Pavojingas didėjančio sveikatos biudžeto virpėjimas

Ana Daukševič
2014-10-23
Seimo Sveikatos reikalų komitete pristatytas kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas. Nors pinigų „maišas“ didėja, nepanašu, kad gydymo įstaigoms reikėtų labai džiūgauti – medicinos paslaugų balas vis tiek dar nebus atkurtas iki vieno lito. Tiesa, dar šiemet jų gali laukti „Kalėdinė dovana“, mat jau dabar sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė mina premjero slenksčius ir prašo galimybės skirti ligoninėms papildomų pinigų iš rezervo fondo.
Pavojingas didėjančio sveikatos biudžeto virpėjimas
Nors Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas didėja, papildomi milijonai nebus skirti paslaugų įkainių balo atkūrimui, nes poreikių yra ir daugiau...

Pajamos auga, bet...

„Su rezervu kitais metais perkopsime penkis milijardus litų. Tiesa, perkopimas yra santykinis, nes rezervo vis tiek negalime naudoti.
Be to, mažėja valstybės biudžeto asignavimai mums ir tai yra didžiausia problema, nes jų nepakanka visoms funkcijoms, kurios mums deleguotos, užtikrinti. Biudžetas kitais metais didėja 332 mln. litų. Tai pakankamai daug“, - pristatydamas biudžeto projektą kalbėjo Valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas (nuotr.). Tiesa, čia pat pridūrė, jog tikrai visi tie papildomi milijonai nebus skirti paslaugų įkainių balo atkūrimui, nes poreikių yra ir daugiau. „Dalį didėjimo - 150 milijonų litų - naudosime balui atkurti. Daug kalbėjome apie tai, kad vienas balas būtų lygus vienam litui ir ta prošvaistė tunelio gale matyti. Tačiau kitais metais balo vertė bus 0,98 Lt. Jeigu norėtume padidinti balą iki lito, reikėtų 226 milijonų, bet reikia pradėti ir inovacijas, skatinamąsias priemonės“, - aiškino A.Sasnauskas.

Bandė jam oponuoti Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas Dalis Vaiginas sakydamas, esą taip elgtis nėra teisinga. „Balo vertei atkurti reikia 226 milijonų, PSDF auga 332 mln. ir peržengia penkis milijardus. Niekada dar tokio nebuvo, bet balas buvo lygus vienetui. Kaip čia išeina, kad negalime pasiekti vieno lito balo vertės?“, - klausė ligoninių atstovas. Deja, tiek A.Sasnauskas, tiek ir sveikatos apsaugos ministrės patarėja Janina Kumpienė buvo neperkalbami: „Visus pinigus skirti į balo atkūrimui nėra tikslinga. Tai svarstė Sveikatos draudimo taryba ir ji taip nusprendė.“
 
Konstitucinio Teismo „dovana“
Ko gero puikiai prisimename buvusio sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl gyvybės gelbėjimo ir išsaugojimo apmokėjimo. Lygiai taip pat gerai mename ir Teismo sprendimą, pasak kurio, už tai turi sumokėti valstybės biudžetas. Tik štai iš pastarojo nieko gero nesulauksime. „Iš valstybės biudžeto kitąmet gausime 40 milijonų litų, 10 iš jų mums skiria Konstitucinio Teismo sprendimui įgyvendinti. Kažkada skaičiavome, jei gyvybės gelbėjimas ir išsaugojimas apims greitąją pagalbą ir reanimaciją, mums reikėtų daugiau nei 400 mln. litų. Dabar patikslinome skaičiavimus ir ši suma kiek sumažėjo – iki 330 mln. litų. Todėl planuojami mums skirti 10 milijonų mažai ką išspręstų. Tai tebūtų pirma pradžia“, - skaičius dėlioja A.Sasnauskas.
Pripažinkite, įdomu. Išeina, kad dabar tas Konstitucinio Teismo sprendimas lyg akmuo po kaklu kabės, nes įgyvendinti jį lyg ir reikėtų, o pinigų tam nėra. „Suprantu, kad dabartinė suma yra numatyta pagal galimybę, bet jūsų skaičiavimai rodo kitą poreikį. Taigi kaip galvojate – ar bandymas įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą nėra tik formalus? Tik vaizduojame, kad ką nors darome ir raminame save, bet iš esmės problema „padovanota“ Konstitucinio Teismo neišsisprendžia“, - klausė ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Juras Požela. Tačiau A.Sasnauskas atsakyti nelabai turėjo ką.
Ką čia ir atsakysi, kai negauni pinigų. „Mums reikia daugiau asignavimų ir tai viskas, ką galiu pasakyti. Pasakiau skaičius ir manau visi puikiai suprantate situaciją“, - kalbėjo A.Sasnauskas.
 
Ginčai dėl rezervo
Kalbai pakrypus apie PSDF rezervo fondą, Valstybinės ligonių kasos vadovas suskubo pranešti, jog jau yra sugalvotas bendras su Finansų ministerija planas, kaip panaudoti gaunamas viršplanines lėšas. „Kiek žinau, komiteto siūlymu yra svarstomas rezervo klausimas. Mes su Finansų ministerija sutarėme dėl įstatymo pakeitimo, kuris mums leistų einamaisiais metais naudoti viršplanines pajamas, jeigu turėsime sukaupę rezervą – 10 proc. nuo dirbančiųjų įmokų, arba maždaug 300 milijonų litų. Šiemet viršplaninių turėsime apie 72 mln. Tačiau patikinu, jog tai nesiejama su rezervo naudojimu“, - kalbėjo A.Sasnauskas.
Minutėlę, kaip nesiejama? Rezervo fondas ir yra sudaromas iš viršplaninių lėšų. Jei jos bus panaudojamos, į rezervą niekas neis. O ir jame nori nenori turi būti „užšaldyti“ maždaug 300 milijonų. Kam tada komiteto nariai prašo galimybės naudoti rezervą? Toks pat klausimas kilo ir D.Mikutinei: „O mūsų atveju išeina priešingos proporcijos – būtent šie 72 milijonai nebūtų judinami, o visa likusia dalimi – daugiau nei 200 milijonų sveikatos sektorius galėtų disponuoti. Dabar susidūrė dvi pozicijos. Mes manome, kad turėtų būti taip, kaip mes siūlėme, nes visi iš šito išloštume.“ Tačiau A.Sasnauskui vis tiek atrodo, jog vienas kitam netrukdo. „Tai tiesiog viršplaninių pajamų naudojimas, o ne rezervo.“ Trukt už vadžių vėl iš pradžių... Sutarimo komiteto pirmininkė ir ligonių kasų direktorius nerado, tad taip ir lieka neaišku, ką galėsime naudoti – viršplanines ar rezervą. O gal abu?

 
Sulauks „Kalėdinio stebuklo“?
Jau dabar tampa aišku, jog gydymo įstaigų finansinė padėtis nėra pati geriausia. Tiesa, ne tokia ir bloga, kaip praėjusiais metais. Jeigu tai nors šiek tiek guodžia. „Mūsų kreditorinis įsiskolinimas didėja. Finansinis rezultatas kiek gerėja palyginti su praėjusiais metais, bet „kupra auga“. Jeigu būtų šiemet dar galimybė padidinti balą kelias centais, mums būtų lengviau“, - kalbėjo D.Vaiginas. Pasirodo, tokia galimybė tikrai gali būti. „Ministrė jau truputį diskutavo su premjeru dėl galimybės šiemet paimti dalį pinigų iš rezervo. Pradinė suma buvo įvardinta 50 milijonų. Galbūt pavyks išprašyti ir daugiau. Manome, kad tai socialiai teisinga ir tai darėme jau kelerius metus. Taip atkurtume balą už visus praėjusius metus“, - komentavo J.Kumpienė. Patvirtino tokias kalbas ir Ministro pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus: „Buvo ministrės pokalbis su premjeru, bet galutinio atsakymo dar nėra. Todėl kol kas prognozuoti ką nors būtų per anksti.“ Tuomet Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė ryžosi paklausti, ar bent jau bus stengiamasi „išprašyti“ iš PSDF rezervo fondo tų milijonų: „Ar jūs nusiteikę dirbti dėl kalėdinės dovanos mūsų gydymo įstaigoms?“ „Mes nusiteikę ir mąstome taip pat, kaip jūs“, - atsakė A.Vinkus.  
 

 Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:

Neblogai, kad PSDF auga. Tačiau dabar dėl to, kad kai kurie žmonės pripliurpė ir prisiuntė raštų į Konstitucinį Teismą, situacija graudi. Iš PSDF biudžeto matome, kad Konstitucinio Teismo sprendimas neįgyvendintas. Ką reiškia 10 milijonų? Tai - smulkmena. Dabar gyvybės išgelbėjimas ir išsaugojimas bus apmokamas tiek iš valstybės biudžeto, tiek ir iš PSDF. Tai prieštarauja Teismo nutarimui. Tas pats dėl įsipareigojimų – jų duota beveik už pusę milijardo, o valstybė skiria keliasdešimt milijonų. Tai - politinis skandalas. 
Dėl balo vertės... Kada jis bus atkurtas? Prieš rinkimus? Finansavimas didėja ir nesugebėt padaryti vieno lito už balą? Kam didinti išlaidas prisigalvojant papildomų paslaugų, jei esamų „nesuadministruojame“. Reikėtų duodi gerą balą bent slaugai, tada mažosios ligoninės nesiplėšys ir matydamos, kad finansavimas nepablogės, taps slaugos, terapinio profilio įstaigomis.
Dėl rezervo naudojimo padaryta visiška nesąmonė. Kaip gali taip būti, kad svarstome, ar duos premjeras jį naudoti, ar ne. Tai žmonių sunešti pinigai ir jie turi būti valdomi PSDF tarybos, ministerijos. 
 



 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris