Politiniai debatai sprendimų nesiūlo

Evelina Machova
2018-09-24
Kaip sako VšĮ Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas, pernai tituluotas „Metų vadovu“, šiai Vyriausybei iki rinkimų liko dveji metai, tačiau žadėto proveržio nėra ir vargu ar per likusį laiką jis įvyks. Nebent „laimėjimu“ įvardintume supriešintą visuomenę ir išaugusį nepasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema.
Politiniai debatai sprendimų nesiūlo
„Panašu, kad eilinį kartą nieko doro nebūsime nuveikę - tik supriešinę visuomenę, sukiršinę pacientus su medikais ir gydymo įstaigomis. Valdantieji bijodami viešos kritikos stengiasi viską daryti paslapčia, nors gavus aiškius atsakymus gal ir pasipriešinimas būtų mažesnis“, - sako Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas.

- Dar prieš interviu užsiminėte, kad žvelgiant į tai, kas vyksta sveikatos apsaugos sistemoje, optimizmas blėsta. Kodėl?
- Vyriausybės programos nuostatos, priemonių planas, siūlymai atrodė atitinkantys lūkesčius, o įgyvendinus juos pasiektume ir taip laukiamus rezultatus. Vis dėlto nematome, kad žodžiai taptų konkrečiais veiksmais. Panašu, kad eilinį kartą nieko doro nebūsime nuveikę - tik supriešinę visuomenę, sukiršinę pacientus su medikais ir gydymo įstaigomis. Valdantieji bijodami viešos kritikos stengiasi viską daryti paslapčia, nors gavus aiškius atsakymus gal ir pasipriešinimas būtų mažesnis. Nuvilia ir opozicija, nes politikai dėsto savo nuomonę, grįstą ne argumentais, o prieštarauja tik tam, kad paprieštarautų. Vyksta nuolatiniai politiniai debatai, kurie iš principo nesiūlo sprendimų, bet stabdo progresą. Sakoma, geriausia mokytis iš kitų klaidų, bet mes vis dar esame linkę daryti savas
 
- Kritika teisinga, tačiau norint pokyčių reikia ir siūlymų, o ne tik laukti, kol kas nors padarys už tave...

- Siūlėme. Kai kuriais klausimais, žadėjo, pakvies į posėdį, išklausys. Pusmetį laukiam - kaip tais „gerais laikais“ prie dešros. Sveikatos forumo metu klausiau ministro, ar dėl gydytojų specialistų konsultacijų nėra diskriminuojamos antrinio lygio sveikatos priežiūros įstaigos. Tretiniame lygyje paslaugos įkainotos brangiau, nors specialistai dirba tie patys, instrumentai naudojami tie patys. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, to paties kardiologo konsultacijos įkainis Antakalnio poliklinikoje yra 30 procentų mažesnis nei Kauno klinikose, o tai sąlygoja ir mažesnį mediko atlyginimą. Manau, specialistų konsultacijų įkainis turėtų priklausyti nuo konsultacijos ir atliekamų manipuliacijų (papildomų tyrimų) sudėtingumo, o ne nuo to, kokioje įstaigoje atliekama konsultacija. Deja, forumo metu į šį klausimą atsakymo negavau. Nuo sausio turėsime prievolę užregistruoti pacientą ten, kur jis nori, tada, kada nori, ir paslaugą suteikti per mėnesį. Pasigendu priemonių šiai nuostatai įgyvendinti.

- Na, bet vadovų, kaip sakoma, tokia dalia – būti atsakingiems. Ar nesutinkate?
- Atsakomybės nesikratau, bet noriu dialogo ir konstruktyvaus bendravimo. Pradžioje bendravimas ar bent jo imitacija buvo, tačiau priimami sprendimai priešingi, nei diktuoja logika.
Pavyzdžiui šakinė sutartis. Iš pradžių mus kvietė dalyvauti diskusijose, pasitarimuose, tačiau vieną dieną durys užsidarė ir už jų liko tik profsąjungų atstovai, kurie daugeliu atveju yra ganėtinai šališki medikams ir negalvoja apie darbdavių patiriamus sunkumus bei viešąjį interesą.

- Jei šiandien vietoje Aurelijaus Verygos ministro kėdėje sėdėtumėt jūs...
- Nelabai norėčiau, ji dabar tokia įkaitusi... (šypsosi)
Deja, nė vienas ministras proveržio sveikatos apsaugos sistemoje nepadarė. V.P.Andriukaitis bandė, bet buvo išsiųstas į Briuselį. Manau, kažkas panašaus laukia ir A.Verygos. Tiesa, lyg ir buvo noras patvirtinti tarppolitinę programą. Misija - sudėtinga, bet ji šiek tiek nuslopintų išorinių diskusijų aistras ir galbūt atsirastų bendras noras judėti vardan tos Lietuvos.

Yra trys sritys, reikalaujančios sprendimų: finansai, žmogiškieji ištekliai ir struktūra, kurioje jie cirkuliuoja. Ligoninių tinklas svarbus, uždaryti jas lengva, tačiau sudaryti sąlygas paslaugoms gauti – čia jau reikia kūrybos. Deklaruojama, kad kai kurių rajonų gyventojai nesigydo vietoje, o važiuoja kitur. Pagerinkime prieinamumą ten, kur važiuoja, ir didžioji dalis tinklo problemų išsispręs savaime. Kai kurioms gydymo įstaigoms reiks padėti pirštu parodant, kad tokio pobūdžio paslaugų nebegalite teikti, nes nėra masto ir jos neatitinka kokybės. Visgi pritariu minčiai, kad ligoninių stambinimas ir toliau turėtų vykti, tačiau, jeigu kokia nors paslauga nėra teikiama miestelyje, turi būti užtikrintas jos prieinamumas artimiausiame mieste, pavyzdžiui, finansuojant pavėžėjimo paslaugą, pasitelkiant medikų ir socialinių darbuotojų bendradarbiavimą. Kita vertus, miestelyje visada turi būti teikiamos šeimos gydytojo paslaugos, esant poreikiui, slaugos, palaikomojo gydymo paslaugos.
 
Be to, mano nuomone, viešajame sektoriuje reikia sudaryti sąlygas konkuruoti, o ne nustatyti sutartines sumas. Net ir nustatant tikslus viešojo sektoriaus įstaigoms būtų galima paskatinti konkurenciją tarpusavyje.
Turime rimtai pagalvoti apie žmogiškuosius išteklius, nes per daug specialistų ruošiame užsieniui. Nors sąlygos ir gerėja, jaunų žmonių jos netenkina. Taip pat turime galvoti ir apie pacientus. Nors jie šioje sistemoje yra svarbiausi, tačiau nereikia paciento prilyginti klientui.


Vadinasi, ne pacientas medikui turi sakyti, kokių paslaugų jam reikia ar kokio specialisto konsultacija būtina, o gydytojas įvertinęs situaciją turi sudaryti pacientui gydymo planą ir kontroliuoti ar jo laikomasi.


- Kitose srityse yra stiprios asociacijos, atstovaujančios tam tikros srities interesams. O štai Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga dažnai įvardinama kaip „bedantė“, visiškai neatliekanti savo funkcijos. Kodėl?
- Nes vadovai gyvena bijodami, kad jei daug kalbėsi prieš valdančiuosius, atsiras būdų, kaip juos nuraminti. Iš principo tokia organizacija reikalinga, bet ar tokiu formatu? Nemanau. Kiek matome iš kitų sričių asociacijų, sąjungų veiklos, kad būtų apsisaugota nuo galimo spaudimo, į vadovaujamas pozicijas priimami žmonės, nesusiję su ta sistema, galintys drąsiai išsakyti savo nuomonę. Labai svarbu, kad asociacijos atstovai dalyvautų priimant svarbiausius sprendimus, galėtų atstovauti gydymo įstaigų pozicijai. Visgi vadovai yra tie, kurie geriausiai žino sistemos problemas ir trūkumus.

- Jūsų, kaip gydymo įstaigos vadovo, kadencija baigsis po metų. Sieksite antrosios ar grįšite į gydytojo praktiką?
- Licencija pasibaigusi. Žinoma, kompetenciją ir įgūdžius susigrąžinti galima, bet... Jei anksčiau pacientai pas gydytoją ateidavo kaip pas žmogų, su kuriuo galėdavo pasitarti, dabar jie į sveikatos įstaigą ateina kaip klientai. O klientai tiek maisto prekių parduotuvėje, tiek rūbų ateina ir reikalauja. Man šiandien trūksta bendradarbiavimo tarp paciento ir gydytojo, nekalbu jau apie kartų skirtumus. Dėl to mintys apie grįžimą į praktiką šiek tiek gąsdina. Gal geriau užsiimti žemės ūkiu?..


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris