Prezidentė Dalia Grybauskaitė perskaitė metinį pranešimą

Delfi
2017-06-08
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį Seime skaito tradicinį metinį pranešimą, tačiau tai pirmasis pranešimas susiformavus Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei socialdemokratų valdančiajai daugumai.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė perskaitė metinį pranešimą
Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime skaitė metinį pranešimą. Prezidentūros kanceliarijos nuotr./R.Dačkus

D.Grybauskaitė pranešimą pradėjo sakydama, kad gyvename tokiu nepaprastu laiku, kai į mūsų dabartį atkakliai beldžiasi ir istorija, ir viso šiuolaikinio pasaulio globalūs iššūkiai. Prezidentė priminė artėjantį 1918 m. atkurtos valstybės šimtmetį, jos teigimu, Vasario 16-osios karta išplėšė mūsų valstybę iš nebūties ir ėmė kurti naują, modernią Lietuvą. Pasak D.Grybauskaitės, tuomet minėdama dvidešimtmetį šalis buvo pažengusi stebėtinai toli. „Jeigu nebūtų anuomet brutaliai sustabdyta ir naikinta, šiandien gyventume valstybėje, kuriai nereikėtų vytis prarasto laiko“, - teigia prezidentė.

Ji teigia, kad nėra kitos jėgos, galinčios paspartinti šalies pažangą, kaip mes patys. Nėra ir kito laiko, kaip tik tas, kuriame gyvename. „Pernai per šalį nuvilnijo teisingumo, perspektyvų, ekonominės gerovės, drąsių ir ilgai lauktų permainų viltis. Ją tauta siejo su atsinaujinusiu Seimu, su profesionalų Vyriausybe“, - sako šalies vadovė. „Pasikeitė daugumos partijų vadovybės. Tai kėlė sėkmingesnio ir saugesnio gyvenimo lūkestį. Taip pat ir skaidresnio: jau per pirmąjį naujos valdžios šimtadienį pasibaigė kai kurių amžinų vadovų era „Lietuvos geležinkeliuose“ ir dar dešimtyje įstaigų, - pridūrė D.Grybauskaitė.


Ji sako, kad atrastas Nepriklausomybės atkūrimo akto originalas dar labiau pakurstė valstybinį pasididžiavimą, o profesoriaus Liudo Mažylio atkaklumas visiems priminė apie asmeninio apsisprendimo ir iniciatyvos galią. Paskui prezidentė perėjo prie šiuolaikinės politikos reikalų. Ji sako, kad iš viešojo sektoriaus reformos žmonės laukia nomenklatūrinio valdymo pabaigos ir tikisi, kad nauja valdžia neapsistatys tik savais, bus atspari siaurų interesų grupių lobizmui, kad pertvarka nesibaigs keliais sumažintais etatais ir šimtaprocentiniais priedais prie kai kurių pareigūnų atlyginimų.
 
„Tačiau užsitęsusi valstybės valdymo sumaištis ir kai kurių reformų neapibrėžtumas jau kelia nerimą“, - mano šalies vadovė. Sukritikavo valstiečius Prezidentė kalbėdama kritikavo valdančiuosius, sakydama, kad stringa urėdijų reforma, Seimas ir savivaldybės saistosi įtartinais vidaus sandoriais, švietimo reformos pradžia primena nekilnojamojo turto dalybas. „Politinė atsakomybė – tai ne atskiri sektoriniai perstumdymai, o koordinuotas darbas ir solidarus apsisprendimas už šalies gyventojams būtinų strateginių sprendimų visumą. Jiems priimti reikalingos politinės valios nepridės nei Trišalė taryba, nei buldozerinė pseudodemokratija. Rimtoms permainoms ir generaliniam apsivalymui reikia ne tik jėgos ar drąsos, bet ir proto“,- sako D.Grybauskaitė.
 
Paminėdama Trišalę tarybą prezidentė atkreipė dėmesį į iškreiptą politinį procesą, kai buvo priimamos Darbo kodekso pataisos. Tuomet valdantieji pritaikė principą, kad Seime bus priimamos tik tos pataisos, kurios sutartos Trišalėje taryboje, tačiau pataisos buvo priimamos naujam socialdemokratų jau priimtam Darbo kodeksui, todėl derybos neprasidėjo nuo balto popieriaus lapo. Pasišaipė iš 10 dienų atostogų trumpinimo Prezidentė taip pat kalbėjo apie problemas švietimo srityje. „Visi vienu balsu kartojame – nekokybiškas švietimas tampa nacionalinio saugumo klausimu. Tai – emigracijos, socialinės atskirties, mažėjančių investicijų, ūkio stagnacijos ir korupcijos priežastis“, - sako D.Grybauskaitė.
 

Pasak šalies vadovės, visose rinkimų programose ir Vyriausybės veiksmų plane švietimo sistemos pertvarka įvardinta kaip prioritetų prioritetas. Atrodė, dėl to jau pasiektas ir platus politinis sutarimas. Šalies vadovė sako, kad turime skubiai keisti mokytojų rengimo sistemą, peržiūrėti vaikų ugdymo ir besidubliuojančias studijų programas, finansavimo modelius. Švietimo įstaigų tinklą sutvarkyti taip, kad kokybiškas išsilavinimas būtų prieinamas visiems. „Kad baigtųsi vaikų segregacija ir šešėlinės pamokos, profesinis mokslas atitiktų šalies ekonominius poreikius, o universiteto diplomas atgautų vertę“, - teigia prezidentė.
 
„Ką pirmiausia girdime? Vietoj kokybinių pertvarkų – 10 dienų pailginti mokslo metai, kurpiami pastatų perskirstymo ir parceliavimo planai“, - pridūrė D.Grybauskaitė. „Panašu į reformos imitaciją“, - reziumavo šalies vadovė, pridūrusi, kad neapibrėžtumas ir chaosas pasmerkia reformą jai net neprasidėjus. Ji minėjo ir politinės valios stoką, murkdymąsi smulkmenose. Pasak prezidentės, bebaimius sprendimus gali daryti tik laisva, nesusisaisčiusi ranka: „Kai ją vedžioja nematomi interesai, net vieno direktoriaus pakeitimas tampa sudėtingesnis nei visa šimtmečio kultūrinė programa“.
 
Paminėjo didžiausią korupcijos bylą Prezidentė užsiminė ir apie didžiausią Lietuvos korupcijos bylą, kurioje „MG Baltic“ koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis įtariamas papirkęs politikus: buvusį Liberalų sąjūdžio pirmininką Eligijų Masiulį ir dar du liberalų politikus bei buvusį Darbo partijos vicepirmininką Vytautą Gapšį. „Tarnavimas valstybei ir tuo pačiu metu koncernui irgi kai kam atrodė visiškai suderinami dalykai, kol atsirado valios nenumarinti tyrimo, nenutylėti tiesos“, - pažymėjo prezidentė. Ji kalbėjo apie teisinę sistemą, pasitikėjimą teismais.
 
Pasak prezidentės, kai žmonės mato įdirbį, tai ir pasitiki. „Teisingumo jausmas sustiprėtų, jeigu nustotų buksuoti neteisėto praturtėjimo tyrimai. Konstitucinio Teismo sprendimas išsklaidė abejones – gyvenimas ne pagal pajamas nusipelno baudžiamosios atsakomybės. Taigi policijai, mokesčių inspektoriams ir prokurorams nėra priežasčių delsti“, - sako šalies vadovė. Ji siūlė didinti ir mokestines baudas už neaiškios kilmės turtą ir pajamas bei milijoninių mokesčių vengimą. „Jos negali būti tokios pat kaip už smulkią vagystę", - sako prezidentė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris