Parama ligoninėms: turės atsiskaityti už kiekvieną bintuką?

Deimantė Gruodė
2017-04-24
Vyriausybė pritarė prezidentės kanceliarijos siūlymui, jog paramą gaunančios įmonės privalės skrupulingai viešinti veiklą: nurodyti, ką gavo ir kur panaudojo. Tai aktualu ir gydymo įstaigoms, į kurias suplaukia bene daugiausiai vienokios ar kitokios paramos. Jų vadovai baiminasi, kad pakeitimai įneš daugiau žalos nei naudos. Tiesa, šis įstatymo projektas dar turės būti svarstomas Seime.
Parama ligoninėms: turės atsiskaityti už kiekvieną bintuką?
Vyriausybės ketinimai viešinti ir skaidrinti paramą gaunančių įmonių, įskaitant ir gydymo įstaigas, veiklą, kai kurių ligoninių vadovų nuomone, tik didins popierizmą.

Nori užkirsti kelią korupcijai
Kaip pateikiama Vyriausybės tinklalapyje, paramos gavėjo statusą turinčių juridinių asmenų veiklos viešumą ir skaidrumą užtikrinančios priemonės nėra optimalios. Tokių įmonių ataskaitose esą trūksta išsamios informacijos apie gautą paramą. Be kita ko, ne viskas skelbiama interneto svetainėse. Tad atsiranda korupcijos apraiškų galimybė.
 
„Paramą gaunančios įmonės negali prisidengti vien prasmingų, gerų tikslų siekimu, slepiant, kaip ir kokias lėšas gauna bei naudoja. Neviešinama parama atveria kelius turėti asmeninės naudos, patenkinti įvairių grupių interesus, įgyti jų palankumą. Todėl piktnaudžiavimo labdara atvejai turi būti sustabdyti. Vienas būdų tai pasiekti – viešinti ir skaidrinti paramą gaunančių įmonių veiklą“, – pranešime cituojamas premjeras Saulius Skvernelis.
Įstatymų pakeitimo projektuose numatyta, kad tokių įmonių metinės veiklos ataskaitose bus atskirai nurodytas kiekvienas paramą suteikęs juridinis asmuo, jo suteiktos paramos dalykas ir vertė. Šią informaciją bus privaloma viešai skelbti interneto svetainėse.
 
Viskas priklausys nuo traktavimo

„Labai daug priklauso nuo to, kaip parama bus traktuojama. Pavyzdžiui, kokių nors medikamentų gamintojas pasiūlo ligoninei paramą ir ją priimame. Kaip traktuoti - ar mes esame parsidavę paramos davėjams, ar jie tiesiog atlieka gerą darbą? Turėsime įrodinėti, kad esame nekalti“, - svarsto Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.
 
Anot jo, didžiuma, jei ne visos, gydymo įstaigų turi paramos gavėjo statusą. Didžiausias pavojus, kad šioms reikės aiškintis vos ne kiekvienu paramos gavimo atveju. „Sumos nėra tokios didelės, kad dėl jų reikėtų laužyti ietis. Aišku, kiekvienas euras yra svarbus ir reikalingas, ypač nedidelėms gydymo įstaigoms. Yra buvę, kad mums parama pasiūloma vaistais. Tai medikamentai, kurių galiojimo laikas - ribotas. Yra likę metai ar mažiau. Mes juos sėkmingai panaudojame skyriuose.
 
O jeigu kažkas skiria labdarą ir šaukia, kad esame parsidavę, tada aš neturiu ką toliau diskutuoti su tokiais žmonėmis. Kad šiame sektoriuje trūksta lėšų ir bandoma jų pritraukti iš šalies, žinant, jog yra turtingų farmacinių kampanijų, kurios gali sau leisti skirti lėšas tiesioginiams sveikatos sistemos dalyviams ir ypač jautriausiems – mažoms ligoninėms, yra sveikintina“, - sako V.Sudaris.
Gydymo įstaigos vadovas juokauja, kad mažos ligoninės vos ne atskirą skyrių turės steigti, kur būtų skaičiuojama parama ir rašomos ataskaitos apie jos gavimą bei panaudojimą.
 
„Kalbant apie žmogiškuosius išteklius, jeigu nori priimti naują darbuotoją, kuris yra teisininkas, turi jam mokėti jo darbui ar bent jau išsilavinimui adekvatų atlyginimą. O darbų apimtis vis tiek nebus tokia didelė. Žinot, paprasčiau negauti tos paramos ir sutaupyti darbuotojo, kuris neva turėtų atlikti šį darbą, atlyginimo sąskaita. Didesnės įstaigos turi skyrius ir, manau, jie puikiai susitvarkys. Mažesniems yra šiek tiek sudėtingiau. Ar tai maža labdara, ar šimtas, ar dešimt tūkstančių eurų - veiksmų aprašas bus toks pats“, - sako V.Sudaris.
 
Kontrolės mechanizmų netrūksta

Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius įsitikinęs, kad paramos ar labdaros gavimo kontrolės mechanizmų yra pakankamai.
„Paramos ir labdaros įstatymas numato, kad privaloma atsiskaityti paramos ir labdaros davėjams.
Negalima naudoti kam nors kitam, jeigu davėjas nurodo, kam ir kur turime panaudoti jų skiriamą paramą. O jeigu dar reikės kam nors kitam atsiskaityti, padidės popierizmas. Manau, kad kontrolės mechanizmų ir taip yra pakankamai“, - teigia Visagino ligoninės direktorius.
 
Be abejo, kiekvienai gydymo įstaigai, mažai ar didelei, parama yra svarbi. „Kiekvienas centas, kiekviena vinis, binto ar marlės gabaliukas, kiekvienas švirkštas arba adata, gauta iš labdaros, kiekviena tabletė mums yra svarbi.

Skaidrumo dėlei ir taip įstaigos visą gautą paramą ir labdarą apskaito ir labai griežtai, kad nebūtų jokių dvejonių. Netgi yra labdaros skirstymo komisija, nes mes turime nuolatinius tiekėjus iš Vokietijos, kurie mums skambina ir siūlo, gal mums reikia baldų ar aparatūros. Kartais mums nereikia ir atsisakome. Kartais paimame dėl to, kad galėtume pasidalinti su kitomis ligoninėmis“, - pasakoja Visagino ligoninės direktorius K.Matulevičius.
 
Dar didesnis biurokratizmas

Širvintų ligoninės laikinasis direktorius Vidmantas Eigėlis teigia, kad dar labiau išaugs biurokratizmas. „Kai kas galbūt pradės bijoti teikti labdarą, nes nenorės būti viešinami. Pavyzdžiui, kad ir dabar gauname vaistų, iki kurių galiojimo laiko pabaigos lieka mėnuo arba du. Jeigu tokius paramos teikėjus turėsime viešinti, paskui bus sakoma, kad mus jie papirkinėja. Tada niekas ir nebeduos. Man atrodo, kad šis reikalavimas atneš daugiau žalos nei naudos“, - sako V.Eigėlis.
 
Anot jo, paramos gaunama juokingai mažai. „Pernai gavome du tris tūkstančių eurų, kai įstaigos biudžetas yra pusantro milijono. Jeigu kapeikas gaunant, dar reikės atlikti papildomus darbus, nežinau... Juk nuolat raginama mažinti administracinius kaštus, o dabar dar reikės vieno žmogaus, kuris sėdėtų ir rašytų visokias ataskaitas“, - piktinasi įstaigos vadovas.
 

Panaikins paramos gavėjo statusą
Kaip rašoma Vyriausybės pranešime, paramos gavėjo statusas bus panaikintas, jeigu įmonė per nustatytą laikotarpį nepateiks Juridinių asmenų registro tvarkytojui metinio pranešimo arba veiklos ataskaitos, finansinių ataskaitų rinkinio arba gautą paramą panaudos pažeisdama įstatymų nuostatas.
 
Šis valstybės registras privalės per 30 dienų nuo minėtų metinės veiklos ataskaitų ar pranešimų gavimo dienos juos neatlygintinai ir viešai paskelbti savo interneto svetainėje. Prieš panaikinant paramos gavėjo statusą įmonė bus papildomai įspėjama. Tokio statuso ji neteks, jeigu per nustatytą laikotarpį (iš viso 90 dienų) nepateiks reikalingos viešintinos informacijos.
Nutarimo projekte taip pat įtvirtintas draudimas labdaros ir paramos fondams skleisti politinę reklamą. Šiuo metu numatyta, jog fondams tik draudžiama tiesiogiai ar per trečiuosius asmenis dalyvauti politinėje veikloje.

 
Komentaras 
Prezidentės patarėja sveikatos klausimais Aira Mečėjienė: 

- Jei įstaiga turi paramos gavėjo statusą ir gali gauti paramą (iš juridinių ar fizinių asmenų, ar gauti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio), tada Prezidentės inicijuotos pataisos bus aktualios ir gydymo įstaigoms.
Kai kurios viešosios gydymo įstaigos turi paramos gavėjo statusą ir šiuo metu vadovaujasi šią veiklą reglamentuojančiais teisės aktais.
Didesnis skaidrumas ir viešumas tikrai nepablogins gydymo įstaigų įvaizdžio ir teisės aktų pakeitimų nesibaiminama, nes pagrindiniai gydymo įstaigų paramos teikėjai yra juridiniai asmenys, kurie ir šiuo metu yra vieši.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris