Nemokamų stovėjimo aikštelių prie ligoninių neliks?

Ana Daukševič
2014-09-25
Penki litai už 45 minutes stovėjimo aikštelėje prie ligoninės – nesena istorija, privertusi pacientus piktintis, o sveikatos politikus suklusti. Praėjusią savaitę jie aiškinosi, kas ir kiek turi sumokėti, norėdamas pastatyti automobilį prie gydymo įstaigos. Nors kol kas situacija - ne pati blogiausia, neabejojama, kad ateityje nemokamų stovėjimo aikštelių gali ir nelikti.
Nemokamų stovėjimo aikštelių prie ligoninių neliks?
Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai, kaip yra sprendžiama stovėjimo aikštelių prie didžiųjų gydymo įstaigų problema.

Bėda – didžiosios ligoninės

„Mokamų paslaugų kainos, jeigu jos susijusios su tiesiogine asmens sveikatos priežiūra, nustato SAM. Tačiau kitų mokamų paslaugų kainas, nesusijusias su gydymu, nustato pačios įstaigos. Ministerija jų nereguliuoja. Todėl aikštelių apmokestinimą ir dydį nustatome ne mes. Iš šešiolikos mums pavaldžių ligoninių, sunkiausia situacija didžiosiose – Santariškių ir Kauno klinikose bei Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Santariškių klinikos mokamų aikštelių neturi, nemokamų net 22, tačiau vietų skaičius jose svyruoja nuo dviejų iki daugiau nei šimto. Bendras automobilių parkavimo vietų skaičius viršija šešis šimtus. Tačiau tik 56 skirtos svečiams ir daugiau nei penki šimtai – darbuotojams. Taip pat yra viena mokama aikštelė, priklausanti savivaldybei su daugiau nei keturiais šimtais parkavimo vietų. Mokestis – vienas litas už valandą. Prie Pediatrijos centro aikštelėje tenka susimokėti du litus už valandą, bet pusvalandį leidžiama stovėti prie priėmimo skyriaus nemokamai“, - situaciją Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje nupasakojo sveikatos apsaugos ministrės patarėja Janina Kumpienė (nuotr.). Valdininkė taip pat pranešė, kad klausimas dėl didelio ažiotažo sulaukusios stovėjimo aikštelės prie Nacionalinio vėžio instituto, automobilio laikymas kurioje kainavo daugiau nei Vilniaus senamiestyje, šiuo metu „sprendžiamas“. „Nacionalinis vėžio institutas mokamų aikštelių neturi. Kaip ilgai taip bus, laikas parodys. Dabar jungtinės veiklos sutartis su aikštelę administruojančią įmone jau yra nutraukta. Tačiau vyksta bylinėjimosi procesai“, - teigė J.Kumpienė. Teismo slenksčius mina ir Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, kuri buvo sudariusi jungtinės veiklos sutartį su privačia bendrove dėl automobilių parkavimo penkiose aikštelėse. Ši sutartis šiuo metu yra nutraukta, bet vyksta teismo procesai.

Moka ir darbuotojai
Įdomu tai, kad sumokėti už automobilių statymą prie gydymo įstaigų turi ne tik pacientai, bet net ir klinikų darbuotojai. Tiesa, nedaug – 40 litų per mėnesį. J.Kumpienė nesiryžo aiškinti, kodėl taip yra, ar tai teisinga. „Dėl tų 40 litų nenoriu nei smerkti, nei teisinti. Tačiau kiek man žinoma, darbuotojų yra apie 2 tūkstančiai (Santariškių klinikose – red. past.) ir visi jie „nesutelpa“ aikštelėje. Todėl tam, kad nebūtų didelės diskriminacijos darbuotojų, negalinčių statyti automobilio prie gydymo įstaigos, atžvilgiu imamas mokestis“, - sakė J.Kumpienė. Tiesa, tokie svarstymai sulaukė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių kritikos. „O jie kaip - konkursą skelbia, kas gaus vietą? - ironizavo komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. - Preliminariai paskaičiavau, kad Santariškių klinikos per metus iš darbuotojų surenka daugiau nei 200 tūkst. litų už automobilių stovėjimą.“ Sutikite, ne taip ir mažai. Komiteto nariai išgirdę tokius skaičius juokaudami pasiūlė apmokestinti ir kitas stovėjimo aikšteles – prie Seimo, ministerijų. „Bus teisinga medikų atžvilgiu“, - sakė politikai.
 
Nieko sau „biznelis“
„Numatome įgyvendinti projektą dėl automobilių stovėjimo aikštelių plėtros Santariškių klinikose viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės būdu. Vyriausybės nutarime fiksuota, kad maksimaliai vietų aikštelėje galėtų būti iki 2,25 tūkst. Sutarties terminas numatytas iki 25 metų. Projekto vertė – iki 466 mln. litų. Procesas yra pasistūmėjęs iki tiek, kad sutartį bus galima pasirašyti iki kitų metų gegužės – birželio mėnesio“, - planus, kaip išspręsti stovėjimo vietų stygių prie Santariškių klinikų dėliojo J.Kumpienė. Tačiau ką tai reiškia? O gi tai, kad nemokamai pasistatyti automobilį prie šios gydymo įstaigos tiesiog nebebus galimybių. Kas gi investavęs beveik pusę milijardo, vėliau ką nors duos nemokamai. „Kauno klinikos spręsdamos šią problemą atliko galimybių studiją ir dabar mąsto netaikyti koncesijos modelio ir aikštelę įsirengti patys“, - tęsia J.Kumpienė. Tiesa, tai tikrai nereiškia, kad ir jie neims mokesčio už stovėjimą. „Taip išeina, kad perspektyvoje tiek prie Santariškių, tiek ir prie Kauno klinikų pacientams, statantiems automobilius reikės mokėti?“, - klausė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D.Mikutienė (nuotr.). „Tikėtina, kad tikrai reikės. To juodu ant balto parašyto nematome, bet privatus verslas, investavęs šitiek lėšų, tikrai įves mokestį už stovėjimą. Galima galbūt galvoti apie kainų reguliavimą arba neapmokestinimo klausimą, tačiau tai nebūtų lengva“, - atsakė ministrės patarėja.
„Buvau įsitikinęs, kad su ta koncesijos sutartimi bus įrengta ne tik automobilių stovėjimo aikštelė, bet ir, tarkime, malūnsparnių nusileidimo vieta ligoninei. Tačiau skaitau, kad to nebus. Išeina, kad per 25 metus viena automobilio stovėjimo vieta kainuos 204 tūkst. litų“, - greitai suskaičiavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Jūras Požela. Po tokių skaičių ne vienam politikui liaudiškai tariant „atvipo žandikaulis“. „Nieko sau „biznelis“. Atidarot Pandoros skrynią. Tuoj prie visų didžiųjų ligoninių bus tik mokamos aikštelės. Dar kapines apmokestinkime. Jeigu aikštelės apmokestinimas yra kaip priemonė reguliuoti pacientų srautus – padarykite už valandą po šimtą litų ir prie didžiųjų ligoninių bus tuščia. Rajoninės gydymo įstaigos turės daugiau darbo“, - ironiškai reziumavo D.Mikutienė.


 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:

- Situacija iš pateiktos informacijos atrodo lyg ir graži – niekas už nieką nemoka, bet realybė yra kitokia. Suraskit stovėjimo vietą prie Kauno klinikų, Žalgirio klinikos arba ligoninės Panevėžyje – visi stato mašinas prie gatvės. Dabar plinta mada apmokestinti visas šalikeles prie ligoninių. Turime kreiptis į savivaldybes, kad tos vietos nebūtų mokamos. Tai reketas.
Tendencijos yra tokios, kad visi apmokestins arba ketina statyti aikštelę koncesijos pagrindu. Jeigu įrengtume žvyruotą aikštelę, ji nekainuotų minėtų 400 milijonų. Prie Seimo tokia aikštelė yra ir dėl to problemų nekyla. Kam leisti tuos pinigus? Turėtume priimti sprendimą ir pažiūrėti, ar nereikia koreguoti įstatymo. Be abejo, gali būti ir mokamos aikštelės – jei žmogus gulasi į ligoninę savaitei, galėtų sumokėti ir žinoti, kad jo automobilis stovės saugiai. Tačiau turi būti užtikrintos nemokamos aikštelės ir neįgaliesiems, ir visiems kitiems.
Be to, ar moralu, kai gydytojas ne tiek daug uždirba, dar imti iš jo 40 litų už mašinos stovėjimą? Ką tai išspręs? O, pavyzdžiui, slaugytojoms ši suma ne tokia ir maža.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris