Raimundas Alekna: terorizmas prilygsta sovietmečiui

Violeta Bučiūtė
2016-07-29
„Manau, kad turime susitaikyti su tuo, jog tokia karo forma, kai siekiama susilpninti kitas valstybes ar užgrobti svetimas žemes, plis vis labiau. Tai savotiškai modernus karas. Kaip anksčiau buvo naudojamas atominis ginklas, dabar ginklu tapo terorizmas, kuris yra efektyvus, nes pasėja baimę tarp žmonių“, - svarstydamas apie Europoje vykstančius teroristinius išpuolius, teigia „Ąžuolyno klinikos“ direktorius, psichoterapeutas Raimundas Alekna.
Raimundas Alekna: terorizmas prilygsta sovietmečiui
„Mano subjektyvia nuomone, teroristams esame labai neįdomūs. Daug kas nežino, kur yra Lietuva, ar apskritai nežino, kad tokia šalis egzistuoja. Teroristai žino kelias pasaulio valstybes ir koncentruojasi į jas“, - teigė „Ąžuolyno klinikos“ direktorius, psichoterapeutas Raimundas Alekna.

- Skaičiau vieną makabrišką juokelį, kuriame klausiama, galbūt Quentinas Tarantinas režisuoja 2016-ųjų Europos įvykius. Ar tikrai mes gyvename postmodernistinėje realybėje, kurioje niekas negali nuspėti, kas vyks rytoj, o paaiškinti teroristų elgesio - taip pat neįmanoma?
- Europoje yra ir terorizmo, ir žmonių, kurie išgyvena tam tikras nuoskaudas, todėl kerštauja. Ne viską reikia susieti su terorizmu. Asmenų, kurie žudė kitus dėl to, kad jiems kažkas pasirodė neteisinga jų atžvilgiu, buvo visais laikais.
 
Manau, kad turime susitaikyti su tuo, kad tokia karo forma, kai siekiama susilpninti kitas valstybes ar užgrobti svetimas žemes, plis vis labiau. Tai savotiškai modernus karas. Kaip anksčiau buvo naudojamas atominis ginklas, dabar ginklu tapo terorizmas, kuris yra efektyvus, nes pasėja baimę tarp žmonių. Tokiu atveju yra sudėtingiau gintis, kadangi žinai, jog bet kurią akimirką tave gali nužudyti ar sužaloti.
 
Yra žmonių, kurie stebisi, kodėl po tragiškų teroristinių išpuolių Prancūzijoje, šalies gyventojai gyvena kaip gyvenę ir nekelia jokios panikos. Ar ramybės laikymasis yra išeitis iš padėties?
- Manau, kad taip. Labai svarbu, kad žmonės įvertintų galimas grėsmes ir pasiruoštų jas atremti nepanikuodami. Be to, tai nereiškia, kad gyventojai neįvertina visų grėsmių ir nesisaugo.

 
Terorizmo atakų žiaurumas daugeliui mūsų nesuvokiamas sveiku protu. Kaip galvojate, ar tarp sąvokų terorizmas ir psichikos sutrikimas, galima dėti lygybės ženklą?
- Tie, kurie dalyvauja karo veiksmuose, visais laikais naudojo tam tikras psichotropines medžiagas. Psichiškai sveikas ar nepaveiktas svaiginamųjų medžiagų žmogus nesiryžtų sveiku protu nesuvokiamiems veiksmams, apie kuriuos pradedama kalbėti tik dabar. Pavyzdžiui, ką patyrė moterys karo metu, kiek buvo seksualinės prievartos... Iki šiol ši tema buvo tarsi tabu.
 
Kreipiant temą į Artimųjų Rytų teroristinius išpuolius, juk islamo tikėjimas draudžia svaiginimąsi...
- Viena deklaruojama, o kita – nutylima. Vieni teiginiai skirti masėms, tačiau realybė yra visai kitokia. Viešoje erdvėje girdėjome ne vieną atvejį, kaip jaunimas į Islamo valstybės gretas buvo įviliotas pateikiant idealizuotą informaciją, tačiau po kurio laiko jie įsitikino, kad nieko panašus ten nėra.
 
Taip pat ir su visomis totalitarinėmis valstybėmis ar režimais. Tokių šalių lyderiai plovė smegenis ir pateikdavo visišką melą, o tam tikra visuomenės dalis tuo tikėjo. Tai puikiai prisimename iš sovietmečio, kai manėme, kad gyvenimas diena iš dienos gerėja, bet vėliau pamatėme, kad Sovietų Sąjunga ritasi į ekonominę prarają.

Esate linkęs dabartinius teroristinius išpuolius lyginti su praėjusių amžių realijomis..?
- Tai ne mano teorija. Garsus psichoterapeutas Alanas Džeikobsas išskyrė, kad gali egzistuoti autokratinė jėga su arba be ideologijos. Taigi autokratinės jėgos totalitarinis režimas Islamo valstybėje paremtas ideologija, kurios pagrindas yra sutelkti piliečius prieš išorės priešus. Valstybė, vadovaudamasi totalitariniu režimu, visuomet turi surasti išorės priešus. Pavyzdžiui, Leninui tai buvo buržuazija, Irakui, Iranui – Jungtinės Amerikos Valstijos.
 
Kai surandamas išorės priešas, yra bandoma sutelkti visuomenę, o tie, kurie idėjai nepritaria, būna represuojami. Tas vyko Sovietų Sąjungoje, lygiai taip pat dabar Islamo valstybėje. Tie, kurie nepaklūsta Islamo valstybės vadovams yra naikinami, jiems kertamos galvos, vykdomos viešos egzekucijos. Totalitarinio režimo autokratinės jėgos pasireiškia tuo, kad pirmiausia yra naikinami savi tautiečiai, giminės, artimieji.
 

Žmonės jaučia amžiną baimę už save, artimuosius. Apsimesdami, kad nieko nenutiko, vis tiek kišame koją į minų lauką ir nežinome, namus pasieksime saugūs, ar ne. Kuo mes rizikuojame?
- Tie, kurie nusprendžia atostogauti Prancūzijoje, tikriausiai supranta, kad ten nuvažiavus geriau nevaikščioti prekybos centruose, žymiose vietose, kuriuose gali būti įvykdyti teroristiniai išpuoliai.
Jeigu jie važinės, pavyzdžiui, po Luaro slėnio pilis ir gyvens kokioje nors šešiolikto amžiaus sodyboj, praktiškai jie niekuo nerizikuoja.
 
Jau įsitikinome, kad sprogti bomba gali bet kur ir bet kuriuo metu. Kaip galvojate, ar mūsų šalis taip pat gali atsidurti teroristų sąraše?
- Manau, kad gali, bet kol kas, mano subjektyvia nuomone, teroristams esame labai neįdomūs. Daug kas nežino, kur yra Lietuva, ar apskritai nežino, kad tokia šalis egzistuoja. Teroristai žino kelias pasaulio valstybes ir koncentruojasi į jas.
 

Nemažai stipriųjų valstybių lyderių viešoje erdvėje reiškia solidarumą nukentėjusioms nuo teroristinių išpuolių šalims. Tačiau visuomenė ima piktintis, neva užtenka žodžių, reikia imtis ir veiksmų: smogti tuo pačiu, į Europą neįsileisti islamo valstybių emigrantų, pabėgėlių ir panašiai. Ar negalvojate, kad stoiška valdžios laikysena nekiršina abiejų pusių?
- Visuomenė visuomet kuo nors piktinosi ir jeigu žmogus augo šeimoje, kurioje nuolat buvo viskuo piktinamasi, tai tampa saviraiškos forma. To nereikia sureikšminti.
 
Psichologinis palaikymas yra labai svarbu. Pasaulio bendruomenė tokiu būdu pripažįsta, kad tai, kas vyksta už mūsų sienos, yra neteisinga. Tuo tarpu didelė teroristų dalis išpuolių metu yra apsvaigę nuo narkotikų, o strategai koncentruojasi į atakų kūrimą, jiems nesvarbi kitų nuomonė ar kitų valstybių užuojautos, tam jie, mano galva, resursų neeikvoja.

 
Dosjė
1985 m. baigė Kauno medicinos institutą, po metų – psichiatrijos internatūrą, įgijo gydytojo psichiatro kvalifikaciją.
1986–1988 m. Panevėžio miesto greitosios medicininės pagalbos stoties ir Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas psichiatras.
1992–1995 m. Respublikinės Panevėžio ligoninės Psichosomatinio skyriaus vedėjas.
1999 m. birželio – 2000 m. lapkričio LR sveikatos apsaugos ministras.
2000–2002 m. Vilniaus Aušros Vartų ligoninės vyriausiasis gydytojas.
Nuo 2002 m. Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro direktorius.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris