Priklausomybės ligų specialistai pasimetę: ką pasiūlyti vietoj kodavimo?

Deimantė Gruodė
2018-02-23
Darbuotojai nesiveržia į nukraujavusį dabar jau Respublikinį priklausomybės ligų centrą, nors, kaip tikina įstaigai vadovaujantis Emilis Subata, gydytojams šiuo metu siūlomas konkurencingas atlyginimas. Savo ruožtu filialuose dirbantys specialistai susidūrė su keblumais, - ką pasiūlyti priklausomybes besigydantiems pacientams vietoj kodavimo ar kitų sveikatos apsaugos ministro uždraustų gydymo metodų?
Priklausomybės ligų specialistai pasimetę: ką pasiūlyti vietoj kodavimo?
Kol naujai suformuotas Respublikinis priklausomybės ligų centras ieško kuo būtų galima pakeisti kodavimo metodą, su žalingais įpročiais nutarę kovoti asmenys plūsta į privačias klinikas, kodavimas yra leidžiamas.

Medicinos personalo stygius
„Mums dar trūksta darbuotojų, tai yra gydytojų, ypač Klaipėdoje ir Šiauliuose, o Kaune, Panevėžyje ir Vilniuje personalas sukomplektuotas. Dėl darbo užmokesčio tvarkos pasikeitimo atlikome darbuotojų vertinimą – slaugytojoms, kurių darbas įvertintas labai gerai, skyrėme 22 procentų priedą prie atlyginimo. Manome, kad daugumai darbo užmokestis išsilygins iki tokio, koks buvo anksčiau, galbūt netgi šiek tiek pakils. O gydytojams psichiatrams siūlome konkurencingą atlyginimą - ne mažiau kaip tūkstantis tūkstantis šimtas eurų „į rankas“. Suprasdami, kad yra tokių specialistų stoka, ypač Klaipėdoje ir Šiauliuose kviestume bendrosios praktikos gydytojus, vidaus ligų gydytojus, kurie gali dirbti prižiūrimi psichiatrų“, - sako Respublikiniam priklausomybės ligų centrui vadovaujantis Emilis Subata.
 
Paklaustas, kodėl būtent Klaipėdoje ir Šiauliuose nepavyksta iki galo suburti komandos, E.Subata spėja, kad potencialūs darbuotojai išsigąsta ne per vienerius metus susiformavusio neigiamo tokių įstaigų įvaizdžio. „Klaipėdoje ir Šiauliuose ilgą laiką buvo silpniausi centrai ir tiesiog per kelis mėnesius nepavyko pakeisti įvaizdžio bei suformuoti komandos. Tam reikia truputėlį daugiau laiko“, - sako E.Subata, pridurdamas, jog dabar situacija stabilizuojasi, lyginant su praėjusių metų lapkričiu, kuomet juos paliko didžiulis būrys darbuotojų.
 

L.S. skaičius
3 923 
- tiek žmonių 2015 m. mirė Lietuvoje nuo alkoholio lemtų priežasčių.

 

Kitų mokslinių šaltinių paieškos
Šios įstaigos Kauno filialo direktorius Tautvydas Zikaras tiki, kad sunkumus galop pavyks įveikti.
„Manau, kad pats sujungimas yra teisingas, tik galbūt reikėjo gerai apgalvoti veiksmus, kaip tai padaryti. Todėl dabar yra tam tikrų keblumų. Panaikintos kai kurios paslaugos, vadinamosios mokslo neįrodytos, pavyzdžiui, kodavimas. Tad dabar ieškome kitų mokslinių šaltinių, kuo tą metodą būtų galima pakeisti ir padėti priklausomybių turintiems žmonėms. Jie dabar keliauja į privačią kliniką, o ne į valdišką, nes privačioje kodavimas yra leidžiamas metodas.
 
O valstybinėje įstaigoje tokioje kaip mūsų Kaune ar Šiauliuose - uždraustas. Man, kaip dirbusiam daugybę metų gydytojui, tai nelabai patinka: kodėl privatiems galima, o valdiškoms įstaigoms – ne? Dabar visas ligonių srautas iš savivaldybių plūsta į privačias ligonines, o mes priversti ieškoti naujų gydymo metodų, kurie žmogui būtų patrauklūs ir naudingi“, - sako T.Zikaras.
 
Tikina, kad eilės neprailgsta
Kaip tikina centro vadovas E.Subata, laukimo eilės priklausomybių turintiems asmenims neprailgsta: „Vilniuje ne daugiau kaip dvi tris dienas, lyginant su kitomis įstaigomis. Tai nėra taip blogai. Mačiau ryte, kad atsilaisvino bent šešios vietos Minesotos programoje. Pacientai kartais planuoja kelias savaites į priekį, paskui kas nors atsitinka ir neatvyksta. Turime keletą vietų alkoholinės abstinencijos, narkotikų abstinencijos gydymo skyriuje.
 
Kiekvieną dieną stebime, kiek laisvų vietų yra stacionaruose. Gautą informaciją centralizuotai persiunčiame socialiniams darbuotojams, slaugos administratoriams į filialus, kad šie galėtų siųsti pacientus. Lietuvoje ne tokie dideli atstumai, sakykime, jei Kaune nėra vietos stacionare, galbūt žmogus, vietoj to, kad palauktų keletą dienų, norės važiuoti į Šiaulius ir būti priimtas“, - svarsto E.Subata.
Jo pastebėjimais, išaugo besigydančių anonimiškai skaičius.
„Jei patys pacientai moka, ambulatorinė konsultacija kainuoja maždaug trylika su puse eurų pagal Valstybinės ligonių kasos įkainį. O jeigu asmuo gydosi neslėpdamas savo vardo ir pavardės, visos paslaugos jam suteikiamos nemokamai.
 
Minesotos programos keturios savaitės kainuoja šimtas trisdešimt eurų, įskaitant maitinimą, švarią patalynę, psichologo, gydytojo, socialinio darbuotojo paslaugas.
Abstinencijos gydymas iki keturiolikos dienų kainuoja maždaug šešiasdešimt penkis eurus. Man atrodo, privačiose įstaigose viena para kainuotų du tris kartus brangiau“, - palygina įstaigos vadovas.


 
Politikų nuomonė
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė:

- Priklausomybės centrus vertinsime maždaug po pusmečio. Tikrai bus nuvykta, pasižiūrėta vietoje. Kalbėjau su Kauno filialo darbuotojais, girdėjau, kad darbo jiems padaugėjo. Žinoma, dalis pacientų gal persiskirstė ir pas juos atvyksta, kadangi jie turi didžiulį įdirbį. Tikiu, kad aplankę centrą ir jo filialus atrasime ne tik negatyvių, bet ir pozityvių dalykų.
 



Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Skeptiškai vertinu tokį priklausomybės ligų centrą. Periferijoje etatų sumažėjo, o buvo įsteigta dar viena biudžetinė biurokratinė įstaiga. Tai Priklausomybių prevencijos komisija svarstė reorganizacijos metu ir priėmė sprendimą rekomenduoti veiksmus sustabdyti. Po to, kai mes, atskirai Seimo nariai, buvome nuvažiavę apsidairyti Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje, pamatėme, kad priklausomybės ligų gydymas sutrikdytas ir reformai nėra pasiruošta. Bet kadangi į komiteto siūlymus, kaip visada arogancija trykštanti ministerija nereagavo, vadinamoji reforma buvo užbaigta.
Reorganizacija, mano manymu, atlikta nelogiškai. Dėlto, kad pasaulyje priklausomybes gydo psichiatrai. Ir jeigu būtų priklausomybės ligų centrai Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune ir Klaipėdoje prijunti prie stambių ligonių kaip filialai, būtų išspręstas ir personalo klausimas. Deja, buvo pasirinktas kitas kelias, kaip sakiau, sukurta biudžetinė įstaiga.
 
 

SAM pozicija
„Įsteigus Respublikinį priklausomybės ligų centrą didžiausias dėmesys skiriamas priklausomybės ligų gydymo paslaugų standartizavimui, kad visiems Lietuvos gyventojams, nepriklausomai nuo jų gyvenamos vietos būtų teikiamos reikalingos gydymo paslaugos. Atliekamas laisvų stacionarinių vietų filialuose monitoringas, tikslu kuo greičiau suteikti pacientui siuntimą stacionarinei pagalbai filiale, kur tuo metu yra laisvų vietų. Jau yra patvirtinta medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) bei apsvaigimui nustatyti atlikimo metodika, gydymo paslaugų teikimo neatskleidžiant asmens tapatybės tvarka, medikamentų skyrimo priklausomybės nuo alkoholio gydymui rekomendacijos, vieningas mokamų paslaugų sąrašas ir jų teikimo aprašas, naloksono receptų išrašymo tvarka mirčių dėl opioidų vartojimo perdozavimo prevencijos.
 
Šiais metais pasirašytos trys sutartys su savivaldybėmis (Panevėžio, Kupiškio ir Ignalinos rajonais) dėl nemokamų ir mokamų paslaugų teikimo centro filialuose. Šiaulių ir Panevėžio filialuose atidaryti stacionarinės Motyvacinės terapijos poskyriai, kur gydymo trukmė penkiolika dienų“, - teigia Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktoriaus pavaduotoja Audronė Astrauskienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris