Pirkinys degalinėje – saldainiai su likeriu

Deimantė Gruodė
2018-05-21
Vairuotojui „užkliuvo“ degalinėje ranka pasiekiami saldainiai su alkoholiu. Vieni Seimo nariai čia įžvelgia įstatymo spragą, kiti juokiasi, jog kilogramo „linksmųjų“ saldumynų vis tiek nesurysi. Savo ruožtu medikė įspėja vairuotojus, ypač kuriems taikomas „nulis“ promilių: „Jokio nėra skirtumo – ar tu suvalgysi šokolado gabalėlį ir užsigersi degtine, ar tiesiog suvalgysi saldainį su alkoholiu!“
Pirkinys degalinėje – saldainiai su likeriu
Medikai įspėja - saldainiai su alkoholiu nėra toks nekaltas dalykas kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

 „Kiaulė“ vairuotojui

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė nusistebėjo, kad degalinėse galima įsigyti produktų su alkoholiu. „Manau, kad tai yra įstatymo leidėjų pražiūrėtas momentas. Saldainiams su alkoholiu degalinėse tikrai neturėtų būti vieta, nes vairuojant pakaktų suvalgyti vieną kitą ir pasekmės gali būti skaudžios. Juolab kad einame nulis promilių tolerancijos link. Mes kalbame šiandien apie vaikišką šampaną, priiminėjame įvairius kitus draudimus, o čia - saldainiai su alkoholiu degalinėse! Kai kurie vairuotojai galbūt neįsiskaito į sudėtį ir paskui sustabdyti policijos pareigūnams teisinsis, kad jie nekalti – prisivalgė tik saldainių. Tai iš tikrųjų būtų pakišta „kiaulė“ vairuotojui“, - svarsto L.Matkevičienė.

 
Kolegei antrina Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis. „Jei yra priimtas įstatymas, jis turi būti visiems lygus. Nesvarbu, kaip tas alkoholis pakuojamas, bet yra įstatymas ir jo turi visi laikytis. O kokios alkoholis formos – neturi reikšmės“, - savo nuomonę išsakė parlamentaras.
 
Pažeidimas nebūtų

„Įstatymas nedraudžia degalinėje prekiauti tokiais saldainiais. Bet jei dabar bus draudžiami į alkoholį panašūs produktai arba saldainiai - buteliukai, tokiu atveju jais irgi prekiauti nebegalės. Dabar žmogus perka ne tiesiogiai alkoholį taroje, o saldainyje. Įsivaizduokite, jei dabar norite „pataisyti“ sveikatą, tikrai nepirksite pakelio tokių saldainių. Kokia trisdešimt jų turėsi suėsti, kad „padarytum“ bent šimtą gramų.
Nemanau, kad įstatymiškai tai būtų pažeidimas. Aišku, keista, kam degalinės tokiais saldainiais prekiauja. Turbūt įmonės atstovai ar vadybininkai tiesiog nesukoordinavo šitų dalykų“, - svarsto Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis.

 

Parlamentaras skeptiškai vertina ir siūlymą riboti vaikišką šampaną arba į jį panašius produktus. „Nemanau, kad tai duos rezultatą - tai nėra tinkamos priemonės vaikų ugdymui ir auklėjimui. Galiu pateikti pavyzdį: kai buvo pasaulio futbolo čempionatas, alkoholinius gėrimus pilstė į kamuolio formos butelius, kurį parsivežiau kaip suvenyrą į Lietuvą. Tai ką, į žaislus panašūs dalykai irgi turėtų būti draudžiami?“ – klausia R.Žemaitaitis.
 
Seimo narys Antanas Matulas nenusistatęs prieš „linksmuosius“ saldumynus.
„Tai yra maisto produktas. Jei dabar Seimas priimtų sprendimą uždrausti dar prekiauti ir tam tikrais gaminiais, aš galiu pasakyti, kad į kai kuriuos prabangius tortus ar sausainius pilamas likeris. Kitas dalykas: suvalgius vieną saldainį su likerio įdaru tikrai nieko neatsitiks.
Tai yra maisto prekė. Jei ji gaminama legaliai, koks skirtumas, kur parduodama. Kad pripūstum 0,4 promilių, turėtum suvalgyti kilogramą tokių saldainių. O kad suvalgė vieną saldainį ir vairavo – nei pakis vairuotojo reakcija, nei pripūs į alkotesterį neleistiną normą“, - nuramina A.Matulas.
 
Gali pakakti vieno dviejų saldainių

„Jei tai yra saldainis su grynu alkoholiu ir jį visą išgersi, jokio skirtumo nėra, ar jis yra šokolade, tai vis tiek alkoholis. Ir jei iš karto būtų matuojamos promilės iškvėptame ore, greičiausiai parodytų pakankamai nemažai. Lygiai taip pat kaip praskalavus burną su skalavimo skysčiu ir papūtus į alkotesterį – irgi parodytų, kad buvo vartojamas alkoholis. Ar tai būtų tortas su alkoholiu, tai yra tas pats kaip suvalgyti šokoladinį saldainį ir užsigerti degtine“, - visai kitokios nuomonės laikosi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų priimamajame dirbanti gydytoja Božena Markevič.

 
Anot medikės, saldainiai su alkoholiu nėra toks nekaltas dalykas kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. „Aišku, labai priklauso nuo alkoholio rūšies ir kiek jo yra sudėtyje. Jei imtume tokius saldainius, kurie būna buteliukų pavidalu – šokolado viduje yra grynas alkoholis, tai be jokios abejonės kelių turbūt užtektų, kad jau pripūstum į alkotesterį. Jei tai yra saldainiai, kur naudojamas tik aromatizatorius kaip alkoholis, galite vartoti kiek tik norite. Reikia labai atidžiai skaityti sudėtį, kas yra parašyta ant saldainio pakuotės, nes tai yra ne tik vairuotojui nesaugu, taip pat žinome, kad vaikai labai mėgsta saldainius. Ne paslaptis, jie labai mėgsta saldainius su alkoholiu. Jei trimetis ar keturmetis suvalgytų keletą tokių saldainių, greičiausiai apsinuodytų alkoholiu. Mano asmeninė nuomonė, kad tokie saldainiai turėtų būti parduodami su tokiais pačiais ribojimais kaip alkoholis“, - sako B.Markevič.

 
Komentarai 
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė:


- Kol kas nežinau, kad būtų apribojimai tokiems saldainiams pirkti ir labai tikiuosi, kad mūsų vairuotojai yra atsakingi ir pagalvoja prieš suvalgydami kokį kilogramą saldainių ir tikrai neduoda vaikams. Man nekliūna, aš tiesiog pasitikiu žmonių atsakomybe ir tikrai manau jie įvertina. Bendrai saldainių daug nėra sveika valgyti. Ypač tokių saldainių kilogramais tikrai niekas nevalgo.
 


Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Paluckas:


- Tai įstatymo nereguliuojamas dalykas, nes saldainiais prekiauti galima, alkoholiu – ne. Bet saldainiai su alkoholiu vis tiek dar yra saldainiai, nes koncentracija per maža, kad galėtum sakyti, jog tai yra alkoholis su saldainiais. Kad žmonėms nesukeltų problemų, žymėjimas ant dėžutės turėtų būti pakankamas. Jis neturėtų būti klaidinantis arba, atvirkščiai, turėtų būti informatyvus, nes gali įvykti koks nors nesusipratimas arba klaida. Žmogus nusipirks saldainių, suvalgys pora, alkoholio garų koncentracija jau gerklėje, momentiškai papūs į alkoholio matuoklį ir turės bėdą. Nors nesu radikalus draudimų rėmėjas, suprantu, kad gali atsirasti niša, įstatymo nedengta, nesureguliuota. Tokiu atveju jei atsirastų piktnaudžiavimų, jau reikėtų „taisyti“ įstatymą, nes jau yra priimtas sprendimas riboti alkoholio prekybą.
 
Gydytojas klinikinis toksikologas, psichoterapeutas, psichoanalitikas Tomas Vilius Kajokas:

- Principas yra toks: jei alkoholio yra mažiau nei 0,5 procento, produktą galima vertinti kaip neturintį alkoholio. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus toks kiekis yra nereikšmingas. Bet jei ten yra produktai, kuriuose yra daugiau nei 0,5 procento, tada tokių saldainių Lietuvos degalinės jau neturėtų pardavinėti. Bet gal per klaidą galėtų pakliūti. Pavyzdžiui, yra tokių šokoladų, kur iš tikrųjų būdavo viduje nuo kokių penkių iki dešimties mililitrų stipraus alkoholio. Jei suvalgytum dešimt tokių saldainių, galėtų būti alkotesteriu fiksuojamos promilės. Bet jei pardavinėja tuos saldainius ir galima nusipirkti net ir vaikams, galbūt juos iš tikrųjų galima kvalifikuoti kaip nealkoholinius. Turbūt alkoholio kiekis yra tik tam, kad jaustųsi skonis.
 
Lietuviškų degalinių sąjungos vykdantysis direktorius Vidas Šukys:

- Jei tai nėra draudžiama prekė, ji gali būti parduodama, nesvarbu kur – degalinėje ar mokykloje. Tai yra nedraudžiama prekė. Jau sklando diskusijos, kad negalima nealkoholinio alaus pardavinėti, nes žodis „alus“ galimai sukelia asociacijas, kad tai yra alus ir galbūt reikia apriboti jo pardavinėjimus. Tai yra absurdas! Lygiai tas pats su vaikišku šampanu: vadinasi, yra galimybė, kad vaikas gerdamas vandenį iš to butelio įpras ir pasidarys totalus alkoholikas?

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris