Rezidentams – naujos galimybės, bet ar bus norinčių?

Violeta Bučiūtė
2016-05-13
„Nežinau, ar naudinga rezidentūrą atlikti mažesniuose regionuose, kadangi ten dirbantys gydytojai neturi pakankamai žinių. Buvimas gydytoju dar nereiškia, kad esi geras dėstytojas ir pedagogas“, - sako būsimoji medikė Kamilė Marcinkevičiūtė, paklausta, ar norėtų rezidentūrą atlikti mažo regiono ligoninėje. Šią ir kitas studentų abejones bandys išsklaidyti Sveikatos apsaugos ministerija, ES lėšomis finansuodama rezidentūros studijas.
Rezidentams – naujos galimybės, bet ar bus norinčių?
Šiais metais Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja pradėti įgyvendinti Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą, kurio metu tikimasi finansuoti ne mažiau nei 25 specialistų (kardiologų, pulmonologų, neurologų ir šeimos gydytojų) rezidentūros studijas.

Stiprins tuberkuliozės kontrolę

Šiais metais Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja pradėti  įgyvendinti Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą, kurio metu tikimasi finansuoti ne mažiau nei 25 specialistų (kardiologų, pulmonologų, neurologų ir šeimos gydytojų) rezidentūros studijas. Projektu siekiama mažinti netolygumus regionuose, kuriuose itin aukštas sergamumas širdies ir kraujagyslių bei cerebrovaskulinėmis ligomis.
 
Pasak SAM Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorės Justinos Januševičienės, imantis iniciatyvos taip pat bus siekiama stiprinti tuberkuliozės kontrolę ir pirminę sveikatos priežiūrą, neapsiribojant konkrečiomis tikslinėmis savivaldybėmis.
 
„Projekto partnerėmis bus parinktos tos į tikslines teritorijas patenkančios savivaldybės, kurios nori priimti jaunus gydytojus, gali pasiūlyti jiems optimalias darbo ir, jei yra galimybė, socialinio aprūpinimo sąlygas. Dėmesys bus atkreipiamas ir į tas savivaldybes, kuriose konkrečių specialistų faktiškai trūksta arba, dėl garbaus dirbančiųjų amžiaus, netrukus pristigs“, - sako J.Januševičienė.

 
25 specialistams – daugiau nei pusė milijono eurų
Projektą numatoma vykdyti šešerius metus, iki 2022-ųjų. Kaip teigia specialistai, šiuo metu su Finansų ministerija ir Europos socialinio fondo agentūra derinama dokumentaciją. Taigi tikimasi projektą pradėti įgyvendinti jau šią vasarą, kartu su nauju priėmimu į rezidentūros studijas.
 
Nors finansavimo sąlygų aprašas dar rengiamas, jau dabar svarstoma galimybė, jog jaunieji gydytojai pabaigę rezidentūrą ir įgiję profesinę kvalifikaciją galėtų įsipareigoti vykti dirbti į tikslines savivaldybes ir išdirbti tiek metų, už kiek studijų metų jiems sumokėta projekto lėšomis, bet ne trumpiau nei 2 metus.
25 specialistams parengti numatoma skirti 535 071 eurų.
 
Universitetai informuoti neseniai
J.Januševičienės teigimu, dalyvauti projekte bus kalbinami tie būsimi arba esami rezidentai, kurie turi pakankamai motyvacijos po studijų vykti į konkretų regioną dirbti. Tam, kad būtų atrinkti motyvuoti studentai, privaloma tvarka bus vykdomi motyvaciniai rezidentų pokalbiai su savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigos vadovais.
 
Už sutarties vykdymą bus atsakingos trys šalys: rezidentas, SAM ir konkreti projekto partnerė – sveikatos priežiūros įstaiga. Sutartyje jos turės aptarti svarbiausias teises ir pareigas: pareigą įgyti profesinę kvalifikaciją, finansuoti studijas, priimti į darbą, grąžinti lėšas nevykdant įsipareigojimų, teisę atsisakyti sutarties, jei kitos šalys ją pažeidžia ir kt.
 
„Universitetai apie naują projektą informuoti neseniai. Gera žinia ta, kad kai kuriose savivaldybėse po ketverių metų, jei šiais metais bus pasirašytos sutartys, atsiras reikiamų specialistų, galbūt bus ištobulintas ar sukurtas skatinimo mechanizmas. Bet kuriuo atveju tai - žingsnelis pirmyn“, - pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių studijų centro dekanas prof. Kęstutis Petrikonis.
Pasak profesoriaus, universitetas įvykdys bet kokį specialistų parengimo užsakymą, SAM prerogatyva suplanuoti, pasirašyti reikiamas sutartis ir skatinti visas suinteresuotas puses ieškoti sprendimų.


 
Studentų nuomonė
VU Medicinos studijų 2 kurso studentė Aistė Ramanauskaitė:

- Mažesnės savivaldybių ligoninės turi savų pliusų, tačiau studentas yra suinteresuotas rezidentūrą atlikti universitetinėse gydymo įstaigose: Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje. Pati norėčiau dirbti vienoje šių ligoninių. Klinikinėse ligoninėse yra įvairesnių ir sudėtingesnių ligų atvejų. Šie du dalykai yra labai svarbūs kiekvienam medicinos studentui, norinčiam tapti savo srities profesionalu.
 
Taip pat universitetai bendradarbiaudami su minėtomis ligoninėmis turi daugiau tarptautinės patirties, o ir visi mokslo darbuotojai visgi telkiasi didžiuosiuose miestuose.

Mažesnių miestų ligoninėse studentai dirba šiek tiek paprastesnėmis sąlygomis, tačiau vienu pliusų laikyčiau tai, jog rezidentai gali pakankamai laiko skirti pacientams ir išmokti, kaip su jais dirbti.
 
Tam, kad atlikčiau rezidentūrą mažesnio miesto gydymo įstaigoje, pagrindiniai kriterijai būtų atlyginimas, pasiūlytos tinkamos darbo sąlygos, grafikas bei suteikta galimybė dirbti ir praktikuotis šiek tiek daugiau, nei priklauso pagal programą.
Be abejo, taip pat viliotų ir gyvenamosios vietos suteikimas, apmokėta dalis sumos už studijas, tačiau būstas dažnai yra sunkiai suderinamas su asmeniniais lūkesčiais ir savivaldybės galimybėmis.
 
VU Medicinos studijų 4 kurso studentė Kamilė Marcinkevičiūtė:

- Nežinau, kiek naudinga rezidentūrą atlikti mažesniuose regionuose, kadangi ten dirbantys gydytojai neturi pakankamai žinių. Buvimas gydytoju dar nereiškia, kad esi geras dėstytojas ir pedagogas.
Didžiųjų miestų ligoninės yra pranašesnės pacientų skaičiumi, nes tam, kad geriau išmoktum dalyką, reikia susidurti su kuo daugiau skirtingų ir sunkios būklės pacientų. Lietuvoje sunkiai sergantys ligoniai, kurie gyvena regionuose yra siunčiami į didžiųjų miestų klinikas.
 
Tačiau, jeigu būtų gerinama sistema, numatomos galimybės mokytis, galbūt rezidentūros atlikimas mažesniame regione būtų neblogas variantas. Užsienyje, pavyzdžiui, Vokietijoje rezidentūra taip pat atliekama mažesnėse gydymo įstaigose, nes jose sudaromos geros tobulėjimo galimybės. Manau, jog tokiose ligoninėse kiekvienam pacientui individualiai būtų galima skirti daugiau laiko.
 
Kad pasiryžčiau atlikti rezidentūrą mažesniame mieste, norėčiau, jog būtų užtikrintas adekvatus atlyginimas, galimybės tame mieste įsikurti šeimai bei tobulėti. Taip pat labai svarbu, kad būtų finansuojamos išvykos į konferencijas. Tam, kad išlaikyčiau gydytojos kvalifikaciją, svarbus ir darbo krūvis – visas, o ne trečdalis ar pusė etato.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris