Skatinimo pinigus geriau skirtų įkainiams kelti

Evelina Machova
2019-01-11
Mintis mažinti antibiotikų vartojimą gera, tik priemonės tikslui pasiekti medikams kelia abejonių. Numatyta gydytojus, kurie antibiotikus vaikams skirs racionaliai, skatinti finansiškai. Savo ruožtu medikai tvirtina, jog tam reikia ne pinigų, o mokymų. Dar geriau, jei skatinamosios priemonės būtų skiriamos, tarkim, tyrimų įkainiams kelti, kad gydytojas juos galėtų skirti be baimės nuvaryti įstaigą į bankrotą.
Skatinimo pinigus geriau skirtų įkainiams kelti
Po nuotr. Po metų gydytojams, kurie vaikams iki septynerių metų antibiotikus skirs racionaliau, numatytas finansinis paskatimas. Tiesa, sumos kol kas nežinomos.


Faktas
Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos yra vienos dažniausių tarp vaikų iki septynerių metų. Lietuvoje šioms ligoms gydyti dažniausiai skiriami antibiotikai.
VLK duomenimis, pernai 57,4 proc. viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sirgusių iki septynerių metų vaikų gydyti antibiotikais. Iš jų tik 9,3 proc. mažųjų pacientų išrašyti siauro veikimo spektro antimikrobiniai vaistiniai preparatai.


 
Mintis gera, bet...
Po metų gydytojams, kurie vaikams iki septynerių metų antibiotikus skirs racionaliau, numatytas finansinis paskatimas. Tiesa, sumos kol kas nežinomos. Taip esą bus siekiama mažinti antimikrobinį atsparumą. Medikai žinią sutiko skirtingai: vieni pasijuto įžeisti - neva šitiek metų atsimokę jie nežino, kada sergančiam vaikui reikia, o kada ne antibiotikų. Kiti gi sakė: puiku - tai dar viena galimybė gydytojams uždirbti. Iš principo siekis mažinti antimikrobinių vaistų vartojimą geras, mat tai - rimta problema daugelyje šalių. Klausimas tik, ar pasirinktos priemonės teisingos?

„Kokio dydžio finansinį skatinimą gaus kiekviena gydymo įstaiga, paaiškės atsižvelgus į rodiklio vykdymo rezultatus bei įvertinus kitų metų biudžeto galimybes“, – sako Valstybinės ligonių kasos atstovas Rimantas Zagrebajevas. Po to dar priduria, jog pinigai gydymo įstaigas turėtų pasiekti tik kitais metais, įvertinus įstaigų stebėsenos rezultatus. Taip pat bus nustatytos nuo šių metų sausio diegiamo naujos gerų darbo rezultatų rodiklio reikšmės.
Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, jog neracionalus antibiotikų vartojimas - opi problema. Tačiau kyla klausimų, kokiomis metodikomis naudojantis bus apskaičiuojamas racionalus ir neracionalus antibiotikų skyrimas, ir ar skaičiai parodys tiesą?
 

„Dažna problema, kad skyrus antibiotikus pacientai vos po poros dienų pasijutę geriau nutraukia jų vartojimą. Žmogus jaučiasi geriau, bet bakterijos dar neišnaikintos. Toks žingsnis prisideda prie antimikrobinio atsparumo augimo. Galbūt ir yra kolegų, kurie lengva ranka skiria antibiotikus, bet tokių analizių neturime“, - sako šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

 
Nori platesnių diskusijų
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, Lietuvoje ambulatoriniame lygmenyje antimikrobinių vaistų suvartojama mažiau už Europos Sąjungos vidurkį, tačiau jau dešimtmetį bendros jų vartojimo tendencijos nesikeičia.

„Ambulatoriniame lygmenyje išrašoma mažai siauro spektro antibiotikų – penicilinų, vietoj jų skiriami plataus spektro antibiotikai, veikiantys ne tik konkrečią ligą sukėlusias bakterijas, bet ir daugelį kitų, nors šios nėra ligos priežastis. Ir tai turi įtakos vis didėjančiam atsparumui šiems vaistams“, – teigia viceministrė.


„Sutinku, kad plataus spektro antibiotikų skyrimą ambulatorinėje grandyje reikia mažinti. Manau, kad šiuo klausimu reikalingos diskusijos, mokymai, konferencijos šeimos gydytojams, specialistams, kur būtų sutarta dėl tikslių algoritmų, kokioms ligoms, kokie antibiotikai skiriami. To kol kas neturime“, - sako J.Dūdienė.
Apie tai, kad daugiau dėmesio reikia skirti mokymams, sutinka daugelis medikų. Tiesa, priduria, jog šviesti būtina ne tik gydytojus, bet ir visuomenę. Medikai pastebi, jog per mažai atliekama greito streptokoko testo, kuris parodo, kas yra ligos sukėlėjas ir kaip geriausia jį būtų galima gydyti. Bet kartais atlikti šį tyrimą vaikui gana sudėtinga. Tiesa, yra ir kitų būdų, pavyzdžiui, atliekant kraujo tyrimus nustatyti, ar liga bakterinė ar virusinė.


Problema - paslaugų įkainiai
Kalbantis su gydytojais susidaro įspūdis, kad jie turi visus įrankius antibiotikams racionaliai skirti, tačiau, jei keliama tokia problema, akivaizdu, kad kažkas neveikia. „Kiekviena įstaiga turi vadinamąsias vidaus taisykles, kiek ir kokių tyrimų gali atlikti medikai, nes ligonių kasos neskiria pakankamai pinigų. Pavyzdžiui, priminėje grandyje yra numatytos metinės sumos už pacientus. Darbingo amžiaus žmogaus įkainis - dvidešimt šeši eurai. Ši suma turi padengti tyrimų kaštus, gydytojų atlyginimus, komunalinius mokesčius ir panašiai. Todėl kiekviena mažesnė įstaiga susiduria su dilema - atlikti daugiau tyrimų ir dirbti nuostolingai.
 
Kaip ir garantuojama nemokama pagalba pirminėje bei skubios pagalbos grandyje, tačiau tikroji kaina neįvardinama. Be to, anksčiau galėjome skirti pakartotinius vizitus ir stebėti pacientus. Dabar gi, sprendžiant eilių klausimą, to daryti nebegalime. Tokie pacientai įterpiami tarp vizitų ir jiems skiriamos vos kelios minutės“, - sako J.Dūdienė. 
Tokiu atveju ar nebūtų logiškiau vietoj lėšų, numatytų gydytojams skatinti, tuos pinigus skirti tyrimų įkainiams didinti, kad medikai galėtų juos skirti nebijodami darbovietės nuvaryti į bankrotą? Tam, aišku, prireiktų kur kas daugiau lėšų, nei skatinimui už racionalų antibiotikų vartojimą. Tiesa, kaimynai estai prie paslaugų įkainių yra numatę atskirą finansavimą molekuliniams tyrimams. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris