Šarlatanai, kaip tarakonai, – aktyvūs tamsoje

Deimantė Zailskaitė
2014-10-31
Lietuvoje rengiant natūralios bei netradicinės medicinos įstatymą, vieni džiūgauja, kad alternatyvioji medicina pagaliau bus įtraukta į sveikatos apsaugos priežiūros grandį, kiti nuogąstauja, kad įstatymas dar labiau atvers kelius įvairaus plauko gydūnams, raganoms ir šarlatanams.
Šarlatanai, kaip tarakonai, – aktyvūs tamsoje
Pasak specialistų, alternatyvioji arba netradicinė medicina nėra grįsta mokslu –moksliškai nėra įrodytas jos efektyvumas gydant vienokias ar kitokias ligas.

Viceministrė: niekas nebus diskriminuojamas

„Buvo viena čia atėjusi... Kaip papasakojo, jai pačiai reikia dirbti su savimi, o ne gydyti žmones. Kam reikia kortų – lai eina kortomis burtis, kaip išsivalyti žarnyną, kam reikia specialisto – eis pas specialistą.
Mes, Lietuva, esame senas agrarinis kraštas, kuris gali išnaudoti infrastruktūrą, gali išnaudoti visas gydyklas sveikos gyvensenos propagavimui. Ir tokiu būdu mums reikia turėti įstatymą, kuris nubrėžtų, ką galime daryti ir ko negalime, ir kas tai turi kontroliuoti.
Niekas nebus diskriminuojamas – nei žolininkės, nei tos pačios raganos, kurios tikrai turi gydomų galių, tik nežinau, kurioje vietoje“, - nuomonę išsakė sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė (nuotr.).
Paklausta, su kokiais sunkumais susiduria natūralios medicinos paslaugas reglamentuojančio įstatymo rengėjai, viceministrė užtikrina: „Jokių sunkumų neturim. Viskas eina pagal grafiką. Kalbant apie tai, jog kažkas skleidžia informaciją, kad kovo mėnesį jau bus parengtas įstatymas... Įstatymas bus parengtas tada, kai visos institucijos laiku ir geranoriškai atsakys į užklausimus.
Po savaitės kitos susitinkame su specifiniais konsultantais, kurių sąrašas buvo patvirtintas ministrės tik užvakar (spalio 22 dieną – red. past.) – tai ir privačiuose centruose, ir SPA centruose dirbantys specialistai, kurie iš tikrųjų pasidalins vertinga informacija dėl paslaugų teikimo, dėl įstatymo kokybės.“
Viceministrė užtikrina, kad nėra reikalo baimintis tiems, kurių medicininis išsilavinimas atitinka kvalifikaciją.

„Baiminasi tie, kurie nelegaliai atidarė centrus, kurių institucijose ar kažkokiuose SPA centruose dirba žmonės be licenzijų. Tegul jie ir baiminasi.
Juk negali miltų fabriko darbuotoja užsiiminėti masažu, kai supratimo apie tai neturi. Bet kokiame kieme - kirpyklos, masažo kabinetai. Užeikite į bet kokį kiemą Vilniuje arba Kaune, pasižiūrėkite, kas ten teikia paslaugas.
Arba žolininkė, kuri yra gavusi licenciją iš Žemės ūkio ministerijos auginti vieną žolę... Pasižiūrėkite, kas vyksta mugėse. Ateini ir stovi buteliukai. O kas tuose buteliukuose?
Kas bus, jeigu tokie žmonės ir toliau cirkuliuos?
Jeigu mums pasiseks, Europoje bus toks pirmasis netradicinės veiklos įstatymas, kuris apibrėš paslaugų kokybę: kas gali dirbti, kaip gali dirbti, kas turi paslaugas tikrinti ir panašiai“, - kalbėjo viceministrė, akcentuodama, kad Europos Sąjungos valstybėse nėra bendro modelio, kaip teisiškai reguliuoti natūralios medicinos sritį.
 
Specialistai: sąvokos suklaidins daugelį

Valdžiai užsimojus įvesti tvarką natūraliosios ir netradicinės medicinos srityje, nemažai klausimų iškilo specialistams, kurie darbuojasi šalies sanatorijose, reabilitacijos skyriuose ar poilsio bei sveikatinimo centruose.
Tarp jų – ir Lietuvos kurortų asociacija.
Būrelis bendraminčių Sveikatos apsaugos ministerijai nusiuntė pasiūlymus, prašydami į šiuos atsižvelgti. „Nepritariu įstatymui – ne tik žavesio neišreiškiu, bet apskritai nepritariu, nemanau, kad jis padarys teigiamos įtakos Lietuvos piliečių sveikatai, bet suklaidins tai daugelį“, - nedaugžodžiauja VšĮ Tulpės sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė (nuotr.).
Kiek kalbesnis buvo UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro AQUA gydyklos vadovas Kęstutis Ramanauskas. „Mus labiausiai jaudina takoskyra, kur baigiasi tradicinė, sakykime, Vakarų medicina ir kur prasideda netradicinė – tai yra alternatyvioji medicina. Kitas dalykas – alternatyvioji arba netradicinė medicina nėra grįsta mokslu –moksliškai nėra įrodytas jos efektyvumas gydant vienokias ar kitokias ligas, o šioms sąvokoms atsiradus Lietuvos sveikatos sistemoje, atsiras ir prielaidos jų galimam finansavimui iš PSDF lėšų. Ministerija tikina, kad tikrai nesiruošia reglamentuoti būrėjų, čakrų valytojų ir panašių veikėjų, tačiau akupunktūrininkai ir dalis natūropatų vadovaujasi panašiais principais, o įvairių dabar populiarių „New Age“ judėjimų gausa ir įvairovė labai apsunkina alternatyvios medicinos standartizavimą – nėra vieningų metodikų, nėra standartizuoto alternatyvios medicinos mokymo programų, kiekvienas specialistas dirba pagal supratimą. Todėl sunkiausia ir bus šias paslaugas apibrėžti, numatyti, kas šias paslaugas kontroliuos, kas licencijuos specialistus ir panašiai“, - neaiškumus vardija kadaise Lietuvos kurortologijos tyrimų centre direktoriavęs K.Ramanauskas.
 
Profesorius: šarlatanų tiesiog neliktų

„Taigi dešimtmečiui numatyta Pasaulinės sveikatos organizacijos programa, pagal kurią turėtų būti plėtojama alternatyvioji sveikatos apsauga.
Jeigu tas žinias kažkas imtų skleisti, būtų plėtojama mūsų sveikatos apsaugos sistema ir šarlatanams nebūtų kur dingti.
Šarlatanai visada kaip tarakonai – tamsoje jie aktyvūs, bet jeigu yra šviesa, jeigu yra taisyklės, kurios visiems aiškios ir priimtinos, šarlatanų tiesiog neliktų, - įsitikinęs alternatyviosios medicinos plėtrą Lietuvoje sekantis profesorius kardiologas Algimantas Kirkutis (nuotr.).

„Kai aš buvau Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentas, - rūmus mes įkūrėme 2011 metais, tai raganos buvo labai išsigandusios. Jos mane, sakė, visaip prakeiks. Bet pasakiau raganoms, kad jos labai geros, reikalingos, turinčios gilią istoriją. Tačiau raganos – ne vienodos. Yra raganų išmintingų,
kurios turi labai daug žinių. Yra raganų apsimetėlių.
Visos raganos turėtų susirinkti ir išsirinkti savo autoritetus.
Tokia idėja ir buvo: su buvusiu ministru Vyteniu Povilu Andriukaičiu buvo šnekėta, kad Lietuvoje natūralioji medicina turėtų vystytis dviem pagrindiniais principais – tai yra privalomos narystės principas ir savireguliacijos principas.
Apie žoleles niekas geriau neturi tokių žinių, kaip pačios raganos.
Bet jeigu visos raganos bus suregistruotos, jos visos bus aiškios, jos susirinks tarpusavyje ir išsirinks iš savo tarpo didžiausią patirtį ir išmintį turinčias raganas, kurios sudarys taisykles, pagal kurias šita sritis turi būti plėtojama.
Galiausiai taisyklės bus aprobuotos Sveikatos apsaugos ministerijoje, ir viskas bus tvarkoje.
Pats svarbiausias dalykas yra ketinimas, nes tarp raganų yra tokių, kurios nori žmonėms padėti, bet yra ir tokių, kurios nori pakenkti“, - akcentuoja profesorius.
 

Vyriausioji ragana: mane išgrūdo už durų

„Kategoriškai mus ten visus išmetė Jadvyga Zinkevičiūtė. Aš ten dar buvau nuėjusi asmeniškai, tai mane beveik išgrūdo už durų. Buvo pasakyta: nekiškite nosių, kur jums nereikia, kai kuriamas įstatymas - jūs apskritai privalėsite jo tik laikytis.
Aš pasiteiravau, gal mes galime pasitarti, kaip tai galėtų atrodyti, tačiau išgirdau: jūsų patarimų mums nereikia, mes vadovaujamės Europoje patvirtintomis normomis, ir tiek žinių, - svarsto Vilija Lobačiuvienė (nuotr.) - Aš bandžiau pasidomėti, jeigu žmogus yra liaudies gyduolis, pavyzdžiui, moteris gydanti rožę – užkalbanti – ar ji gaus licenciją? Iš baimės, kad reiškiamos kažkokios pretenzijos, liaudies medicinos gyduolė iš viso nustos tai daryti dėl šventos ramybės, ir mes tiesiog prarasime dar vieną žmogų. Žmonės iš tikrųjų yra pasimetę, nes jie nežino, kokių bausmių, baudų, represijų bus imamasi.
Žiūrėkite, kokias tradicijas turime – netgi tų raganų, kokie gydymo būdai buvo populiarūs senovėje. Tai yra kultūros dalis galų gale. Ignoruoti šito negalima.
Aš ir siūlau – įkurkime centrą kartu oficialios medicinos su „netradicininkais“, kurie gydo žolelėmis ar atlieka užkalbėjimus, tada žiūrėkime, kokie rezultatai. Žmogus tegul pats renkasi.“
 
Žolininkė: kaip gali būti dvi medicinos?

„Ko gero, aš visiškai atsitraukiu nuo šito reikalo. Tikrai neturėčiau net ką ten konsultuoti, nes ten susirinko tokia keista publika, kad aš nerandu kur prisiderinti.
Aš manau, kad medicina arba yra, arba jos nėra. O čia kažką dar vilkti į naujus drabužius, kažin ar to reikia.
Kaip gali būti kažkokios dvi medicinos – tai yra juokinga! Žmogus turi vieną sveikatą, o medicinos bus dvi. Tai tegul būna trys ar dešimt! Žmonės, nebaigę jokių medicinos mokslų, nepriėmę Hipokrato priesaikos, staiga taps kažkokiais medikais. Tai juokingai atrodo.
O jeigu, sakykime, yra Tibeto ar ajurvedinė medicina, tai kodėl ji vadinama netradicine – ji yra tradicinė tose šalyse, iš kur yra kilusi. Ten yra ir institutai, ir universitetai. Tegu žmonės nuvažiuoja ten, baigia mokslus ir tada gydo žmones. O čia žmonės nori nieko nebaigę staiga pasidaryti daktarais. Nelabai gerai...“ – savo požiūrį dėsto Adelė Karaliūnaitė (nuotr.).

P.S.
Sveikatos apsaugos ministerija atsisakė atsiųsti ministrės patvirtintą konsultantų sąrašą


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris