Pradžiugino papildomomis GMP brigadomis. O kaip finansavimas?

Evelina Machova
2018-04-20
Vyriausybei pristačius struktūrinių reformų paketą, iš sveikatos apsaugos ministro lūpų nuskambėjo gera žinia greitosios medicinos pagalbos specialistams. Planuojama, kad nuo kitų metų gyventojams į pagalbą skubės 20 greitosios medicinos pagalbos brigadų daugiau. Kaip teigia Lietuvos greitosios medicinos pagalbos asociacijos nariai, žingsnis - lauktas, lieka tik keletas neaiškių klausimų: kokiems regionas bus skirtos šios brigados ir kaip bus su jų išlaikymu?
Pradžiugino papildomomis GMP brigadomis. O kaip finansavimas?
Lietuvos greitosios medicinos pagalbos asociacijos nariai žinią apie papildomas GMP brigadas sutiko palankiai. Tik sako, kad kol kas neaiškūs trys klausimai: ar tas papildomas brigadas GMP stotys galės naudoti universaliai, ar tik pacientams pervežti; kaip jos bus paskirstytos regionuose, ir žmogiškieji ištekliai.

Sprendimas geras
„Numatoma jau kitais metais turėti papildomai 20 greitosios medicinos pagalbos brigadų, kurios užtikrintų greitesnį gyventojų patekimą į specializuotas gydymo įstaigas“, – per spaudos konferenciją sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vyriausybės atstovų teigimu, padidinus greitosios medicinos pagalbos brigadų, aptarnaujančių pacientus ūmiais atvejais, skaičių sumažės mirčių nuo infarkto ir insulto.
Pasak vieno asociacijos narių, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vadovo Rimvydo Juodviršio, brigadų didinimas - ne naujiena. Apie tai asociacija kalbėjo jau ne vienerius metus, teikė ir siūlymus. Mat per pastaruosius keliolika metų gyventojų skaičius šalyje gerokai sumažėjo, o nuo gyventojų skaičiaus priklauso ne tik GMP finansavimas, bet ir skiriamos pajėgos pagalbai užtikrinti.

„Brigadų skaičiaus didinimas - geras dalykas, nes mažėjant finansavimui, mažėjo ir jų. Tiesa, kalbama, kad papildomos brigados bus skiriamos „klasteriniams“ pacientams. Tarkim, patyrusiems insultą, infarktą, galbūt prisidės ir traumos, kuomet reikia pacientą pervežti į specializuotą centrą. Toks brigadų skaičius mūsų asociacijos apskaičiuotas kaip minimalus, kurio reikėtų didėjant reikalavimams pervežti minėtus pacientus“, - sako Klaipėdos GMP stoties vadovas Rimvydas Juodviršis. 


Trys klausimai
„Brigadų skaičių padidins, o kaip bus su finansavimu? Juk mūsų paslaugų apmokėjimas priklauso nuo gyventojų skaičiaus, tad klausimas, kaip papildomas brigadas reikės išlaikyti? Jei apmokėjimo klausimas nebus sprendžiamas, situacija realiai nepasikeis. Juk viena brigada tai - papildomas automobilis, įranga ir, žinoma, personalas. Taigi šioje situacijoje ne viskas taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio“, - sako Vilniaus miesto greitosios pagalbos stoties vadovas Zdislavas Skvarciany. 
Vadovo teigimu, Vilniaus mieste kasdiena dirba 30 brigadų. Tačiau yra rajonų, kur vienai brigadai išvykus į centrą lieka vos viena, kuri skubiu atveju vargu ar pajėgtų suteikti reikiamą pagalbą. Ir tokia situacija tampa vis aktualesnė, ypač kalbant gydymo įstaigų paslaugų optimizavimo kontekste.
 

 „Jei paslaugų įkainis didės adekvačiai, manau, nebus problemų išlaikyti ir papildomas brigadas, bet politikus raginčiau žvelgti į viską sistemiškiau. Turėdami geresnes finansines galimybes, be abejonės, ieškotume galimybių didinti ir brigadų, ir žmonių jose skaičių“, - sako Vilniaus GMP stoties vadovas  Zdislav Skvarciany.


Pasak R.Juodviršio, kol kas neaiškūs trys klausimai: ar tas papildomas brigadas GMP stotys galės naudoti universaliai, ar tik pacientams pervežti; kaip jos bus paskirstytos regionuose, ir žmogiškieji ištekliai. „Automobiliai patys savaime nevažiuoja. Į jį reikia pasodinti vairuotoją ir slaugytoją, o personalo ir šiandien mums trūksta. Kolegijos šių specialistų paruošia nepakankamai, studijos brangios, taigi tik dideli šios srities entuziastai renkasi tokią specialybę. Žinant atsakymus į šiuo klausimus, būtų aišku, kaip tos papildomos brigados dirbs“, - sako R.Juodviršis.
 

L.S. skaičius
200
- teik tūkst. eurų per metus kainuoja vienos brigados išlaikymas.

 
Reiks papildomo finansavimo

GMP specialistų skaičiavimais, vienos brigados išlaikymas per metus kainuoja apie 200 tūkst. eurų. O, kaip minėta, mažėjant gyventojų skaičiui, mažėja ir tiesioginis GMP finansavimas. Tiesa, GMP gauna papildomą finansavimą už gerus darbo rezultatus, tik klausimas, ar tų lėšų pakaktų papildomoms brigadoms išlaikyti?

„Šiemet pagal sutartį su ligonių kasa pinigų gausime šiek tiek mažiau nei pernai. Statistikos departamentas skaičiuoja, kad Klaipėdoje gyventojų skaičius sumažėjo keturiais tūkstančiais, nors, Migracijos departamento duomenimis, Klaipėdoje jau seniai gyvena ne 150 tūkstančių, o beveik du šimtai tūkstančių žmonių. Pernai atlyginimus medikams didinome aštuoniais procentais, tačiau šių metų sutartinė suma nedengia praėjusių metų atlyginimų didinimo, jau nekalbant apie numatomą algų kėlimą gegužę. Klausimas - ar už tas pačias lėšas įmanoma išlaikyti dar ir papilomas brigadas? Ne. Kartu turi eiti ir papildomas finansavimas“, - sako R.Juodviršis.
 
Dispečerinių gali dar mažėti

Nuo liepos 1-osios vietoj šiuo metu veikiančių 8 GMP dispečerinių liks tik 5. GMP stočių vadovai sako, jog tai - progresyvus žingsnis ir neatmeta galimybės, jog ateityje jų skaičius gali ir dar mažėti. Kaip Eltai sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminio lygio koordinavimo skyriaus specialistė Alvyda Naujokaitė, nuo liepos neliks mažiausiai gyventojų aptarnaujančių GMP dispečerinių Marijampolėje, Alytuje ir Utenoje.

„Turint mažiau atskirų GMP dispečerinių bus galima greičiau ir operatyviau aptarnauti žmones, nes svarbiausia yra, kad skambutis būtų priimtas ir perduotas GMP ekipažui laiku, o ne iš kurio miesto bus valdoma ši sistema. Dispečerinės galės pakeisti viena kitą įvykus gedimui, dėl to visiems Lietuvos gyventojams pagerės GMP paslaugų kokybė ir saugumas“, – aiškino SAM atstovė.
„Lietuvoje veikia kelios dispečerinių informacinės sistemos, kurios tarpusavyje yra nesuderintos. Tarkim, iki šiol nematėme nei Marijampolės, nei Utenos pajėgų, Panevėžio taip pat sistema skirtinga, bet baigiame ją suintegruoti, kad vieni kitus matytume ir galėtume esant reikalui pavaduoti. Vilniaus, Kauno Klaipėdos ir Šiaulių dispečerinių sistemos vienodos. Taigi dėl šio žingsnio problemų neturėtų kilti“, - sako R.Juodviršis.


Tarp kitko
Šiuo metu šalyje veikia 8 GMP dispečerinės – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių Panevėžio, Alytaus, Utenos ir Marijampolės. GMP dispečerinių aptarnaujamos teritorijos: Vilniaus GMP aptarnauja 860 455 gyventojų, Kauno – 746 895 gyventojus, Šiaulių – 417 763 gyventojus, Klaipėdos – 267 416 gyventojus, Panevėžio –199 582 gyventojus, Alytaus –145 131 gyventoją, Utenos – 81 947 gyventojus, Marijampolės – 80 818 gyventojų. Greitosios medicinos pagalbos pertvarkos gairėse nustatyta, kad GMP brigados išdėstomos tolygiai visoje Lietuvos teritorijoje, atsižvelgiant į būtinosios medicinos pagalbos poreikį ir teritorijos plotą bei susisiekimo technines galimybes. Už GMP brigadų išdėstymą atsakinga pati GMP įstaiga.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris