Po išpuolio Briuselyje europarlamentarai ramina - Lietuvoje saugu

Violeta Bučiūtė
2016-03-24
„Pripažįstu, kad Belgijoje yra tam tikrų saugumo sistemos spragų. Tai įrodo dabartinis atvejis, kai trys gerai žinomi teisėsaugai teroristai įvykdė dar vieną kruviną nusikaltimą. Pats skrisdamas į Briuselį tikrai nesijusiu saugus“, - apie Belgijos sostinėje įvykdytą teroristinį išpuolį kalba europarlamentaras Antanas Guoga. Paskutiniais duomenimis, Zaventemo oro uoste ir Malbeko metro stotyje sprogimo metu žuvo 31 žmogus, sužeistųjų skaičius siekia 271.
Apie įvykį kalba Lietuvos europarlamentarai bei medicinos psichologė.
Po išpuolio Briuselyje europarlamentarai ramina - Lietuvoje saugu
Briuselyje žmonės solidarizuojasi ir reiškia užuojautą žuvusiųjų šeimoms.

Europarlamentaras Antanas Guoga:
 
Mano šeima grįš gyventi į Lietuvą
- Be abejo, Briuselyje žmonės nesijaučia saugiai. Žmonės mūsų biure dabar dirba iš namų, vaikų neveda į darželį, visi yra namuose. Situacija tikrai nėra maloni.
Kalbant apie Lietuvos saugumą, manau, kad Valstybės saugumo departamentas dirba tikrai gerai. Mūsų šalis turi išskirtinį bruožą – esame saugūs. Galbūt mūsų intelektualai, kurie daugelį metų dirbo Prancūzijoje, Belgijoje ar Vokietijoje, sukaupę žinių, dėl saugumo grįš ir prisidės prie Lietuvos kūrimo, ko mums tikrai reikia.
 
Žinoma, po tokių įvykių turime galimybę derėtis, kad į mūsų šalį pabėgėlius priimtų iš Ukrainos. Reikia pripažinti, kad visuomenė tikrai nenori įsileisti islamo tautybės pabėgėlių.
Pagal statistiką, Belgijos ir Prancūzijos kalėjimuose yra uždaryta septyniasdešimt procentų islamo tikėjimo kalinių, o jų populiacija – tik dešimt procentų. Šiuo atveju tokių žmonių nusikalstamumo tikimybė yra septynis kartus didesnė. Grįžę iš kalėjimų jie būna dar piktesni, todėl jų nusikalstamumas nemažėja.
 
Pripažįstu, kad Belgijoje yra tam tikrų saugumo sistemos spragų. Tai įrodo dabartinis atvejis, kai trys gerai žinomi teisėsaugai teroristai įvykdė dar vieną kruviną nusikaltimą. Pats skrisdamas į Briuselį tikrai nesijusiu saugus. Rizika yra didelė, todėl mano šeima grįš gyventi į Lietuvą.
 
Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė:

Negalvoju, kad turėtume pulti į paniką
- Situacija Briuselyje tebėra įtempta ir manau, kad saugumo jausmas prarastas ilgam. Tačiau negalvoju, kad turėtume pulti į paniką. Netektys ar skaudžios nelaimės kaip tik suvienija žmones.
 
Lietuvoje galime jaustis saugūs, nes viliuosi, kad teroro pavojaus mūsų šalyje nėra. Be abejo, atitinkamos tarnybos, kurios atsako už šalies saugumą, privalo stebėti esamą situaciją, tačiau, kad nebūtų pasėtas žmonių nesaugumo jausmas, apie tai garsiai kalbėti nėra būtina.
 
Dėl Briuselio saugumo situacijos man kylą vienas klausimas, reikalaujantis atsakymo – kodėl po sprogimo oro uoste nebuvo uždarytas metro? Juk po valandos sprogimas nuaidėjo ir ten. Nesu saugumo srities specialistė, tačiau, mano galva, reikėjo laiku imtis tam tikrų veiksmų, kad nelaimei būtų užkirstas kelias.
Bet kokiu atveju po Briuselio katastrofos vis tiek teks ten skristi, tačiau bandysiu stengtis apie grėsmę negalvoti, juk kitos išeities nėra. Pasėta nežinomybės baimė užkirstų kelią laisvai gyventi.
 
Europarlamentaras Bronis Ropė:

Tikiuosi, kad saugumo specialistai įvertins savo veiksmus
- Bet kokiu atveju, po išpuolio visi susimąstė, kad reikia būti atidesniems. Dabar jau žinome taksisto atvejį, kai pastarasis tik po laiko suprato, ką atvežė į oro uostą. Bet kokiu atveju NATO ar Europos Sąjungos narės bus paragintos atidžiau dirbti ir užkirsti kelią terorizmui.
 
Balandžio vienuoliktą dieną Strasbūre vyks plenariniai posėdžiai ir manau, jog vienas svarbiausių klausimų gvildenamas ten – kas buvo padaryta ir ką reikia padaryti, kad teroristiniams išpuoliams būtų užkirstas kelias.
Diskusija, kuri sukėlė daugiausiai klausimų, kodėl jau 2013-aisiais į Europą atvykęs Sirijos pilietis su padirbtu pasu iki šiol nebuvo sulaikytas, nors buvo paieškomų teroristų sąrašuose. Tas pats asmuo su kitų dviejų brolių pagalba ir įvykdė teroristinį aktą Briuselyje. Tikiuosi, kad saugumo specialistai įvertins savo veiksmus ir priims atitinkamas išvadas.
 
Manau, kad tiek Briuselio, tiek Lietuvos oro uostuose turi būti sugriežtinta apsaugos sistema. Minėtuose oro uostose galima paprasčiausiai iki pat patikrinimo vaikščioti kad ir apsikarsčius sprogmenimis. Mano nuomonė, saugumas turėtų būti orientuojamas ne tik į konkrečius objektus, pavyzdžiui – lėktuvus, bet ir į visą sistemą – oro uostą.

Komentaras 
Medicinos psichologė, psichoterapeutė Genovaitė Petronienė:

- Lietuvoje esantiems žmonėms bijoti teroro išpuolių yra tas pats, kas bijoti stichinių nelaimių, nes tai nepriklauso nuo žmogaus valios. Jeigu žmogus gyvena amžinoje nežinomybės baimėje, reikia savęs paklausti, „ar aš tikrai gyvenu tokį gyvenimą, kokį noriu gyventi?“ Teroro išpuoliai parodo, kad kai kam gyvenimas gali baigtis bet kurią akimirką.
 
Jų aukos susiduria su didele mirties baime, nesaugumo jausmu, nes viskas tampa nekontroliuojama. Tokiomis situacijomis, kiek įmanoma, galvoje pasidaryti „tvarką“. Reikia suprasti, jog kartą per gyvenimą gali įvykti neeilinis atvejis, bet tai nevyks kiekvieną savaitę.
Bet koks susidūrimas su mirtimi, net jeigu miršta žmogus, oro uoste ėjęs šalia, priskiriamas prie didesnių traumų. Baisumus išgyvenęs asmuo apie du mėnesius gali sapnuoti košmarus. Dažniausiai pasireiškia nesaugumo, nerimo, pagrindo neturėjimo jausmas, kurį laiką trūksta ramybės ir džiaugsmo.
 
Ilgesnį laiką baimė užsitęsia tiems žmonėms, kurių gyvenime iš tikrųjų kas nors yra negerai. Tokiu atveju išpuoliai tik išryškina asmens problemas ir dar labiau gramzdina į depresiją, gali lemti ilgus egzistencinius apmąstymus. Taigi norint išspręsti problemą – reikia pradėti gyventi dabar.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris