Opozicija sausį sveikatos sistemoje laukia chaoso

Evelina Machova
2018-10-12
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pristačius, kaip sekasi ruoštis įgyvendinti įstatymą dėl eilių mažinimo, opozicija ragino šio įsigaliojimą atidėti dar metams. Priešingu atveju, sausio mėnesį sveikatos sistemoje įsivyraus chaosas. Maža to, Seimo Sveikatos reikalų komitete dirbantys medikai kelia ir dar vieną klausimą: jei jau nustatėme, per kiek laiko pacientui turi būti suteikiama paslauga, reikia numatyti, kokiam jų skaičiui turi būti suteikiamos kokybiškos paslaugos. Bet SAM atstovai tvirtina, kad tą padaryti labai sunku...
Opozicija sausį sveikatos sistemoje laukia chaoso
Seimo narė Irena Degutienė Sveikatos apsaugos ministeriją kaltina neieškant realių sprendimų eilėms pas gydytojus mažinti. Kolega Antanas Matulas bendrapartietei pritaria, teigdamas, kad sveikatos sistemos sausį įsigaliojus eilių mažinimo įstatymui laukia chaosas.

Pagal skandinavišką pavyzdį
Mes labai mėgstame remtis skandinavų patirtimi, ypač, kai kalbame apie sveikatos apsaugos sistemą. Įsivaizduokite, kad esate gydytojas ir jums kaip Skandinavijoje yra nustatytas normatyvas, kiek pacientų turite pririmti per dieną. Papildomą pacientą, laukiantį prie kabineto durų, priimsite tik tuo atveju, jei jam išties labai reikalinga pagalba. Visi kiti prašinėtojai pratęsti recepčiuką, išrašyti siuntimą, ar kuriems reikia kokios nors pažymos, trypčiotų ne prie gydytojo durų, o registratūroje. Būtent medikų darbo krūvio nustatymas ar, tiksliau, kiek pacientų per darbo dieną turi priimti šeimos gydytojas arba specialistas konsultantas, sukėlė Seimo narių pasipiktinimą, kai SAM atstovai pristatinėjo, kaip jiems sekasi ruoštis prezidentės inicijuotam eilių mažinimo planui gydymo įstaigose.


„Pacientai skundžiasi ne tik, kad jiems yra sunku patekti pas gydytoją, bet ir kad jam skiriamas labai trumpas laikas. Savo ruožtu medikai nepatenkinti nežmoniškais darbo krūviais, nes per dieną turi priimti didelį pacientų srautą. O ką kalbėti, kai, tarkim, prasideda gripo epidemijos. Esame kaip ir numatę, per kiek laiko pacientas turi gauti paslaugą, tačiau ar peržiūrėjome gydytojų darbo krūvius? Jis juk irgi žmogus! Todėl jau ne pirmą kartą klausiu, ar ministerija yra numačiusi, kiek laiko vienam pacientui gali skirti gydytojas? Ar yra apskaičiuota, kiek pacientų per dieną turi priimti gydytojas? Dabar per dieną jis priima keturiasdešimt penkiasdešimt pacientų. Apie kokią paslaugų kokybę galime kalbėti, kai per valandą turi priimti mažiausiai šešis pacientus? Yra atliktos didžiulės studijos ir įrodyta, kad jei pacientui skiriama per mažai laiko, jis grįžta ir grįžta pas gydytoją. Jei gerai pamenu, tarėmės, kad Sveikatos apsaugos ministerija atliks skaičiavimus, bet jų nėra“, - posėdžio metu teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Darius Kaminskas.

 

Nepatenkinti ir gydytojai, ir pacientai
SAM Pirminio lygio koordinavimo skyriaus vedėja Edita Bišop tikino, jog ministerija dabar ir svarsto, kaip sumažinti medikų darbo krūvį, nuo jų pečių nuimant popierių pildymą bei kitas, su medicina nesusijusias funkcijas. „Yra numatyta ne viena priemonė medikų administracinei naštai mažinti. Tačiau prognozuoti, kiek pas vieną ar kitą gydytoją apsilankys pacientų, sunku. Tai, manau, turėtų spręsti gydymo įstaigos vadovai. Mes dabar sprendžiame kokio dydžio apylinkės turėtų būti, kad paslaugos būtų teikiamos kokybiškai“, - teigė E.Bišop.
„Kaminskas uždavė gerą ir logišką klausimą. Tačiau jūsų atsakymas nei į tvorą, nei į mėtą! Visais laikais ministerija nustatydavo normatyvus medikams. Žinoma, daug kas keitėsi, kai kas nepasiteisino, tačiau faktas, kad dabartine sistema nepatenkinti ir pacientai, ir gydytojai. Bet jūs neieškote sprendimų“, - piktinosi Seimo narė Irena Degutienė.

Posėdyje dalyvavusi Lietuvos medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė pritarė, kad reikia atkreipti dėmesį į medikams tenkančius krūvius. Beje, pridūrė, kad peržiūrėti reikia ne tik gydytojų bet ir slaugytojų krūvius. Taip pat medikė atkreipė dėmesį į ministerijos planą slaugytojų sąskaita plėsti šeimos gydytojo instituciją. „Kol kas neaišku, kaip bus paruošta daugiau slaugytojų, kokių kompetencijų joms reikės bei kaip jų darbas bus apmokamas“, - teigė medikė.
Medikų sąjūdžiui, tiksliau, jo vadovams komiteto pirmininkė Asta Kubilienė perdavė aiškią žinutę, kad posėdžiuose, turėtų dalyvauti institucijų  ar organizacijų vadovai, o ne eiliniai nariai. Tai esą galioja visiems. Na, tenka pastebėti, kad vakar komitete sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nebuvo. 
 
Registruosis tik kartą
Pirminei sveikatos priežiūrai, kaip yra ir kitose šalyse, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, finansavimas turi būti ne mažesnis nei 20 procentų nuo lėšų skiriamų paslaugoms apmokėti. Kaip ir gera žinia, kuri reiškia, kad finansavimas turi didėti. Be to, tęsė viceministrė, reikia adekvačiai apmokėti ir toms apylinkėms, kur yra prisirašiusių daug ne viena liga sergančių pacientų. Vėlgi panašu, kad einama tinkama linkme. Pasak viceministrės, prie eilių mažinimo prisidės ir receptų išrašymas nuotoliniu būdu. Be to, nemaža dalis eilių susidaro, nes pacientai registruojasi į kelias įstaigas. Tiesa, nuo kitų metų pradžios startuos išankstinė registravimosi sistema, tad pacientai piktnaudžiauti tuo nebegalės. Žmogus galės registruotis tik vieną kartą, o visi duomenys bus matomi vienoje sistemoje. Dabar ji kaip tik ir kuriama, ją irgi valdys... VšĮ Registrų centras.
 

Kaip sako K.Garuolienė, niekas nesitiki, kad nuo sausio pirmosios viskas iš karto pasikeis. Klausimas, ar pacientai ims naudotis dar vienu e.sveikatos moduliu? Mat, kaip rodo nesena patirtis, sistema turi tiek spragų, kad žmogaus duomenys gali būti prieinami bet kam. Nors VšĮ Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius patikino, jog spragos taisomos, tačiau pripažino, jog žinant, kaip buvo kuriama visa sistema, ateityje jų dar gali išlysti.
Viceministrės įsitikinimu, prie eilių mažinimo neabejotinai prisidės ir plečiamos teleradiologijos paslaugos. Tiesa, jų plėtra nėra sparti, tai pripažįsta ir SAM atstovė, dėl per mažo paslaugos įkainio. Ateityje planuojama įdiegti ir teleoftalmologijos paslaugas.
 
Kai pilnesnė kišenė aplenkia eilę

Seimo narė I.Degutienė viceministrės klausė, kaip bus sprendžiamas klausimas dėl mokamų paslaugų. Mat ne paslaptis, jog kai kurie pacientai dabar eiles trumpina tiesiog sumokėdami į kasą ir paslaugą gauna iš karto, o ne po kelių mėnesių.
„Kaip tik dabar yra peržiūrimas mokamų paslaugų aprašas. Reikia suprasti vieną dalyką, kad šitokiu būdu aplenkdami eilę didiname socialinę nelygybę. Nes statistiškai žmonės, turintys mažiau pajamų, serga dažniau. Norėdami užtikrinti geresnį paslaugų prieinamumą svarstome didinti finansavimą, kad gydytojai, gydytojai konsultantai antriniame arba tretiniame lygyje galėtų priimti daugiau slaugytojų, kurios tvarkytų dokumentaciją, siuntimus ar pažymas. Be to, nuo sausio, kai bus registruojamasi per išankstinę sistemą, realiai matysime, kokios tos eilės yra, nes turės būti skelbiami trijų mėnesių gydytojų darbo grafikai“, - teigia K.Garuolienė.
Maža to, viceministrė pabrėžė, jog pacientai kartais yra nereikalingai siunčiami konsultuotis pas specialistus, kai daugeliu atvejų sprendimus gali priimti ir šeimos gydytojai.


Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas:
Viceministrė įvardino daug priemonių, kurios bus įgyvendintoskai nuo kitų metų pradžios įsigalios vadinamasis prezidentinis eilių mažinimo įstatymas, kuriame numatytos aiškios priemonės, liečiančios paslaugų apmokėjimo tvarką, tiek numatyti laikotarpiai, per kokį paslaugos turi būti suteiktos. Jei gydymo įstaiga to neįvykdo, numatytos ir bausmės. Bet apie tai šiandien neišgirdau nieko. Buvo kalbama apie tai, ką planuojama daryti. O juk liko vos du mėnesiai. Noriu klausti ministerijos, ar tikrai esate nuo sausio pirmos pasiruošę įgyvendinti tuos įstatymus visa apimtimi? Galbūt vis dėlto reikia dar atidėti? Ar bent atidėti tas dalis, kurios apima bausmes? Nes iš to, ką matau, įstatymui įgyvendinti nėra pasiruošta. Jei ministerija nesiims jokių veiksmų, sveikatos sistemos laukia chaosas, o baudomis dar ir pusę įstaigų įstumsime į bankrotą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris