Prof. Rimantas Stukas: „Šventė neturėtų būti orientuota vien tik į maistą“

Aigustė Tavoraitė
2018-12-21
„Per šventę labai svarbi nuotaika, kad būtų paragauta to, ko kasdien netenka, tačiau šventimas neturėtų susivesti vien į valgymą. Turi būti kalbama apie šventės prasmę, nes kitaip neišsiugdo gilesnis tradicijų supratimas, ypač jaunų žmonių. Reikia tą šventimą padaryti įdomesnį, surasti, kaip visus nuo lėkštės atitraukti į prasmingesnius dalykus“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas.
Prof. Rimantas Stukas: „Šventė neturėtų būti orientuota vien tik į maistą“
„Daug blogiau, kai žmonės, prisigaminę įvairių nekasdieniškų patiekalų, persivalgo. Todėl svarbiausia per šventes ne apriboti mitybos asortimentą, bet – suvalgomo maisto kiekį. Juk šventė – ne pietų pertrauka, ji netrunka pusvalandį“, - prof. Rimantas Stukas.

- Pasninko tradicija nyksta, parduotuvių lentynos kiaurus metus nuklotos produktais, bet neatsikratome įpročio persivalgyti prie Kalėdų stalo. O gal ir nereikia dėl to išgyventi?
Jei yra šventė, ją bet kuriuo atveju švenčiame, tęsiame šeimoje puoselėjamas tradicijas, tarp jų – ir šventinių patiekalų. Todėl tokią dieną kalbėti apie kokią nors superdietą ar ypač sveikos mitybos principus tikrai nereikėtų. Tai, ką mes, specialistai, rekomenduojame, skirta kasdienei mitybai, to turėtume laikytis visus metus. O Kalėdos, Velykos būna vieną kartą per metus, ir jei ant stalo atsiras ir riebesnių patiekalų, nebus problema. Daug blogiau, kai žmonės, prisigaminę įvairių nekasdieniškų patiekalų, persivalgo. Todėl svarbiausia per šventes ne apriboti mitybos asortimentą, bet – suvalgomo maisto kiekį. Juk šventė – ne pietų pertrauka, ji netrunka pusvalandį.
 

Tai užima ilgesnį laiką, taigi taip maistu mėgaujantis po kąsnelį ateis ir sotumo jausmas. Per šventę labai svarbi nuotaika, kad būtų paragauta to, ko kasdien netenka. Vis dėlto ji neturėtų būti orientuota vien tik į maistą. Net jei nėra kokių nors ypatingų šeimos tradicijų, galima atminti artimuosius, protėvius, gal prisiminti senas tradicijas, kaip švęsdavo tėvai ar seneliai. Turi būti kalbama apie šventės prasmę, nes kitaip neišsiugdo gilesnis tradicijų supratimas, ypač jauniems žmonėms. Reikia tą šventimą padaryti įdomesnį, surasti, kaip visus nuo lėkštės atitraukti į prasmingesnius dalykus. Nes jei nėra apie ką kalbėti, kuo užsiimti, visi tik valgo.
 
- Kokias pasekmes gali sukelti persivalgymas? 
Žmogus šiaip gali ir niekuo nesiskųsti, bet, esant tam tikriems fiziologinių funkcijų sutrikimams, suvalgytas didesnis kiekis riebaus maisto gali ne tik apsunkinti virškinimą, bet ir sukelti kasos uždegimą, tulžies pūslės akmenligės priepuolį, jei joje yra koks akmenukas. Po švenčių maratono gydytojai kasmet pasakoja apie atvejus, kai dėl persivalgymo, suvartojus daugiau riebaus maisto, dar šalia – ir nesaikingą alkoholio kiekį, prireikia ir skubios medikų pagalbos. Paūminti vienokią ar kitokią ligą galima ir primaišius įvairiausių patiekalų. 
Pasijutus blogai visų pirma reikėtų nustoti valgyti, nepamiršti gerti skysčių, mineralizuoto vandens, nes skysčiai padeda ir išplauti organizmą, ir virškinti. Visgi reikia stengtis švęsti taip, kad iki tokios būsenos nebūtų prieita. Aišku, jei nuodėmė jau padaryta ir persivalgyta, kiekvienas žino, kaip su tuo tvarkytis. Jei fermentų aktyvumas yra per mažas, normalu, kad reikia padėti organizmui.
 
- Ant vaišių stalo nestigs mėsos patiekalų. Raudonoji linčiuojama dėl padidėjusios vėžio rizikos, net kalbama apie pasaulinį „mėsos mokestį“. Bet yra paskelbtų naujų tyrimų, kurie akcentuoja šio produkto naudą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.

Riziką kelia perdirbti raudonos mėsos gaminiai – rūkytos, vytintos dešros, kumpiai, įvairūs skilandžiai, kurie neturėtų būti vartojami kasdien. Bet jei žmogus patiekalą pasigamino iš šviežios mėsos, visai kas kita. Tiek raudona mėsa, tiek paukštiena, kaip ir žuvis bei kiaušiniai maisto pasirinkimo piramidėje yra toje pačioje grupėje. Ir pagal Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas raudonos mėsos tris kartus per savaitę po šešiasdešimt gramų turėtų būti vartojama. Jei bus renkamasi maisto įvairovė ir pasigaminamas patiekalas iš kokybiškos raudonos mėsos, jokios rizikos nekils. Juolab kad jautiena yra vitamino B12 šaltinis, kuris ne mažiau nei geležis svarbus norint išvengti mažakraujystės.
 
- Tautiečiai vis dar neįsisąmonina sveikos mitybos įpročių abėcėlės?
Lietuvos gyventojų mitybos įpročiai nėra sveiki, jie greičiau palankūs netinkamos mitybos sąlygotoms ligoms plisti. Dar per mažai vartojama daržovių, grūdinių produktų, per daug – riebalų, riebaus maisto. Nors matomi teigiami pokyčiai, pavyzdžiui, maisto gamybai apie 82 procentai gyventojų pradėjo naudoti augalinį aliejų. Tačiau ryškėja tendencija – vis daugiau perkama jau paruošto vartoti maisto, nors vertingiausias jis yra ką tik pagamintas. Tam, kad jau paruošto valgyti produkto terminas būtų ilgesnis, naudojami konservantai, neleidžiantys daugintis bakterijoms, bet patekę į virškinamąjį traktą gali sutrikdyti gerųjų bakterijų, kurių svarbą bendrai mūsų sveikatai akcentuoja vis daugiau tyrimų, dauginimąsi.
 
- Ką tik skelbto moksleivių gyvensenos ir sveikatos būklės tyrimai šiuo atžvilgiu daug ko džiuginančio neatskleidė.
Kalbant apie mokinių maitinimo organizavimą, žinome, kad ministerija daro pertvarką. Idėja, kad vaikai valgytų sveikiau, tikrai graži, viskas priklausys, kaip ji bus realizuota. Tačiau svarbu suvokti, kad mitybos įpročiai perduodami šeimoje. Tad kol nesikeis tėvų mityba, nereikia to tikėtis ir iš atžalų. Tai yra kaip susisiekiantys indai: keičiantis tėvų įpročiams, pavyzdį perims ir atžalos, ir, atvirkščiai, – vaikai, daugiau mokyklose ugdomi sveikos mitybos įpročių, grįžę namo apie tai papasakos ir tėvams. Taigi tiek visuomenės sveikatos biurų specialistams, tiek mokytojams dar yra ką veikti šioje srityje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris