Šarūnas Narbutas: „Turime atrasti fondo identitetą“

Evelina Machova
2017-06-08
Antradienį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos nariai vienbalsiai išrinko naująjį vadovą. Juo tapo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas, anksčiau ėjęs šalies Prezidentės patarėjo teisės klausimais pareigas, Šarūnas Narbutas.
Šarūnas Narbutas: „Turime atrasti fondo identitetą“
„Taip pat svarbu didinti ir fondo žinomumą, bet tam turime atrasti ir identitetą. Visuomenė turi žinoti, jog fondas nėra tik tam, kad išskirstytų pinigus. Tikslas - kurti pokyčius“, - sako Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos nariai vienbalsiai išrinko naująjį vadovą Šarūnas Narbutas.

- Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas skaičiuoja antrus veiklos metus. Tačiau jam tenka nemažai priekaištų, jog per šį laikotarpį fondas nebuvo labai matomas. Kokius pirmuosius darbus esate numatęs?
- Visų pirma turime viduje susitvarkyti, kad visiems būtų aišku, pagal kokias taisykles veikiame, sprendimai turi būti priimami nešališkai ir skaidriai. Tikiuosi, kad tai pavyks padaryti iki metų pabaigos. Tuomet, tikiuosi, fondo Tarybos nariai sės peržiūrėti ilgalaikės strategijos prioritetų. Ir jie neturėtų būti vos kelių mėnesių, greičiau, metų ar dvejų.
 

Taip pat svarbu didinti ir fondo žinomumą, bet tam turime atrasti ir identitetą. Tarkime, prezidentės inicijuotos kampanijos turi visuomenėje gerai atpažįstamą ženklą. Tai labai svarbu, kai kalbame apie mokesčių mokėtojų pinigus, nes iš jų remiami įvairūs projektai. Visuomenė turi žinoti, jog fondas nėra tik tam, kad išskirstytų pinigus. Tikslas - kurti pokyčius.

- Per tuos dvejus metus fondas rėmė kelis projektus. Ar tarp jų matote tokių, kurie turėtų būti tęsiami ir ateityje, kurie neštų tam tikrus pokyčius?
- Fondas projektus rėmė tik metus, jo Tarybos nariu tapau tik šiemet. Todėl apie ankstesnius projektus galiu kalbėti tik kaip visuomenės narys. Projektai buvo įgyvendinami, matėme ir straipsnius žiniasklaidoje, pavienes iniciatyvas, tačiau visam tam trūko identiteto.
 

Problema, kad visi projektai prasidėjo ir baigėsi, jie nebuvo ilgalaikiai, todėl efekto nesukūrė. Kiekvieną veiklą turėtų lydėti ir informacinė kampanija, kad visuomenė tai galėtų asocijuoti su valstybės strategija sveikatos srityje. Tiesa, reikia nepamiršti, kad tai - tik fondo veiklos pradžia, tad naivu tikėtis, jog per kelerius metus viskas būtų idealiai sustyguota.


-Kokios šiemet yra numatytos prioritetinės sritys?
- Alkoholio vartojimo mažinimas ir savižudybių prevencija. Kitąmet spręsime, ar prioritetai turi keistis kasmet ar išlikti mažiausiai dvejus metus, kad būtų pasiekta pokyčių. Beje, šių metų prioritetai sutampa ir su Vyriausybės programa.

- Dar prieš steigiant fondą buvo nemažai diskusijų, kiek procentų nuo surenkamo alkoholio akcizo vertėtų jam skirti. Vieni palaikė du procentus, kiti - mažiau, treti teigė, jog lėšos turėtų būti skirstomos po lygiai įtraukiant ir sportą bei kultūrą. Ką manote jūs?
- Mano, kaip fondo pirmininko, pozicija tokia, kad jei surenkamos lėšos iš akcizų tokių kaip alkoholis, tabakas, kurie kenkia sveikatai, ženkli suma ir turi būti skiriama šiai sričiai. Sutinku, kad tiek kultūra, tiek sportas nėra tinkamai finansuojami, kaip, beje, ir sveikata.
 
Tiesa, reikia suprasti ir dar vieną dalyką, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos skiriamos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms bei vykdomoms prevencinėms programoms apmokėti. Šias lėšas skirti socialinėms akcijoms, iniciatyvoms nėra jokių teisinių galimybių. Būtent šioje vietoje matau fondo vietą. Tačiau tikslas nėra išleisti kuo daugiau pinigų, greičiau kaip už kuo mažiau pinigų sukurti didelę visuomenės dalį liečiančius pokyčius.

 
Tarp kitko
Valstybinio sveikatos stiprinimo fondo tarybą sudaro 11 narių. Keturis Tarybos narius skiria Sveikatos apsaugos ministerija, po vieną Tarybos narį skiria Nacionalinė sveikatos taryba, Švietimo ir mokslo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos savivaldybių asociacija, 2 – nevyriausybinės organizacijos.

Fondo biudžetą sudaro įplaukos iš akcizo pajamų, gautų už parduotus stiprius alkoholinius gėrimus. Praėjusiais metais Fondas gavo 188 paraiškas dėl prevencinių projektų vykdymo. Finansuoti buvo 36 projektai, kuriems skirta 1,267 mln. eurų. Šiais metais projektams finansuoti yra skirta 1,3 mln. eurų. Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, įkurtas 2016 m. sausio 1 d. Iki šiol tarybos pirmininkės pareigas ėjo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris