Spragas lopys „nuodėmės mokesčiais“?

Deimantė Zailskaitė
2015-11-23
„Mūsų idėja - kad pelnytis iš piliečių silpnybių, pavyzdžiui, svaiginimosi alkoholiu, valstybė galėtų tik panaudojusi pelną tų silpnybių mažinimui per švietimą, kultūrą, sportą, užimtumą, parklupusiųjų gydymą, reabilitaciją ir reintegraciją į visuomenę“, - siūlo Seimo narys Rokas Žilinskas. Jo idėja sulaukia pritarimo, bet ją įgyvendinant – neabejojama - reikės nueiti kryžiaus kelius.
Spragas lopys „nuodėmės mokesčiais“?
„Mūsų idėja padaryti taip, kad pelnytis iš piliečių silpnybių – polinkio lošti, svaigintis alkoholiu, rūkyti, - valstybė galėtų tik panaudodama pelną toms silpnybėms mažinti per švietimą, kultūrą, sportą, laisvalaikį, užimtumą, parklupusiųjų gydymą, reabilitaciją ir reintegraciją į visuomenę“, - sako Seimo narys Rokas Žilinskas.

Skirti visuomenės sveikatinimui
Kadangi Seimo narys konservatorius Rokas Žilinskas pats turėjo rimtų problemų su alkoholio vartojimu, po kiekvieno viešo pasisakymo į jo elektroninį paštą plūsteli laiškų banga. Rašo priklausomybę turintys asmenys. Parlamentaras pareigingai atsako į kiekvieną laišką.
„Pakartotino laiško, deja, sulaukiu tik iš vieno procento parašiusiųjų. Žmonės ieško stebuklingos piliulės. Labai sunku išaiškinti, kad viskas priklauso tik nuo jų pačių: reikia norėti ir tikėti. Tik tada bus įmanoma prisikelti.
Užkalbėjimai, burtai, kodavimai, implantai dėlto ir neveikia, kad žmogus nori atsikratyti atsakomybės. Užkalbėk, paburk, užkoduok ir aš staiga nieko nedarydamas imsiu negerti“, - sako R.Žilinskas.

„Kur keliauja tie pinigai, kuriuos generuoja alkoholis ir tabakas? Jie yra tiesiog perskirstomi per biudžetą ir tik menka dalis jų tenka atlyginti tą žalą, kurią daro alkoholis, rūkalai.
Mes turime Nacionalinį vėžio institutą. Kodėl jo nefinansavus iš tabako akcizo? Galbūt jį būtų galima padaryti pirmaujančiu institutu pasaulyje su mūsų aukštu medicinos lygiu? Turime tobulą detoksikaciją, tobulą reabilitaciją, anoniminių alkoholikų draugijos veikia visur, kur tik įmanoma. Bet kur yra informacija žmonėms apie tai? Kaip padaryti, kad po detoksikacijos žmogus nueitų tiesiai į reabilitaciją, nes toksikologai pasakoja, kad reabilitacijos siuntimus jie randa čia pat išmestus prie detoksikacijos centrų į šiukšlių kibirus.
Tai yra didžiulės spragos sistemoje. Ją reikia peržiūrėti iš esmės. Ne peržiūrėti, o turbūt sukurti naują“, - svarsto R.Žilinskas.
Parlamentaras su bendraminčiais subūrė ekspertų grupę, kuri užsiima naujos sistemos kūrimu. „Mūsų idėja padaryti taip, kad pelnytis iš piliečių silpnybių – polinkio lošti, svaigintis alkoholiu, rūkyti, - valstybė galėtų tik panaudodama pelną toms silpnybėms mažinti per švietimą, kultūrą, sportą, laisvalaikį, užimtumą, parklupusiųjų gydymą, reabilitaciją ir reintegraciją į visuomenę.
Pirma, loterijų pinigus turime skirti kultūrai, alkoholį šalinti iš regos lauko, daryti jį mažiau prieinamą per licencijų skaičių, įvesti griežtus apribojimus neparduoti jo tiems, kurie neturi teisės jo įsigyti. Galbūt parduoti jį su asmens tapatybės pažymėjimais ir neparduoti žmonėms, kurie yra padarę prasižengimų, susijusių su alkoholio vartojimu. Amerikiečių pavyzdžiu įvesti specializuotus teismus, kurie už nesunkius prasižengimus, susijusius su kvaišalais, leistų žmogui rinktis: arba jis moka dideles baudas ar keliauja į „cypę“, arba eina gydytis.
Mes siūlome alkoholio ir tabako generuojamus pinigus (mes negalime uždrausti alkoholio ir rūkalų, tai būtų precedento neturintis atvejis) panaudoti visuomenei sveikatinti. Norime, kad alkoholio, tabako, lošimų sistema taptų socialiai atsakinga. Dėl to norėsime, kai numatysime gaires, kur link einame ir kokią sistemą norime sukurti, sodinti prie bendro stalo visus: gamybininkus, platintojus, prekybininkus, vartotojus - taip pat“, - sako parlamentaras.
 
Teks nueiti „kryžiaus kelius“
Seimo narys darbietis Kęstutis Daukšys diskusijas keliantį siūlymą vertina itin palankiai: „Jeigu surastų galimybių iš biudžeto paimti bent penkis procentus, kurie būtų gauti iš akcizo, ir skirti antialkoholinei programai - būtų labai gerai. Jeigu dešimt – dar geriau. Be abejo, kelias bus sunkus, nes visada atrodo, kad ir tam, ir tam pinigų reikia...“

Parlamentaras, galima sakyti, nuėjo kryžiaus kelius, kol buvo pritarta jo siūlymui dalį nuo tabako akcizo skirti rūkymo antireklamai. Steigti Valstybinį visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, kuris kontroliuotų ir paskirstytų šias lėšas, Seime buvo svarstoma dar 2011 metais. Iš pradžių siūlyta skirti penkis procentus iš alkoholio ir tabako akcizo surinktų pajamų, tačiau Seime tam nebuvo pritarta. Tuomet apsistojo ties dviem procentais, galiausiai - numatyta vos pusė procento.
Vienas idėjos iniciatorių K.Daukšys teigia, jog vien tai, kad buvo numatyta steigti tokį fondą - didžiulis laimėjimas.
„Draudimais alkoholio vartojimo nesumažinsime. O auklėjimu iš tikrųjų galime sumažinti alkoholio vartojimą ir mažiau pinigų skirti nuo alkoholio priklausomybę turinčių asmenų gydymui.
Manau, kad pinigai, skirti antireklamai, sudarytų tris kartus mažesnes sumas, kurios reikalingos alkoholio pasekmėms šalinti“, - neabejoja K.Daukšys.


 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys socialdemokratas Juras Požela: 

- Panašiu principu Skandinavijos šalyse veikia sistemos. Tai vadinami nuodėmės mokesčiai, kai už lošimus, alkoholį ir tabaką didesnė dalis surenkamų pinigų yra skiriama būtent prevencinėms programoms. Tai vertinčiau kaip pakankamai svarstytiną dalyką. Bet tai, kad reikėtų skirti visą mokestį, nerealu. Iškart turime kelti klausimą: o kur nuimsime?
Reikėtų kalbėti apie neseniai patvirtinto sveikatingumo fondo didinimą. Kaip žinia, dabar Vyriausybė patvirtino pusę procento nuo surenkamo akcizo. Manau, kad jį tikrai galima kelti. Lygiai taip pat reikėtų kelti sportui ir kūno kultūros rėmimui skirtą procentą.
Taigi, klausimas yra diskutuotinas. Jeigu būtų pasiūlymas, tarkime, pakelti nuo pusės procento iki vieno arba pusantro procento – tikrai vertinčiau kaip realų pasiūlymą ir būtų galima suvienyti pajėgas ir, smarkiai neiškraipant biudžeto balanso, tai padaryti. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris