Pašonėje kylantis monstras lietuviams sveikatos nepridės

Deimantė Gruodė
2016-08-04
Vos už penkiasdešimt kilometrų nuo Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė tūlą lietuvį verčia sunerimti. Jau dabar vaistininkai pastebi išaugusį gyventojų susidomėjimą jodo preparatais. Internetinėje erdvėje nevengiama ir pajuokauti, kad pradėjus veikti šiam galingam monstrui jodas ne ką padės. „Geriau ne jodo turėti, bet pilną baką kuro“, - pajuokauja ir aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.
Pašonėje kylantis monstras lietuviams sveikatos nepridės

Pas mus įvyko nedidelis „bum“

Nors netoli Lietuvos sienos, Baltarusijoje, kylanti Astravo atominė elektrinė dar nėra baigta, visuomenę jau pasiekia bauginanti informacija apie ten įvykusius pirmuosius incidentus. Naktį iš liepos devintosios į dešimtąją, kaip pranešė vietinė spauda, vykdant kėlimo darbus nukrito reaktoriaus korpusas.
 
Apie incidentą baltarusiai neskubėjo informuoti visuomenės bei tarptautinės bendruomenės, o vėliau aiškino, kad nieko baisaus neįvyko.
„Net kai korpusas palietė žemę, didžiąją jo svorio dalį – daugiau kaip du trečdalius – laikė kranas. Todėl vartoti tokius žodžius kaip „smūgis į žemę“ ar „kritimas“ yra netikslu, tai klaidina žmones, nes iškreipia to, kas įvyko, esmę, juk korpuso judėjimo greitis neviršijo pėsčiojo greičio“, - šalies spaudoje yra cituojamas Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos vadovo pirmasis pavaduotojas Aleksandras Lokšinas.
 

Savo ruožtu Lietuvos aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas atominę elektrinę statančios Rusijos bendrovės „Rosatom“ pasiaiškinimus apie kritusį reaktoriaus korpusą vadina vaikiškais ir teigia, kad Baltarusija nuolat bando slėpti informaciją arba ją sumenkina.
„Jūs paimkite ir iš metro aukščio numeskite penkių kilogramų svarstį ant šaligatvio plytelių. Pamatysite, koks bus smūgis! O jeigu trys šimtai trisdešimt tonų krinta iš kelių metrų aukščio... Kai toks „daiktelis“ bumbteli, tikriausiai deformuojasi ir vargu, ar begali jis būti naudojamas. Žinau, kad jis buvo gabenamas kelis mėnesius iš gamybos vietos į jėgainę.
 
Praktiškai reaktoriaus dalį ar korpusą reikia grąžinti atgal ir patikrinti. Jeigu jis bus instaliuotas ir po savaitės, mėnesio ar metų paaiškės, kad jis yra defektinis, jėgaitė turės būti stabdoma, kitaip gali įvykti avarija. Tai mūsų rūpestis - pasitelkiant tarptautinę bendruomenę daryti viską, kad išvengtume nelaimės“, - sako K.Trečiokas.
 
Per parą užterštų vandenis
Jeigu tokie incidentai įvyksta statybų pradžioje, kas mūsų laukia ateityje, kai atominė elektrinė pradės veikti?
„Kai Astravo jėgainė pradės veikti, didesnis ar mažesnis incidentų pavojus bus.
Žinome, kad ir dabar, po Černobylio avarijos praėjus trisdešimčiai metų, netgi Norvegijoje grunto, samanų ir kerpių pavyzdžiuose randama radiacijos likučių. Gali atsitikti taip, kad didesnė Lietuvos dalis su sostine gali būti negyvenama.
 
Paprastai šalia didelių miestų ir sostinės tokios jėgainės nėra statomos. Todėl mes ir sakome, kad tai yra ne techninis, ekonominis, o geopolitinis sprendimas – tokį monstrą pastatyti netoli Lietuvos sostinės. Jeigu įvyktų rimtas incidentas, skaičiuojama, kad per dvylika valandų pirmiausiai teršalai patektų į Nerį. Per parą mūsų gruntiniai vandenys tikrai būtų užteršti ir jau nebetinkami gerti“, - sako K.Trečiokas.
 
Specialiai užsakomos jodo tabletės

Radiacinės saugos centro direktoriaus Albino Mastausko paklausėme, kaip gyventojai galėtų apsisaugoti nelaimės atveju.

Pagrindiniai faktoriai – tai jodo profilaktika ir sugebėjimas kurį laiką pasislėpti – tai yra ne ilgiau kaip dvi paras išbūti slėptuvėje. Per tą laiką turi būti priimtas sprendimas: arba įgyvendinami aktyvavimo darbai, arba gyventojai yra laikinai evakuojami iš pavojingos teritorijos.
 
„Noriu iš karto paaiškinti žmonėms, kad nebūtų padaroma klaidų, nes ir dabar po gaisro Černobylio zonoje sulaukėme daug skambučių, ar nereikia jodo turėti ir jį vartoti. Mes teigėme, kad dega ne atominė elektrinė, o miškai, tad jokio radioaktyvaus jodo nėra.
 
Tačiau jeigu įvyktų branduolinė avarija kaip Fukušimos ar Černobylio, pirmomis dienomis yra išmetamas radioaktyvusis jodas, kurį įkvėpus arba jam nusėdus ant žolės ir per pieno produktus patekus į organizmą, šis kaupiasi skydliaukėje ir, kaip matome, gali sukelti onkologinę ligą. Tad yra naudojamas stabilus jodas.
Jis iš anksto yra užsakomas valstybėse, kurios turi branduolinės energetikos objektus arba yra arti tokių objektų. Lietuvos atveju taip pat buvo užsakoma. Tabletė yra suskirstyta į keturias dalis, nes skirtingos dozės yra suaugusiam žmogui, vaikui nuo trejų iki dvylikos metų, vaikui nuo vienerių iki trejų metų bei kūdikiui iki vienerių metukų.
 
Jis turi būti vartojamas ne anksčiau kaip šešios valandos iki avarijos ir ne vėliau kaip dvi valandas po to, kai įvyko radioaktyvių dalelių išmetimas, kad spėtume užpildyti juo skydliaukę“, - sako A.Mastauskas.

Po Černobylio avarijos buvo jodu trinami ir padai, ypač vaikams, į pieną lašinama ir geriama tinktūra. Ar tai veiksminga, - yra įvairių teorijų.
 
„Visgi reikia užtikrinti, kad bet kuris gyventojas, patenkantis į rizikos zoną, turėtų galimybę nusipirkti vaistinėje jodo preparatų. Skandinavai, pavyzdžiui, gali nueiti į vaistinę ir tokių preparatų įsigyti. Manau, kad ir pas mus Lietuvoje bus diskutuojama šiuo klausimu. Mes irgi bandome inicijuoti diskusiją, kad būtų centralizuotai organizuojamas jų pirkimas.
O kitas dalykas – kad gyventojai turėtų galimybių įsigyti tokių preparatų vaistinėse. Manau, dabar jūs nerasite“, - sako A.Mastauskas, nuramindamas, kad dar yra laiko pasiruošti pačiam juodžiausiam scenarijui.


Komentaras
„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė:

- Dažniausiai klientai jodą renkasi odos žaizdų antiseptiniam gydymui ir skydliaukės problemoms spręsti. Kad jodą perkančiųjų skaičius pastaruoju metu būtų ženkliai išaugęs, nepastebėjome. Birželio mėnesį, palyginus su praėjusiais metais, juo domėjosi dešimtadaliu daugiau žmonių, liepos mėnesį – 8 proc. daugiau nei pernai.
 
Iš tiesų, žmonėms, kurie gali būti ar buvo apšvitinti radiacijos, „Eurovaistinės“ specialistai rekomenduojama vartoti jodo preparatų ir tokiu būdu „užpildyti“ skydliaukę, kad nebūtų įsisavintos radioaktyvios medžiagos. Vis dėlto ekstremalių situacijų atveju, specialių vaistų išdavimu rūpinasi Radiacinės saugos centras.
Kaip teigia mūsų specialistai, sveikam žmogui profilaktiškai naudoti jodo nerekomenduojama, patariame verčiau pakvėpuoti jūros oru. Jodo perteklius organizmui gali būti toks pat žalingas kaip ir trūkumas.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris