga būna įtraukta į dializės kainą. O, pavyzdžiui, Čekijoje, ligonių kasos organizuoja atskirus konkursus ligonių vežiojimui ir dializės paslaugų teikėjai tuo nesirūpina“, - sako Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos viceprezidentas Remigijus Laugalys.
Sveikatos apsaugos ministerija irgi įžvelgė trikdžių teisės aktuose. „Nurodyta, kad slaugos ligoninėje gali būti gydomi sergantieji lėtiniu inkstų nepakankamumu, išskyrus dializuojamus pacientus, jeigu nėra užtikrinamas jų transportavimas į dializes atliekančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Matyt, šio punkto nuostatos ir kliudė slaugos ligoninėms įgyvendinti transportavimo klausimą“, - tuomet sakė SAM Slaugos koordinavimo skyriaus vedėja Odeta Vitkūnienė.

 
Specialistų deficitas
Bene daugiausiai palaikymo sulaukia siūlymas, kad šalyje turėtų būti bent vieni slaugos namai, kurie priimtų itin sunkios būklės dializuojamus pacientus. Anot R.Laugalio, įstaigai daug sunkiau prisikviesti specialistus, nei įsigyti dializės aparatus.
„Šiuo metu dializės centruose ar skyriuose gali dirbti ne tik nefrologai, bet ir kitų sričių specialistai, per penkerius metus išklausę septyniasdešimt dvi valandas nefrologinių kursų. Bet vis tiek kartą per mėnesį turi konsultuoti nefrologas. Lietuvoje, mano žiniomis, didelė problema, kad nefrologai nenori važiuoti į provinciją. Vilniuje, Kaune susispietę, po ketvirtį etato graibo. Trūksta ir dializės slaugytojų“, - sako R.Laugalys.
Anot jo, Lietuvoje dializės centrai buvo kuriami kas kur nori ir kada nori. „Pavyzdžiui, viename mieste yra trys dializės centrai ir visi - pustuščiai. Gal geriau būtų vienas centras, dirbantis visu pajėgumu. Šiuo metu dializės vietų yra vos ne dvigubai perdaug negu reikia“, - sako R.Laugalys.

 

Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

- Manau, kad sveikatos apsaugos ministras savo tvarkoje galėtų numatyti išimtis ir pasakyti: jei yra gydytojų konsiliumo sprendimas, kad žmogus negali judėti ar dėl judėjimo gali būti tik blogiau, tokiu atveju gydymo įstaiga jo gulėjimą laiką galėtų pratęsti. Galime surasti finansavimą transportavimo paslaugoms iš slaugos ligoninės į dializės centrus. Nemanau, kad čia būtų labai dideli pinigai.
 
Bet klausimas yra kitas, - ar žmogus atlaikys tuos visus važiavimus? Manau, kad yra ligonių, kuriems pervežimas fiziškai nepakeliamas. Tokio paciento buvimo vieta, mano įsitikinimu, turėtų būti labiau orientuota prie gydymo įstaigos. Be to, yra socialiniai projektai, kur galime kalbėti, ar žmogui, kuriam reikia dializių ir kuris gyvena Juodainiuose ar Kvėdarnoje, o dializes atlieka Klaipėdoje ir Tauragėje, galima suteikti socialinį būstą, kad jis būtų kuo arčiau dializės centro. Supraskime, kad turime ieškoti būtų kaip nors padėti tokiems žmonėms.

 
SAM atsakymas
Konkrečių sprendimų dar nėra
„Iš tiesų šiuo metu tokie pacientai susiduria su kliūtimis, tačiau slaugos paslaugų Lietuvoje trūksta apskritai, ne tik pacientams, kuriems yra būtinos dializės paslaugos. SAM šiuo metu yra diskutuojama ir planuojama, kaip būtų tikslingiausia keisti teisės aktus, kad paslaugų prieinamumas visiems pacientams gerėtų. Šiuo metu konkrečių sprendimų dar nėra priimta, nes jie turi būti esminiai ir apimantys slaugos sritį plačiąja prasme“, - rašoma SAM pateiktame atsakyme.
Kaip informavo SAM, gegužės 21 d. pas LR SAM kanclerį yra kviečiamas pasitarimas įvardytos problemos galimiems sprendimams aptarti. Planuojama, kad pasitarime dalyvaus suinteresuotos pusės (pacientų organizacijų, slaugos ligoninių, savivaldos institucijų atstovai).

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris