Sukūręs paminklą J.Basanavičiui, skulptorius įgijo ir mediko patirties

Monika Pavasarytė
2018-11-22
„Didžiausias iššūkis buvo sukurti jį nematytą. Sukūriau savo Basanavičių. Gilinuosi, koks jis buvo išvykęs svetur ir sugrįžęs, jauno ir brandaus amžiaus. Visa tai stengiausi kiek įmanoma sukoncentruoti į figūrą, portretą. Dar norisi emociškiau pažvelgti į portretą, įdėti į jį daugiau dvasios,“ – taip skulptorius Gediminas Piekuras kalbėjo šių metų vasarą, apie kuriamą paminklą tautos patriarchu tituluojamam Vasario 16-osios akto signatarui Jonui Basanavičiui.
Sukūręs paminklą J.Basanavičiui, skulptorius įgijo ir mediko patirties
„Tai, kad Jonas Basanavičius buvo gydytojas žinau ir žinojau, prieš pradedant kurti jam paminklą. Netgi ties parašu po paminklu bus įrašytas žodis – „daktaras“. Šis biografijos faktas ėjo per visą jo gyvenimą. Jis tai mini ir pats savo dienoraščiuose“, – pasakojo skulptorius Gediminas Piekuras apie faktus, kuriais remdamasis kūrė paminklą patriarchui.

Vieno iškiliausių Lietuvos istorijos veikėjų, sugebėjusio Lietuvos tarybos narius 1918 m. vasario 16 d. suvienyti pačiam svarbiausiam valstybės tikslui – nepriklausomybės paskelbimui, rytoj, penktadienį, bus minimos 167-osios gimimo metinės. Ir šia proga po ne vienerius metus trukusių diskusijų, pagaliau ir Vilniuje, šalia Nacionalinės filharmonijos pastato, kur nepriklausomybės paskelbimo priešaušriu yra posėdžiavęs Didysis Vilniaus Seimas, pagaliau paminklas J.Basanavičiui bus atidengtas.
 
„Tai, kad J.Basanavičius buvo gydytojas žinau ir žinojau, prieš pradėdamas kurti jam paminklą. Netgi ties parašu po paminklu bus įrašytas žodis „daktaras“. Šis biografijos faktas ėjo per visą jo gyvenimą. Jis tai mini ir pats savo dienoraščiuose“, – pasakojo G.Piekuras apie faktus, kuriais remdamasis kūrė paminklą patriarchui.
Tačiau kokių nors detalių, liudijančių, kad J.Basanavičiaus profesija – medikas, skulptorius atsisakęs. Jos būtų buvę per daug teatrališkos.

„Būtų gerai, kad apie J.Basanavičiaus išsilavinimą ir veiklą žinotų tie, kas ateis pasižiūrėti jam skirto paminklo. Visų jo nuopelnų ar veiklos bruožų paminkle pavaizduoti tiesiog neįmanoma ir galbūt net nereikia“, – svarstė G.Piekuras, laukiantis vilniečių ir sostinės svečių vertinimo.
 
Paklaustas, ar daug sveikatos tiesiogine ar netiesiogine prasme sugadino toks atsakingas, sunkus ir ypatingos kūrybinės energijos pareikalavęs darbas, skulptorius paslaptingai šyptelėjo: „Jau rašau knygą „Basanavičius ir mano ligų istorija“.
Kokios ligos buvo ištikę, kuriant paminklą, o gal dar ir iki šiol kamuoja, skulptorius atskayti nepanoro. Paslaptį nori išlaikyti iki knygos pasirodymo. O gal ta knyga – tik pokštas?
 
„Kai parašysiu ją, ji pravers ne tik skulptoriams, bet ir visiems kitiems žmonėms“, – stengėsi išlaikyti intrigą G.Piekuras.
Tačiau prisipažino, kad, nepaisant ažiotažo, kuris tvyrojo ne vienerius metus dėl to, kad Vilniuje iki šiol nėra paminklo J.Basanavičiui, kur jį geriau pastatyti ar koks jis turėtų būti, gerosios patirties kūrybos proceso metu būta daugiau.

 
Jonas Basanavičius 

(1851 m. lapkričio 23 d., Ožkabaliuose, Bartninkų valsčius, Vilkaviškio apskritis – 1927 m. vasario 16d., Vilniuje. Palaidotas Rasų kapinėse.) – lietuvių visuomenės veikėjas, pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius, vienas svarbiausių nepriklausomybės siekėjų, mokslininkas, gydytojas.
J.Basanavičius gimė 1851 m. pasiturinčių ūkininkų šeimoje.  1868 m. buvo priimtas į Marijampolės keturklasę miesto mokyklą. 1873 m. pabaigęs Marijampolės gimnazijosketurias klases, atsispyrė tėvų spaudimui toliau mokytis Seinų kunigų seminarijoje ir išvyko tęsti mokslų į Maskvą.
 
1873 m. įstojo į Maskvos universiteto Istorijos-filosofijos fakultetą, bet jau 1874 m. rudenį, gavęs mokslo stipendiją perėjo į Medicinos fakultetą. 1879 m. birželio 11 d. baigė universitetą ir gavo teisę verstis gydytojo praktika.

Kultūrinę ir politinę veiklą pradėjo dar studijuodamas Maskvos universitete. Tyrė Lietuvos istoriją, lietuvių kultūrą, kalbą, rinko tautosaką. 1874 m. parengė lietuvišką elementorių, bet negavo leidimo spausdinti.
 
1904 m. prasidėjus rusų-japonų karui atsirado proga grįžti į tėvynę. 1905 m. liepos 31 d. jis Nemunu atplaukė į Kauną, o kitą dieną jau atvyko į Vilnių.
1905 m. Didįjį Vilniaus Seimą, J.Basanavičius vadovavo jo organizaciniam komitetui.
Jo pastangomis 1907 m. rugsėjo 25 d. įkurta Lietuvių mokslo draugija. Jis jai vadovavo iki 1927 m., redagavo jos tęstinį žurnalo tipo leidinį „Lietuvių tauta“.  1917 m. rugsėjo 18-22 d. Vilniuje vykusioje Lietuvos visuomenės atstovų konferencijoje, buvo išrinkta Lietuvos Taryba. 1918 m. vasario 16 d. išsipildė ilgai laukta J.Basanavičiaus svajonė – jo pirmininkaujami 20 Lietuvos Tarybos narių paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. J.Basanavičius pirmasis pasirašė Nepriklausomybės aktą.
 
1927 m. vasario 16 d., kai visa Lietuva džiaugsmingai šventė devintąją Lietuvos nepriklausomybės sukaktį, 18 val. 50 min. dr. J. Basanavičius mirė. Lietuvoje buvo paskelbtas 5 dienų gedulas. Laidotuvės vyko vasario 21 d. J.Basanavičius palaidotas Rasų kapinėse.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris