Sociologas: į sveikatos apsaugos ministrus bus ką pasiūlyti

Deimantė Zailskaitė
2016-10-13
„Manau, kad grakšti valdžia ir pajudėjimas iš sustingimo teigiamai nuteiktų masiškai emigruojančius tautiečius“, - įsitikinęs sociologas, socialinių mokslų daktaras Vladas Gaidys (64 m.). Per šiuos rinkimus, jo teigimu, valdantiesiems koją pakišo iš visų pusių kritikuojamas naujasis Darbo kodeksas, kuris būtų skaudus ir medikų bendruomenei. Atliktų apklausų duomenimis, jo populiarumas nykstamai mažas: jį teigiamai įvertino vos 4 procentai apkaustų gyventojų.
Sociologas: į sveikatos apsaugos ministrus bus ką pasiūlyti
„Labai neįprasta, kad prekybiniai tinklai nusprendė kovoti su alkoholio vartojimu. Kol kas man sunku patikėti, kad viskas daroma iš altruistinių motyvų. Negi vardan Lietuvos prekybos tinklai nusirėžė tokią didelę pelno dalį? Jeigu patikėčiau, tikrai labai gerbčiau prekybininkus už tokį pasiaukojimą“, - įsitikinęs sociologas, socialinių mokslų daktaras Vladas Gaidys.

- Kaip vertinate ką tik praūžusius Seimo rinkimus: ar jums, sociologui, buvo daug netikėtumų ir staigmenų?
- Turbūt pats įdomiausias momentas – tai išankstinis balsavimas, kai Vilniuje jaunimas po kelias valandas stovėjo eilėje. Tai tikrai kažkas naujo ir perspektyvaus. Partijos - konservatoriai ir liberalai, - kurios jau ne pirmą kartą intensyviai panaudojo šiuolaikines technologijas ir socialinius tinklus, išlošė. O Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo, socialdemokratų pėdsakai internete ir socialiniuose tinkluose buvo mažiau pastebimi.
 
Žvelgiant į užsienio šalis, kur ateina labai daug balsuojančiųjų, paprastai likus mėnesiui iki rinkimų apeinamos teritorijos ir žmonės yra suregistruojami kaip rinkėjai. Jeigu gyventojo nėra, jis nepatenka į rinkėjų sąrašus.
Kai kuriose šalyse netgi taikomos tam tikros sankcijos ar pagrasinama, kad nebus mokomos socialinės išmokos, jeigu tu nevykdai pilietinių pareigų. Tokios priemonės veikia, netgi jeigu žmogui bus dešimties eurų praradimas.

 
Lietuvoje daug žmonių išvažiavę, būstus išnuomoję arba užrakinę. Jeigu registruotum likusius, galbūt susidarytų aštuoniasdešimt procentų. Vykdant apklausas, mums duris atidaro tie, kurie labiau domisi politika, turi aukštąjį arba aukštesnįjį išsilavinimą – pažangesnė gyventojų dalis. Kaip tik tokie yra medikai. Jie ir į klausimus atsakinėja, ir balsuoti eina.
 
- Iš lyderiaujančių partijų sąrašo ar matote potencialų sveikatos apsaugos ministrą?
- Spėju, kad yra gerai apgalvoti konservatorių sąrašai – nemažai pritraukta jaunesnių žmonių ir profesionalų, kurie tikrai susigaudo sveikatos apsaugos sistemoje. Neabejoju, kad valstiečiai ir žalieji, kurie profesionalumą bent jau deklaruoja įtikinamai, irgi atras kandidatų. O socialdemokratai turi Antaną Vinkų, kuris pirmame rinkimų ture neblogai pasirodė.
 
- Kas lėmė tokį stiprų valdančiųjų kritimą? Būta nemažai skandalų. Bet jų turėjo ir liberalai, kurie pasiekė tikrai neblogą rezultatą… Ar koją valdantiesiems pakišo stipriai kritikuojamas naujasis Darbo kodeksas?
- Iš tikrųjų, į naująjį Darbo kodeksą buvo sutelktas didžiulis visuomenės dėmesys. Prezidentė jį vetavo. Liepos mėnesį gyventojų klausėme, ar pritariate Darbo kodeksui. Tik keturi procentai pasisakė „už“. Galiu pasakyti, kad retai taip būna, kad atsakymai skirtųsi penkiolika kartų: „už“ pasisakė tik keturi procentai, o šešiasdešimt keturi - „prieš“.
 
- Kokie yra rinkėjų lūkesčiai ir kokią įtaką renkantis naują valdžią padaro sprendimai sveikatos apsaugos srityje? Pavyzdžiui, kiek galėjo lemti reikalavimas perkant alkoholį parodyti asmens dokumentą?
- Manau, kad asmens dokumentų rodymas daliai pirkėjų buvo pažeminimas - nemalonus, kvailas dalykas. Matyt, kad tai metaforiškai asocijavosi su valdžia, nes paprastai politikai sugalvoja tokius nelogiškus sprendimus.
Man ir liko mįslė, kokie šio veiksmo (dokumento rodymas perkant alkoholinius gėrimus – red.) motyvai. Labai neįprasta, kad prekybiniai tinklai nusprendžia kovoti su alkoholio vartojimu. Ar tai yra stebuklas? (Juokiasi.) Jų teigimu, žinoma, jeigu tai yra tiesa, rugsėjo mėnesį devyniais procentais sumažėjo alkoholio prekyba.

 
Manau, kad tai būtų pasaulinės reikšmės socialinis eksperimentas, nes alkoholio vartojimą sumažinti yra labai sudėtinga. Kol kas man sunku patikėti, kad viskas daroma iš altruistinių motyvų. Negi vardan Lietuvos prekybos tinklai nusirėžė tokią didelę pelno dalį? Jeigu patikėčiau, tikrai labai gerbčiau prekybininkus už tokį pasiaukojimą.
 
- Prieš akis – antrasis rinkimų turas. Kokius galimus scenarijus įžvelgiate? Kas gali lemti vienos ar kitos politinės jėgos pranašumą?
- Žinoma, yra koreliacija su partijomis ir partiniais reitingais. Bet yra ir kiti dėsningumai. Neretai balsuojama ne už partinę žmogaus priklausomybę, o už tai, kad jis – geras gydytojas. Galbūt jo tėvelis rajone buvo puikus mokytojas. Rinkėjų sprendimą gali nulemti tai, kad kandidatas yra kilęs iš geros šeimos tame rajone.
 

- Kokią įtaką rinkimų rezultatai gali turėti emigracijos procesui, ypač kalbant apie medikų bendruomenę?
- Manau, kad grakšti valdžia ir pajudėjimas iš sustingimo taško šalies gyventojus nuteiktų teigiamai. Būtų gerai, kad tokia atmosfera, kuri vyravo priešlaikiniame jaunimo balsavime, pasireikštų ir kitose sferose. Mano nuomonė dėl emigracijos yra tokia: žinoma, kad žmonės nori užsidirbti, bet monopolizacija arba didieji tinklai naikina mažus savininkus.
 
Žmogus, kuris turi krautuvėlę ar siuvyklėlę, gali kad ir mažai uždirbti, bet jis bus savininkas ir jausis svarbia visuomenės dalimi, labiau domėsis ir politika. Bet vienas prekybinis objektas išvaro tūkstantį tokių mažųjų iš Lietuvos. Vakarų šalyse važiuojant matyti daugybė mažų objektų, dažniausiai susietų su prekyba, aptarnavimo sfera. Manau, kad jeigu čia kas nors keistųsi, pas mus daugėtų laimingų ir iš Lietuvos nenorinčių išvažiuoti žmonių.

 
Dosjė
Lietuvos sociologas, socialinių mokslų daktaras Vladas Gaidys gimė 1952 m. birželio 14 d. Šiauliuose.
1975 m. baigė Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą. 1976–1979 m. TSRS mokslų akademijos Sociologinių tyrimų instituto Maskvoje aspirantas. 1981 m. filosofijos mokslų kandidatas.

Nuo 1980 m. Filosofijos, sociologijos ir teisės instituto (dabartinis Socialinių tyrimų institutas) mokslo darbuotojas, 1990–2001 m. socialinių pokyčių skyriaus, 2002–2003 m. Teorijos ir metodologijos skyriaus, nuo 2003 m. Eurointegracijos skyriaus vedėjas. 1997–2000 m. dėstė Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete; nuo 2000 m. docentas. Nuo 1993 m. visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius. 1990–1994 m. Lietuvos sociologų draugijos prezidentas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris