Nevaisingų porų viltis - Prezidentės veto

Evelina Machova
2016-06-30
Priimtas pagalbinio apvaisinimo įstatymas sukėlė daugiau ašarų nei plojimų. Matyt, už konservatyvųjį variantą balsavę Seimo nariai medicininius klausimus išmano geriau nei medikai ir mokslininkai...
Ar šis įstatymo nors kiek bus naudingas nevaisingoms šeimoms? Medikų teigimu, nedaug. Tiksliau, moterims teks daugiau žaloti savo kūną, kad valstybė turėtų ateitį. Maža to, daugeliui nevaisingų porų pagalbos vis dėlto teks ieškoti svetur. Nebent, vetuodama seimūnų tamsumą, vadžias į rankas perims Prezidentė.
Nevaisingų porų viltis - Prezidentės veto

Progresas paremtas maldomis
Po keturiolikos metų dulkėjimo stačiuose, antradienį Seimas pritarė pagalbinio apvaisinimo įstatymui. Tris kartus valio! Deja, ne. Tokį pat įstatymą su tiek daug apribojimų maždaug prieš dvylika metų buvo priėmusi ir katalikiškoji Italija. Tiesa, po penkerių metų jį taisė ir leido šaldyti embrionus. Mat paaiškėjo, kad toks draudimas žalojo moterų sveikatą. Dar po penkerių metų vėl pataisė įstatymą, leisdama lytinių ląstelių donorystę.
 
Savo ruožtu mes, lietuviai, kurie nuolat deklaruojame, jog esame už progresą - norime inovatyvių tyrimų, vaistų ir, be abejonės, moderniausio gydymo, pagrįsto moksliniais tyrimais, - šiuo delikačiu klausimu nusprendžiame sukti ne mokslo, bet Dievo valios keliu... Nors labai abejoju, ar Dievas gali kuo nors padėti. Besižiojantiems sakyti, jog esu bedievė, drįsčiau priminti, kad kiekvienas turime teisę į pasirinkimą.

„Man gėda prieš tuos penkiasdešimt tūkstančių šeimų Lietuvoje, kurie taip laukė šio įstatymo, o dabar liks nuvilti“, – tokie žodžiai po įstatymo priėmimo nuskambėjo iš sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos lūpų. Ir man gėda. Ir ne tik dėl sprendimo, kiek dėl argumentacijos. Konservatyvųjį projektą rėmusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „darbietė“ Dangutė Mikutienė tvirtino, kad priimtas įstatymas „geriau subalansuotas etiniu požiūriu“, ir neslėpė, kad toks variantas priimtas vadovaujantis religiniais įsitikinimais.
 
Tačiau jei būtų priimtas liberalesnis variantas, religingi žmonės norintys, bet negalintys susilaukti vaikų, turėtų visas galimybes pasirinkti tinkamiausią variantą. Tik nedrįskite kaltinti gydytojų, jei viskas eisis ne pagal Dievo numatytą planą.

Teks pakentėti daugiau
Kalbant apie šalies sveikatos sistemą nuolat akcentuojama, kad pacientas turi teisę rinktis. Tačiau ar šiuo atveju lieka pasirinkimo galimybė? Maža to, kaip teisininkai pasakytų, viena esminių paciento konstitucinių teisių yra teisė į kokybiškas, prieinamas šiuolaikines paslaugas. Taigi...


Seimūnams pritarus konservatyvesniam pagalbinio apvaisinimo įstatymui, kuriame daugiau draudimų, nei galimybių susilaukti vaikų, nemaža dalis nevaisingų porų praranda teisę į pasirinkimą. Embrionų šaldyti negalima, jų gali būti sukuriama tik tiek, kiek bus perkelta moteriai į gimdą. Jei karštai melsies yra nedidelė tikimybė, kad viskas pavyks iš pirmo karto. Jei ne, procedūrą teks pakartoti tris, penkis ar net ir dešimt kartų.
 
Pasak nevaisingumo gydymo srityje daugiau nei du dešimtmečius dirbančios gydytojos Grąžinos Bogdanskienės, Seimo priimtas variantas apribos embrionų skaičių, todėl moterims ženkliai sumažės pastojimo tikimybė. Pacientėms teks daugiau kartų kartoti procedūras, daugiau kartų vartoti vaistus, kurie, beje, brangūs, iškentėti ir operacinę procedūrą.
 
Viską susumavus, kaip sako medikė, bus padaryta daugiau žalos moters sveikatai. Žvelgiant finansine prasme gydymui teks skirti gerokai daugiau lėšų. Priminsiu, prieš keletą savaičių sveikatos apsaugos ministras Juras Požela teigė, kad tikėtis, jog kitų metų sveikatos apsaugai skirtas biudžetas bus gerokai pilnesnis, naivu. Logiškai mąstant teks ką nors optimizuoti.

Religingieji seimūnai uždraudė ir lytinių ląstelių donorystę, kuri buvo vienintelė galimybė ateityje susilaukti vaikų onkologiniams pacientams, kuriems gydymas chemoterapija ir radioterapija pažeidžia reprodukcinę sistemą. Menkutis faktas iš realybės – Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 500 naujų vėžio atvejų vaisingo amžiaus žmonėms. Medikų teigimu, didelė dalis jų po gydymo vargu ar galės susilaukti vaikų. Statistikos departamento duomenimis, per 25 nepriklausomybės metus šalies gyventojų sumažėjo penktadaliu. Bet tai turbūt menkniekis...

Kitas tamsuolių sprendimas - uždrausta preimplantacinė genetinė diagnostika, kuri suteiktų galimybę susilaukti sveikų vaikų tais atvejais, kai vienas sutuoktinių yra didelę negalią sukeliančios genetinės ligos nešiotojas. Kaip gi tai galima leisti! Džiaukis tuo, ką Dievas duoda! Džiaukis tai džiaukis, bet jei tam neįgaliam, sunkiai sergančiam vaikui prireiks labai brangių inovatyvių vaistų, kainuojančių kelis šimtus tūkstančių ar net milijonus? Neretai į prašymą kompensuoti gydymą tėvai sulaukia atsakymo - Valstybės sau to negali leisti, biudžetas per mažas.
 
Taigi manau, kad sveikatos politikams derėtų inicijuoti įstatymą, kad visi vaistai sergantiesiems genetinėmis ar retomis ligomis būtų be jokių atsikalbinėjimų valstybės kompensuojami šimtu procentų. Nesvarbu, kokia jų kaina.

Rems kaimynų ekonomiką
„Aiškiai priimtas kreivas šleivas įstatymas. Jis čia, Seime, yra pakeistas tik pagal „tamsybininkų“ pareikalavimus, o ne pagal naujausius mokslo laimėjimus, ne pagal pažangius pasiūlymus. Teks prašyti Prezidentės vetuoti šį įstatymą“, – diskusijų metu sakė Seimo narys socialdemokratas Eduardas Šablinskas.

Savo ruožtu D.Mikutienė, kurią parėmė ir dauguma konservatorių bei kitų bažnyčios poziciją šiuo klausimu gynusių Seimo narių, tvirtino, jog „Seimas priėmė tokį įstatymą, koks gina ne tam tikrų verslo grupuočių, bet būtent nevaisingų šeimų interesus“. Medikai greičiausiai neklysta, teigdami, kad daugelis nevaisingų porų pagalbos ir toliau kreipsis į užsienio medikus, sunkiai sutaupytais tūkstančiais eurų rems artimiausių kaimynų - latvių arba lenkų – ekonomiką. Tiksliau, verslo grupuotes svetur. Progresas...


Mediko komentaras
LSMU ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė Rūta Jolanta Nadišauskienė:


- Noriu pabrėžti, kad aš, kaip gydytoja, nesu susijusi su pagalbinio apvaisinimo procedūromis, jų neatlieku. Tai yra mokslinio domėjimosi sritis ir visai nesinori, kad Lietuva būtų užsienio kolegų įvardijama kaip labiausiai atsilikusi šioje srityje.
 
Priėmus konservatyvųjį įstatymo variantą realybėje jis vargu ar labai padės nevaisingoms poroms. Didžioji dauguma porų pagalbos kaip ir dabar ieškos kaimyninėse šalyse. Taigi, vertinant šiuo požiūriu įstatymas yra tik popierius, neturintis realios naudos. Štai skandinavai, estai – šalys, priėmusios liberalesnį pagalbinio apvaisinimo įstatymą, gali džiaugtis gerais rezultatais. Švedijoje 5 procentai vaikų yra gimę pagalbinio apvaisinimo pagalba, Danijoje – 4 proc., Estijoje – 3 proc.


Mano nuomone, apie pagalbinį apvaisinimą sukurta be galo daug mitų, kurie gąsdina, bet neturi nieko bendro su realybe. Tačiau Seimo narių balsavimas parodo, kad mes, gydytojai, apie tai per mažai kalbame ir per mažai aiškiname. Todėl esu pasiryžusi sėsti su kiekvienu prie stalo ir argumentuotai paaiškinti visus pagalbinio apvaisinimo procesus, kad būtų išsklaidytos visos baimės.

Konservatyvesnio variantos atsisako daugelis katalikiškų šalių, tarp jų ir Italija, ir Lenkija, nes suprato, kad moters sveikatai padaroma daugiau žalos nei naudos. Mes gi dėl nepaaiškinamų priežasčių norime būti šventesni. Mes, gydytojai, tikrai nenorime eksperimentuoti ar kankinti pacienčių. Priešingai norime, kad poros, kurios negali turėti vaikų, gautų šiuolaikinį gydymą.
 
Uždrausta preimplantacinė genetinė diagnostika, kuri pasaulyje naudojama ne vienerius metus, ir yra galimybė turėti sveiką visuomenę, tikrai nesusijusi su jokiais mokslo eksperimentais, kaip kartais bandoma pateikti.


Pozicija
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela:

- Apgailestauju, kad Seimas priėmė ne medicinos mokslo žiniomis pagrįstą projektą, kurį rėmė tiek mūsų šalies universitetai, tiek ir pacientų organizacijos. Priimtas projektas nėra parankus nei nevaisingumo problemas kenčiančioms šeimoms, nei, juo labiau, suteiks pagalbą žmonėms, turintiems didelę tikimybę susilaukti palikuonių su sunkiomis genetinėmis ligomis, taip pat ir onkologines ligas nugalėjusiems.

 
Tokie asmenys ir toliau paslaugas gauti vyks už Lietuvos ribų, gaila, kad ir toliau tai bus prieinama tik turtingoms poroms. Atsiprašau už kai kurių kolegų posėdžio metu išsakytus įžeidimus. Dėl šių priežasčių aš, kaip Seimo narys, svarstau galimybę kreiptis į Respublikos Prezidentę, kad įstatymas būtų vetuotas.


Politikų komentarai

Už 

Seimo narys, konservatorius Rimas Jonas Dagys:

- Po bene septynerių metų vilkinimo priėmėme Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Vertinu jį kaip kokybišką. Jame išsaugota visa pagalbinio apvaisinimo esmė, tačiau apvaisinimas vyks nežudant, kitaip sakant, nešaldant embrionų, kuriuos mokslininkai jau prieš kelis dešimtmečius įrodė esant žmonėmis.
 
Taip pat įstatymas neleis medikams ar kitiems asmenims spręsti, kuris embrionas geras, o kurį reikia modifikuoti ar išmesti. Kitaip sakant, neįteisinome siūlyto principo, kuris savo laiku buvo toks populiarus hitlerinėje Vokietijoje. Drauge Seimo nariai neatsižvelgė į suinteresuotų medikų interesus darytis biznį iš užšaldytų embrionų, saugant juos bankuose ar kitaip naudojant ne pagal paskirtį.
 
Galiausiai įteisinta nuostata, kad jeigu galima kitokia pagalba susilaukti vaikų, pavyzdžiui, biocheminių procesų, būtent kurie dažnai yra kliūtis susilaukti vaikų, reguliavimas, sakykime, naudojant napro technologijas, jos irgi bus prieinamos pasinaudoti.

Prieš
Seimo narė, socialdemokratė Alma Monkauskaitė:

- Antradienį priimtas kolegų sprendimas - apgailėtinas. Penkiasdešimt tūkstančių porų, kurios negali susilaukti vaikų, liko pasmerktos dėl tokio sprendimo. Man širdis krauju srūva, kad taip nevertiname žmonių. Tikiuosi, kad ministrui užteks drąsos kreiptis į Prezidentę, kad ji vetuotų priimtą įstatymą.
 
Taip pat Socialdemokratų frakcijos nariai kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės elgesio. Sveikatos reikalų komitete buvo ignoruoti socialdemokratės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymai dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo.
 
Kitas kausimas, dėl kurios kreiptasi į komisiją, yra dėl pirmininkės D.Mikutienės bandymų pagalbinio apvaisinimo įstatymo svarstymą ir kitus sprendimus pakreipti tendencingai. Mat Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose dalyvauja ir balsuoja ne komiteto nariai ir ne komiteto narių pavaduotojai, kuriuos patvirtino Seimas. Pavyzdžiui, praėjusios savaitės posėdyje dalyvavusi Seimo narė Rima Baškienė, nėra Remigijaus Ačo pavaduotoja, kaip buvo bandyta pateikti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris