Pasirašytas susitarimas dėl neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo

Evelina Machova
2016-07-21
Pasak Nacionalinio kraujo centro vadovės Joanos Bikulčienės, Lietuva viena iš nedaugelio šalių, kraujo donorystės srityje daugiausiai šokanti ir dainuojanti. „Daugelis mus traukia per dantį sakydami, kad mūsų per daug, kad mes stengiamės labai įtikti ir panašiai. Bet, jei to nedarytume, gydymo įstaigos susidurtų su kraujo komponentų stygiumi“, - sako J.Bikulčienė.
Pasirašytas susitarimas dėl neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, bei Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė išbandė ir mobiliąją kraujo donorystės programėlę „Mano kraujas“

Nepaisant pastangų švietimo srityje, kaip sako Nacionalinio centro darbuotojai, vis dar pasitaiko įvairiausių mitų skaldančių apie kraujo donorystę. Todėl prieš savaitę, minint kraujo tarnybos Lietuvoje septyniasdešimtmetį, kraujo centro kolektyvas nusprendė išsklaidyti visus mitus ir pakvietė į ekskursiją.
Kviesdama pasižvalgyti po Nacionalinį kraujo centrą įstaigos direktorė J.Bikulčienė pastebėjo, kad nepaisant žiniasklaidos dėmesio kraujo trūkumo klausimui, daugelis palaikymą išreiškia tik socialiniuose tinkluose. „Po kvietimu aukoti kraujo matome šimtus „Patinka“, tačiau, iš tiesų, atvyksta vos vienas kitas. Todėl noriu visus paraginti: virtualaus kraujo gyvybėms išgelbėti nepakaks“, – kalbėjo vadovė.


Maža to, renginio metu pasirašytas ir atviras susitarimas dėl neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo. Jį pasirašė Centro vadovė Joana Bikulčienė, Sveikatos apsaugos ministras Jūras Požela, Seimo sveikatos reikalų komiteto Dangutė Mikutienė, valstybinių institucijų atstovai, žurnalistai, bei neatlygintini kraujo donorai.
J. Bikulčienė sako, kad sunkiausias laikas kraujo donorystės įstaigoms yra vasara, kai žmonės daug juda, pramogauja, atostogauja, atsipalaiduoja. „Todėl nereikia stebėtis, kad kiekvieną dieną kviečiame padovanoti vienos ar kitos grupės kraujo. Kraujo centras – ne vaistų fabrikas, mes negalime pagaminti kraujo, mums reikia žmonių. Todėl, naudodamasi proga, prašau čia esančių ligoninių vadovų – paprašykite jūsų pacientų artimųjų, kad jie ateitų dovanoti kraujo“.

Anot J.Bikulčienės, kuo mažesnės piniginės sąnaudos atiteks kraujo donorų telkimui, kraujo išvežiojimui ir t.t., tuo daugiau lėšų galėsime skirti technologijų tobulinimui. „Reikia visai nedaug – ir mes būsime pačioje viršūnėje ir pavyzdžiu daugeliui išsivysčiusių šalių,“ – sako kraujo centro vadovė.
Renginio svečiai - pakviesti į ekskursiją po kraujo centro laboratorijas, susipažindinti su „kraujo keliu nuo donoro iki ligonio“, naujausia modernia kraujo ir jo komponentų surinkimo technologija, įdiegtomis kraujo komponentų paruošimo technologijomis.


Šiuo renginiu Nacionalinis kraujo centras siekia atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į itin opias informacijos apie kraujo donorystę viešinimo klaidas,  pasitaikančias žinių spragas bei suteikti papildomos įdomios ir naudingos informacijos. apie neatlygintiną kraujo donorystę.
Norint kasdien aprūpinti 70 proc. visų Lietuvos ligoninių krauju ir turėti minimalų rezervą rytojaus rytui, reiktų, kad centre per dieną apsilankytų maždaug 400 donorų.


Tarp kitko:

Šiuose maišeliuose, kaip teigia Nacionalinio kraujo centro specialistai yra dviejų skirtingų žmonių kraujo plazma, surinkta tą pačią dieną. Skirtumas tik tas, kad skaidri, gelsvo atspalvio kraujo plazma yra žmogaus, kuris maitinosi sveikai, neriebiai. Tuo tarpu balkšvos spalvos plazma, kuri, kaip juokavo centro darbuotojai, primena pieną, sveiko žmogaus, tačiau mėgstančio riebiau pavalgyti. Tokia plazma, specialistų teigimu, nėra naudojama. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris