Realiai gydo vos tris priklausomybes. Kur „dėtis“ kitiems?

Deimantė Gruodė
2018-04-27
„Lietuvoje nėra kur „dėtis“ nuo vaistų priklausomam žmogui“, - nuoskaudą išliejo į redakciją paskambinusi moteris, kuri tabletes rijo saujomis, kol atsidūrė psichiatrijos ligoninėje. Jos rekordas - pusantros pakuotės migdomųjų per parą! Savo ruožtu priklausomybes gydantys specialistai tvirtina, kad abstinencija nuo vaistų būna dar stipresnė nei nuo narkotikų.
Realiai gydo vos tris priklausomybes. Kur „dėtis“ kitiems?
Priklausomybę nuo vaistų išgyvenantieji tikina Lietuvoje nesulaukiantys reikiamos pagalbos.

Faktas  
Remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro informacija, dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant migdomuosius  ir raminamuosius pirminėse asmens psichikos sveikatos priežiūros įstaigose (psichikos sveikatos centruose) stebėjimui užregistruoti 2015 m. 85 atvejai, 2016 m. - 91.


Rijo tabletes saujomis
„Dėl panikos priepuolių privačiai apsilankiau pas jauną specialistą - psichiatrą. Šis mane išklausė ir išrašė antidepresantų. Bet aš stipriai vartojau alkoholį, nors gydytojas mane įspėjo, kad jo nemaišyčiau su vaistais. Po pusės metų mane ištiko kataklizma: širdis kalatoja, akys krauju pasruvusios, rankos dreba, dūstu, viduriuoju“, - anonime panorusi likti moteris prisiminė, kaip prasidėjo ne vienerius metus trukusi priklausomybė nuo medikamentų.
Kad gautų receptą migdomiesiems arba raminamiesiems vaistams, ji išmoko medikams apdumti akis.

 
„Per pusdienį sugebėjau prisiregistruoti prie poliklinikos, tą pačią dieną patekau pas gydytoją psichiatrą ir išėjau su dviem receptais“, - šypteli pašnekovė.
Ilgai netrukus ji atsidūrė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre. „Ligonių kasos kompensavo dešimt dienų gydymą stacionare. O ką galima padaryti per tiek laiko? Po dviejų metų vėl pakliuvau į tą pačią ligoninę, bet su daug žiauresnėmis pasekmėmis. Migdomųjų man jau reikėdavo po keturias tris tabletes kas dvi valandas. Kai prisipažinau, gydytojai nežinojo ką su manimi daryti“, - beviltišką situaciją prisiminė pašnekovė.
 
Gydo tik vaistais 
Per tą laiką moteris ne vieną sykį atsidūrė ir psichiatrinėje ligoninėje, kur, kaip pasakoja, buvo girdoma tik vaistais. Ieškodama pagalbos beldėsi ir į Priklausomybės ligų centrą, kur realios pagalbos, kaip tikina, nesulaukė.
„Lietuvoje realiai nėra kur „dėtis“ vaistams priklausomybę turinčiam žmogui. Mūsų psichikos sveikatos centrai priklausomybes dažniausiai gydo vaistais. Aišku, gali rinktis priklausomų asmenų reabilitaciją, bet tai daugiau skirta narkomanams. Kai kur paslaugos yra mokamos, kai kur yra nemokamų vietų. Aš, pavyzdžiui, trejus metus moku pinigus ir lankau palaikomąją grupę.
 
Jei neturi pinigų, gali vos keturis kartus per pusmetį ar per metus nueiti į nemokamą psichologo konsultaciją poliklinikoje. Pasakai „alkoholis“ - viskas aišku: priklausomybių ligų centras, Minesotos programa... Turint priklausomybę narkotikams irgi viskas aišku: reabilitacijos, narkomanų anonimų grupės, detoksikacija. O ką daryt su priklausomybe vaistams?“, - klausia moteris, šiuo metu vedanti anoniminę grupę „Avilys“, į kurią gali ateiti visi, kurie pripažįsta turintys priklausomybę medikamentams.
 
Pasigenda nacionalinės metodikos

„Tenka sutikti, kad nėra parengtų darbo aprašų, neturime nacionalinės metodikos. Čia yra ateities iššūkis, kad metodikos būtų sukurtos, aprobuotos ir padėtų veiksmingai gydyti“, - problemą įvardija Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.

 
Anot jo, atvykus tokiam pacientui veiksmingiausias gydymo būdas - raminamųjų vaistų mažinimas, bet tai užtrunka ilgą laiką. „Naujų vaistų neskiriame. Tiesiog pacientai motyvuojami mažinti jų vartojimą. Jei asmuo sumažina raminamųjų vaistų vartojimą iki nulio, jam rekomenduojama Minesotos programa arba savitarpio pagalbos grupių lankymas. Yra grupės specialiai žmonėms, kurie vartoja raminamuosius vaistus. Taip pat gali būti rekomenduojama penkiolikos dienų motyvacinė terapija stacionare, bet pacientas turi sumažinti vaistus iki minimumo. Jei yra apsvaigęs, padėti jam sudėtinga“, - sako centro vadovas.
 

Ar priklausomybių specialistai pasirengę padėti nuo nevaldomo potraukio seksui kenčiantiems asmens? „Šiuo metu tarptautinių ligų klasifikacijoje nėra tokios priklausomybės ir tokių pacientų mes dar nepasiruošę priimti. Nei dėl nimfomanijos, nei dėl priklausomybės nuo apsipirkimo manijos, nei dėl darboholizmo. Tai yra daugiau psichologinio pobūdžio sutrikimai. Mes jų negydome. Jei kreipsis tokie pacientai, manau, psichologai juos pakonsultuos“, - žadėjo E.Subata.
 
Įspės šeimos gydytojus
Psichikos sveikatos vadybos asociacija, kuriai vadovauja Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, šiuo metu rengia metodines rekomendacijas specialistams, kaip saugiai skirti vaistus, kad nesusiformuotų priklausomybė, kokiais tempais mažinti dozes ir kokiais medikamentais keisti.
 

„Planuojame rudenį pateikti rekomendacijas specialistams, ne tik psichiatrams, bet ir šeimos gydytojams. Vis dėl to reikia pripažinti, kad ant benzodiazepinų, liaudiškai tariant, dažniausiai pasodina būtent šeimos gydytojai, ne psichiatrai, nes pastarieji žino, kokia yra didžiulė šių vaistų vartojimo rizika“, - sako Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius.

 
Anot jo, dažniausiai pacientai neįvardija, kad jie atvyksta dėl priklausomybės vaistams.

„Jie atvyksta dėl nemigos, nerimo, depresijos, savižudiškų minčių. Kai sužinai, kad jis nemiega po penkių šešių tablečių migdomųjų, supranti, kad nemiga yra sąlygota priklausomybės, tiksliau, neadekvataus vaistų vartojimo. Pavyzdžiui, priklausomybių benzodiazepinams abstinencija net sunkesnė nei nuo narkotikų. Su šiais pacientais išties nelengva dirbti. Per tą laiką stengiamasi mažinti dozes ir pakeisti kitais vaistais, turinčiais migdomąjį poveikį, bet nesukeliančiais priklausomybės“, - sako M.Marcinkevičius.

 
Komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Neduok Dieve, kad sulauktume tokios situacijos kaip JAV, kur vyresnio amžiaus žmonės susideda rytui, pietums ir vakarienei po šešis septynis aštuonis vaistus, ypač maisto papildus. Tai - reklamos pasekmė. Aš tik viena prasme pateisinu Respublikinio priklausomybės ligų centro sukūrimą, kad tai galėtų būti metodiškai vadovaujanti įstaiga, apimanti visas priklausomybes, atliekanti tyrimus, renkanti statistiką, analizuojanti gyventojų poreikius. Kas kitas, jeigu ne jie, turi sukurti metodikas ne tik toms trims priklausomybėms gydyti, bet ir kitoms.
 


Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė:

- Būtų smagu, kad šeimos gydytojas, užuot išrašęs receptą ir pacientą išleidęs pro duris, verčiau jam pasiūlytų kokį nors ne medikamentinį gydymą. Inicijuosime peržiūrėti arba, tiksliau, atnaujinti seną nutarimą dėl psichikos sveikatos strategijos patvirtinimo. Pavyzdžiui, jau yra žmonių, kurie kreipėsi dėl priklausomybės seksui. Turime pavyzdžių tarp Holivudo aktorių, sakykime, Nikolsonas, kuris per gyvenimą, kaip buvo rašoma spaudoje, turėjo du tūkstančius moterų. Holivudas jau kalba, o mes - kaip iš kosmoso. 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris