Neįgalieji – sustabarėjusios sistemos įkaitai

Deimantė Gruodė
2017-08-03
Kaip tvirtina neįgaliųjų teises ginantys atstovai, korupcijos apraiškų mažėtų, jeigu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) e.sveikatoje matytų žmogaus ligos istoriją, tai yra, kiek buvo lankytasi pas gydytojus ir kaip regresavo neįgalaus žmogaus liga. Bėda ta, kad pati sistema - toli gražu netobula, stringanti ir dar nežinia, kiek laiko prireiks, kad pradėtų veikti be trikdžių.
Neįgalieji – sustabarėjusios sistemos įkaitai
Seimo Neįgaliųjų teisių komisija svarsto, kaip tobulinti neįgalumo nustatymo tvarką ir kokie pokyčiai būtini Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje, kur buvo nustatyti korupcijos židiniai.

Tarnybą būtina pertvarkyti
Seimo Neįgaliųjų teisių komisija svarsto, kaip tobulinti neįgalumo nustatymo tvarką ir kokie pokyčiai būtini Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje, kur buvo nustatyti korupcijos židiniai.
„Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba tikrai nepasižymi skaidrumu. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pažadėjo per vasarą parengti detalesnius žingsnius, kaip būtų reorganizuojama jai pavaldi tarnyba. O mes komisijos vardu,kreipėmės į užsienio šalis, prašydami gerosios praktikos pavyzdžių, kaip nustatomas neįgalumo lygis“, - sakė Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis, kuris šiais klausimais diskutavo su NDNT vadovu bei viceministre Vilma Šilaliene.
 
Komisijos nuomone, tarnybai būtina persitvarkyti ir kurti „draugiškas“ viešąsias paslaugas: apsvarstyti galimybę pačiai surinkti reikiamus dokumentus iš įvairių institucijų duomenų bazių, o ne reikalauti dokumentus pateikti asmeniui, kurio darbingumo lygis bus nustatomas.
„Mes tikrai grįšime rudenį prie šių darbų, kad būtų užtikrinamas skaidrumas ir negalią turintiems žmonėms nereikėtų keliauti kaskart į tarnybą netgi dėl ligų, kurios diagnozuotos tik žmogui gimus. Prieš kelias dienas gavau laišką. Žmogui neįgalumas diagnozuotas nuo pat vaikystės, bet jis vis tiek kas dvejus metus turi važinėti į tarnybą ir iš naujo pasakoti apie savo sveikatos būklę, savo gebėjimus ir negebėjimus, kurie nesikeičia bemaž trisdešimt metų. Ar to reikia? Savaime suprantama, kad tam tikros ligos nėra pagydomos ir jos yra visam gyvenimui. Nemanau, kad tam žmogui reikia taip dažnai lankytis tarnyboje, jeigu yra nustatyta akivaizdi diagnozė?“, - svarsto J.Džiugelis.

 

„Pastebime, kad pirmoji grandis, kur negalią turintis žmogus klumpa, – šeimos gydytojai. Tai iš tikrųjų yra nearti dirvonai korupcijai“, - sako Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė.

 
Klumpa pas šeimos gydytojus
„Pastebime, kad pirmoji grandis, kur negalią turintis žmogus klumpa, – šeimos gydytojai. Tai iš tikrųjų yra nearti dirvonai korupcijai. Vienur šeimos gydytojai dirba gerai: sutvarko dokumentus, pacientui viską paaiškina. Bet kitur yra tragedija. Žmogų siuntinėja iš vienos vietos į kitą tarsi darydami spaudimą: kol man ko nors neduosi, net dokumento neparuošiu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai“, - sako Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė.
 
Anot jos, daug kur išlieka korupcijos elementų, kadangi ilgus metus nesikeičia vertintojai. Praktiškai nuo jų geros valios daug kas priklauso. Ji prisiminė ir Seimo nario padėjėjos, kuri esą būdama visiškai akla vairavo automobilį, atvejį. „Dokumentai buvo sutvarkyti nepriekaištingai. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, remdamasi tik pateiktais dokumentais, paskyrė neįgalumo ar darbingumo lygį. Gal ir gerai, kad tarnybos specialistai žmogų pamatytų savo akimis, įvertintų, kaip jis bent atrodo. Galbūt mažiausia korupcija būtų, jeigu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba matytų žmogaus ligos istoriją. Tarkime, per e.sveikatos sistemą būtų matomas lankymasis pas gydytojus, kaip progresavo liga. Deja, sistema yra netobula, stringa ir dar nežinia, kiek laiko reikės, kad kas nors būtų padaryta padėčiai ištaisyti“, - sakė R.Kavaliauskaitė.
 
Anot jos, dabar einama to, kad būtų žiūrima ne vien iš medicininio, bet ir iš socialinio taško, link.
„Bet patys klausimynai nėra tobuli. Tai, kas tinka žmogui, patyrusiam insultą, visiškai netinka sėdinčiajam neįgaliojo vežimėlyje ar turinčiam psichikos negalią. Yra dar vienas pilotinis projektas: pagal gyvenamąją vietą žmogaus socialinius gebėjimus, šalia medicininių, vertins socialiniai darbuotojai. Bet jie galbūt pirmą kartą matys žmogų, tad surašant dokumentus irgi gali nepavykti išvengti subjektyvumo, todėl neįgalusis vėlgi gali nukentėti“, - sako R.Kavaliauskaitė.

 
Tarp kitko
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Šilalienė akcentavo, kad ministerija yra numačiusi priemones, kaip skaidrinti tarnybos darbą: didinti atsitiktinai parinktų neįgalumo, netekto darbingumo ar specialiųjų poreikių nustatymo atvejų patikrinimų skaičių nuo 10 procentų iki 30, viešinti peržiūrėtus tarnybos sprendimus, įsteigti pasitikėjimo telefoną, skatinti asmenis aktyviau kreiptis dėl sprendimų peržiūrėjimo ir kt. Viceministrės V.Šilalienės teigimu, kai pradės veikti Elektroninė sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinė sistema (e. sveikata), išsispręs daug problemų, nes bus prieiga prie visų duomenų apie asmenį, jo sveikatą ir ligos eigą.

 
Komentarai

Ministro pirmininko visuomeninis konsultantas neįgaliųjų klausimais Juozas Bernatavičius:

- Neįgalumo nustatymo tvarką, manau, reikia tik patobulinti, kad būtų kuo labiau atsižvelgiama į asmens gebėjimus, tai yra įvertinama, ką asmuo gali ir kokia pagalba ar priemonės yra reikalingos tikslui pasiekti. Šiuo metu vyrauja medicininiai kriterijai, kurie ir apsprendžia asmens neįgalumą. Daugiau dėmesio skiriant funkcionalumo kriterijams, būtų galima objektyviau įvertinti asmens būklę.
 


Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė - Nielsen:

- Esame šį klausimą svarstę Žmogaus teisių komitete. Akivaizdu, kad tvarka turėtų būti šiek tiek keičiama, tobulinama. Svarbu išklausyti suinteresuotas puses, pirmiausia neįgalumą turinčius žmones, kurie ne kartą yra man ir kolegoms rašę, kad jiems kartais tenka praeiti kryžiaus kelius įrodinėjant neįgalumą ir visiškai nepagrįstai susiduriant su sunkumais. Žmonės skundžiasi dėl toli gražu netobulos dabar galiojančios tvarkos, kad jų teisės yra pažeidžiamos, kad jie kai kuriais atvejais pasigenda galbūt objektyvumo ir geranoriško požiūrio.
 

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko:

- Dabar yra formuojama darbo grupė dėl įstatymo pataisų. Iš mūsų organizacijos yra deleguota teisininkė. Be abejo, atstovausime fizinę negalią turinčių žmonių interesams, kad būtų kuo patogiau surinkti visus dokumentus, juos pateikti ir pristatyti į tarnybą. Žiūrėsime, kokios yra galimybės ir kokius dar pasiūlymus turės kitos organizacijos, ministerijos atstovai.
Sistemai tobulinti yra įvairių prevencinių priemonių, kad visur būtų vienoda tvarka. Tikėkimės, kad korupcijos atvejų tikrai mažės ir kad žmonės nenorės piktnaudžiauti ir atsidurti iš tikrųjų neįgalaus žmogaus vietoje, nes neįgalumas nėra privilegija. 


 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris