Net velnias negali susigaudyt prioritetuose

Deimantė Gruodė
2018-03-19
Prasidėję Seimo pavasario sesijai, tiksliau - Sveikatos reikalų komiteto posėdžiai, panašu, bus išties įtempti, nes prioritetinių klausimų - apstu. Nuo medikų atlyginimų kėlimo iki vaistų kainos mažinimo. Komiteto narių teiravomės, kokie gi bus svarbiausi klausimai.
Net velnias negali susigaudyt prioritetuose
Vienu pagrindiniu pavasario sesijos prioritetu sveikatos politikai įvardija gydytojų ir rezidentų algų klausimą.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė:

- Pirmas prioritetas yra sveikatos priežiūros sistemos finansavimo ir darbo užmokesčio didinimas. Kalbama apie rezidentus, kad jų pajamos būtų draudžiamosios ir didėtų. Dėl medikų vadovų darbo užmokesčio didinimo susiejant su vidutiniu darbuotojų darbo užmokesčiu. Antras prioritetas – sveikatos priežiūros įstaigų ir biudžetinių įstaigų tinklo efektyvumo didinimas ir geros valdysenos įdiegimas. Kai visi kalbėjo, kad sujungs ir išdraskys ligonines, tai netiesa. Kalbama apie vadovų rotaciją, paciento teisės ir žalos atlyginimo įstatymą.
 
Dėl ministerijos tapimo rajoninių ligoninių dalininke gauname daugybę nusiskundimų, ypač iš profsąjungų, jog vieni etatai teikiami profsąjungoms, o savivaldybei, kuri yra steigėjas, pateikiami visai kiti. Kaip ir vienoks darbo užmokestis parodomas profsąjungoms ir kitoks - steigėjui. Ir mes neturime jokių svertų bei galimybių daryti tam įtaką. Tad aš būčiau už tokį siūlymą, nes Sveikatos apsaugos ministerija ir yra atsakinga už sveikatos sistemą Lietuvoje, aišku, kartu su savivaldybe būtų dvigubas steigėjas.

Trečias prioritetas – psichikos sveikatos paslaugų gerinimas. Tai yra du - psichinės sveikatos priežiūros ir psichologų praktinės veiklos - įstatymai.
Ketvirtas prioritetas – konkurencijos farmacijos rinkoje didinimas ir vaistų kainos mažinimas, kur yra daug pataisų.

 
Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

- Seimo nariai ir komitetas pritarė darbams, netgi įstatymo projektams, kurie yra neregistruoti, kas vėlgi kelia tam tikrą abejonę – kaip galima pritarti pavasario-vasaros darbų programai, jei įstatymo projektas neregistruotas ir mes neturime kur jo pasiskaityti.
 
Man prioritetas yra pacientų sveikatos paslaugų kokybės užtikrinimas, kai kalbama apie eilių tvarkymą, ligonių srautų perskirstymą. Antras dalykas – piniginių srautų iš PSDF rezervo paskirstymas per ligonių kasas, kurie šiuo metu iš tiesų naudojami neproporcingai. Nemanau, kad yra prioritetinis sprendimas savivaldybių ligonines padaryti pavaldžias ministerijai, nes tai gali sugriauti sistemą. Taip pat neaišku, ką čia dabar bando daryti su farmacija ir vaistų politika – vėlgi nei šeši, nei devyni.

 
Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Žiūri į darbų programą ir neaišku, kokie yra prioritetai, nes darbotvarkėje įrašyti klausimai – itin padriki. Reikia kuo skubiau spręsti medikų atlyginimų klausimus. Tiek rezidentų, tiek gydytojų. Be abejonės, suteikta viltis sustabdytų didėjančią medikų emigraciją, ypač slaugytojų, kurių trūksta net dideliuose miestuose.

Taip pat reikėtų kuo skubiau svarstyti dėl sutarčių sudarymo tvarkos, nes šiuo metu visoms ligoninėms yra pateikti siūlymai. Regioninių ir rajoninių ligoninių finansavimas iš esmės yra mažinamas. Arba jis yra toks pats, nepaisant, kad sveikatos draudimo biudžetas didėja septyniais procentais. Akivaizdu, kad reikėtų šios sesijos metu imtis rimtos parlamentinės kontrolės ir sustabdyti regionų gydymo įstaigų žlugdymą. Kokie dabar yra ministerijos prioritetai sveikatos apsaugoje, net velnias negali susigaudyti.
 
Reikėtų keisti ir apmokėjimų už paslaugas tvarką. Šiuo metu žmogus gauna tik dalines konsultacijas, o diagnozes sužino po kelių mėnesių, kada atliekami visi tyrimai. Pasaulis moka už kompleksines konsultacijas, o ne už penkiolikos minučių pasišnekėjimą su gydytoju, bet už valandos ar daugiau konsultaciją, kurios įkainis būtų didelis. Jei komitete susitartume, reikėtų to ir siekti. Tai išspręstų eilių klausimą.

 
Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis:

- Mūsų laukia dideli ir rimti darbai. Esame suplanavę netradicinės medicinos problematikos sprendimo, fitoterapijos, papildų reglamentavimo klausimus. Bet prioritetas yra gyvensenos medicina, nes ši sritis keičia medicinos paradigmą nuo simptomų diagnostikos ir gydymo iki sveikos gyvensenos principų taikymo stabdant sergamumą lėtinėmis ligomis. Šis prioritetas yra Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų reglamentuojamas ir kuruojamas. Šioje sesijoje pirmiausiai esam užimti gyvensenos medicinos integravimo į sveikatos apsaugos sistemą darbais. Šiuo metu vyksta net keturios konferencijos.
 
Pavyzdžiui, Druskininkuose vyksta pirmasis Europos Sąjungoje gyvensenos medicinos praktinio panaudojimo kursas. Čia yra atvykę iš Amerikos du garsūs gydytojai, kurie gydo dabar dešimt žmonių be vaistų ir be medicininių priemonių. Toliau turėsime Seime didelę konferenciją, skirtą Vydūno gimimo šimtui penkiasdešimt metų paminėti ir kartu gyvensenos medicinos integravimui. Bus daugiau kaip dešimt užsienio svečių, tarp jų – net Saudo Arabijos princas.

 
Sveikatos reikalų komiteto narys Raimundas Martinėlis:

- Daugiausiai diskusijų sukels farmacijos veiklos įstatymo pakeitimai, kurie leistų mažmeninės prekybos vietose prekiauti medikamentais. Iš karto kyla daug niuansų. Pavyzdžiui, Seime priimame įstatymo pakeitimą tokia linkme, bet medikamentų sąrašą sudaro ministras savo įsakymu. Vėlgi Seimas negali turėti įtakos. Neaišku, kokį sąrašą pasirašys ministras, - ar patvirtins dešimt medikamentų, ar surašys pusantro šimto.
Įstaigų dvigubo pavaldumo klausimas irgi bus tarp kertinių. Kaip gana nemažą laiką dirbęs įstaigos vadovu galiu pasakyti: kai yra dvigubi pavaldumai, niekada nepasieksime gerų rezultatų. Nes savivaldybių tarybos ir merai kartais daugiau žiūri politiniu aspektu negu esminiu – dėl paslaugų prieinamumo ir kokybės.
 
Kartais būna svarbiau išlaikyti tam tikrą paslaugą, nepaisant kokybės ir paslaugos saugumo. Aš už tai, kad būtų vienas steigėjas, valdymas ir tada galima strategiškai sudėlioti sveikatos apsaugą. Prioritetas turėtų būti ir pirminės asmens sveikatos priežiūros stiprinimas. O antriniame sveikatos priežiūros lygyje irgi turėtų kurtis klasteriai, kurie išskirstytų srautus, įstaigų kompetencijas. Žinoma, visos įstaigos yra didelėje nežinomybėje, kaip ten bus. Jos bijo, kad sumažės paslaugų. Bet priimdami Seime tokį įstatymo pakeitimą negalime pasakyti, kaip bus, nes visi sprendimai su poįstatyminiais aktais eis iš ministerijos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris