Netapęs lyderiu – medikas nebūsi

Violeta Bučiūtė
2016-07-01
„Apie sveikatos apsaugos sistemą reikia žinoti du dalykus: kas ją sudaro ir kaip tos dalys tarpusavyje sąveikauja. Kiekvienas esame sveikatos sistemos dalis, todėl turime suprasti, kad žvelgdami į trūkumus iš šalies – nieko nepasieksime. Pirmiausia reikia pradėti nuo asmeninio tobulėjimo“, - apie tai, kaip kilo idėja suorganizuoti pirmąjį jaunųjų gydytojų forumą Lietuvoje pasakojo Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narė, II kurso šeimos medicinos rezidentė Emilija Trumpaitė.
Netapęs lyderiu – medikas nebūsi
Filosofas Leonidas Donskis jauniesiems medikams, kurie nesusitaiko su tuo, kad sveikatos sistema serga, siūlė kiek nusiraminti. Pasak jo, problemos ir dramos, kurias išgyvena gydytojai, nėra naujiena. Jos Europos kontekste yra senos ir suprantamos.

Žinojimo neužtenka
Praėjusį savaitgalį Birštone vykęs forumas „Transform“, pasak Jaunųjų gydytojų asociacijos narių – pirmasis žingsnis suvokimo link, kad kiekvienas būsimas medicinos specialistas yra sveikatos apsaugos sistemos dalis. Tačiau tam, kad būtų galima sistemą tobulinti ir nekartoti senų klaidų, reikalingas asmeninis lyderystės mokymasis.
 
„Vien tik žinoti, kad sveikatos apsaugos sistemoje yra spragų – neužtenka. Norint ką nors pakeisti ir išjudėti iš mirties taško, reikia įrankių. Todėl kvietėme ryškias asmenybes, kurios dalijosi asmeninėmis patirtimis“, - pasakojo rezidentė E.Trumpaitė.
 
Europos istorijoje – problemos tos pačios
Susirinkusiems aštuoniasdešimčiai jaunųjų sveikatos priežiūros specialistų pranešimus skaitė verslininkas Vladas Lašas, vyskupas Kęstutis Kėvalas ir save pristatantis idėjų istoriku, filosofas Leonidas Donskis. Visuomenei žinomos asmenybės buvo pasirinktos neatsitiktinai. Organizatorių teigimu, toks sprendimas priimtas dėl to, kad renginio svečiai sveikatos sistemą mato iš šalies ir į esminius dalykus geba pažvelgti per kitokią prizmę.

 
L.Donskis jauniesiems medikams, kurie nesusitaiko su tuo, kad sveikatos sistema serga, siūlė kiek nusiraminti. Pasak jo, problemos ir dramos, kurias išgyvena gydytojai, nėra naujiena. Jos Europos kontekste yra senos ir suprantamos.
Diskusijos metu paklaustas, ko tikisi iš gydytojo po trisdešimties metų, kai bus pacientas, filosofas teigė, kad norėtų jausti orumą ir viltį, tačiau nepamiršti ir humoro.
 
Patarimai nepamiršti dovanoti vilties
„Žmogus rezultatus pasiekia tada, kai dirba dėl tikslo, kuris yra skirtas ne vienam, bet didesnei žmonių grupei“, - forume kalbėjo verslininkas V.Lašas. Jis taip pat akcentavo, kad tarp svarbiausių dalykų profesijoje – ambicingas tikslas, bendruomeniškumas ir geros knygos.
 
Apie panašius dalykus kalbėjo ir vyskupas Kęstutis Kėvalas. „Apskritai visiems forumo dalyviams K.Kėvalo pranešimas turbūt buvo reikšmingiausias. Net po visų diskusijų žmonės nuo jo neatstojo. Klausėme, kada reikalingas tikėjimas ir ką patarti netikintiesiems. Tokiais atvejais, pasak vyskupo, svarbiausia išlikti žmogumi, suteikti žmogui orumą ir nesvarbu, jis tikintis ar ne, nes visų žmonių baziniai principai ir poreikiai yra panašūs“, - įspūdžiais dalinosi viena forumo organizatorių E.Trumpaitė.

 
Du klausimai prezidentui
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas:

- Kokių tikslų siekėte organizuodami pirmąjį forumą Lietuvoje, skirtą medikų bendruomenei?
- Forumo tikslas nebuvo spręsti sveikatos apsaugos problemų. Nenorėjome užstrigti neigiamose emocijose. Pagrindinė varomoji jėga suorganizuoti „Transform“ forumą – noras turėti sveiką sveikatos apsaugos sistemą.
 
Taip pat reikia nepamiršti, kad mūsų darbo specifikoje labai svarbus gydytojų kolegiškumas bei kompetencijos. Pastarųjų nebuvimas priveda prie iškreiptos sistemos, kuomet gydytojai neturi pagrindinių vadybos įgūdžių, kurie galėtų leisti, pavyzdžiui, optimizuoti eiles sveikatos priežiūros įstaigose. Labai svarbu, kad medikai suprastų, jog nereikia laukti veiksmų iš išorės, tačiau tam tikrų pokyčių reikia imtis pačiam.

Sveikatos priežiūros specialistų bendruomenė į renginį rinkosi ne tam, kad tobulintų profesinius įgūdžius, bet bendravimo su žmonėmis, tarpasmeninę kompetenciją.
 
- Taip sutapo, kad Jaunųjų gydytojų asociacija tomis pačiomis dienomis, kai vyko forumas, šventė vienerių metų gimtadienį. Ar per tą laiką pastebėjote veiklos rezultatus?
- Labai daug kas pasikeitė. Prieš atkurdami asociaciją net neįsivaizdavome, kad taip gali būti. Mūsų viešos pozicijos ir kreipimaisi į Seimo narius juos pasiekė, kai buvo svarstomos pagalbinio apvaisinimo, lytiškumo ugdymo programos.
 
Organizuodami medikų kompetencijų mokymus, kurių iki šiol nebuvo universitetuose, pastebėjome, kad tai jau bandoma įdiegti ir į aukštųjų mokyklų programas. Per metus užteko kelių renginių, kad žmonės suprastų, jog tai yra svarbu.
 
Tiesa, Kauno klinikose padidintas darbo užmokestis švenčių dienomis, sulygintos darbo sąlygos su gydytojais specialistais ir pagaliau Sveikatos apsaugos ministerijoje suformuota darbo grupė, kuri aiškinsis rezidento studento dvigubą statusą ir mūsų kompetencijas, kurios iki šiol nėra tiksliai apibrėžtos.


 
Komentarai
Šeimos gydytojas Dainius Jakučionis:

- Mums, gydytojams, dažnai kyla klausimas, kam mes dirbame. Kartais atsiduriame tokiose situacijose, kai ne visuomet esame gerbiami, nesijaučiame vertinami. Neturint aiškios krypties, kartais sunku. Buvo skelbiama, kad „Transform“ forumo tikslas – skirti laiką bei dėmesį asmenybei, todėl ir nusprendžiau dalyvauti renginyje.
 
Man buvo svarbu pasigilinti, kokia yra mano darbo ir savanoriškos veiklos, kuri neduoda finansinių premijų, prasmė. Kadangi žinojau, kokie svečiai atvyks skaityti pranešimų – tikėjausi būti inspiruotas.
Visi pranešėjai buvo tikrai geri ir verti savo vardų, bet man didžiausią įspūdį paliko Vladas Lašas. Jo paprastumas, kuklumas parodė, kaip vienas žmogus gali padaryti labai daug. Užtenka tik noro.
 
Vilniaus universiteto rezidentų tarybos pirmininkė Erika Šalčiūtė:

- Esame jauni medikai, kurie bando padaryti tai, ko niekas iki šiol nebuvo padaręs. Savo asmeninėmis pastangomis, ne intensyviai burbėdami, bet ir šį tą darydami bandome pakeisti mūsų sveikatos apsaugos sistemos tam tikras nefunkcionuojančias dalis. Esminiai dalykai yra korupcija, ligoninių požiūris į gydytojus, gydytojų į pacientus ar pacientų į gydytojus.
Rengdami forumą norėjome išgirsti įžvalgų iš visai kitų sričių žmonių, kurie sugebėjo savarankiškai tapti tuo, kuo dabar yra.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris