Seksualinį smurtą patyrę vaikai neliks be pagalbos

Deimantė Zailskaitė
2014-07-28
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija uždegė žalią šviesą naujo centro kūrimui, kuris teiks būtinąją pagalbą vaikams, patyrusiems seksualinę prievartą ir išnaudojimą. Numatoma, kad toks vienintelis centras mūsų šalyje turėtų duris atverti 2016 metais.
Seksualinį smurtą patyrę vaikai neliks be pagalbos
Pernai 45 vaikai seksualinį smurtą patyrė nuo svetimų suaugusiųjų, 15 – nuo svetimų nepilnamečių, 21 vaikas seksualinį smurtą patyrė nuo artimų suaugusiųjų ir 9 vaikai – nuo artimų nepilnamečių.

Domėjomės, kokią realią pagalbą gaus seksualinę prievartą patyręs vaikas. Į klausimus atsako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir bendruomenių departamento direktorė Ingrida Venciuvienė:
 
- Kaip buvo prieita prie sprendimo, kad Lietuvai reikalingas toks centras, t.y. užuovėja seksualinį smurtą patyrusiems vaikams? Kuo jis svarbus mūsų šaliai?
- Vaikui, patyrusiam smurtą, svarbu laiku gauti tinkamą ir reikiamą pagalbą. Ir šiuo metu tokie vaikai nelieka be pagalbos – ją organizuoja savivaldybės. Smurto prieš vaikus atveju pagalbą vaikui ir jo šeimai teikia įvairių sričių ir institucijų specialistai: Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai, psichologai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai.

Tačiau pagalba teikiama ne kompleksiškai. Dažnai vaikas patiria psichologinę traumą, kai būna apklausiamas apie įvykį daug kartų - artimųjų, vėliau Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistų, tyrimą vykdančių teisėsaugos atstovų. Įsteigus centrą tai bus atliekama vieno pokalbio metu, nukentėjusį vaiką apklausiant kompetentingam psichologui, kitų sričių specialistams per vaizdo kameras stebint pokalbį su vaiku. Taip pat bus sukurta reabilitacinė sistema, kuri užtikrins ilgalaikes ir trumpalaikes socialinės pagalbos teikimo priemones vaikui, patyrusiam seksualinę prievartą ar seksualinį išnaudojimą, bei jo šeimai.
 
- Ar išaugo vaikų seksualinio išnaudojimo atvejų? 
- Vaikų seksualinis išnaudojimas ir seksualinė prievarta prieš vaikus yra vienas labiausiai žalojančių veiksnių, turintis ilgalaikį poveikį tiek vaikui, tiek jo artimiesiems. Vaiko teisių apsaugos skyrių duomenimis, per 2013 metus daugiausiai fiksuota fizinio smurto atvejų, t.y. 717 atvejai. 2012 m. – 667 atvejai, 2011 m. – 698 atvejai. Psichologinio smurto atvejų 2013 metais užfiksuota 647, 2012 metais – 592, 2011 metais – 547 atvejai. Lyginant su kitomis smurto formomis, sunkiausiai yra įvertinamas ir atskleidžiamas vaikų seksualinis išnaudojimas. 2013 metais nustatyta 90 vaikų seksualinio išnaudojimo atvejų. Iš jų 45 seksualinį smurtą patyrė nuo svetimų suaugusiųjų, 15 – nuo svetimų nepilnamečių, 21 vaikas seksualinį smurtą patyrė nuo artimų suaugusiųjų ir 9 vaikai – nuo artimų nepilnamečių.
 
- Prieš kokio amžiaus vaikus dažniausiai smurtaujama?
- Statistiškai vertinant vaikų, nukentėjusių nuo seksualinio išnaudojimo amžių, labiausia į akis krinta 4-6 metų vaikai (15 atvejų!), taip pat 10-14 metų vaikai (33 atvejai), 15-17 metų (28 atvejai). Vis dėlto pernai seksualinį smurtą 9 kartus dažniau patyrė mergaitės nei berniukai.
Svarbu paminėti, kad Seimas ratifikavo 2012 m. lapkričio 6 d. Europos Tarybos konvenciją dėl vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo ir seksualinės prievartos. Konvencija yra viena priemonių skatinti bendradarbiavimą tarptautiniu lygiu, keistis informacija, siekiant užkirsti kelią vaikų seksualinei prievartai ir seksualiniam išnaudojimui.
 
- Kaip funkcionuos šio centro mechanizmas? Ir kas jam vadovaus? 

- Iš anksto numatyto projekto rengėjas yra Vaiko ir motinos globos namai „Užuovėja“, kurie projektą įgyvendins, bendradarbiaudami su Islandijos valstybine Vaiko teisių apsaugos agentūra. Centras turi pradėti veikti 2016 metų balandį Valakampiuose.
 
- Ar tokie centrai veikia kaimyninėse šalyse? 
- Lietuvoje centras kuriamas vadovaujantis Islandijos patirtimi. Islandai buvo pirmieji įkūrę vadinamąjį „Vaiko namą“. Tokių pagalbos centrų yra Norvegijoje. Panašiai paslaugas vaikams, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto, teikia kaimynai lenkai.

 
- Su kokiais pagrindiniais sunkumais susiduriate, kurdami šį centrą?
- Pagrindinis sunkumas, su kuriuo susiduriame, - sukurti specialistų ir institucijų bendradarbiavimo tinklą, nes reikalingas glaudus bendradarbiavimas, kuris užtikrintų vaiko saugumą, jo teigiamą emocinę būklę, garantuotų pagalbą tiek vaikui, tiek jo artimiesiems.
 
- Kaip glaudžiai centras bendradarbiaus su teisėsauga? 
- Šalies vaikų apsaugos sistemos stiprinimas, kuriant bendradarbiavimo tinklą, tiesiog įpareigoja bendradarbiauti daugelį teisėsaugos institucijų. Numatomas glaudus bendradarbiavimas su Policijos departamento prie VRM, LR prokuratūra, Nacionaline teismų administracija, Valstybinės teismo medicinos tarnyba prie LR teisingumo ministerijos.
 
- Ar toks mūsų šalyje vienintelis centras sugebės užtikrinti pagalbą visiems nukentėjusiems vaikams Lietuvoje?
- Poreikį labai sunku nuspėti. Stengsimės užtikrinti pagalbą kiekvienam, kam jos reikia.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris