... raktas pas Gorbačiovą

Darius Indrišionis
2018-08-17
„Šeštą ryto gieda gaidys / Aštuntą – Pugačiova / Parduotuvė uždaryta iki trečios / Raktas pas Gorbačiovą“,– maždaug toks vertimas praėjusio amžiaus 9 deš. antrojoje pusėje po Sovietų Sąjungą sparčiai paplitusios dažnutės, kuria buvo pašiepiama naujojo SSKP CK generalinio sekretoriaus Michailo Gorbačiovo pradėta antialkoholinė kampanija. Kampanija, kurios rezultatai buvo toli gražu nevienareikšmiai, o tam tikrų tragiškų pasekmių būta ir Lietuvoje...
... raktas pas Gorbačiovą
Bene žymiausia antialkoholinė kampanija siejama su Michailo Gorbačiovo vardu – 1985 m. gegužės 17 d. „Pravdoje“ paskelbta apie antialkoholinės kampanijos pradžią, o jos rezultatus netruko pajusti visi sovietijos gyventojai.

Bandymų blaivėti būta ir anksčiau
Sąvokos „Sovietų Sąjunga“ ir „besaikis girtavimas“ daugeliui mūsų laikų žmonių atrodo kaip savaime tarpusavy susijusios. Britų istorikas Markas Lawrenc`as Shrad`as, pateikęs fundamentalią studiją apie alkoholio ir valdžios santykį Rusijos istorijoje, aiškina, jog visus Sovietų Sąjungos vadovus iš esmės galima suskirstyti į „blaivuosius“ ir „girtuosius“. Prie pirmųjų jis priskiria Leniną, Chruščiovą, Andropovą ir Gorbačiovą, o Staliną, Brežnevą ir Černenką – prie antrųjų. Susumavus laiką, kiek SSRS valdė „blaivieji“ ir „girtieji“ vadovai, tampa aišku, jog girtuokliai supervalstybę su atominiu ginklu valdė gerokai ilgiau (48 metai „girtųjų“ valdymo ir 26 metai „blaivųjų“).
 
Per beveik aštuonis dešimtmečius trukusią istoriją SSRS patyrė kelis bandymus ją išblaivinti. Pirmasis ryškus bandymas susijęs su 3 deš. veikusia vieno Lenino bendražygio Nikolajaus Bucharino įkvėpta Blaivybės draugija. Simboliška, jog senas marksistas N.Bucharinas savo dienas baigė sušaudytas NKVD budelių – ir, žinoma, nors Blaivybės draugijos veikla čia tikrai ne pati svarbiausia, rezultatas iškalbingas. Antrasis raiškus bandymas riboti girtavimą – 1958 m., jau valdant Chruščiovui, išleistas įsakas, kuriuo uždrausta viešojo maitinimo įstaigose pardavinėti pilstomą degtinę.

 

Nuo to laiko galima prabilti apie tam tikrą girtavimo vaizdinio kaitą: įraudusį gunktelėjusį proletarą, kuris mauku ištuština briaunuotą stiklinę (vadinamąjį „granioną stakaną“) keičia trys „linksmi vyrukai“, kurie paslapčiomis nuo žmonų „susimeta“ po rublį buteliui ir kur nors pakrūmėje, pasitiesę laikraštį bei užkandžiaudami sūreliu „Družba“ („Draugystė“) išgeria.

 
Dar viena, šįkart „brežnevinė“ kampanija (tiesa, labai švelni), įvyko 1972 m. Tuokart bandyta paskatinti vynų ir kitų šiek tiek silpnesnių gėrimų vartojimą. Kai kurie autoriai teigia, jog būtent ši kampanija išpopuliarino spirituotą vyną („rašalą“), kuris ir iki šiol suvokiamas kaip neatsiejamas svaigiuosius gėrimus pamilusio piliečio atributas. Nepaisant įvairių kampanijų, situacija Sovietų Sąjungoje pamečiui prastėjo: M.Lawrenc`o Shrad`o duomenimis, 1940-1980 m. laikotarpiu degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų produkcija patrigubėjo, o pikas buvo pasiektas Brežnevo valdymo laikotarpiu, kai SSRS gaunamas pelnas iš alkoholio išaugo nuo 100 mlrd. rublių iki 170 mlrd. rublių per metus. Degtinė sudarė ženklią sovietinės ekonomikos dalį ir bandymas pakeisti situaciją galėjo lemti rimtus socialinius bei ekonominius sukrėtimus.
 
Kampanija, kuri sužlugdė SSRS?
Lemiamą smūgį girtavimui pradėjo ne M.Gorbačiovas, o dar Jurijus Andropovas – vos vienerius metus SSRS valdęs mirtinai ligotas buvęs ilgametis KGB vadovas 1982-1983 m. laikotarpiu pradėjo aktyviai kovoti už darbinę discipliną. Būdavo tikrinami restoranai, užkandinės, kino teatrai ir kitos viešosios vietos, ieškant tų, kurie darbo metu laiką leidžia ne darbovietėje. Iš tų laikų atėjęs populiarus anekdotas apie viešoje vietoje besišlapinantį vyriškį, kuris gėdinamas praeivių pasiteisina, jog nesinaudoja viešuoju tualetu iš principo – jam nemalonu šlapintis vietoje, kur kiti žmonės užkandžiauja – andropovinių patikrinimų išsigandę girtuokliai pradėdavo gerti viešuosiuose tualetuose.
 
Visgi žymioji antialkoholinė kampanija siejama su Michailo Gorbačiovo vardu – 1985 m. gegužės 17 d. „Pravdoje“ paskelbta apie antialkoholinės kampanijos pradžią, o jos rezultatus netruko pajusti visi sovietijos gyventojai: degtinę uždrausta parduoti jaunesniems nei 21 m. amžiaus asmenims, drausta prekiauti prie mokyklų, ligoninių ir kitų visuomeninės reikšmės objektų, o svarbiausia – stipriai apribotas prekybos alkoholiu laikas. Prekiaujama alkoholiu būdavo tik šiokiadieniais nuo 14 iki 19 val.
 

Nekeista, jog prie gėrimų parduotuvių nusidriekdavo ilgos eilės, o sunkvežimiai su degtine tapdavo nusikaltėlių taikiniu: 1987 m. Vladimiro mieste banditai užpuolė ištisą koloną vilkikų, vežusių degtinę streikuojantiems stiklo gamyklos darbininkams – vairuotojai buvo be gailesčio išžudyti, o sunkvežimiai su svaigiu kroviniu pradingo.

 
Nepaisant plačios antialkoholinės kampanijos užmojo, tiek jos metodai, tiek ir rezultatai buvo vertinami nevienareikšmiškai. Patys aukščiausi SSRS vadovai suprato, jog antialkoholinė kampanija atvers milžinišką skylę valstybės biudžete. SSRS Valstybinio plano komiteto vienas vadovų įspėjo Gorbačiovą, jog nėra jokių realistiškų priemonių, kaip užlopyti 5 mlrd. rublių skylę, atsirandančią SSRS biudžete dėl pradėtos antialkoholinės kampanijos.
 

Gorbačiovas jam į tai atsakęs sparnuota fraze: „Jūs norite statyti komunizmą ant degtinės?“. Galbūt per stipru būtų pasakyti, jog Gorbačiovo antialkoholinė kampanija sugriovė Sovietų Sąjungą, tačiau teigti, jog tai buvo vienas įvykių, sustiprinusių molinių šios supervalstybės kojų byrėjimą, galima. Kai kurie žmonės juokavo, kad sovietinei liaudžiai išsiblaivius, sovietijos egzistencija tapo laiko klausimu, o kiti iki šiol cituoja čekų rašytojo J.Hašeko šaunųjį kareivį Šveiką, kuris teigė, kad vyriausybė, pakėlusi alaus kainas, yra pasmerkta žlugti.



 

Lietuvoje
9 deš. Lietuvoje taip pat pradėjo reikštis Blaivybės sąjūdis, kurio nemaža dalis narių vėliau aktyviai įsijungė ir į Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklą – tai žinomas faktas, apie kurį neverta daug išsiplėsti. Daug mažiau yra žinoma apie tris masinius nusinuodijimus alkoholio surogatais, įvykusius Lietuvos SSR 1984-1986 m. 1984 m. gruodį Kaune juodojoje rinkoje pirktu alkoholiu mirtinai nusinuodijo 7 žmonės.
 
Kaip vėliau paaiškėjo, spiritas buvo gautas iš Jonavos „Azoto“ gamyklos: tragiškas pasekmes sukėlė skystyje buvusios techninių spiritų (butanolio, propanolio) priemaišos. Kitais metais įvyko dar vienas mįslingas nusinuodijimas, kurio aukomis tapo 10 asmenų, o pati stambiausia „alkoholinė šienapjūtė“ įvyko Kaune 1986 m. rugpjūčio pradžioje: dvi gamybinio susivienijimo „Ragutis“ darbuotojos pardavė iš gamyklos išsineštą spiritą vienai pensininkei, kuri savo ruožtu spiritą išpardavė gausybei svaigiųjų gėrimų mėgėjų.
 
Nelaimei, tąsyk spiritas buvo sumaišytas su antifryzu, o jame buvęs etilenglikolis tapo tragiškos mirties priežastimi 15 asmenų. Įdomu tai, kad tuo laikotarpiu jau buvo prasidėjusi to paties Gorbačiovo inicijuota viešumo („Glasnost“) kampanija, taigi žinia apie tragediją Kaune buvo paviešinta spaudoje. Dar įdomiau tai, kad kapines ištisa eile papildžiusios kombinacijos autorės atsipirko vaikiškai švelnia bausme – po penkerius metus kolonijos.
 
Apibendrinant Gorbačiovo antialkoholinę kampaniją ir jos reikšmę Lietuvai, verta liūdnai pripažinti, jog kol kas nėra išsamiai ištirta sovietmečio įtaka šiandienos lietuvių girtavimo papročiams, o taipgi ir gorbačiovinės kampanijos svoris, atsikuriant laisvai Lietuvos valstybei. Nepaisant to, žvilgsnis į trijų dešimtmečių senumo socialines aktualijas verčia susimąstyti, jog šiandieniai bandymai mažinti alkoholio vartojimą yra sąlyginai švelnūs ir nuosaikūs – pabandykite įsivaizduoti, kokios bangos šiandien kiltų viešojoje erdvėje, jei kas nors pasiūlytų alkoholiu prekiauti tik šiokiadieniais, ir tik nuo 14 iki 19 valandos...
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris