Neveiksnių asmenų globėjai yra gainiojami

Deimantė Gruodė
2016-10-14
Pasirodžius žiniai, kad Seimas naikina visiško neveiksnumo sąvoką, sunkią protinę ar psichinę negalią turinčių asmenų globėjams prasidėjo neramios dienos. Esmė ta, kad kiekvieno iki šiol buvusio neveiksnaus asmens būsena turės būti iš naujo patvirtinta teismo. Jau dabar neveiksnių asmenų globėjai (dažniausiai tėvai) iš reformos vykdytojų pasigenda aiškumo ir baiminasi, kad gali būti su popierėliais gainiojami nuo vienų kabineto durų prie kitų.
Neveiksnių asmenų globėjai yra gainiojami
Nuo šiol neveiksnumas negalės būti, vaizdžiai tariant, skiriamas „iki gyvos galvos“. Dėl neveiksnaus asmens būklės peržiūrėjimo kiekvienoje savivaldybėje turi būti sudaryta nepriklausoma Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisija.

Daugiau rūpesčių
Pakeitimai įsigaliojo, kuomet pernai Seimas pakeitė Civilinio kodekso nuostatą, kurioje skelbiama, kad iki šio įstatymo įsigaliojimo priimti teismo sprendimai, kuriais asmenys pripažinti neveiksniais, turi būti peržiūrėti per dvejus metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos.
 
„Pasakyta „A“, nepasakyta „B“. Peržiūrėti visus asmenis, kurie įrašyti Neveiksnių asmenų registre, iš tikrųjų didelis darbas. Turi atsirasti pagalbos priimant sprendimus institutas arba įstaiga, kurie teiks pagalbą žmonėms, turintiems vienokių ar kitokių mąstymo sutrikimų. Niekas neskiria nei lėšų, nei žmogiškųjų išteklių, kad būtų sukurti tokie pagalbos mechanizmai.
 
Ar visada protiškai atsilikusio žmogaus teisinis atstovas būtinai turi būti mama ar tėtis? Kodėl šiandien daugelyje socialinės globos įstaigų protiškai atsilikusių žmonių globėjai yra įstaigų vadovai?“ – iškilusius neaiškumus įvardija Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova.

Jos nuomone, neveiksnių asmenų negali likti. „Yra vegetacinės būklės po traumų, po sunkių operacijų, kuomet gyvybė palaikoma dirbtinai ir sprendimą už tokį asmenį priima kiti. Bet jeigu žmogus gali pajudinti ranką, koją, sugeba kitaip bendrauti nenaudodamas žodžių, gestų pagalba, jis turi teisę rinktis, su kuo gyvena, ką valgo, kada eina į lauką ar kokią įstaigą lanko“, - sako D.Migaliova.
 
Paslaptingas klausimynas
Vykdant reformą Sveikatos apsaugos ministerijai priskirtas Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijų veiklos koordinavimas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai - socialinių darbuotojų, vertinančių asmenų gebėjimus pasirūpinti savimi, išvadų teismams rengimas.
Kartu turės būti nustatytas baigtinis sąrašas sričių, kuriose toks žmogus yra pripažintas neveiksnus arba ribotai veiksnus.
 
„Mano sūnaus negalia yra itin sunki. Jis nekalba, nesupranta sąvokų, galbūt reaguoja tik į garso moduliaciją. Iškilo nuogąstavimų ypač tiems tėvams, kurių vaikams jau yra patvirtintas visiškas neveiksnumas (nes jau nuo šių metų jis bus tvirtinamas dalinis), kad visą procesą reikės pereiti iš naujo ir dar kartą vežioti globojamą asmenį per gydytojus.
 
Tėvams uždedami papildomi rūpesčiai. Kiek skambinau į Socialinės apsaugos ir darbo bei Teisingumo ministerijas, jie dar tarp savęs nebuvo pasiskirstę, kas už ką bus atsakingas. Labai norėčiau, kad būtų patvirtinta aiški tvarka, Teisingumo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų pasirašyta, kad aš su tuo popieriuku kaip tėvas nueinu pas atsakingus asmenis ir sakau: prašau, manęs tuo klausimu negainioti. Bet dalis tėvų jau yra gainiojami“, - sako neįgaliu sūnumi besirūpinanti Janina Butkuvienė.
 
Savo ruožtu Teisingumo ministerija ramina, kad pagal naują teisinį reguliavimą neveiksnumas neturės būti iš naujo įrodomas. Tiesa, klausimynas, kuriuo remiantis socialiniai darbuotojai vertins neveiksnių asmenų būklę, kelia nemažai klausimų.
 
Apkrovė socialinius darbuotojus
Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos vadovė Rasa Laiconienė nerimauja, kad šiuo atveju uždedamas papildomas krūvis socialiniams darbuotojams.

„Jiems rekomenduojama net po kelis kartus apsilankyti šeimose, kur gyvena neveiksnus žmogus. Nerekomenduojama iš anksto kalbėti su artimaisiais, o siūloma iš pradžių susidaryti nuomonę iš sprendimų negalinčio priimti žmogaus elgesio. Tai užima daug laiko, o savivaldybės papildomų išteklių tam neskiria.
 
Drąsiai galime sakyti, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri dalyvavo rengiant šiuos dokumentus, tikrai nepasirūpino socialinių darbuotojų mokymu ir nebuvo organizuojami mokymo kursai. Jeigu iš savivaldybės pakviečiami vienas du darbuotojai, paprastai važiuoja darbų organizatoriai. O tiems, kurie keliauja į neveiksnių žmonių namus, iškyla tikrai daug sunkumų“, - sako R. Laiconienė.


Teisingumo ministerijos atsakymas
Kreipiantis į teismą dėl teismo sprendimo, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu, peržiūrėjimo, pareiškime turi būti išdėstytos aplinkybės, rodančios fizinio asmens psichikos sutrikimą, dėl kurio tas asmuo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti.

 
Taip pat turi būti pateikta sveikatos priežiūros įstaigos pažyma, kiti įrodymai apie asmens psichinę būklę, socialinio darbuoto išvada apie asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, gebėjimą pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus savarankiškai ar naudojantis pagalba konkrečiose srityse. Pareiškime teismui taip pat turi būti nurodytos sritys, kuriose pareiškėjas siūlo pripažinti asmenį neveiksniu.
 
Dėl minėtos socialinio darbuotojo išvados reikėtų kreiptis į asmens, dėl kurio siekiama pateikti pareiškimą teismui, gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją.
Nagrinėjant bylą teisme, jeigu yra duomenų apie fizinio asmens psichikos sutrikimą, asmens psichinei būklei nustatyti teismo psichiatrijos ekspertizę skiria teismas, jeigu tokia ekspertizė nebuvo atlikta anksčiau.
 
Naujose teisinio reguliavimo nuostatose įtvirtinta globėjų arba atitinkamai savivaldybės administracijų pareiga kreiptis į teismą dėl teismų sprendimų, kuriais asmenys pripažinti neveiksniais, peržiūrėjimo pirmąjį kartą po naujo teisinio reguliavimo įsigaliojimo.

 
Komentaras
Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė:

- Pati reforma, kuri buvo daugiau derinama prie esamos situacijos, o ne tarptautinių reikalavimų, dar nėra visiškai atitinkanti Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatų. Nei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nei Teisingumo ministerija, nei Sveikatos apsaugos ministerija (kiek tai yra susiję su psichiatrų daromomis ekspertizėmis), nebuvo pasirengusios pakankamai išviešinti ir informuoti globėjus, globą kontroliuojančias institucijas, savivaldybes, ką reikia daryti ir kaip pasiruošti, kad neveiksniais iki 2016 metų pripažintų asmenų peržiūrėjimo procesas būtų sklandus. Nebuvo akcentuojama, kad per šiuos metus turi kreiptis globėjai dėl savo globojamų asmenų, kad jų neveiksnumą peržiūrėtų teismai. O jau nuo kitų metų, jeigu nebus kreiptasi, tai jau turi imtis iniciatyvos savivaldybės. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris