Neįgalieji šaukiasi pagalbos

Deimantė Gruodė
2017-11-10
„Ministre, jūs varote neįgaliuosius į neviltį”, - tokiais žodžiais neįgaliųjų atstovai bandė suminkštinti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos širdį per Seime suorganizuotą spaudos konferenciją.
Neįgalieji šaukiasi pagalbos
Žmonių su negalia teisių aktyvistė Kristina Dūdonytė sako, kad pagaminamos batų poros tenka laukti ir aštuonis mėnesius, o iki naujos poros batų tenka tenkintais ne tik kad, senais bet ir suplyšusiais batais.

Įstatymai neveikia

Seimo narės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės spaudos konferencijos „Pavargę nuo neveikiančios sveikatos sistemos žmonės su negalia viešai šaukiasi pagalbos“ metu pristatyti neįgaliųjų sopuliai. Tiesa, pačio ministro ten nebuvo matyti.

„Mes atėjome pasakyti, kad įstatymai neveikia. Šiam kartui pasirinkome tris temas. Tai yra apie ortopedines priemones, sauskelnes ir kateterius bei vaistus, nes neįgaliųjų bendruomenė ir mamos, auginančios itin sunkios negalios vaikus, pastebėjusios, kad vaistai po liepos pirmosios pabrango beveik dvigubai”, - kalbėjo asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas” administracijos direktorė Henrika Varnienė.


Paskambinkite dar po dviejų savaičių

Anot H.Varnienės, vaikams su negalia priklauso dvi poros batų per metus. Bet įstatymas, jos žodžiais tariant, surėdytas taip, kad niekada negausi dviejų porų per metus, nes įmonės ortopedinius batus gamina beveik pusę metų.

„Ortopedinė avalynė, kaip suprantate, yra mūsų žmonių su negalia savarankiško gyvenimo priemonė, be kurios negalėtume judėti. Bet Lietuvos kompensacinė sistema tikrai sudėtinga, kadangi tu gali juos užsisakyti kas šešis mėnesius. Pavyzdžiui, šiais metais rugpjūčio mėnesį vykau užsisakyti avalynės – basučių – ir mėnesio gale man pasakė, kad turėčiau pasiskambinti po dviejų savaičių, ar ortopedinė avalynė pagaminta. Kai paskambinau, išgirdau, kad turiu paskambinti dar už dviejų savaičių. Tada – dar už dviejų, nes avalynė nepagaminta. Taigi, avalynę gali gauti nebent po aštuonių mėnesių. Turi arba iš savo pinigų ją pirkti, arba laukti, nežinia ko ir nežinia kiek”, - pasakoja žmonių su negalia teisių aktyvistė Kristina Dūdonytė.

Apsieisite be sauskelnių
 

„Sauskelnės vaikams su negalia irgi priklauso dvejos per mėnesį, o kai vaikui sueina aštuoniolika – jau tik vienos sauskelnės. Toliau problema yra ta, kad tų sauskelnių tiesiog nėra kompensuojamuose sąrašuose. Arba yra tokios, kurios visiškai netinkamos. Netinkami dydžiai, netinkamas sugeriamumas. Vadinasi, kokybė yra visiškai netinkama. Aš pati atsinešiau savo vaiko vaistų kortelę, kur nėra išrašyta sauskelnių. Todėl, kad jų nėra kompensuojamų. Todėl ministre, jūs turite pasakyti, kodėl, jeigu ir įstatymas veikia, yra dvi sauskelnės, bet jų negali nusipirkti. Ir kodėl kitose šalyse yra kompensuojama penkios sauskelnės per dieną, o Lietuvoje suaugusiam žmogui tik viena sauskelnė per dieną. Jūs varote neįgaliuosius į neviltį”, - emocingai kalbėjo H.Varnienė.

Susiduria su diskriminacija

Ortopedinė avalynė ir sauskelnės – toli gražu ne vienintelis neįgaliųjų rūpestis. Asociacijos „Spina Bifida“ valdybos narė Rūta Udraitė-Mikalauskienė pristatė itin skaudų ir subtilų kateterių klausimą: „Šią priemonę, kuri reikalinga neįgaliems vaikams šlapimo pūslės pilnam ištuštinimui, naudojame kiekvieną dieną kas keturias šešias valandas. Prieš gerus metus mes pagaliau išsikovojome, kad būtų kompensuojamas normalus jų kiekis. Tai yra penki vienetai per dieną, tačiau mes iki šiol nesulaukiame kokybiškų ir naujoviškų kateterių. Daugumoje Europos Sąjungos šalių ir pasaulyje naudojami hidrofiliniai, kurie žymiai lengviau įsiveda ir juos žymiai lengviau naudoti patiems vaikams. Kadangi pas mus yra kompensuojama pagal pigiausio kinietiško kateterio kainą, tai, aišku, niekas neįperka modernių kateterių. Lietuvoje net nėra galimybės jų įsigyti, jeigu net ir norėtum už savo pinigus pirkti”.

„Vyriški kateteriai yra kone per pusę ilgesni ir, žinoma, jų kaina yra didesnė. Už kompensuojamus kateterius, kurie atlieka lygiai tokią pačią funkciją, berniuko atveju tėvai turi primokėti žymiai daugiau negu už mergaičių”, - stebisi R. Udraitė-Mikalauskienė.

Neįgaliųjų padėtimi susirūpinusi R.Udraitė-Mikalauskienė įžvelgia ir diskriminacinį aspektą: „Vyriški kateteriai yra kone per pusę ilgesni ir, žinoma, jų kaina yra didesnė. Už kompensuojamus kateterius, kurie atlieka lygiai tokią pačią funkciją, berniuko atveju tėvai turi primokėti žymiai daugiau negu už mergaičių”, - stebisi R.Udraitė-Mikalauskienė.

Kalbant apie kompensuojamas slaugos priemones, nuomonę išsakė ir bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova: „Aš turiu kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių C sąrašą. Jame yra įrašyta, kiek kompensuojama vienetų sauskelnių suaugusiems, kiek vaikams. Čia nurodytos ligos, pagal tarptautinę ligų ir būklių klasifikaciją, bet į tą sąrašą neįtraukti proto arba psichikos negalia. Ir jeigu žmogus neturi problemų su inkstais, šlapimo pūsle, neurologinių išvaržų, tai tėvai išviso negauna kompensuojamų iš C sąrašo slaugos priemonių – sauskelnių, vienkartinių paklodžių ir taip toliau“.


Ministrui neįdomūs

Konferencijose dalyvavusieji akcentavo, kad nesiseka užmegsti kontakto su ministru. H. Varnienė sako, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga gavo iš jų laišką prieš maždaug gerą mėnesį. Prašė susitikimo, kad galėtų aptarti tam tikrus klausimus. Tačiau iki šios dienos iš jo susitikimo laiko nėra.

Komentaras:

Ministro pirmininko patarėjas sveikatai Paulius Gradeckas:


- Aš noriu konferencijos dalyves pakviesti į Vyriausybę. Tikrai būsiu vyras ir nuoširdžiai išklausysiu, kokios yra neįgaliųjų problemos. Kaip tik pasižiūrėjau, kad du tūkstančiai šešioliktais metais buvo keliamas klausimas dėl hidrofilinių kateterių. Jis buvo atmestas. Nežinau, kas tuo metu atstovavo pacientus, ar neįtikino, kad juos reikia kompensuoti, ar dėl kitų priežasčių atmesta. Tai dar kartą reikia kelti šį klausimą. Dėl to, kad kompensuojama ne vienodu lygiu kateteriai berniukams ir mergaitėms... Tai fiziologiškai mergaičių šlapimo takai trumpesni. Dabar klausimas, kurią bazinę kainą pasirinksime: ar kompensuosime pagal berniukų, ar mergaičių lygį. Dėl ortopedinės avalynės, problema yra su kompensavimo mechanizmu. Tai yra, ne perkamos paslaugos ar pasirašomos sutartys pagal geriausios kainos ir kokybės santykį, bet su visais sudaroma eilė ir bet kuri įmonė gali teikti tas paslaugas. Jums reikia kelti prioritetus, ypač būnant PSDF taryboje, nes dalį prioritetų mes pasižadėję įgyvendinti. Tikrai neskirsime visų rezervo pinigų medikų atlyginimams. Tai nereiškia, kad pradėsime viską kompensuoti tuoj pat, bet tai turi atsidurti prioritetų sąraše.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris