Naujos taisyklės vaistų rinkoje garantuos vaistų saugumą

Evelina Machova
2019-01-04
Specialistų teigimu, vaistų falsifikavimo mastai auga kasmet. Padirbinėjami populiarūs arba labai brangūs vaistai, pavyzdžiui, onkologiniai. Tačiau jau netrukus, įsigaliojus naujam Deleguotam Reglamentui, bus užkirstos visos įmanomos landos vaistų padirbinėjimui. Gera žinia pacientams - jie bus garantuoti, kad įsigyja ar yra gydomi ne falsifikuotais, o saugiais ir kokybiškais preparatais. Tiesa, norint, kad viskas vyktų pagal planą, reikia visų rinkos dalyvių pasiruošimo.
Naujos taisyklės vaistų rinkoje garantuos vaistų saugumą
Unikalūs identifikatoriai leis nustatyti vaisto autentiškumą ir identifikuoti kiekvieną individualią pakuotę. Jie turės būti užkoduoti dvimačiu brūkšniniu kodu, po kuriuo slypės vaisto pavadinimas, farmacinė forma, stiprumas, pakuotės dydis, pakuotės individualus (serijinis) numeris, vaisto serijos numeris ir tinkamumo vartoti data. Savo ruožtu pakuotės apsauginiai įtaisai (pvz., lipdukai ar hologramos) parodys, ar pakuotė nebuvo specialiai atidaryta, kaip nors kitaip pažeista.

Faktas
Nuo šių metų vasario 9 d. visose ES šalyse bus pradėtas taikyti Deleguotasis Reglamentas 2016/161, kuriuo remiantis didžioji dalis receptinių ir kai kurių nereceptinių vaistų pakuočių privalės turėti naujas specialias saugumo priemones.

 
Didelio masto problema
Nacionalinės vaistų verifikavimo organizacijos (NVVO) vadovas Tomas Petkevičius sako, kad oficialios statistikos dėl falsifikuotų vaistų nėra, nes nėra vieningos sistemos. Tačiau, remiantis Interpolo duomenimis, maždaug 1 proc. Europoje cirkuliuojančių vaistų yra falsifikatai. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti mastą, kiek gi tas procentas yra, T.Petkevičius pateikia pavyzdį.


Skaičiai
Lietuvoje per metus parduodama maždaug 43 mln. receptinių vaistų pakuočių. Remiantis Interpolo duomenimis, falsifikatai užima 1 proc. rinkos, vadinasi, 43 tūkst. pakuočių gali būti falsifikatos.


Kaip falsifikatai patenka į rinką?
Kaip gi tie falsifikuoti vaistai apskritai patenka į rinką? Pavyzdžiui, onkologinėms ligoms gydyti skirti medikamentai yra brangūs, visi receptiniai, tad vargu ar už dešimt penkiolika tūstančių eurų žmogus eina jų nusipirkti į turgų. Be to, jie parduodami vaistinėse pagal receptą ar skiriami ligoninėje.
 

„Kaip rodo išaiškinti atvejai, kad ir paskutinis Vokietijoje, kur aptiktas sandėlis su falsifikatais už 153 milijonus eurų, tokie vaistai į rinką dažnai patenka legaliu būdu – per vaistininkus, gydytojus ar slaugytojas. Daugeliu atveju falsifikuotų vaistų tinkle dirba daug žmonių ir tiekiant vaistus tiesiog sukeičiamos dėžutės, kurių niekaip neatskirsi. Vaisto pakuotės atrodo identiškai, tabletės – taip pat. Net pats geriausias specialistas, kuris kasdien mato tuos vaistus, negalėtų atskirti“, - sako Nacionalinės vaistų verifikavimo organizacijos (NVVO) vadovas Tomas Petkevičius.


Paklaustas, kurie vaistai - originalūs ar generiniai - padirbinėjami dažniau, specialistas sako, kad viskas priklauso nuo tikslinės grupės: kiek yra jo vartotojų. Ar vaistas yra etinis, ar pasibaigusio patento, nesvarbu.
Specialistai įspėja, kad vartoti falsifikuotus vaistus nepaprastai pavojinga, mat jų sudėtyje veikliųjų medžiagų gali nebūti arba jų kiekis yra mažesnis negu autentiškuose vaistuose. Be to, juose aptinkama kenksmingų priemaišų, falsifikatų ženklinimas, pakuotės lapelis gali būti neteisingi ir klaidinantys.

Aktualu ir gydymo įstaigoms
Pasak T. Petkevičiaus, ši sistema aktualiausia receptiniams vaistams, nes į Deleguotą Reglamentą patenka tik vienas nereceptinis vaistas. Tiesa, yra taikomos išimtys ir receptiniams vaistams, pavyzdžiui, medicininėms dujoms ar radio nuklidams bei infuziniams tirpalams. „Šių vaistų padirbti praktiškai neįmanoma, o paskutiniojo net neapsimoka. Kaip ir minėjau anksčiau, dažniausiai padirbinėjami populiarūs vaistai, kurių poreikis didelis, arba brangūs“, - sako T. Petkevičius. 
Gali pasirodyti, kad įsigaliojanti nauja tvarka aktuali tik vaistų gamintojams, tačiau ji svarbi visiems rinkos dalyviams: gamintojams, didmenininkams, vaistinėms, sveikatoms priežiūros įstaigoms.

Paklaustas, ar po mėnesio įsigaliosiančiai tvarkai visi jos dalyviai pasiruošę, T. Petkevičius sako, jog ne. „Trūksta mažųjų ligoninių, pirminių sveikatos priežiūros centrų supratimo, kad jie šios tvarkos neišvengs. Žinoma, pasiruošimas jai reikalauja papildomų investicijų, kurių nekompensuoja Sveikatos apsaugos ministerija. Bet jos nėra milžiniškos. Visų pirma gydymo įstaigos privalo turėti prisijungimą prie sistemos. Tam reikia suprogramuoti specialų langą, kad gautum grafinę vartotojo sąsają, kur bus skenuojamos vaisto pakuotės. Reikia įsigyti ir skenerį, kuris galėtų skanuoti dvimačius brūkšninius kodus.   

Didžioji išlaidų dalis eina gamintojams. Jiems reikia įdiegti visą serializacijos procesą, pakeisti gamybos linijas, spausdinti naujas pakuotes, sukelti duomenis į Europos centrinę sistemą ir dar keletą kitų žingsnių. Tad reikalingi ir papildomi žmogiškieji ištekliai, tačiau visa tai daroma dėl pacientų saugumo“, - sako T.Petkevičius.
Pasiteiravus, ar, tarkime, gydymo įstaigoms, kurios nebus prisijungusios prie sistemos, gresia kokios sankcijos, NVVO vadovas sako, kad ši tvarka tampa privaloma, todėl už jos neįgyvendinimą numatytos nuobaudos.

Ką pakeis naujoji tvarka?
Deleguotasis Reglamentas – tai Europos Komisijos teisinis dokumentas, kuris įpareigoja valstybes nares vykdyti nuspręstą valią. Visų pirma tai - bendras imperatyvinis dokumentas, jis nėra svarstytinas ir šalys narės privalės jį vykdyti. Tiesa, Italijai ir Graikijai dokumento įsigaliojimas atidėtas, mat jos jau turėjo vietines vaistų tikrinimo sistemas, todėl joms derybų metu buvo pratęstas terminas, vis dėlto ir šios šalys turės prisijungti prie bendros sistemos. Beje, šią tvarką įgyvendins ne tik ES šalys narės bet ir Šveicarija, Norvegija, Islandija. 

Iš esmės keisis receptinių vaistų išorinė pakuotė: ji privalės turėti unikalų identifikatorių bei apsauginį įtaisą, kas padės užtikrinti, kad vaistai Europos Sąjungoje būtų saugūs. Unikalūs identifikatoriai leis nustatyti vaisto autentiškumą ir identifikuoti kiekvieną individualią pakuotę. Jie turės būti užkoduoti dvimačiu brūkšniniu kodu, po kuriuo slypės vaisto pavadinimas, farmacinė forma, stiprumas, pakuotės dydis, pakuotės individualus (serijinis) numeris, vaisto serijos numeris ir tinkamumo vartoti data. Savo ruožtu pakuotės apsauginiai įtaisai (pvz., lipdukai ar hologramos) parodys, ar pakuotė nebuvo specialiai atidaryta, kaip nors kitaip pažeista.

„Ši sistema užkirs kelią falsifikuotiems vaistams patekti į rinką. Kiekvienai vaisto pakuotei bus sukurtas unikalus numeris, taip pat ir pati pakuotė turės papildomą apsaugą. Vaistininkas, parduodamas vaistą, visų pirma nuskenuos pakuotę ir patikrins, ar vaistas yra įvestas į sistemą, ar jo unikalus numeris sutampa su gamintojo numeriu. Jei tokio pakelio sistemoje nebus, jo nebus galima parduoti. Vaisto pakuotę reikės perkelti į karantiną ir bus pradėtas tyrimas. Vaistininkai apie pasitvirtinusius falsifikavimo atvejus turės pranešti VVKT. Tyrime dalyvaus vaisto gamintojas ar rinkodaros teisių turėtojas, Nacionalinė vaistų verifikavimo organizacija ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba“, - sako T.Petkevičius.

Be unikalių identifikatorių ir pakuotės apsaugos, sukurta ir speciali kaupyklų sistema, kurioje saugoma informacija apie į rinką išleistų vaistų pakuočių unikalius identifikatorius. Kaupyklų sistemą sudarys Centrinė kaupykla (European medicines verification organisation - angl.), prie kurios jungsis tik vaistų gamintojai, ir nacionalinės valstybių narių kaupyklos – prie jų jungsis gydymo įstaigos, vaistinės, didmenininkai. Kaupyklų sistema nėra skirta gyventojams – jie negalės prisijungti prie sistemos ir patikrinti, ar vaistas nėra falsifikatas. Kad vaistas yra saugus ir kokybiškas, privalės užtikrinti visi vaistų tiekimo grandinės dalyviai. Vaistinės, sveikatos priežiūros įstaigos, išskyrus teisės aktuose numatytas išimtis, prieš išduodamos ar parduodamos vaistus, turės patikrinti kiekvienos vaistų pakuotės apsauginius įtaisus ir, prisijungusios prie nacionalinės kaupyklos, deaktyvuoti unikalius identifikatorius.


Kaip prisijungi prie sistemos
Norint tinkamai ir laiku pasiruošti Deleguotojo Reglamento reikalavimams, pirmiausia būtina prisijungti prie Lietuvos nacionalinės kaupyklos sistemos. Kaip tai padaryti, išsamias konsultacijas teikia NVVO specialistai. Daugiau informacijos galima rasti adresu http://www.nvvo.lt; gauti el. paštu info@nvvo.lt ar paskambinus telefonais: (8*5) 203 0770, +370 682 43530.

Būtinieji jungimosi prie sistemos žingsniai:
1. Nutarkite, kas kurs jūsų vartotojo sąsają: ją gali suprogramuoti jūsų IT darbuotojas (programuojama JASON arba JAVA kalba) arba galite įsigyti programavimo paslaugą iš išorinio IT tiekėjo.
2. Pasitarę su už IT atsakingu asmeniu, įsigykite 2D brūkšninio kodo skaitytuvą (-us).

3. Užsiregistruokite Nacionalinės vaistų verifikacijos organizacijos (toliau – NVVO) puslapyje http://nvvo.lt/registruotis/:
užpildykite visus registracijos formos laukus;
sulaukite elektroninio laiško iš NVVO specialisto, kuriame gausite konfidencialumo susitarimo šabloną;
pasirašykite konfidencialumo susitarimą su NVVS sistemos diegėju „Solidsoft Reply Limited“ ir nurodykite už IT atsakingo asmens kontaktus;
nurodytu kontaktu gausite prisijungimus prie Nacionalinės vaistų verifikacijos sistemos (NVVS) ITE (Integruotos Testinės Aplinkos) bei Confluence (išsamaus Žinyno, kuriame rasite technines Vartotojo Sąsajos specifikacijas).

4. Programuokite Vartotojo sąsają.
5. Susiprogramavę Vartotojo sąsają ITE aplinkoje, rašykite sistemos diegėjui „Solidsoft“ ir NVVO pranešimą, kad esate baigę pradinius programavimo darbus ir esate pasirengę sertifikacijai (self-certifiaction) – atsiųsime Testavimo scenarijus.
6. Atlikę Sertifikaciją, susisiekite su sistemos diegėju „Solidsoft“ ir NVVO ir galėsite jungtis prie Produktinės NVVS (PRD) aplinkos.
7. Verifikuokite ir Deaktyvinkite vaistus! 

 
Kam nereikės jungti prie sistemos
Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios patenka į išimčių sąrašą, nereikės prisijungti prie Lietuvos nacionalinės kaupyklos ir tikrinti vaistinių preparatų pakuočių unikalių identifikatorių autentiškumo. Įstaigos turi pasitikrinti, kokios paslaugos yra nurodytos jų išduotose asmens sveikatos priežiūros veiklos licencijose ir ar jos yra nurodytos išimčių sąraše.

Išimčių sąrašas
1. Juridiniai asmenys, teikiantys šias paslaugas (neįskaitant sveikatos priežiūros paslaugų, kurioms suteikti nevartojami vaistiniai preparatai):
1.1. tik slaugos paslaugas;

1.2. tik greitosios medicinos pagalbos paslaugas;
1.3. tik medicininės reabilitacijos paslaugas;
1.4. tik oftalmologijos ir (arba) optometrijos paslaugas;
1.5. tik palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas ir (arba) paliatyviosios pagalbos paslaugas;
1.6. tik šeimos medicinos ar šeimos medicinos ir akušerio praktikos paslaugas;
1.7. tik teismo medicinos paslaugas;
1.8. tik teismo medicinos ekspertizės paslaugas;
1.9. tik teismo psichiatrijos ekspertizės paslaugas;
1.10. kelias šio sąrašo 1.1–1.9 papunkčiuose nurodytas paslaugas.

2. Juridiniai asmenys, teikiantys socialinės globos paslaugas ir turintys licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai.
3. Juridiniai asmenys, turintys tik odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigos licenciją.
4. Juridiniai asmenys, atliekantys imunoprofilaktiką (taikoma tik vakcinoms, perkamoms Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Nacionalinę imunoprofilaktikos programą).
5. Sutrikusio vystymosi kūdikių namai.

6. Mokyklos, turinčios licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai.
7. Ikiklinikinius tyrimus (bandymus) atliekantys asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo 8 straipsnio 17 dalyje.
8. Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžios laisvės atėmimo vietų įstaigos, kurios turi licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai arba vaistinės veiklos licenciją.
9. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijų valdymo srities įstaigos, turinčios licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai.



Interviu
Kam aktualiausi netrukus įsigaliosiantys pokyčiai, kalbamės su VVKT viršininku Gintautu Barciu. 


- Pokyčių imamasi norint apsaugoti vaistų rinką nuo falsifikuotų preparatų. Kokio dydžio ši problema Europos, Lietuvos mastu? 
- Falsifikuotų vaistų problema yra aktuali visoms pasaulio valstybėms, tarp jų ir Europos Sąjungos, nes šiuo metu vaistai tarp ES šalių cirkuliuoja be apribojimų - galima pirkti ar parduoti vaistus visose ES šalyse. Lietuvos gyventojai pastaruoju metu itin daug keliauja ir gali įsigyti vaistų svetur. Taip pat reikia nepamiršti, kad dabar yra populiaru apsipirkti internetu, tokiu būdu galima užsisakyti ir vaistų. EFPIA (The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations - red. past.) duomenimis, daugiau nei pusė vaistų, įsigytų internete, yra suklastoti, absoliuti dauguma iš tirtų internetinių svetainių, pardavinėjančių vaistus, veikia nelegaliai. Visus vaistus reikėtų pirkti tik legaliose prekybos vietose arba jų internetinėse svetainėse, kurios yra pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu, kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje pirkti vaistus yra saugu. Logotipu galima pasitikėti tik tada, kai jį paspaudus atsiranda vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu sąrašas (Lietuvos atveju šią informaciją matysite www.vvkt.lt svetainėje).

Dažniausiai falsifikuojami vaistai erekcijos sutrikimams gydyti, padedantys lieknėti ir mažinti svorį, nervų sistemą veikiantys vaistiniai preparatai, anaboliniai steroidai ir kiti. Tačiau daugėja pranešimų, kad nustatomi naujų, brangių vaistų falsifikavimo atvejai. Interpolo duomenimis, šešėlinės ekonomikos atstovams kur kas labiau apsimoka gaminti ir platinti vaistų klastotes nei narkotikus. Inovatyvūs vaistai nuo vėžio klastojami dėl to, kad yra labai brangūs, kiti, pavyzdžiui, potencijai skatinti klastojami, nes jų parduodama labai daug, todėl tokia prekyba yra ypač pelninga.
 
- Kas - valdininkai, politikai, vaistų gamintojai ar pacientai – buvo šių pokyčių iniciatoriai?
- Vaistinių preparatų pakuočių apsaugos priemonių taikymas buvo numatytas prieš septynerius metus Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2011/62/ES. Pasiūlymą dėl priemonių, kurios užkirstų kelią falsifikuotiems vaistams patekti į teisėtą platinimo grandinę, pateikė Europos Komisija, nes buvo nustatyta, kad falsifikuotų vaistinių preparatų skaičius pasaulyje ir pačioje ES nuolat auga. Jie pasiekia vartotoją ne tik nelegaliu keliu, bet ir per teisėtą platinimo tinklą. Tai pripažino ir Pasaulio sveikatos organizacija. Apsauginių įtaisų ir unikalių identifikatorių taikymas buvo pasirinktas kaip veiksmingiausia priemonė, siekiant nustatyti, ar pakuotė yra autentiška. Beje, panašios pakuočių ženklinimo sistemos jau buvo ir yra taikomos Vokietijoje, Italijoje, Graikijoje ir ne Europos Sąjungos šalyse (Turkijoje, JAV, Rusijoje). Europos Komisijos pasiūlymas nustatyta tvarka buvo patobulintas ES Taryboje ir Europos Parlamente bei priimtas pagal įprastą teisėkūros procedūrą.
 
Vadinasi, šie pokyčiai, kurie įsigalios vaistų rinkoje nuo vasario bus aktualūs absoliučiai visiems vaistų rinkos dalyviams. 
- Tikrai taip. Vaistų gamintojai, taip pat vaistus lygiagrečiai importuojančios įmonės, prieš išleisdamos vaistus į rinką, turės įvesti jų unikalius identifikatorius į centrinę kaupyklą. Didmeniniai platintojai, prieš atiduodami ar parduodami receptinį vaistą, direktyvoje numatytais atvejais privalės patikrinti vaistų pakuočių apsaugos priemones bei vykdyti kitas Deleguotame Reglamente nustatytas pareigas.
 
Savo ruožtu vaistinės bei sveikatos priežiūros įstaigos (išskyrus nacionaliniais teisės aktais nustatytas išimtis), prieš išduodamos (parduodamos) vaistus, turės patikrinti kiekvienos vaistų pakuotės apsauginius įtaisus ir, prisijungusios prie nacionalinės kaupyklos, deaktyvuoti unikalius identifikatorius. Jei sveikatos priežiūros įstaigos patenka į išimtis, vaistus už jas tikrins ir deaktyvins didmeninio platinimo licencijos turėtojas.
Aktyviai bendraujame su visais rinkos dalyviais. Šiuo metu kartu su NVVO  specialistais taip pat organizuojame susitikimus su vaistinių ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų atstovais, mat jie taip pat turi pasiruošti įgyvendinti su naująja tvarka susijusius reikalavimus. Susitikimai jau įvyko Vilniuje ir Kaune, artimiausiu metu planuojami Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose.
 
Kokį vaidmenį įgyvendinat šiuos pokyčius vaistų rinkoje teks prisiimti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai?
- Pagrindinė Tarnybos užduotis bus užtikrinti, kad būtų laikomasi visų Deleguotajame Reglamente numatytų reikalavimų. Stengsimės užtikrinti, kad procesas vyktų sklandžiai, kad nepritrūktų vaistų, kad rinkoje neiškiltų kliūčių atsirasti naujiems vaistiniams preparatams. Pacientai, vaistų pirkėjai neigiamų pokyčių nepajus. Priešingai, jie bus garantuoti, kad įsigyja ar yra gydomi ne falsifikuotais, o saugiais ir kokybiškais vaistais.
 

Susitikimų su vaistinių ir gydymo įstaigų atstovais grafikas

Sausio 8 d. – Šiauliai – 11 val.

Šiaulių universiteto biblioteka, Vytauto g. 84

Sausio 10 d. – Klaipėda – 12 val.
Viešbutis „Amberton“, Naujojo Sodo 1

Sausio 14 d. – Panevėžys – 11 val.
Panevėžio mokslo ir technologijų parkas, 431 salė, J. Žemgulio g. 46


Konsultacijas dėl ES ir Lietuvos teisės aktų teikia
SAM Farmacijos departamento Farmacinė veiklos skyriaus patarėja Gražina Bobelienė, tel. (8*5) 264 8752, el. paštas: grazina.bobeliene@sam.lt) ir vyriausioji specialistė Rima Markuvienė, tel. (8*5) 219 3321, el. paštas: rima.markuviene@sam.lt;

VVKT Inspektavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Leleckaitė. Tel. Nr. (8*620) 83 819, el. paštas: DianaLeleckaite@vvkt.lt.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris