Slaugos įstaigos purtosi dializuojamų ligonių

Deimantė Gruodė
2018-03-06
Su „Lietuvos sveikatos“ redakcija susisiekusi moteris pasiskundė, jog nė viena slaugos ligoninė nenori priimti dializuojamų pacientų. Ypač nesileidžia į kalbas, jei šie - itin sunkios būklės, gulintys ligoniai. Geriausiu atveju pasiūlo patiems susirasti, kur dializuoti tokį žmogų. Bet ir tuomet rūpesčiai nesibaigia, mat dializės centrai gulinčių pacientų nevežioja. Tad artimieji priversti ieškoti dar ir specialaus transporto bei pakloti milžiniškas pinigų sumas.
Slaugos įstaigos purtosi dializuojamų ligonių
Sunkios būklės dializuojamų pacientų artimieji skundžiasi, kad beveik neįmanoma tokio žmogaus paguldyti į slaugos ligoninę. Todėl tokie pacientai ilgai guli stacionare, kol kaip nors išsprendžiama situacija arba žmogus miršta.

Pasiūlė patiems susirasti vietą
Pas sveikatos pasaugos ministrą Aurelijų Verygą apsilankiusi Jolanta Damauskienė su dializuojamų pacientų rūpesčiais susidūrė slaugydama tėvą. „Kai po sunkaus insulto tėvas tapo visiškai paralyžiuotas, buvo aišku, kad namų sąlygomis jis negali būti slaugomas. Neurologai patarė, kad toks žmogus turi būti slaugos ligoninėje. Nemaloniai nustebino, kai tie patys gydytojai pasiūlė pasiieškoti slaugos ligoninės, nes dializuojamųjų nė viena nepriima arba nenori priimti“, - karčia patirtimi pasidalijo Jolanta Damauskienė.
 
Pasitelkusi artimųjų bei draugų pagalbą moteris apskambino kiek įmanoma daugiau slaugos ligoninių, nelietė tik Žemaitijos regiono. „Iš tikrųjų beveik visos slaugos ligoninės atsisakė priimti tokį žmogų vien todėl, kad jis – dializuojamas. Pora įstaigų sutiko priimti su sąlyga, kad susirastume vietą, kur jam bus atliekamos dializės. Bet kaip tokį ligonį vežioti? Šios užduoties aš jau neįveikiau, nes tėtis ligoninėje mirė. Bet kiek teko domėtis, tai yra misija neįmanoma. Visų pirma dėl automobilių trūkumo, organizacinių dalykų, aibės kitų priežasčių“, - kalbėjo J.Damauskienė.
 

Kaip pažymi pašnekovė, situacija sukelia virtinę kitų problemų. „Ką daro tokioje situacijoje atsidūrę žmonės? Ogi ieško įvairių būdų, kaip neįgalų šeimos narį ilgiau išlaikyti ligoninėje. Taip užimama vieta gydymo įstaigoje – tai akcentuoja ir gydytojai“, - problemą išryškino ponia Jolanta.
Moteriai antrina ir Santaros klinikų Nefrologijos centro Dializių skyriaus vedėjas dr. Laurynas Rimševičius. „Tokie pacientai ilgai guli ligoninėse, kol kaip nors išsprendžiama situacija arba žmogus miršta. Nedaug ligoninių priima dializuojamus pacientus, tačiau jose vietų ne tiek daug, kad tilptų visi. Patogiausia, kad būtų tarnyba, kuri transportuotų pacientus ar iš namų, ar iš slaugos ligoninės į dializės centrą“, - logiškiausią variantą įvardija L.Rimševičius.
 

L.S. skaičius
1350
- asociacijos „Gyvastis“ duomenimis, prieš kelerius metus šalyje buvo tiek hemodializuojamų neįgaliųjų. Iš jų 90 – itin sunkūs ligoniai, kuriems reikalingos ir asmeninio asistento paslaugos.

 
Atgyvenę teisės aktai
Išklausęs interesantus sveikatos apsaugos ministras A.Veryga atkreipė dėmesį, jog slaugos ligoninėse turi būti tokia paslauga, tačiau, kaip paaiškėjo, esama trikdžių pačiuose teisės aktuose.
„Mūsų teisės aktuose nurodyta, kad į slaugos ligoninėje gali būti gydomi sergantieji lėtiniu inkstų nepakankamumu, išskyrus dializuojamus pacientus, jeigu nėra užtikrinamas jų transportavimas į dializes atliekančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Matyt, šio punkto nuostatos ir kliudė slaugos ligoninėms įgyvendinti transportavimo klausimą. Esame bendradarbiavę su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Tačiau transportavimo paslauga liko iki galo neišspręsta“, - sakė SAM Slaugos koordinavimo skyriaus vedėja Odeta Vitkūnienė.
 
Paliekami numirti
Asociacijos „Gyvastis“ narė Elona Rutkauskienė teigė, kad Lietuvoje iš 1300 dializuojamų žmonių apie 90 – sunkūs nevaikštantys ir gulintys ligoniai.
„Reikia arba pritaikyti transportą, kuris vežiotų iš slaugos ligoninės į dializes, arba keliose slaugos ligoninėse atlikti šią procedūrą. O trečias variantas, kuris taikomas užsienyje, - į namus skolinti peritoninės dializės aparatą. Tačiau geriausia, kad dializės būtų atliekamos slaugos namuose“, - galimus sprendimo būdus pasiūlė E.Rutkauskienė.

 
„Jei dializės būtų atliekamos slaugos ligoninėje, ši greičiausiai jau net ne slaugos ligonine taptų, o būtų kaip rimta didelė gydymo įstaiga, - išeičių ieškodamas sakė sveikatos apsaugos ministras. - Dializės centrai yra prie didžiųjų ligoninių. Dauguma jų turi A tipo greitosios pagalbos automobilius, kurie skirti pacientui pervežti iš ligoninės į ligoninę. Nesuprantu, kodėl neveža. Gal ir tvarkoje turi būti numatyta, kad dializės centras tokius pacientus turėtų atsivežti? Gal papildomas mokėjimas gulintiems pacientams reikalingas? Mums reikėtų tiesiog žemėlapyje pasižiūrėti, kur yra A tipo automobiliai nupirkti, kokios įstaigos juos turi, kiek mašinos yra apkrautos transportavimo paslaugomis.“
 
Ne pinigų klausimas
Anot J.Damauskienės, Lietuvoje turėtų būti bent vieni slaugos namai, kurie priimtų itin sunkius dializuojamus pacientus.
„Tai net ne pinigų reikalas. Tai yra organizacinis klausimas. Artimieji ir taip turintys rūpesčių dar turi ieškoti, kas priims dializuoti ir kas vežios. Vienintelė išeitis - samdyti greitąją pagalbą. Bet ar paciento artimieji turi ieškoti medicininio transporto? Be to, neužtenka vien greitosios pagalbos automobilio ir vairuotojo, turi būti netgi lydintis personalas“, - kalbėjo J.Damauskienė.

Susitikimo pas ministrą metu buvo nuspręsta pasikviesti dializių centrų atstovus, nes dabar šie, panašu, atsirenka pacientus, kurie jiems yra patogūs, o kurie paprasčiausiai per brangūs.

 
Komentarai
Šv. Roko ligoninės direktorius Robertas Prokurotas:

- Tokie pacientai pas mus pakliūna, bet labai retai. Už nuvežimą į dializes paprastai atsakingi jie patys arba paremia savivaldybė. Atskirų lėšų, kurias galėtų skirti ligoninė, nėra. Mes tokių pacientų tikrai nevengiame. Tie, kurie jau hemodializuojami, visą situaciją žino ir paprastai būna susitarę su firmomis, kurios turi teisę tuo užsiimti, turi pritaikytą transportą, priklausomai nuo paciento būklės. Jei ne, yra greitosios pagalbos automobiliai pagal atitinkamas kainas. Jei skiriamos tam tikros nuolaidos transportavimui, jie turi patys susitvarkyti. Mūsų gydymo įstaiga nesikiša į tokius dalykus. Kalbant apie slaugos įstaigų pritaikymą dializėms, reikėtų skirti atitinkamas patalpas, įrangą, turėtų dirbti ir specialistai. Manau, kad dideliuose miestuose tai nebūtų sudėtinga įgyvendinti, nes hemodializei reikalinga tik atitinkama įranga. Nebent reikėtų patiems įsigyti, nes tokia įranga kainuoja nemažai.
 
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro direktorė Inga Tamosinaitė:

- Šiuo metu neturime dializuojamų pacientų. Pagrindinė problema - kad mūsų paslaugos teikimo apraše nėra indikacijos gydyti dializuojamus pacientus. Jau anksčiau savivaldybė ir Šiaulių ligoninė iškėlė klausimą, kad nėra kur padėti tokių pacientų. Tad savivaldybė buvo skyrusi pinigų. Daugiausia sunkumų sukelia būtent pacientų transportavimas į dializes. Kai turėjome dializuojamų žmonių, sėkmingai juos vežiojome patys ir nedarėme iš to tragedijos. Esame taip sutarę, kad pacientui turi būti suteikta paslauga, ir viskas. Kol jie važinėja iš namų, į dializes juos pristato socialinių paslaugų centras, kai nėra kam vežioti ir reikalinga pagalba. Problema ta, kad mūsų apraše, kaip sakiau, įrašyta, jog mes turime teisę jų nepriimti. Bet juos mielai priima tos ligoninės, kurios turi dializės aparatus ir teikia slaugos paslaugas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris