Seimas, merai, gydytojai vadovai ministerijai - ne lygis?

Evelina Machova
2017-04-20
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitete merai, gydymo įstaigų vadovai kalbėjo apie tai, kuo šiandien gyvena gydymo įstaigos. Nors klausimų iškelta nemažai, atsakymų į juos niekas taip ir neišgirdo, nes Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė nepasirodė, o dalyvavę valdininkai sėdėjo tylūs. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, vartydamas finansines metų ataskaitas, rajoninėms ir regioninės ligoninėms piešė niūrą ateitį. Šios gi kol kas iš viso negali planuoti veiklos, nes balandžiui baigiantis ligonių kasos su jomis dar nepasirašė nė vienos sutarties.
Seimas, merai, gydytojai vadovai ministerijai - ne lygis?
Seimo Sveikatos reikalų komitete surengti klausymai dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo ir valdymo problemų.

Pasigedo viršūnėlių
Dviejų Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių - Remigijaus Žemaitaičio ir Antano Matulo - iniciatyva surengti klausymai dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo ir valdymo problemų. Klausymo iniciatoriai kaip reikiant supyko, jog į šiuos neatvyko nei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, nei bent viceministrai, kurie dar prieš kelias valandas posėdyje žadėjo būtinai dalyvauti. Deja, tokie tie pažadai... Pabūgo?
 
Savo ruožtu R.Žemaitaitis žėrė klausimą po kausimo, kodėl toks chaosas, kalbant apie finansus, vyksta sveikatos sektoriuje. „Kas tau į tuos klausimus atsakys, Stasiulienė ar Baranauskienė, kurios gavusios atleidimo lapelius? Gėda, kad ministerijai neįdomu“, - piktinosi A.Matulas.
Komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė ragino kolegas nepolitikuoti, nes čia ne laikas ir ne vieta, o ministras nedalyvauja, nes turi labai svarbių susitikimų, tačiau apie visas keliamas problemas bus informuotas.
 

Savivaldybių merai, ligoninių vadovai atvirai rėžė, kad pagal skiriamą finansavimą jie pacientus turi gydyti už tris eurus, o prašymai pradėti teikti valstybės nustatytas prioritetines paslaugas, tarkim, paliatyvios slaugos, geriatrijos ar plėsti slaugos paslaugas rajoninėse ligoninėse pasiklysta ministerijos valdininkų stalčiuose. Taip ir gyvena visi nežinioje, o kartais, sako įstaigų vadovai, pasijunta kaltais, kad nori padaryti geriau.
R.Žemaitaitis žvelgdamas į kelių pastarųjų metų finansines gydymo įstaigų ataskaitas rajoninėms ir regioninėms ligoninėms piešė liūdną ateitį ir net nesismulkino teigdamas, jog kitąmet nekeičiant finansavimo sistemos jos turės kur kas didesnių nuostolių.

Rado kaltininkus
Pirminės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai aiškinosi, ar ne laikas būtų spręsti klausimą dėl privačių gydymo įstaigų, kabinetų steigimosi, kuris šiuo metu yra nekontroliuojamas. Tai neva apsunkina jų galimybes konkuruoti, nes būtent privatiems gydymo centrams, klinikoms tenka sveikiausias šalies kontingentas – jauni ir nedaug sergantys žmonės, o viešosioms gydymo įstaigoms – senjorai, kurie serga keliomis ligomis ir jiems gydyti reikia kur kas daugiau resursų.
 
Privačias gydymo įstaigas vienijančios Nacionalinės gydymo įstaigų asociacijos pirmininkas Artūras Nastaravičius teigė, kad teiginys, jog privačios gydymo įstaigos turi pranašumą prieš viešąsias, ne visai teisingas. Juk vis dėlto kol kas gydymo įstaigą renkasi pacientas, o privačios dirba pagal lygiai tuos pačius ministro įsakymus kaip ir viešosios. Be to, iš uždirbamų lėšų turi išsinuomoti ir patalpas. 
Vilniaus teritorinės ligonių kasos vadovas Vytautas Mockus teigė, kad klausymuose dalyvaujantys žmonės išsakė neblogų minčių, kur ir kaip reikia didinti finansavimą. Tik pamiršo vieną labai svarbų dalyką – nepasakė, iš ko nuimti, kad būtų galiam kam nors pridėti. 
 
„Deja, tenka konstatuoti, stambieji privatūs gydymo centrai atima nemažai PSD fondo lėšų. Gaudami apmokėjimą už suteikiamas paslaugas iš valstybės jie dar ima mokestį už kai teikiamas paslaugas iš pacientų. Tarkim, Baltijos Amerikos klinika, nesigėdija įrašyti prie įkainių tokią paslaugą kaip slaugytojos priežiūra nėščiajai gimdymo metu, dar litais ši paslauga kainavo vienuolika tūkstančių. O kiek bylinėjomės su „Kardiolita“. Bėda ta, kad šiuose centruose dirba protingi žmonės, kurie puikiai žino mūsų neįgalumą, kad mes neturime jokių įrankių su jais kovoti, bet, manau, kad turėtų būti galimybės juos prikirpti. Patekti į PSD rinką šiandien nėra jokių problemų - užtenka prašymo, bet iš jos išmesti, jei ką nors negerai darai, instrumentų nėra“, - vardino problemas V.Mockus.

 
Kuo gyvena rajoninės ligoninės
Molėtų ligoninės vyriausias gydytojas Vaidotas Grigas:

- Specialistų prisivilioti galima, jei esi netoli nuo didmiesčio, bet, žinoma, tokiems specialistams turi pasiūlyti gerokai didesnį atlyginimą. Vadinasi, turi nuskriausti kitus ligoninės skyrius. Žinoma, už tokius sprendimus pylos gauni tiek nuo steigėjo, tiek ir nuo kitų valstybinių institucijų. Tačiau didžiausia problema, kad net ir subūrus profesionalią komandą, teikiant paslaugas, kurias vertina pacientai, kaip vadovas kolektyvui nelabai ką galiu pasakyti apie ateitį. Kodėl? Nes pats pasigendu aiškios strategijos, kokia turėtų būti sveikatos apsaugos sistema. Kol kas nelabai galime planuoti finansinių išteklių, tiksliau, kaip kasmet tampome paklodę iš vieno galo į kitą ir vis lieka nuogos tai kojos, tai rankos.
 
Per restruktūrizacijos etapus atsisakėme akušerijos, vaikų skyriaus. Buvo skaudu, bet prisitaikėme, gal ir visai teisingas sprendimas, tačiau, mano nuomone, jei jau atimamos kai kurios paslaugos, jos turi būti kompensuojamos kitomis, kurios tame regione reikalingos. Be to, jei jau plečiame slaugą, kas labai aktualu rajono ligoninėms, reikia keisti ir paslaugos įkainį, nes jis negali būti toks, koks nustatytas prieš dešimt metų.
 
Žinoma, yra nustatyta ir nemažai perteklinių reikalavimų, pavyzdžiui, kad rajoninėje ligoninėje turi būti budintis radiologas. Šie reikalavimai tokioms ligoninėms kaip Molėtų nereikalingi, nes tai - tik lėšų švaistymas. Mes norime ir galime dirbti, taupyti valstybės lėšas, bet esame įsukti į tokį biurokratinį aparatą, kad net bobutę antro lygio konsultacijos pas kardiologą turime siųsti į Vilnių. Tas pats specialistas iš Vilniaus atvykdamas į Molėtus galėtų suteikti lygiai tokią pačią paslaugą. Valstybei tai kainuotų tiek pat, o pacientui būtų patogiau.

 

Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas:

- Sveikatos apsaugos sistemoje pasigendu politikos formuotojų suvokimo, kokioje situacijoje mes šiandien esame? Štai iš Akmenės yra tik vienas autobusas į Vilnių. Jis išvyksta ketvirtą valandą ryto. Jūs man pasakykit, ar pensininkė gali gauti paslaugą, kurios jai reikia? Kaip jai nuvažiuoti ir kaip grįžti? Dažnai girdime, jog savivaldybės turi taip pat prisidėti skatinant jaunus žmones įsidarbinti rajoninėse ligoninėse.
 
Imamės priemonių: siūlome ir butus, ir pinigus, bet jaunas žmogus nevažiuoja. Kodėl? Ar jūs važiuotumėte, kai aplink tik ir girdi kalbas, kad rajoninės ligoninės pasmerktos? O kokia ateitis laukia rajoninių ligoninių, niekas nežino, ar, tiksliau, niekas nepasako. Naujosios Akmenės ligoninė metus baigė teigiamu rezultatu, tačiau kai kalbi su direktoriumi, išgirsti, kad jei tu kasmet dirbi geriau, suteiki daugiau paslaugų, pasirašant kitų metų sutartį finansavimas sumažėja.
 

Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis:

- Susiklosčiusi situacija sveikatos apsaugos sistemoje netenkina nei ligoninių, nei poliklinikų, nei savivaldybių, nei Seimo narių. Merų tiesioginė atsakomybė yra už pirminę grandį, tačiau mažėjant gyventojų skaičiui šalyje susiduriame su rimtomis problemomis. Stengiamės išlaikyti tie ambulatorijas, tiek ir kilnojamus medicinos punktus, kad pacientams būtų užtikrinamos galimybės, tačiau panašu, jog po poros metų su dabartiniu finansavimu turėsime jų atsisakyti, nes jos tiesiog neišsilaikys.
 
Dabar akcentuojama savižudybių problema. Tačiau ar įmanoma suteikti kokybišką paslaugą žmogui, jei paciento gydymui per metus skiriami trys eurai? Kol kas daugelis dalykų laikosi tik iš entuziazmo, bet tai ilgai nesitęs. Odontologinė pagalba rajonuose irgi nelabai prieinama. Nepaisant to, kad viskas aplink brango, augo minimalus atlyginimas, paslaugų įkainiai praktiškai nesikeitė. Privilioti jaunus specialistus į rajonus praktiškai neįmanoma, kol virš galvos kybo Damoklo kardas dėl ateities.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Erkės pabudo alkanos ir piktos

    Erkės šiemet ankstyvos, piktos ir alkanos, sako entomologai. Pastarųjų metų statistika rodo, kad gyventojai į raginimus pasisaugoti nereaguoja – pernai užfiksuotas erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejų pikas. Kaip jo išvengti šiemet?

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Suriebėjusios kepenys bus gydomos vaistu

    „Pagaliau liga bus ne kontroliuojama dietomis ir mankštomis, bet gydoma vaistais“, – skelbiama amerikiečių žiniasklaidoje. Milijonai nealkoholinio steatohepatito (NASH) liga sergančių amerikiečių sulaukė pirmojo patvirtinto vaisto „Rezdiffra“, padėsiančio išvengti kepenų cirozės ir nepakank...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris