Socialinėms įmonėms užtrauks rankinį stabdį

Deimantė Gruodė
2017-03-06
Akivaizdu, kad socialinės įmonės nepateisina lūkesčių, o neįgalieji, kurie turėtų jose darbuotis, lieka „už borto“. „Aš turiu signalų, kad yra fiktyviai darbinamų neįgaliųjų. Žmogaus knygelė „veikia“ ir atrodo, kad jis yra įdarbintas, tačiau darbinėje veikloje nedalyvauja“, - sako už neįgaliųjų gerovę kovojantis Seimo narys Justas Džiugelis.
Socialinėms įmonėms užtrauks rankinį stabdį
Neįgalūs darbuotojai socialinėse įmonėse dirba tiek gamybos, tiek ir paslaugų sektoriuose. Daugiausia žmonių, dirbančių paslaugų sektoriuje teikia patalpų valymo, skalbimo, pakavimo, siuvimo, fizinės gerovės užtikrinimo (masažai), spaudos paslaugas. Gamybos sektoriuje dirbantys užsiima maisto produktų, medienos ir baldų, metalo konstrukcijų gaminių, elektros apšvietimo gamyba.

Kuriama atskirtis
Visas socialinių įmonių statusą turinčias bendroves, anot J.Džiugelio, turėtų patikrinti atitinkamos institucijos. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir STT galėtų pasidomėti, kaip ir kiek tokiose įmonėse įdarbinama neįgaliųjų ar kitų socialinės atskirties grupių asmenų bei pasižiūrėti, ar tie žmonės dirba realiai, ar tik „popieriuje“.
 
„Socialinių įmonių įstatymo pagrindinė misija - integruoti žmones su negalia į darbo rinką. Dabar akivaizdžiai matome, kad iš Lietuvoje veikiančių šimto septyniasdešimt socialinių įmonių – penkiasdešimt yra neįgaliųjų. Tad natūraliai yra kuriama atskirtis. Įvairias negalias turintys žmonės dirba būtent tokioje aplinkoje, kur yra ir kiti turintieji negalią. O pagrindinė pozicija – kad negalią turintis žmogus dalyvautų atviroje darbo rinkoje. Apie tai kalbama ir Neįgaliųjų teisių konvencijoje, kur iš esmės paskutinėse rekomendacijose sakoma, jog reikia peržiūrėti darbo santykius ir būtent socialinių įmonių veiklą“, - sako J.Džiugelis.
 
Nemokama darbo jėga

Keli Seimo nariai šiuo klausimu buvo susitikęs su socialinės apsaugos ir darbo ministru. Juolab kad ausis pasiekė informacija, jog socialinėse įmonėse gali būti fiktyviai įdarbinami neįgalieji.
Susitikime dalyvavusi parlamentarė Aušra Maldeikienė viešai yra sakiusi, jog iš neįgalių gyventojų gauna informacijos, kad jiems sumokama po 20-30 eurų, kad sutiktų būti įdarbinti arba dirbti su verslo liudijimu bendrovėse ir taip joms leistų „palaikyti socialinės įmonės statusą“.
 
„Didžiąją dalį dotacijų socialinės įmonės panaudoja būtent darbo užmokesčio subsidijai. Tai yra tam tikra priemonė gauti nemokamą darbo jėgą. Žmonės dažniausiai dirba valymo paslaugose ir už tai įmonės dar gauna papildomus pinigus iš valstybės biudžeto ir turi nemokamą darbo jėgą. Matome, kad lėšų poveikis iš biudžeto yra intensyviai augantis, o įdarbinamų žmonių, turinčių vienokią ar kitokią negalią, nėra didelis skaičius“, - sako J. Džiugelis.
 
Socialinio verslo koncepcija
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje baigiamo rengti naujo Socialinių įmonių įstatymo ketinama atsisakyti. Be to, nuspręsta kreiptis į Seimo valdybą, kad būtų sudaryta parlamentarų bei Vyriausybės institucijų atstovų darbo grupė, kuri parengtų naują socialiai pažeidžiamų asmenų pritraukimo į darbo rinką koncepciją.
 
„Mes kalbame apie tai, kad žmonės, turėdami įvairias negalias, galėtų dalyvauti atviroje darbo rinkoje. Vadinasi, įmonės, darbinančios neįgaliuosius, turėtų būti skatinamos tai daryti. Darbo grupė, kuri tiek laiko veikia, pasimetė darbuose. Pagrindinis jų orientyras - kaštų mažinimas, kad kuo mažiau socialinės įmonės gautų dotacijų. Tai yra žalinga. Kaštų analizė, kurią pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, yra orientuota į finansinę naudą biudžetui.
 
Tai yra, kad mažiau pinigų būtų skiriama socialinėms įmonėms. Bet mes kalbame apie naudą visuomenėje – tai yra pagrindinė siekiamybė taikant socialinio verslo koncepciją. Didžiosiose Europos Sąjungos šalyse pagrindinis tikslas yra patenkinti kai kurių socialiai pažeidžiamų grupių įtrauktį, bet nesiorientuoti vien tik į finansinę naudą“, - sako J.Džiugelis.
Maža to, pasigirdo siūlymų nuo 2019 metų iš viso panaikinti socialinės įmonės statusą, o dabartines bendroves pertvarkyti pagal planą, kuris dar tik bus sukurtas. Buvo nutarta skubiai parengti pataisas, kurios uždraustų naujų bendrovių su socialinės įmonės statusu steigimą. Jas tikimasi priimti, kai tik pasidėtų Seimo pavasario sesija – dar kovą.


 
Komentarai 
Seimo Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė:

- Tai yra ūkis, kuris kainuoja per įvairias valstybės paramos formas keliasdešimt milijonų eurų per metus. „Ant popieriaus“ statistiškai yra įdarbinami keli tūkstančiai neįgaliųjų, kai laisvoje darbo rinkoje dirba dar keturiasdešimt tūkstančių. Vadinasi, labai maža dalis visų neįgaliųjų iš tikrųjų naudojasi šiomis socialinėmis įmonėmis kaip būdu grįžti į darbo rinką. Ir tas skaičius nelabai didėja, o valstybės paramos poreikis didėja labai sparčiai.
 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nežinau, jau kiek metų bandė keisti tą reglamentavimą, kad būtų geriau. Bet nelabai subalansuotai, kadangi toje darbo grupėje buvo labai didelė dalis atstovų būtent iš tų įmonių, kitaip sakant, suinteresuotų žmonių, ir ne tokia didelė dalis pačių neįgaliųjų atstovų. Įstatymo projektas, kuris atseit patobulintas, - šiek tiek apkarpo paramos mastą, bet, tiesą sakant, nelabai ką iš esmės ir išsprendžia. Todėl yra iniciatyva mūsų, kelių Seimo narių, kad vis dėlto reikėtų užtraukti rankinį stabdį. Taigi tos įmonės nebūtų steigiamos, nes jų steigimas gana spartus.
 
Kažkas užuodęs nišą bando į traukinį įšokti ir atitinkamai dar labiau didinti valstybės lėšų poreikį. Visa paramos schema – neįgaliųjų integracija į darbo rinką – būtų pertvarkyta pagal vakarietiškus modelius. Vakaruose socialinių įmonių formatas nėra labai paplitęs, o yra remiamasi socialinio verslo samprata. Kadangi mūsų socialinės įmonės yra tokios pačios kaip ir kitos, jos gali uždirbti pelną ir jį išskirti akcininkams. Tik tiek, kad turi daug visokių lengvatų. Tai socialinė funkcija labai ribota, nes iš esmės valstybė už tai ir sumoka. Valstybės pinigus turbūt galima ir protingiau panaudoti bei turėti geresnį rezultatą.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Rimantas Jonas Dagys:

- Kai kurių socialinių įmonių rezultatai tikrai yra prasti ir matyti tam tikras gal net ir dirbtinumas, kad formaliai yra įdarbinta neįgaliųjų. Kitos įmonės tiesiog naudojasi mokestinėmis lengvatomis. Bet pasakyti, kad reikia iš esmės atsisakyti šių socialinių įmonių – negalėčiau.
 
Reikia skatinti mūsų verslo įmones įdarbinti daugiau neįgaliųjų. Iš kitos pusės bus tokių kategorijų žmonių, kai jokiam darbdaviui, besivaržančiam konkurencinėje erdvėje, tam tikros negalios žmonėms vargu ar suras realiai kokių nors darbo vietų. Ir socialinės įmonės, kurios galėtų įdarbinti specifines ligas turinčius žmones, tikrai reikalingos. Jeigu žmogus bus uždarytas tarp keturių sienų ir nieko nedarys, tai mes dalį neįgaliųjų pasmerksime degradavimui ir atskyrimui nuo visuomenės.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris