Nesuvokiamai valdomas valstybinis turtas

Nerijus Bliujus
2017-05-29
Po įvykusio Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio, kuriame buvo svarstomas viešosioms sveikatos priežiūros įstaigoms perduoto valstybės turto valdymas, kilo nemažai klausimų, kaip iš tikrųjų tvarkomas bei prižiūrimas Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) priklausantis turtas. Todėl „Lietuvos sveikata“ redakcija nusprendė pasidomėti SAM priklausančių viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų finansine padėtimi bei valdomu turtu.
Nesuvokiamai valdomas valstybinis turtas
Už mokesčių mokėtojų pinigus finansuojama Valstybinė ligonių kasa yra įsikūrusi prestižinėje Vilniaus vietoje, Europos aikštėje. Šiai įstaigai iš PSDF biudžeto pernai buvo skirta 15 460 055,07 eurų.

Ligonių kasų turtai
SAM priklausanti Valstybinė ligonių kasa (VLK) ir teritoriniai jos padaliniai (TLK) disponuoja didžiuliais pinigais. Sveikatos draudimo įstatymu nustatyta, kad VLK ir TLK veiklos išlaidoms gali būti skiriama iki 2 procentų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Tiek daug, kad ir turėdamos nemenką apetitą, nesugeba jų išnaudoti. Pavyzdžiui, 2015 m. veiklos išlaidoms pagal įstatymą galėjo būti skirta net iki 27 632 240 eurų, o 2016 m. net – 28 754 580 eurų. Tačiau realiai VLK ir TLK sočiam gyvenimui užtenka apie 1 proc. PSDF biudžeto lėšų: 2015 m. veiklos išlaidos buvo 13 421 069,16 eurų, o 2016 m. – 15 460 055,07 eurų. Taigi sumos įspūdingos. Tad kam jos panaudojamos?

Vilniaus TKL įsikūrusi sostinės centre 
 
VLK ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajev kalba įprastais štampais. Girdi, pinigai - ne vien tik ligonių kasų, kaip biudžetinių įstaigų veiklai, finansuoti, bet ir pačios privalomojo sveikatos draudimo sistemos funkcionavimui užtikrinti.
„Šiomis lėšomis yra apmokamos gyventojams nemokamai išduodamų Europos sveikatos draudimo kortelių, kompensuojamųjų vaistų pasų, gydytojams nemokamai išduodamų jų tapatybę patvirtinančių lipdukų pagaminimo išlaidos, taip pat užtikrinama Draudžiamųjų registro veikla, privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ funkcionavimas ir padengiamos kitos būtinosios privalomojo sveikatos draudimo sistemos išlaidos“, - vardija. Ir dar gali tęsti... 
 
Visgi ar tos lėšos yra panaudojamos efektyviai – kelia didžiulių abejonių. Ne tik žurnalistams. Valstybės kontrolei taip pat.

Neklaidžiosim tamsoje. Pasižiūrėkim į tai, kas matoma plika akimi. Pastatus, kuriuose įsikūrusios privalomojo sveikatos draudimo pinigus skirstanti valdininkų armija. Prestižinėse vietose VLK ir jai priklausančių padalinių prabangūs pastatai ligonių kasoms yra išduoti panaudos ar patikėjimo teise. Vadinasi, už juos nuomos įstaigoms mokėti nereikia, o visos VLK ir TLK komunalinės paslaugos, preliminariais duomenimis, pernai tesudarė apie 200 tūkst. eurų.

Panevėžio TLK naudoja vienas mažiausių patalpas iš visų - 653,73 m2. Visgi kiekvienam joje dirbančiam žmogui taipogi atitenka kone kabinetas - 13,4 m2/žmogui.
 
Taip pat įdomu, jog VLK tinklalapyje pateiktoje finansinėje ataskaitoje nurodoma, kad didžiausias pernai pirmų trijų ketvirčių išlaidas sudarė nusidėvėjimas ir amortizacija – daugiau nei 2,3 mln. eurų.
Kitas svarbus klausimas, kodėl už mokesčių mokėtojų pinigus finansuojamoms ligonių kasoms reikalingi tokie dideli pastatai. Pavyzdžiui, VLK centrinė būstinė yra įsikūrusi prestižinėje Vilniaus vietoje, Europos a. 1, stikliniame dangoraižyje. Bendras patalpų plotas - net 2515,84 m2, kuriuose dirba 145 žmonės. Vadinasi, vienam žmogui tenka kone 17 m2. Prabangiai... Be to, nepamirškime, kad įstaigoje ne visi darbuotojai užima administracines pareigas, o kai kurie retai būna patalpose. Tad kvadratiniai metrai vienam žmogui dar išauga.

VLK tinklapyje pateiktoje finansinėje ataskaitoje nurodoma, kad praeitų metų pirmiems trims ketvirčiams įstaiga daugiausia išleido turto nusidėvėjimui bei amortizacijai - daugiau nei 2,3 mln. eurų.

 
Info
„Turto patikėjimo sutartimi viena šalis (patikėtojas) perduoda kitai šaliai (patikėtiniui) savo turtą patikėjimo teise tam tikram laikui, o kita šalis įsipareigoja tą turtą valdyti, naudoti ir juo disponuoti patikėtojo ar jo nurodyto asmens (naudos gavėjo) interesais. Patikėjimo teisė nustatoma asmeniniais tikslais, privačiai ar visuomeninei naudai.
 
Panaudos sutarties esmė yra ta, kad viena sutarties šalis (panaudos davėjas) perduoda kitai šaliai (panaudos gavėjui) nesunaudojamąjį daiktą laikinai ir neatlygintinai valdyti ir juo naudotis, o panaudos gavėjas įsipareigoja grąžinti tą daiktą tokios būklės, kokios jis jam buvo perduotas atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą arba sutartyje numatytos būklės“, - aiškina advokato padėjėja Lina Sakalauskienė.


Tarp kitko
Teritorinės ligonių kasos įsikūrusios taip pat nemažose patalpose:
Vilniaus TLK – 1341,52 m2, 92 darbuotojai (14,5 m2/žmogui);
Kauno TLK – 1277,6 m2, 72 darbuotojai (17,7 m2/žmogui);

Klaipėdos TLK – 653,73 m2, 53 darbuotojai (12,3 m2/žmogui);
Šiaulių TLK – 948,6 m2, 56 darbuotojai (16,9 m2/žmogui);
Panevėžio TLK – 749,62 m2, 56 darbuotojai (13,4 m2/žmogui)

 
Raidos centras pamirštas
SAM nesugebėjimą valdyti savo turto įrodo ir tas faktas, kad jau prieš kelerius metus skandalas dėl nugriuvusio Vaiko raidos centro Žvėryne, vis dar be laimingos pabaigos. Nepadėjo net prezidentės Dalios Grybauskaitės apsilankymas ir kritika. Dabar SAM atsikalbinėja, kad centras išvis nebus remontuojamas.
 
„Vaiko raidos centras yra VUL Santaros klinikų struktūrinis padalinys. Vaiko raidos centro patalpos priklauso Turto bankui, o pagal panaudą – SAM. Atsižvelgiant į tai, kad šios gydymo įstaigos patalpų būklė – labai prasta ir pacientai ten gydomi nebegalėjo būti, SAM iniciatyva ir pastangomis iš ES fondų buvo skirta 7,5 mln. eurų finansavimas Santaros klinikų projektui „Vaikų ligoninės, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo, Vaiko raidos centro infrastruktūros atnaujinimas“. Šio projekto sutartis pasirašyta 2017 m. gegužės 2 d.“, - aiškina ministro patarėja L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

 
SAM nesugebėjimą valdyti savo turto įrodo ir tas faktas, kad jau prieš kelerius metus skandalas dėl nugriuvusio Vaiko raidos centro Žvėryne, vis dar be laimingos pabaigos.

Kol yra ruošiamasi statyti naują Vaiko raidos centro pastatą, mažieji šios įstaigos pacientai gydomi kitame Žvėryne esančiame pastate bei Santaros klinikose. Jeigu ministerija sugebėtų nors kiek tvarkytis savo ūkyje, problemų turintys vaikučiai jau seniai krykštautų iki neefektyviai naudojamų patalpų pertvarkytuose pagal poreikius kabinetuose.
Rajonai traukiasi, gydymo įstaigoms liepiama susimažinti plotus. Tai - natūralu. Tačiau ar nevertėtų pirma pasižiūrėti po savo kojomis? Į Valstybinės ligonių kasos bei jai priklausančių rajonuose padalinių rūmus? Ir dar. Kiek laiko Sveikatos apsaugos ministerijai prireiks įvykdyti užduotį, kurios nesugebėjo iki šiol, išanalizuoti tuos 400 milijonus valdomo turto?

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Darius Kazlauskas:

- SAM atsižvelgdama į Valstybinio audito ataskaitą imasi veiksmų, siekiant kuo efektyvesnės turto valdymo sistemos sukūrimo.
Pradedama vykdyti disponuojamo turto analizė, siekiant sukurti turto valdymo veiksmų planą, kuris leistų tinkamai ir efektyviai įgyvendinti rengiamą turto valdymo strategiją. Atkreipiame dėmesį, kad SAM valdo apie 400 mln. eurų vertės turtą, todėl detali analizė pareikalaus laiko.
 
Ministerijai priklausantis nekilnojamasis turtas yra nuomojamas skelbiant konkursą, kurį laimi pasiūlyta didžiausia kaina. Natūralu, kad pasiūlytos kainos gali ženkliai skirtis didžiuosiuose miestuose ir mažesnėse gyvenvietėse. Visus konkursus dėl patalpų nuomos nuo kovo mėnesio pradėjo vykdyti ministerijos Turto valdymo skyrius, o ne gydymo įstaigos, kurioms yra suteikta teisė naudotis patalpomis. Tad Valstybinio audito ataskaita tik patvirtino, kad pokyčiai, kurių jau ėmėsi ministerijos vadovybė, buvo reikalingi.
Siekiant, kad visas turtas būtų naudojamas racionaliai ir efektyviai, nuo kitų metų planuojama į gydymo įstaigų vadovų metinių vertinimų kriterijus įtraukti ir turto panaudojimo efektyvumo rodiklius.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris