Sanatorijos direktoriui – solidus priedas, darbuotojams – špyga

Deimantė Gruodė
2017-01-23
„Direktorius už veiklą išsimoka priedus, o darbuotojai negauna darbo užmokesčio“, - nuo tokių faktų pašiurpo Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, vėl pradėjus judinti viešosios įstaigos „Pušyno kelias“ klampius finansinius reikalus. Įstaigos vadovybę užgriuvo rimti priekaištai: dirba nepelningai, vaikų skyrius „stovi“ pustuštis, darbuotojams nebuvo išmokėti atlyginimai... Savo ruožtu direktorius Vytautas Dumbrovas tvirtina, kad dirba gerai ir sąžiningai. „Ateina nauja valdžia ir kas nors vėl parašo skundą“, - aiškina jis.
Sanatorijos direktoriui – solidus priedas, darbuotojams – špyga

Faktas
Buvusio ministro sprendimu, nuo 2016 m. gegužės 1 d. iki 2017 m. balandžio 30 d. įstaigos „Pušyno kelias“ direktoriui Vytautui Dumbrovui skirtas priedas – nustatyta 40 proc. mėnesinės algos pastoviosios dalies dydžio mėnesinės algos kintamoji dalis.

Už ką direktoriui paskatinimas?
Antikorupcijos komisija, pirminiais duomenimis, tyrimą pradėjo gavusi sanatorijos „Pušyno kelias“ darbuotojų pasirašytą kreipimąsi dėl įtarimų keliančios įstaigos finansinės padėties. Buvo skundžiamasi, kad laiku nemokamas atlyginimas, velkasi skolos, areštuotos sąskaitos, galimai siekiama tyčinio įstaigos bankroto. Dar didesnį pasipiktinimą sukėlė neva už teigiamus veiklos rodiklius direktoriui išmokėtas 40 procentų priedas prie atlyginimo. 
 
„Ministerijai pateikiau ataskaitą už 2015 metus, kurie įstaigai buvo pelningi. Turėjome daug gerai gydomų vaikų; skundų, nusižengimų nebuvo. Kaip ir visų įstaigų direktoriams yra skiriamas priedas. Jį skiria ne pats direktorius, o ministerija. Nors ponia Šalaševičiūtė (tuomet sveikatos apsaugos ministrė – red.) galbūt ir nelabai mane mylėjo, bet ji man turėjo paskirti ir paskyrė (priedą – red.) įstatymiškai. 
 
Kai buvome „uabas“, man pinigai buvo mokami kitaip - pagal valstybinių įmonių įstatymą. Tuomet ponia Šalaševičiūtė man išvis kaip direktoriui mokėjo septynis šimtus eurų. Atleiskite, mūsų gydytojai gaudavo daugiau negu aš“, - ne pačius geriausius laikus prisiminė įstaigos „Pušyno kelias“ direktorius Vytautas Dumbrovas, taip ir nepaaiškinęs, už kokius nuopelnus jam buvo paskirtas didelis priedas.
 
Atlyginimai „užsilaikė“ kelis mėnesius
„Pušyno kelio“ direktoriaus paklausėme: ar tiesa, kad vėluoja sanatorijos darbuotojų atlyginimai?
„Vėlavo! Labai ilga istorija: 2004 metais buvome „uabas“ ir paėmėme paskolą Vaikų skyriui renovuoti. Mums buvo labai sunku 2008 metais, kada prasidėjo krizė ir buvo sumažintas balas. Jūs puikiai suprantate, kad iš medicinos sunku „daryti biznį“. Skolą grąžinome, bet prisidarėme kitų. Įsiskolinome šiluminiams tinklams, kurie areštavo mūsų sąskaitą ir nuskaičiavo per mėnesį šimtą tūkstančių. Automatiškai trūko pinigų atsiskaityti su darbuotojais. 
 
Atlyginimai „užsilaikė“ rugsėjį, spalį, lapkritį. Ministerija daug laiko svarstė, visokius variantus galvojo, kaip iš tos situacijos išsisukti, norėjo mus jungti prie Santariškių. Po to padidino kapitalą, kitaip sakant, davė mums šimtą aštuoniasdešimt tūkstančių ir mes atsiskaitėme su darbuotojais bei susitvarkėme su visomis skolomis“, - pasakoja įstaigos vadovas.
 
Antikorupcijos komisijai įtarimų sukėlė ir biudžetinė atsargų įsigijimo eilutė. Teigiama, kad pernai spalį buvo panaudota daugiau nei 400 tūkst. eurų nedetalizuotam pirkiniui. „Aš nežinau, iš kur jie ištraukė. Kažkoks skundikas nesąmonių prirašė... Mūsų atsargų įsigijimo eilutėje yra tik trys paragrafai: maistas, benzinas ir vaistai. Geriausiu atveju atsargų įsigijimo eilutėje būna du tūkstančiai eurų. Yra žmonių, kurie rašo skundus ir bando iš to padaryti ažiotažą“, - gynėsi įstaigos direktorius.
 
Ministerijos prašys atlikti auditą
Antikorupcijos komisija prašys Sveikatos apsaugos ministerijos pateikti išsamią informaciją dėl iškeltų klausimų bei atlikti sanatorijos veiklos auditą. 
„Mūsų komisija pradėjo domėtis įstaigoje vykstančiais procesais. Anksčiau ji buvo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dispozicijoje ir iš tikrųjų buvo pagrįstų nuogąstavimų, kad specialiai norima ją sunaikinti. 
 
Parlamentinės kontrolės rėmuose pamatėme, kad įstaiga ir šiandien yra „ant ribos“, kai direktorius išsimoka priedus už veiklą, o darbuotojai negauna darbo užmokesčio. Ar tai pateisinama? Ar nėra taip, kad įstaigą norima sunaikinti, o po to spręsti klausimą dėl teritorijos“, - svarsto Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.
 
Anot jo, komisijos posėdyje dalyvavo ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, ir sveikatos apsaugos ministro patarėjas. „Dalį klausimų dėl kompetencijos perdavėme Sveikatos reikalų komitetui. O dėl finansinės padėties ir išlaidų – ar jos pagrįstos ir nepažeidžiant teisės aktų buvo vykdyti pirkimai – komisijos vardu paklausime Sveikatos apsaugos ministerijos“, - sako V.Gailius.
 
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai darbo grupės nariams paaiškino, kodėl sanatorija dirbo nerentabiliai. Vaikų skyrius nėra užpildytas pacientais, todėl sanatorija turėjo didelius įsiskolinimus, sąskaitų ir turto areštus, nebuvo išmokami atlyginimai darbuotojams. Siekiant išspręsti šią situaciją, kaip aiškina ministerija, buvo imtasi priemonių įsiskolinimams padengti, o sanatoriją planuojama prijungti prie universitetinės Santariškių ligoninės. 
 
Kaltina ydingą sistemą
Įstaigos „Pušyno kelias“ vadovas V.Dumbrovas atremia sveikatos politikų kaltinimus esą įstaiga dirba nepelningai. „Prieš penkiolika metų sukūrėme gražų vaikų centrą su baseinais ir viskuo, kas reikalinga reabilitacijai. O vaikų nėra. Ir dėl vieno labai paprasto dalyko - niekas nekalba apie ydingą sistemą. Įsivaizduokite, jūs gyvenate Pabradėje ar Širvintose ir jums poliklinikoje sako: jūsų vaikas po plaučių uždegimo, bet mes jums negalime skirti sveikatą grąžinamojo gydymo, į kurį įeina ir nakvynė. 
 
Jums galime „duoti“ ambulatorinę reabilitaciją. Ką daryti vaikui, kuris gyvena Pabradėje, kai geros reabilitacijos įstaigos ten nėra? Tėvai sako: tiek to, reabilitacijos nebus. Užtat turėdami gerą reabilitacijos centrą su šimtu lovų mes stovime pustušti. Pavyzdžiui, šiandien turime dešimt penkiolika vaikų. Pati vaikų reabilitacijos sistema ydinga. Be to, sumažėjo ir vaikų skaičius. 
 
Norėdamas gauti akreditaciją, privalai turėti atitinkamą gydytojų, slaugučių ir jų padėjėjų skaičių. Jeigu turi dešimt vaikų, gydytojo savikaina padidėja. Tai įsivaizduokite, kad išgelbėtume įstaigą, turime paimti ir uždaryti Vaikų skyrių. Jeigu tai padarytume, nebeliktų stacionarios reabilitacijos Vilniaus mieste. Reikėtų važiuoti į Druskininkus, Abromiškes arba Palangą“, - sako direktorius.

Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Esu lankęsis toje sanatorijoje. Kyla daug klausimų: ar tokia įstaiga turi būti ir tokioje vietoje? Ar ne per daug reikia investicijų, kad įstaiga atitiktų šiuolaikinį reabilitacijos lygį? Kai kurie ministrai bandė perkelti ją į Santariškes, bet buvo pakankamai didelis viešas pasipriešinimas, į kurį įsivėlė ir tam tikri politikai. 
 
Jeigu norime iš esmės optimizuoti sveikatos sistemą ir taupyti pinigus, tiek reabilitacija, tiek pirminė sveikatos priežiūra galėtų sudaryti žymiai geresnes sąlygas privačiai veiklai plėtotis. Juolab kad norinčiųjų investuoti į sveikatos priežiūrą labai daug. Būtent ir „Pušyno keliui“, kaip nedidelei atskirai įstaigai, sprendžiančiai daugiau vaikų sveikatos problemas, su tokiais įkainiais išsilaikyti bus pakankamai sudėtinga. Manau, kad reikia ieškoti būdų, kaip įstaigos teikiamas paslaugas integruoti į tam tikrus centrus. Galbūt turime ieškoti būdų paslaugas perkelti į Vaikų ligoninę? 
 
Kaip sakiau, išsilaikyti tokiai mažai įstaigai bus pakankamai sunku. Juolab kad ir dabartinė valdžia skelbia, jog optimizuos, racionalizuos ir efektyviau naudos lėšas. Tad reikia pagalvoti ne kaip naikinti įstaigą, bet kaip ir kur teikti jų paslaugas. Darbuotojų ir investicijų dėka sąlygos ten sukurtos pusė bėdos, bet, mano manymu, toli gražu neatitinka šiuolaikinių reikalavimų.

SAM atsakymas
Šiuo metu „Pušyno kelias“ yra SAM pavaldi viešoji sveikatos priežiūros įstaiga. Iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ji buvo perimta 2015 metais vasarį, kai tam pritarė Vyriausybė. Tais pačiais metais buvo pakeistas ir jos statusas – iš sanatorijos į viešąją įstaigą. Praėjusių metų spalį Vyriausybėje buvo nuspręsta šią įstaigą reorganizuoti jungimo būdu - prijungti prie reorganizavime dalyvaujančių Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VULSK). Šiuo metu prijungimas dar nėra įvykęs. Taip pat, šią įstaigą gelbstint nuo skolų, buvo padidintas ir kapitalas Vyriausybės sprendimu.
 
Tai buvo buvusios Vyriausybės sprendimai, o dabartinė SAM vadovybė svarstys ir ieškos kitų galimų sprendimų.  
Nepriklausomi auditai visose SAM priklausančiose viešosiose įstaigose yra atliekami kasmet. Už 2016 metais auditas buvo atliktas ir įstaigoje „Pušyno kelias“. 
2016 metų sausio-rugsėjo mėnesio (9 mėnesių) finansinis balansas yra teigiamas, tokia informacija buvo pateikta SAM. Mūsų žiniomis, šiuo metu atlyginimai yra išmokėti, nors praeitais metais vėluodavo 2 mėnesius.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris