Psichikos sveikata: kreivų veidrodžių karalystė su skylėtu finansavimu

Aigustė Tavoraitė
2018-04-24
Ministerijos žinią apie prieinamesnes psichikos sveikatos priežiūros paslaugas specialistai pasitiko be didelio entuziazmo. Pasak jų, siekiai – sveikintini, tačiau reali situacija primena kreivų veidrodžių karalystę. Specialistų trūkumas ir skylėtas finansavimas, nepakankamai prieinamos psichoterapinės paslaugos ir pirmiausia brukami vaistai tik tolina būtinąją pagalbą tokiems pacientams.
Psichikos sveikata: kreivų veidrodžių karalystė su skylėtu finansavimu
Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas daryti prieinamesnes, anot specialistų, būtų sveikintinas tik tuo atveju, jei būtų paremtas pinigais.

Žada daugiau apmokamų paslaugų
Šiuo metu gauti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas yra sudėtinga, kai kuriose gydymo įstaigose jų gali tekti laukti daugiau nei mėnesį. Tiek laiko pralaukus paslaugos gali ir nebeprireikti. Ko gi tuomet stebėtis, kad Lietuva jau ne vienerius metus savižudybių skaičiumi išlieka pirmaujančiųjų sąraše pasaulyje. Sveikatos politikai gali kiek nori kartoti, kad psichikos sveikata - vienas prioritetų, o realybė yra karti.
Išgelbėti daugiau gyvybių tikimasi Vyriausybei pritarus SAM siūlymui praplėsti pirminę psichikos sveikatos priežiūrą ir PSDF lėšomis apmokėti ne tik gydytojo psichiatro bei psichikos sveikatos slaugytojo, bet ir socialinio darbuotojo bei medicinos psichologo paslaugas. Taip pat –įpareigojus visus komandoje dirbančius specialistus paslaugas teikti bent 6 valandas per dieną.
 
„Farširuoja“ stipriais vaistais

Nors visuomenėje psichiatrinė pagalba dar stipriai stigmatizuojama, Valstybinės ligonių kasos duomenimis, psichologų konsultacijų poliklinikose skaičius kasmet auga. Tačiau patys čia besikreipiantieji sako, kad apie psichikos ligoniams teikiamą pagalbą šiol gydymo įstaigose galima kurti anekdotus.
„Išrašomi vaistai, pasiūlomas dienos centras, kuriame nėra ką veikti, nes viskas pritaikyta tik seniems, sergantiems senatvine silpnaprotyste, štai ir visa pagalba. Gydytojui neįdomu nei bendra, nei emocinė ligonio būklė. Vienas klausimas užduodamas – kaip jaučiatės. O ligonis, kuris nepripažįsta savo ligos, atsako, kad gerai“, – internetinėje erdvėje komentuoja pacientė.
 
Kitas vyras socialiniame tinkle piktinasi, ar normalu, kad depresija sergančiajam tik „kišami“ stipraus poveikio raminantieji, o normalios psichologo ir psichiatro pagalbos jis negauna: „Darykit, ką tik norit, kol žmonės „farširuojami“ stipriais vaistais, sukeliančiais priklausomybę, o juos laisva ranka išrašinėja šeimos gydytojai, nežiūrėdami, reikia jų ar ne ir kokiam laikui reikia. Ar normalu, kad depresija sergančiam žmogui vaistas tampa kaip maistas?“
 

L.S. skaičius
4
- vos tiek eurų per metus skiriama kiekvieno mūsų psichinės sveikatos ambulatorinei pagalbai. 

 
Stokojama psichoterapinės pagalbos
Psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna sutiko, kad vien psichologinis konsultavimas tik iš dalies sprendžia problemas.
 

„Didesnis psichoterapinių paslaugų prieinamumas drastiškai sumažintų nereikalingai skiriamų vaistų atvejus. Kai kur antriniame lygmenyje yra teikiamos iš PSDF apmokamos psichoterapijos paslaugos. Tačiau jų tikrai nepakanka dėl kelių priežasčių. Ne visose Lietuvos vietose yra psichologai, baigę podiplomines studijas ir įgiję psichoterapinių žinių. O tie, kurie siekia psichoterapinio išsilavinimo, dažnai tą daro savo lėšomis, todėl norėdami jas susigrąžinti dirba privačiai. Taigi net ir esant apmokamai antrinio lygio paslaugai, paprasčiausiai nėra specialisto, pas kurį būtų galima siųsti tokį pacientą“, – aiškino Psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna.

 
Anot jo, neturint alternatyvos tenka tik skirti vaistus. Jei psichoterapijos paslaugos būtų labiau prieinamos, žmogus galėtų jas gauti anksčiau: „Laiku nesulaukęs psichoterapinės pagalbos žmogus pasiekia tokią būklę, kai be medikamentinio gydymo neišsiverčiama. Tad tokiu atveju psichiatras visiškai pagrįstai skiria vaistus.“

 
Paslaugų teikti nebus kam?
Klausimų psichoterapeutui kelia ir pateiktas įpareigojimas teikti pagalbą visai komandai ne mažiau kaip 6 valandas kasdien. Jo nuomone, jei prie psichikos sveikatos centro yra prisirašiusių kokių 12 tūkstančių žmonių, ir reikalaujama, kad jiems visiems būtinai visos komandos vienu metu būtų teikiamos paslaugos penkias dienas per savaitę mažiausiai šešias valandas, tai - finansiškai nerealu.
„Jau nekalbu apie tai, kad atokesniuose Lietuvos rajonuose tokią pagalbą būtų sudėtinga užtikrinti dėl darbuotojų trūkumo. Čia apskritai sunku rasti specialistų, turinčių tinkamą išsilavinimą. Be to, norint, kad žmonės dirbtų ilgesnes valandas, reikia mokėti didesnį atlyginimą. O iš ko tai padaryti?“, – situaciją apibūdino R.Alekna ir pridūrė, kad sveikintinas ministerijos sprendimas būtų tik tuo atveju, jei būtų paremtas pinigais.

 
Komentarai

Vaikų ir paauglių psichiatras prof. Dainius Pūras:

- Toks ministerijos sprendimas – netoliaregiškas ir strategiškai vertinant neišmintingas. Jis tik sukuria iliuziją, kad tai sukels kokį nors pamatuojamą pokytį paslaugų veiksmingumo link. Deja, tokiais sprendimais tik dar labiau klimpstama į visiškai neefektyvų „pirminio lygio psichikos sveikatos centrų“ (kurie nėra ir nebus jokie bendruomenines paslaugas teikiantys centrai) veiklos „optimizavimą“, kuris jau trunka dvidešimt metų neduodamas rezultato. Akivaizdu, kad vaikai ir suaugusieji, turintys sudėtingesnius psichikos sutrikimus, kaip iki šiol negavo, taip ir toliau negaus normalios tęstinės (ne vien medikamentinės) nestacionarinės pagalbos. Šis sprendimas nutolina, o ne priartina būtinas esmines permainas, reikalingas veiksmingai vaikų psichikos sveikatos priežiūrai gerinti, visuotinei savižudybių prevencijai.
 
Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas, gydytojas psichiatras doc. dr. Alvydas Navickas:

- Pirminiai psichikos sveikatos centrai – tai didelis Lietuvos psichiatrijos laimėjimas. Pereiti nuo dispanserių modelio prie atitinkančio bendruomenės poreikius modelio yra didelis iššūkis. Didžiausios problemos buvo prastas paslaugų finansavimas ir klaidingas sovietinis psichinės sveikatos profilaktikos supratimas. Nors Lietuvos specialistų paruošimas yra labai geras, bet jų kompetencijos panaudojimas nėra racionalus ir efektyvus. Kiekvienam mūsų psichinės sveikatos ambulatorinei pagalbai yra skiriami vos keturi eurai metams! Todėl krūviai yra labai dideli, neįmanoma užtikrinti komandinio darbo principų, geriausios paslaugų kokybės.
 
SAM ir Vyriausybės žingsnis yra labai reikalingas. Gal pagaliau finansavimas leis padaryti tai, kam esame pasiruošę. Taip pat ne mažiau svarbu yra parengti kvalifikacinius reikalavimus – specialisto normas. Iki dabar nėra patvirtintų medicinos psichologo, psichoterapeuto, socialinio darbuotojo kvalifikacinių reikalavimų. Bet manau, kad SAM artimiausiu laiku jas patvirtins. Taip pat ministerijoje šiuo metu sprendžiamos ir psichoterapinių paslaugų finansavimo bei geresnio prieinamumo problemos.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris