Rimantė Šalaševičiūtė: „Revoliucijos nekelsiu, bet lengviau nebus“

Evelina Machova
2014-07-17
Vakar, trečiadienį, naująja sveikatos apsaugos ministre paskirta Rimantė Šalaševičiūtė (59 m.). Politikė pažadėjo, jog artimiausiu metu kardinalių permainų nebus, tačiau besiviliantiems, kad jos ministrės kadencija bus švelnesnė nei pirmtakų, to tikėtis neverta.
Rimantė Šalaševičiūtė: „Revoliucijos nekelsiu, bet lengviau nebus“
„Komanda išliks ta pati. Kodėl? Labai paprastas paaiškinimas. Su šiais viceministrais esu bendravusi, tačiau tiksliai nežinau jų darbo rezultatų. Juk spręsti apie žmogaus kompetenciją vien pagal akių ar plaukų spalvą neįmanoma. Reikia su juo padirbėti ir tik tada gali pasakyti“, - tvirtina sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

 - Kaskart, kai pasikeičia sveikatos apsaugos ministras, gydymo įstaigų vadovai, medikų bendruomenė baiminasi naujų reformų, kurios dažnai pradedamos, bet nebaigiamos. Ar jums perėmus ministerijos vairą laukia permainos?
- Galiu nuraminti, kad kol kas, bent artimiausiu metu nevyks jokių revoliucijų. Mano nuomone, visų pirma reikia užtikrinti kolegos Vytenio Povilo Andriukaičio pradėtų darbų tęstinumą. Po to bus matyti. Sveikatos apsauga, turiu prisipažinti, nėra mano stiprioji sritis, daug dalykų yra neaiškūs. Bet vasara tam puikus laikas, taip pat viliuosi, kad kolega V.P.Andriukaitis pagelbės perprasti sistemos vingrybes. Vienas pirmųjų mano tikslų - susipažinti su darbais, kurie jau yra padaryti, bei nutarti, ko imtis, kad žmonių sveikata gerėtų ir visos paslaugos būtų užtikrinamos. Ypatingą dėmesį skirsiu prevencinėms programoms.

- O dabar, jūsų nuomone, joms buvo skirtas per mažas dėmesys?
- Dar dirbdama tiek vaiko teisių apsaugos kontroliere, tiek būdama Seimo nare vadovavau parlamentinei Vaiko gerovės grupei ir iš to, su kuo susidūriau galiu pasakyti, kad šiai sričiai skiriamas per menkas dėmesys. Kalbu labiau apie vaikų sveikatą. Manau, kad per mažai skiriame dėmesio visoms prevencinėms programoms ir pirminei sveikatos priežiūros sričiai, todėl ir susidaro keista situacija. Programų lyg ir turime, bet kovojama ne su ligos priežastimis, o jau pasekmėmis.

- Neslėpdama, kas gana nebūdinga politikams, sakote, kad sveikatos apsauga jums yra sritis su daug nežinomųjų. Kurie jų, jūsų nuomone, pareikalaus didžiausio susikaupimo?
- Svetimiausios sritys, kurios išties pareikalaus nemažai laiko, - biudžeto lėšų skirstymas, ES struktūrinių fondų lėšos. Tų sričių yra ir daugiau, bet šios, man atrodo, - kol kas sudėtingiausios. Sveikatos biudžetas numatytas keleriems metams į priekį, tačiau manau, kad tikrai atsiras ką reikės apsvarstyti iš naujo. Galbūt vienai sričiai teks padidinti finansavimą, o kitai sumažinti. Bet tai - ateities darbai.

 
- Ar jau numatėte viceministrų komandą?
Komanda išliks ta pati. Kodėl? Labai paprastas paaiškinimas. Su šiais viceministrais esu bendravusi, tačiau tiksliai nežinau jų darbo rezultatų. Juk spręsti apie žmogaus kompetenciją vien pagal akių ar plaukų spalvą neįmanoma. Reikia su juo padirbėti ir tik tada gali pasakyti. Pavaldiniams visuomet buvau griežta ir reikli, norėjau kompetencijos ir greitų darbų atlikimo, kad matytųsi rezultatas, o ne tik kalbos ir projektų rašymas. Galbūt šiek tiek padirbusi su šia viceministrų komanda pamatysiu poreikį ką nors keisti, bet dabar tikrai ne. Turiu įsitikinti, kad žmogus nekompetentingas ir negali atlikti darbų. 
 
- Kaip dabartinę šalies sveikatos sistemą vertinate pacientės akimis?
- Nemanau, kad viskas yra juoda ir blogai, kaip dažnai stengiamasi pavaizduoti. Yra sričių, kur po truputį tobulėjame, tačiau reikia sutikti, kad problemų, kurios išties nervina pacientus ir mane, vis dėlto yra. Vos prieš savaitę kreipiausi į polikliniką dėl specialisto konsultacijos. Žinote, kokį atsakymą išgirdau? Talonėlis bus tik rugpjūčio 25 dienai. Padėkojau ir nusprendžiau kreiptis į privačiai dirbančius gydytojus. Manau, tokia situacija, kai gydytojo konsultacijos reikia laukti mėnesį, nėra normali ir tikrai neprisideda prie siekio turėti sveiką visuomenę. Aš dirbantis žmogus ir tikrai neturiu, kaip turbūt ir didžioji visuomenės dalis, tiek laiko - valandų valandas laukti prie gydytojo kabineto durų.

- Turite minčių, kaip šią problemą būtų galima spręsti?
- Jei atvirai – ne. Bet įsigilinusi į visą sistemą, manau, greitai rasčiau sprendimo variantą. Be to, tai bus vienas mano darbo ministerijoje prioritetų.

- Kokie kiti prioritetai?
- Vaistų politika. Dažnai tiek rinkėjams, tiek ir pačiai, nes šeimoje yra sergančių ir turinčių negalią žmonių, kyla klausimas, kodėl padidėjo vaistų kainos. Ši sritis mane labai domina ir net ruošiausi kreiptis į kolegą V.P.Andriukaitį raštu, kodėl prieš porą mėnesių vaistų kainos išaugo. Mano nuomone, vaistų politika turbūt viena problemiškiausių sričių. Mano įsitikinimu, būtiniausius vaistus pacientai turi gauti be priemokų arba ji turi būti minimali. Tas pats ir su moderniais vaistais. Sutinku, kad daugelis jų brangūs, bet kartais tai vienintelis išsigelbėjimo šansas žmogui. Todėl sieksiu, kad jie būtų lengviau prieinami ir kiek tik manoma greičiau.
 
- Ne vienerius metus dirbote socialinių reikalų srityje. Ar pritariate nuomonei, kad Sveikatos apsaugos bei Socialinių reikalų ir darbo ministerijos turi daugiau bendradarbiauti?
- Apie tai kalbu jau dešimt metų. Šių ministerijų bendradarbiavimas yra tiesiog būtinas, maža to turėtų įsijungti Švietimo ir mokslo ministerija. Jei visos dirbs tik sau, nebus naudos, nei vykdant prevencines programas, nei užtikrinant būtinąją pagalbą ligoniui.

- Pastaruosius kelerius metus didelį dėmesį skyrėte vaikams, ypač kalbant apie socialinius reikalus. Ar tapusi ministre rūpinsitės vaikų sveikatai, kuri, pasak specialistų, šalyje itin šlubuoja?

- Be abejo. Ir pritariu jų nuomonei. Paskutiniai tyrimai rodo, kad penkiasdešimt procentų vaikų ir paauglių turi psichikos sutrikimų. Sutinku, kad jie kol kas dar ne ligoniai, bet jei nesiimsime priemonių, ateityje tokie taps. Bet šios problemos nelabai sprendžiamos, todėl akivaizdu, kad šis klausimas bus taip pat vienas mano prioritetų.

- Kaip šeima reagavo į jūsų apsisprendimą vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai?
- Labai ramiai. Kai pranešiau žinią, kažkaip pati suabejojau, ar pajėgsiu. Bet dukra sakė: „Mama, nėra tokių darbų, su kuriais tu nesusitvarkytum“. Mano šeima turbūt labiau užtikrinta nei aš, kad naujame poste man seksis gerai. Mano nuomone, Sveikatos apsaugos ministerija - sunkiausia ir atsakingiausia sritis iš visų ministerijų, nes kalbama apie žmogaus sveikatą.
 
Dosjė:
1971–1976 baigė Vilniaus valstybinį universitetą (dabar – Vilniaus universitetas), Teisės fakultetą, teisininkė
2010–2012 Lietuvos edukologijos universitetas, lektorė

1995–2010 Seimo kontrolierių įstaiga, Seimo kontrolieriaus patarėja, Seimo kontrolierė, vėliau –  vaiko teisių apsaugos kontrolierė
1990–1995 Vilniaus miesto tarybos sekretoriatas, konsultantė-sekretorė
1986–1990 Vilniaus miesto Tarybų rajono vykdomasis komitetas, Organizacinio skyriaus vedėja
1979–1986 Vilniaus gamybinė dujofikacijos valdyba, teisininkė; Komunalinio ūkio ministerijos Kvalifikacijos kėlimo institutas, lektorė
1976–1979 Vilniaus inžinerinis statybos institutas (dabar – Gedimino technikos universitetas), teisininkė, lektorė

 
Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitės pozicija:

- R.Šalaševičiūtės kandidatūrą aptarėme su premjeru. Kaip žinote, Vyriausybės sudėtį visada aptariame iš anksto, kad sprendimai būtų daromi greitai. Tuo labiau, kad tuos žmones reikia patikrinti su jais susitikti, pakalbėti. Šita kandidatūra su rimtu teisiniu išsilavinimu, dirbo socialinėje srityje - tai yra, žmogaus ir vaikų teisės, globos namai, visa tai artima šiai sričiai.
Naujoji ministrė turėtų iš karto atkreipti dėmesį į vaistų kainų kilimą. Nekalbant apie kitus procesus, kuriuos būtina daryti. Eilės ligoninėse nemažėja, o vaistų kainos auga. Darbų yra daug, labai tikiuosi, kad pasitikėjimą, kurį šiandien demonstruojame mes – tiek premjeras, tiek aš – ji pateisins.

Komentaras 
Politologas Vytautas Dumbliauskas:

- Mano nuomone, ministras nebūtinai turi būti tos pačios profesijos, kuriai ministerijai vadovauja. Tai vis dėlto politinis postas, kur lemiamą sprendimą priima partija. Medikas ar ne medikas, tai turbūt svarbiau kalbant apie viceministrus. Jie pageidautina, kad būtų žmonės, kurie puikiai išmano sritį, į kurią yra paskirti. Tai, kad Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauja ne medikas, mano nuomone, yra visai gerai ir pačią kandidatūrą vertinu pozityviai. 
R.Šalaševičiūtė patyrusi kaip tarnautoja ir sutinku su Prezidente, kad jos teisinis išsilavinimas šioje vietoje gali būti pliusas. Vytenis Povilas Andriukaitis, mano galva, pakankamai sujaukė visą sveikatos apsaugos sistemą, daugiau griovė, nei kūrė, todėl manau, kad galbūt naujoji ministrė šiek tiek nuramins įsiaudrinusį medikų profesinį cechą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris