Policijos pareigūnų sveikatos patikrinimas - tik formalumas

Evelina Machova
2014-09-22
Visuomenei piestu stojant prieš taurelę kilnojančius policininkus, kurių sukeltos avarijos nusineša žmonių gyvybes, angelai sargai panarinę galvas murma, kad ne visi jie blogi. Bėdų yra ir nemažai, tik jų prašymai politikų ausų nepasiekia. Pareigūnai kelia problemas, susijusias tiek su tarnyba, tiek ir su jų sveikatos patikrinimu, kuris, pasirodo, tėra tik formalumas.
Policijos pareigūnų sveikatos patikrinimas - tik formalumas
Pasak Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovų, sprendžiant pareigūnų piktnaudžiavimo alkoholiu klausimą padaryta nemažai. Ir situacija šiek tiek gerėja, tačiau kaip patys teigia, problemą reikia spręsti kompleksiškai, ne tik per drausminę liniją.

Įsisenėjusios bėdos
Pastarųjų savaičių įvykiai, kai neblaivūs angelai sargai sėdę už vairo šienauja pėsčiuosius, verčia sunerimti. Nejau visa gvardija vyrų ir moterų, pasiryžusių saugoti visuomenę, netikėtai rimtai apsirgo? Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, nors ir rausdamas iš gėdos, tvirtina: „Policija nėra alkoholikų organizacija. Yra čia ir gerų žmonių.“ Su tuo tikrai neketinu ginčytis. Nuoširdžiai tikiu, kad yra besirenkančių šią specialybę iš pašaukimo, bet... Reikia pripažinti, kad neblaivių pareigūnų „nuotykiai“ kelyje ar knapsėjimas darbo vietoje su „dviem promilėm“ garbės nedaro. Ir kaip pasakytų medikai, norint ligą gydyti pirmiausia reikia ją pripažinti. Po šių eilučių turbūt daugelis ims purkštauti, kad čia tik pavieniai atvejai. Prieš trejus metus, kuomet po panašių kolegų „pokštų“ iš pareigų traukėsi aukšti policijos pareigūnai, S.Skvernelis priimdamas naujas pareigas teigė, jog viena didžiausių problemų policijos sistemoje – angelų sargų lėbavimas. Pažadėjo su tuo kovoti iš širdies. Kaip tarė, taip padarė - įkūrė Imuniteto valdybą, specialius vidaus kontrolės etatus ir atrodė einama tinkama linkme, kol viskas vėl nesubyrėjo kaip kortų namelis. Pasak specialistų, pastarieji įvykiai nerodo, jog policijoje problemų daugėja, tiesiog senosios sprendžiamos nekompleksiškai. 
 
Nebrangina darbo vietos?
Pasak S.Skvernelio, kiekvienas pareigūnas puikiai žino, kad jei bus pagautas neblaivus, iš karto praras tarnybą ir socialines garantijas. Tokios pasekmės. Viskas teisinga ir logiška, tik teneįsižeidžia angelai sargai, susidaro įspūdis, kad nelabai jie darbo vietą tausoja. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovai šiuo atveju mušis į krūtinę sakydami, kad policininko darbas nevertinamas – uniformos suplyšusios, darbo sąlygos kasdien keliančios pavojų gyvybei, o atlyginimai apverktini – visuomenės saugotojai vos galą su galu suduria. 
Liūdna ir nesmagu, bet vis dar tikiu, kad tai labai garbinga profesija. 
Buvęs generalinis policijos komisaras Vizgirdas Telyčėnas, kuris iš pareigų atsistatydino po girto Trakų patrulio sukeltos avarijos, kraipydamas galvą svarsto: „Algos niekada nebus tokios, kad žmogus sakytų, jog pakanka. Tačiau pareigūnų atlyginimai nėra visiškai maži. Manau, kad dar nebranginama darbo vieta. Nors tai ne tik darbo vieta, tai ir garbės klausimas. Jaunimas gal kiek kitaip žiūri į pareigas ir atsakomybę, į garbę ir prestižą, o vyresnei kartai, matyt, sunkiau persiorientuoti.“ 
 
Vien draudimai nepadės
Reikia sutikti, kad per pastaruosius kelerius metus situaciją tikrai pavyko šiek tiek suvaldyti, bet, kaip sako patys policininkai, problemų yra ir tikrai nemažai. Deja, dažnai jų prašymai į dangų neina. Politikai po kiekvieno tokio įvykio dievagojasi, kad jau šiemet tikrai bus priimtas statutinių pareigūnų įstatymas, kuris leis reformuoti sistemą, bet pakalba, o ryškaus proveržio kaip ir nėra. Nors visi sutaria, jog jo reikia. Tuo tarpu policininkai kelia vis naujas problemas, susijusias tiek su tarnyba, tiek ir su pareigūnų sveikatos patikrinimais, kurie, pasak jų, tėra tik formalumas.
Pasak Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovų, sprendžiant pareigūnų piktnaudžiavimo alkoholiu klausimą padaryta nemažai. Ir situacija šiek tiek gerėja, tačiau kaip patys teigia, problemą reikia spręsti kompleksiškai, ne tik per drausminę liniją. Ir tuoj pat pateikia skandinavų pavyzdį, kur kiekviename komisariate veikai vietinių pareigūnų padaliniai, stebintys kolegas. Jei mato įtartiną jų elgesį, kreipiasi į vadovus ieškodami pagalbos. Policininkai tikina, kad tai būtų ne skundimas, o tiesiog prevencinės priemonės. Tokios pareigūnų grupės yra tarsi „vietiniai psichologai“. Juk pagalbos angelams sargams prireikia ne tik dėl velnio lašų, bet labiau dėl darbe patiriamo streso, su kuriuo ne visi sugeba savarankiškai susitvarkyti. Tiesa, pareigūnai pripažįsta, kad kreiptis į psichologą ne kiekvienas išdrįsta. Baiminasi, jog tai bus traktuojama kaip silpnumas ir nesugebėjimas susitvarkyti su pareigomis, dėl ko galbūt galima ir tarnybą prarasti. 
Beje, patys policininkai pasigenda ir rimtesnio požiūrio į sveikatos patikrinimą, kuris dabar yra labiau formalus nei naudingas. 

Komentarai
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel:

- Pareigūnų sveikatos patikrinimai, galima sakyti, yra tik formalumas ir labai retas reiškinys. Sveikata tikrinama, kai jis priimamas į darbą ar pereina į kitas pareigybes, taip pat stojant į mokymo įstaigą. Centrinėje medicininės ekspertizės komisijoje bei Vidaus reikalų ministerijos sveikatos priežiūros įstaigose ar viešosiose poliklinikose, tikiu, dirba tikrai patyrę medikai, bet kaip sakoma, jiems „formaliai“ neprivaloma stebėti pareigūnų, kvieti juos papildomiems tyrimams. Priklausomai nuo pareigybių, policininkams sveikatos patikrinimas privalomas vieniems kas metus, kitiems – rečiau. Jų nauda abejojama. Vargu ar galima identifikuoti rimtas sveikatos problemas iš regos patikrinimo ar pamatuoto kraujo spaudimo? Pavyzdys: trisdešimt ketverių metų policininkas, kaip privaloma pagal tvarką, eina pasitikrinti sveikatos. Medikai konstatuoja, jog jis sveikas... Tačiau po keturių mėnesių vyras miršta nuo vėžio. Aš, žinoma, ne medikas, bet toks sveikatos patikrinimas tikrai verčia abejoti jo nauda. Ir tai ne vienintelis atvejis. Nejau neįmanoma tokių ligų identifikuoti? Jei ne, ar galime kalbėti apie tai, kad sveikatos patikrinimo metu galima nustatyti, jog pareigūnas turi kitokių sveikatos problemų, kad ir polinkį į nesaikingą alkoholio vartojimą ar panašiai? 
Sostinėje, kur veikai Vidaus reikalų ministerijai pavaldžios gydymo įstaigos, situacija šiek tiek geresnė, bet nemažai nusiskundimų gauname iš rajonų, kur policininkų sveikata rūpinasi viešosios poliklinikos. Panaši situacija ir su psichologų pagalba. Taip, apskričių komisariatuose dirba psichologai, tačiau akivaizdu, kad jiems nepavyksta per dieną aplėkti visos apskrities ir pagelbėti kiekvienam pareigūnui. 
 
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologė Anna Vinkovskienė:

- Įvairių profesijų žmonėms (pvz., medikai, gaisrininkai, policininkai ir pan.), kurių darbas yra susijęs su sudėtingomis bei kritinėmis situacijomis yra svarbi prieinama psichologų pagalba. Stresinės situacijos paveikia žmogų, turi įtakos jo fizinei ir psichinei sveikatai – policijos pareigūnai yra ne išimtis. Kiekvieną dieną jie susiduria su pažeidėjais, iš kurių girdi nepasitenkinimą, pyktį, kaltinimus, įžeidinėjimus – tą atlaikyti nėra paprasta, gali kilti įtampa. Tai yra žmogiška ir normalu, bet svarbiausia, kokiais būdais yra sprendžiamos iškilusios problemos. Kaip N.Pezeshkian yra pasakęs, kad sveikas yra ne tas, kuris neturi problemų, bet tas, kuris žino, kaip jas spręsti. Todėl mūsų policijos psichologų tikslas – išmokyti pareigūnus laiku pastebėti kylančias savo neigiamas emocijas ir atrasti tinkamus būdus jas išveikti. 
Policijoje dirba daug gerų darbuotojų, ir jeigu kam nors atsiranda problemų (santykių šeimoje ir darbe, sveikatos, alkoholio ir pan.), reikia stengtis jiems suteikti visą reikalingą pagalbą (konsultavimas, psichologinis bei medicininis švietimas ir kt.). Mes siekiame sukurti tokią pagalbos sistemą, kad bendradarbiavimas su psichologu, esant būtinybei, taptų norma. Nepaisant to, kad mūsų (psichologų) skaičius policijos sistemoje vis auga, mūsų vis tiek negana, kad pasiektume kiekvieną iš jų (pareigūnų) asmeniškai, todėl stengiamės mokymų metu mokinti policijos pareigūną pastebėti savo savijautą, jos pokyčius ir laiku paprašyti pagalbos kol nėra per vėlu. 
 
Tarp kitko

Vidaus reikalų ministras „tvarkietis“ Dailis Alfonsas Barakauskas (nuotr.) sako neketinantis trauktis iš pareigų po to, kai girtas policijos pareigūnas pėsčiųjų perėjoje partrenkė tris žmones ir du jų žuvo.
Ministras komentuodamas situaciją taip pat pabrėžė, kad policijoje negailestingai žiūrima į neblaivius pareigūnus, nepriklausomai nuo jų rango, ir priminė istoriją, kai iš pareigų atleistas buvo neblaivus prie vairo sustabdytas Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis.
„Tai įvyko ne tarnybos, atostogų metu, bet tai visiškai nepateisina situacijos, kuri pasitaiko tarp pareigūnų. Mes labai griežtai reaguojame, iš viso per šiuos metus 44 asmenis pašalinome iš policijos už drausmės pažeidimus, kurių didžiąją dalį sudaro, kai vairavo neblaivūs, nepriklausomai nuo rango“, - sakė D.A.Barakauskas. Ministras teigė ypač stengiasi, kad visoje vidaus reikalų sistemoje nebebūtų piktnaudžiaujama alkoholiu. Jis priminė pats iniciavęs ministerijos autoūkio patikrinimą naktį. Tuomet darbo vietoje rasti du neblaivūs darbuotojai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris