Psichikos negalią turintys vaikai dantų skausmą priversti kęsti mėnesių mėnesius

Deimantė Gruodė
2017-12-11
„Ką man daryti: vaikui skauda dantį, kiek aš jam galiu duoti nuskausminamųjų?“ – nevilties kupina kalbėjo neįgalaus sūnaus mama. Jei vaikui, turinčiam intelekto sutrikimą ar psichikos negalią, prireikia odontologo paslaugos su nejautra, tėvai nueina kryžiaus kelius. Norint patekti į gydymo įstaigą, susiduriama su nežmoniškai ilgomis laukimo eilėmis, dažnai užsitęsiančiomis iki metų. Galų gale atėjus vizito laikui dėl prastos būklės telieka šalinti dantis. Nors dabartiniam sveikatos apsaugos ministrui situacija puikiai žinoma, neįgalius vaikus auginančių šeimų kančios nė kiek nemažėja.
Psichikos negalią turintys vaikai dantų skausmą priversti kęsti mėnesių mėnesius
„Daugumai mūsų vaikučių reikalinga bendra nejautra. Jei eini planinio vizito, mums vis tiek reikia ruoštis kaip operacijai - reikalingas siuntimas, kraujo, šlapimo tyrimai. Kai pasako, kad reikia laukti maždaug šešis mėnesius, iš tikrųjų nežinai, kada prieis tau paskirtas laikas. Tai kainuoja nervus ir laiką. Mano aštuonmečiui vaikui - sunki negalia: jis turi sunkų autizmą, nekalba“, - pasakoja mama Valentina Bizunovičienė.

Rauna visus dantis iš eilės
Lietuvoje yra 30 tūkst. žmonių, turinčių intelekto ir psichikos negalią. Dalis jų dėl elgesio sutrikimų negali naudotis įprastomis odontologo paslaugomis, todėl yra siunčiami gydymui, taikant bendrą nejautrą. Tokią paslaugą Lietuvoje teikia tik trys įstaigos, todėl susidaro ilgos eilės ir nėra užtikrinamas tinkamas sveikatos paslaugų prieinamumas.

„Liūdna situacija, kad tokius vaikus auginančios šeimos vizito pas odontologą, kai nori gauti odontologinę pagalbą su nejautra, priverstos laukti ilgai. Labai dažnai nutinka taip, kad belieka dantukus šalinti - ne vieną ir ne du. Apie tai buvo kalbėta ir su ligonių kasomis, ir su Sveikatos apsaugos ministerija, ir su premjero patarėju sveikatos klausimais. Buvo sutarta, kad galima gydyti dantis su nejautra ten, kur yra dienos chirurgijos stacionarai prie didesnių miestų poliklinikų. Bet, kaip paaiškėjo, Lietuvoje trūksta anesteziologų ir daugelis dienos chirurgijos stacionarų, kai reikalinga rimta anesteziologų pagalba, neteikia tokių paslaugų“, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova.
 
Anot jos, tokiems pacientams eilės gydymo įstaigose tenka laukti nuo šešių mėnesių iki metų. „Man pačiai šiemet su neįgaliu sūnumi teko tvarkyti dantis Žalgirio klinikoje. Sutikau mamą iš Naujosios Akmenės, kuri pagalbos su nedideliu vaikeliu laukė metus. Vaikas - neramumas, šaukia, pasakyti negali, burnytės neleidžia pražiodinti, reikia spėlioti, kas jam yra. Tuomet tėvai duoda raminamųjų vaistų. Šeimai tai yra didžiulis stresas. Kai galų gale prieina eilė, kiek spėja, tiek sutvarko. Bet kiek tu gali sugydyti dantukų vieno vizito metu? Jeigu būna labai sugedę, šalina ir naujų nebesudeda“, - apie tokius vaikus auginančių šeimų rūpesčius pasakoja D.Migaliova.
Socialinės globos įstaigose, anot jos, situacija dar prastesnė. „Tėvai už vaikus bent kaunasi arba skolinasi pinigų, kad galėtų kreipsis į privačias klinikas, net jeigu šios nėra sudariusios sutarčių su ligonių kasomis. O socialinės globos įstaigose atlikome stebėseną ir pamatėme, kad žmonės iš viso yra be dantų – net dantų šepetėlio neturi“, - atsiduso D.Migaliova.

„Sausio mėnesį buvome užsirašę į Žalgirio kliniką. Pradžioje laukėme konsultacijos ir patekome vasario mėnesio gale. Paskui laukėme dar vieną mėnesį – vizitas buvo numatytas kovą. Nesulaukiau skambučio, tad pradėjau vėl skambinėti. Man pasakė: atsiprašome, jūs niekur neįrašyta. O gydytoja, kaip mane informavo, išėjo atostogų ir grįš tik balandžio aštuonioliktą dieną. Bet vėl reikės užsirašyti ir laukti eilėje dar vieną mėnesį. Ką man daryti: vaikui skauda dantį, kiek aš galiu jam nuskausminamųjų duoti?“, – karčia patirtimi pasilijo vaiką autistą auginanti vilnietė Inna Gedžutienė.


Duoda nuskausminamųjų

Jei vaikui suskausta dantuką, tėvai priversti nueiti kryžiaus kelius.
„Sausio mėnesį buvome užsirašę į Žalgirio kliniką. Pradžioje laukėme konsultacijos ir patekome vasario mėnesio gale. Paskui laukėme dar vieną mėnesį – vizitas buvo numatytas kovą. Nesulaukiau skambučio, tad pradėjau vėl skambinėti. Man pasakė: atsiprašome, jūs niekur neįrašyta. O gydytoja, kaip mane informavo, išėjo atostogų ir grįš tik balandžio aštuonioliktą dieną. Bet vėl reikės užsirašyti ir laukti eilėje dar vieną mėnesį. Ką man daryti: vaikui skauda dantį, kiek aš galiu jam nuskausminamųjų duoti? Tada perskambino ir pranešė „džiugią“ naujieną, kad „pastatė“ mus į eilę gegužės 25 dienai. Nusistebėjau: jūs ką, juokaujate? Mes nuo sausio mėnesio laukiame!“ Bet man atsakė, kad kitaip neįmanoma, nes mums reikia skirti bendrą narkozę“, – karčia patirtimi pasidalijo vaiką autistą auginanti vilnietė Inna Gedžutienė.
 
Situacija iš mirties taško pajudėjo tik tuomet, kai mama pagrasino, jog eis skųstis tiesiai pas klinikos direktorę. Tuomet šeima sulaukė naujienos, kad atsilaisvino vieta pas gydytoją Nataliją Porchun.
„Buvau labai patenkinta šia gydytoja. Sūnus jai net išsižiojo ir parodė, kurį dantuką skauda. Kitas gydytojas yra sakęs, jei dantukas su skylėmis, reikia iš karto jį traukti. Paironizavau: jeigu mano vaikas - neįgalus, tai visus ištraukiame ir bus ramu“, - pasakoja mama.
Kiti tėveliai, taupydami laiką ir saugodami nervus, drožia tiesiai į privačias klinikas.
 
„Paskutinį kartą taisėme vaikui dantis spalio mėnesį. Tai buvo ekstra atvejis – penktadienio vakare dėl danties skausmo ištino žandikaulis ir mums teko kreiptis privačiai. Vilniuje, kiek man teko bendrauti su mamomis, situacija geresnė. Rajonuose yra žymiai blogiau. Šiauliuose pažįstu šeimą, kuri laukia odontologo paslaugų jau vienuolika mėnesių. Daugumai mūsų vaikučių reikalinga bendra nejautra. Jei eini planinio vizito, mums vis tiek reikia ruoštis kaip operacijai - reikalingas siuntimas, kraujo, šlapimo tyrimai. Kai pasako, kad reikia laukti maždaug šešis mėnesius, iš tikrųjų nežinai, kada prieis tau paskirtas laikas. Tai kainuoja nervus ir laiką. Mano aštuonmečiui vaikui - sunki negalia: jis turi sunkų autizmą, nekalba. Mes pasirinkome tokį kelią, kad kreipiamės privačiai“, - pasakoja mama Valentina Bizunovičienė.
 
Laukia mėnesių mėnesius
Odontologo paslaugas su bendra nejautra Lietuvoje teikia tik Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos ir Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika. Apsišarvavome kantrybe ir patys perskambinome registratūras. Tiesa, nė į vieną jų neprisiskambinome iš pirmo arba antro karto. Kauno klinikų registratorė pasiūlė vietą gruodžio mėnesio gale, bet tai būtų pirminė konsultacija. Žalgirio klinikoje, kaip buvome informuoti, eilėje odontologinės paslaugos su nejautra tenka laukti nuo mėnesio iki keturių. Šiaulių ligoninės klinikoje reikėtų laukti apie keturis penkis mėnesius. O kaip dėl pasigirdusių kalbų, jog šeimos Šiauliuose laukia beveik metus?
„Taip buvo anksčiau. Nuo praėjusio mėnesio įdarbinome dar vieną gydytoją, kuris priima dešimt vaikučių per dieną, tad eilės mums praeina greitai. Kaip sakiau, dabar reikia laukti maždaug apie keturis penkis mėnesius“, - „pradžiugino“ registratorė.
 
Per dideli reikalavimai
Anot Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininko Alvydo Šeikaus, pagal dabar galiojančius įstatymus yra taikomi labai dideli reikalavimai odontologinės priežiūros įstaigoms, kurios norėtų teikti paslaugas taikant bendrą nejautrą.
 

„Dabar trys įstaigos teikia odontologijos su narkoze paslaugas Lietuvoje. Tad nieko keisto, kad ir susidaro eilės. Valstybė turėtų rasti būdų, pavyzdžiui, kaip odontologijai supaprastinti dienos chirurgijos sąlygas. Pagal dabar galiojančią tvarką, įstaigai reikia turėti apie dvylika specialistų, kad užtikrintum dienos chirurgijos paslaugas. Sakykit, kuri, kad ir privati, įstaiga gali samdyti tiek specialistų nežinodama, kiek gali kreiptis tokių vaikų su negalia“, - sako Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.

 
Anot jo, siekiant tinkamai įvertinti odontologinės pagalbos poreikį, būtina kreiptis į savivaldybes dėl duomenų pateikimo apie jų teritorijoje gyvenančius neįgalius asmenis. Taip pat pavesti visuomenės sveikatos biurams kartu su Higienos institutu apie tokius asmenis rinkti epidemiologinius duomenis.
„Tai sudarytų galimybę įvertinti odontologinių ligų paplitimą tarp neįgaliųjų asmenų, nes šiuo metu teritorinės ligonių kasos neturi informacijos apie jų sergamumą burnos ligomis ir suteiktas paslaugas pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigose“, - sako A.Šeikus.
 
Jo nuomone, gydymo įstaigos durys turi būti vienodai atvertos visiems Lietuvos piliečiams, tiek sveikiems, tiek turintiems negalią. Juolab kad to reikalauja ir prieš šešerius metus ratifikuota Jungtinių tautų Neįgaliųjų teisių konvencija, kuri aiškiai pabrėžia, jog neįgaliesiems turi būti suteikiamos tokios pat pasiūlos, kokybės ir lygio nemokamos paslaugos, kurios yra teikiamos visiems asmenims. Deja, tai yra toli nuo realybės Lietuvoje. Rūmai metų pradžioje gydymo įstaigose, kur teikiamos paslaugos su nejautra, atliko apklausą ir gavo bauginančius rezultatus – pusę metų ir daugiau reikia laukti neįgaliajam. Ką jau kalbėti apie profilaktinius patikrinimus, kurie nėra užtikrinami.
 
„Kalbėjomės su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, jis žiūri pozityviai ir sutinka, kad odontologinės paslaugos neįgaliesiems turi būti užtikrinamos, bet kol kas nematome jokių poslinkių. Kas įdomiausia, visi sutinka, kad būtina užtikrinti paslaugas neįgaliesiems, bet niekas nėra daroma. Įsivaizduokite, vaikas ir taip turi psichinę negalią – jam skauda dantį, ir jis dar turi laukti pusę metų. Geria vaistus nuo skausmo. Tai yra tragedija. Pavyzdžiui, Latvijoje yra mobilūs autobusiukai. Gydymo įstaigos adresas –automobilio numeris. Galų gale reikia ir mums suvokti, burnos ligų profilaktika yra pagrindas siekiant užauginti vaikus sveikais dantimis“, - sako A.Šeikus.

 

P.S.
Įžvelgia diskriminaciją
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė atliko tyrimą dėl galimos diskriminacijos negalios pagrindu teikiant odontologijos paslaugas.
Į ją kreipėsi žmonių su negalia interesams atstovaujančių organizacijų atstovai. Jie nurodė, kad Panevėžio mieste žmonėms, turintiems protinę negalią, yra apribotos galimybės gauti tinkamas odontologo paslaugas. Kaip rašoma Lygių galimybių kontrolierės pranešime, nustatyta, kad Panevėžio apskrityje nėra valstybinių medicininių įstaigų teikiančių šią negalios formą turintiems asmenims pritaikytas paslaugas. Dėl to gyventojai priversti vykti į Vilnių ar Kauną, kur ir taip susidaro didelės laukimo eilės.

 
Vienas klausimas
Ar normalu, kad psichinės negalios vaikai eilės pas odontologą laukia ir metus laiko?

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

- Tai ir yra didžiausia Verygos nelaimė, kad jis nesugeba susiorganizuoti ir suvaldyti srautų. PSDF rezervo lėšų panaudojimas būtų idealiausias variantas būtiniausių paslaugų sutvarkymui, jei dabar būtų skiriami du milijonai eurų odontologijos paslaugoms teikti. Tiesiog rezervą reikėtų sumažinti tiek, kiek yra numatyta Privalomojo sveikatos draudimo įstatyme, - iki dvidešimt septynių milijonų. Dabar yra šimtas šešiasdešimt aštuoni. Tokiu atveju du milijonus būtų galima skirti odontologijos paslaugoms teikti. Mes per pusę metų suteiktume žymiai daugiau paslaugų ir eilę sumažintume iki trijų savaičių. Bet, kadangi ministras neturi to gebėjimo suvokti ir suprasti, kas yra eilės ir kaip jos turi būti reguliuojamos, yra didelė bėda. Kadangi esu tikintis, leidžiu sau pajuokauti: jeigu vyksta atlaidai arba mišios ir klebonas mato, kad šventąjį paplotėlį, šventąją duonelę nori priimti du šimtai parapijiečių, ką jis daro? Paprasčiausiai paprašo, kad du trys klebonai patarnautų ir eilių nebėra. Sveikatos apsaugos ministras galėtų pasimokyti vadybos pagrindų.
 

Ministro pirmininko patarėjas sveikatos klausimais Paulius Gradeckas:

- Situacija, deja, puikiai žinoma. Yra teoriniai pasvarstymai, bet į išvedžiojimus be konkrečių suplanuotų veiksmų nenoriu leistis. Latvijos pavyzdys galbūt nėra tinkamas – vaikams su psichine negalia dažniausiai yra reikalinga ne tik gili sedacija, bet ir bendrinė nejautra, bendrinei nejautrai reikalingas turintis licenciją anesteziologas (ir saugiausia narkozę teikti su anestezijos mašina). Šie reikalavimai kartu su juokingu paslaugos įkainavimu – o tai lemia, kad universitetinės klinikos nėra visiškai suinteresuotos teikti daugiau paslaugų, - yra esminiai momentai, kodėl eilė siekia iki metų laiko.
 

SAM atsakymas:
Suprantama, kad neįgalų vaiką auginanti mama nori gauti kokybiškas paslaugas ir kuo skubiau. Deja, pagal šiuo metu galiojančią tvarką neįgaliems vaikams nėra taikomos išimtys, jiems galioja tokia pati tvarka kaip ir sveikiems vaikams. Tai reiškia, kad dantukų gydymo paslaugos visiems vaikams yra nemokamos, tereikia kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios vaikas yra prirašytas.
 
Visi žmonės turi galimybę pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje eilės yra trumpiausios. Be to, esant stipriam dantų skausmui visiems žmonėms turi būti teikiama skubi odontologinė pagalba.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, būtinoji odontologinė pagalba teikiama esant stipriam odontogeniniam skausmui (vertinamas 6–8 balais pagal dešimties balų skalę) bei veido ir žandikaulių srities pūliavimui. Šiais atvejais pagalba turi būti suteikta nė vėliau kaip per 1 valandą nuo atvykimo į gydymo įstaigą.
 
Pirmiausia gydytojas odontologas turi įvertinti ir paciento ambulatorinėje kortelėje pažymėti skausmo intensyvumą. Esant itin stipriam skausmui, gydytojas odontologas gali skirti atitinkamą skausmo malšinimo būdą. Dėl gydymo būtinumo ir metodų visuomet sprendžia gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę.
 
Šiuo atveju panašu, kad pacientams nebuvo laiku ir kokybiškai suteiktos gydymo paslaugos, tad visais atvejais, kilus abejonėms dėl suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės, pirmiausia reikėtų kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigos, dėl kurios teikiamų paslaugų žmogus yra nepatenkintas, administraciją. Jeigu netenkintų įstaigos skundo nagrinėjimo rezultatai, rekomenduotume kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba). Kreipiantis į Akreditavimo tarnybą reikia laikytis Pacientų skundų nagrinėjimo tvarkos – pateikti paciento tapatybę patvirtinantį dokumentą arba nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją, asmens sveikatos priežiūros įstaigos atsakymą ar jo kopiją, pasirašytą skundą. Akreditavimo tarnyba išnagrinės skundą ir esant pagrindui, atliks patikrinimą gydymo įstaigoje.

 
Skaičiai
VLK duomenimis, odontologijos paslaugos, kai taikoma bendroji nejautra, vaikams teikia: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Respublikinė Panevėžio ligoninė, Klaipėdos vaikų ligoninė, „SB dantų klinika“ Kaune. Tai gydymo įstaigos, turinčios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl vaikų odontologo ir anesteziologo reanimatologo (kai atliekama bendrinė arba spinalinė nejautra) ambulatorinių paslaugų teikimo.
 
Kaip pateikia VLK, PSDF išlaidos baziniam mokėjimui už prirašytus gyventojus kasmet didėja. Pavyzdžiui, 2014 m. šios išlaidos sudarė 30,85 mln. eurų (iš jų vaikams – 6,9 mln. eurų), 2015 m. – 31,55 mln. eurų (iš jų – vaikams daugiau kaip 7 mln. eurų), o 2016 m. – 32,9 mln. eurų (iš jų vaikams daugiau kaip 7 mln. eurų). Šiuo metu yra nustatytos dvi prie gydymo įstaigos prisirašiusio gyventojo pirminės odontologinės priežiūros metinės bazinės kainos: 14,10 euro mokama už vaikų ir 11,35 euro už suaugusiųjų pirminę odontologinę priežiūrą.

„Sausio mėnesį buvome užsirašę į Žalgirio kliniką. Pradžioje laukėme konsultacijos ir patekome vasario mėnesio gale. Paskui laukėme dar vieną mėnesį – vizitas buvo numatytas kovą. Nesulaukiau skambučio, tad pradėjau vėl skambinėti. Man pasakė: atsiprašome, jūs niekur neįrašyta. O gydytoja, kaip mane informavo, išėjo atostogų ir grįš tik balandžio aštuonioliktą dieną. Bet vėl reikės užsirašyti ir laukti eilėje dar vieną mėnesį. Ką man daryti: vaikui skauda dantį, kiek aš galiu jam nuskausminamųjų duoti?“, – karčia patirtimi pasilijo vaiką autistą auginanti vilnietė Inna Gedžutienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris