Naujasis Darbo kodeksas medikams leis persidirbti

Deimantė Zailskaitė
2016-07-04
Nuo liepos didesnių atlyginimų laukiančių medikų bendruomenėje irgi sklando nežinomybė, ką naujasis Darbo kodeksas atneš gydytojams bei slaugytojams, pagaliau socialiniams darbuotojams? Ar nesukels dar didesnės emigracijos bangos?
„Nesvarbu, ar tu esi su baltu chalatu, ar be jo – jeigu dirbi pagal darbo sutartį, yra taikomos vienodos nuostatos bei galimybės“, - sako darbdavių atstovai.
Naujasis Darbo kodeksas medikams leis persidirbti
Grupelė studentų tęsia piketą prieš priimtą naująjį Darbo kodeksą. Šis dokumentas kelia aistras ne tik visuomenėje.

Nei bedarbis, nei darbuotojas 

„Medikams, socialiniams darbuotojams, visiems kitiems, kurie uždirba nedaug, Darbo kodeksas didina nesaugumo jausmą. Iš tikrųjų mažėja socialinių garantijų, o žmonėms, gyvenantiems nuo atlyginimo iki atlyginimo, tai yra labai svarbu. Puikiai žinome mūsų derybines galias ir tradicijas. Kai garsiai sakoma, kad darbuotojas galės pasirinkti jam palankų variantą, tai yra susitarti su darbdaviu – praktiškai bus taip, kad darbdavys nurodys, kaip jam patogiau. Iš esmės darbo santykių lankstumas neparemtas didesniu finansiniu saugumu“, - piktinasi Slaugos ir socialinių darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jurgita Žiūkienė.
 
Ypač daug nerimo kelia vadinamosios nulinės darbo sutartys, kurios, panašu, nieko gero neatneš darbuotojams. „Pirmiausiai yra didelė galimybė šešėliniam verslui ir neapskaitytam darbui. Esu turėjusi panašų darbą. Kadangi jis buvo papildomas, dar galima toleruoti. Bet jeigu tai būtų pagrindinis darbas... Nežinai, nei kiek uždirbsi, nei kiek valandų dirbsi. Darbdavys įsipareigoja mokėti už aštuonias valandas per mėnesį. Tokia suma yra nepakankama pragyventi. Iš tikrųjų, esi nei bedarbis, nei darbuotojas. Galbūt tai pagerins nedarbo statistiką, nes tokiu būdu bus galima įdarbinti visus bedarbius“, - vos vieną tokių sutarčių privalumų teįžvelgia J.Žiūkienė.
 
Tokios darbo sutartys galėtų būti naudingos nebent tuo atveju, kai atostogų metu reikia pavaduoti darbuotojus. Ekstra atveju kviečiamų darbuotojų sąrašas darbdaviui praverstų ir nereikėtų mokėti už viršvalandžius esamiems darbuotojams.
„Kalbant apie terminuotas darbo sutartis, puikiai suprantame, kad įstaigai, kuri dirba stabiliai ir kur yra darbo apimtys tolygios, terminuota sutartis gali būti naudojama tik kaip spaudimo priemonė darbuotojams. Tu niekada nežinai, ar pasibaigus numatytam terminui darbdavys pratęs su tavimi sutartį“, - akcentuoja J.Žiūkienė.
 

Medikai gali „džiaugtis“
Baiminamasi, kad naujasis Darbo kodeksas dar labiau padidins emigracijos mastus ir bus juntamas dar didesnis medikų, slaugytojų, socialinių bei kitų darbuotojų trūkumas. Kaip naujasis kodeksas paveiks medikus?
„Šiuo atveju medikai yra darboholikai, kurie mėgsta dirbti keliose darbo vietose, ir jie tikrai gali džiaugtis. Niekas jų teisės neberibos. Kiek supratau, jokių apribojimų nebėra, tiesiog jam reikės pačiam susiderinti su visais darbdaviais.
 
Iki šiol buvo laikomasi tokios tradicijos, kad viena darboviečių yra pagrindinė, kita – antraeilė. Darbo grafiką iš tikrųjų derina antraeilė darbovietė prie pirmaeilės. Dabar to išskyrimo nebėra ir darbuotojo reikalas, kaip jis suderins darbus. Taigi, jeigu tu esi gydytojas, kurio visiems reikia ir prie kurio derinasi įstaiga, problemų nekils.
 
Bet jeigu esi slaugytoja, kuri dirba antrame darbe iš skurdo, nežinau, kaip prie jos derinsis darbdaviai. Bet paciento vietoje aš tikrai nenorėčiau, kad mane aptarnautų slaugytoja, kuri dirba antrą parą be miego.
O dabar tai yra nedraudžiama ir visiškai yra tavo reikalas, kaip tu susiorganizuosi savo darbą“, - sako J.Žiūkienė.
 
Ragina vetuoti
Dėl Seime priimto Darbo kodekso piketuojančių profesinių sąjungų atstovai tebuvo pakviesti į Vyriausybę susitikti su Vyriausybės kancleriu Alminu Mačiuliu.
Savo ruožtu ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius yra išplatinęs viešą pranešimą, kuriame teigia: „Dėl naujosios Darbo kodekso redakcijos diskutuota visus metus. Trišalė taryba turėjo galimybę demokratiškai apsvarstyti kiekvieną straipsnį, surasti sprendimus ir tą padarė. Seimas, priimdamas Darbo kodeksą, nuo Trišalės tarybos sprendimų nenutolo, todėl sakyti, kad socialinio modelio priėmimo procesas nedemokratiškas – yra neteisinga.“
 
Seimui priėmus naująjį Darbo kodeksą šalies vadovė teigė matanti sprendimų, naudingų tik verslui, todėl ji yra pasirengusi susitikti su darbdavių, profsąjungų ir verslo atstovais bei ieškoti kompromisų tarp visų šalių.
Investuotojus vienijančiai asociacijai „Investors‘ Forum“ raginant šalies prezidentę nevetuoti praėjusią savaitę Seime priimto naujojo Darbo kodekso, profesinės sąjungos priešingai - ragina jį kuo skubiau atmesti.
Po pusmečio svarstymų Seime priimtas naujasis Darbo kodeksas turėtų įsigalioti nuo ateinančių metų pradžios. 

Interviu
Asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.
Kodeksas galėjo būti dar lankstesnis

 
- Kaip supratau, naująjį Darbo kodeksą vertinate itin palankiai?
- Aš turiu ir teigiamų, ir neigiamų atsiliepimų. Manau, kad Darbo kodeksas galėjo būti dar lankstesnis ir galėjo neuždėti verslui daugiau prievolių. Pasižiūrėjau, kiek naujų prievolių yra uždėta darbdaviams – trisdešimt du puslapiai! Žinoma, Darbo kodeksas negali įtikti visiems. Jeigu kuri nors pusė būtų laiminga, o kita – nelaiminga, vadinasi, kas nors būtų neteisingai padaryta. Mano nuomone, kompromisas buvo surastas. 
 
- Tačiau matome, kad protestuojantis jaunimas nėra laimingas...
- Jūs matėte tą jaunimą? Toks jaunimas, kad negali suregzti apie ką jie kalba! Jie tiesiog anarchistai! Jie protestuoja prieš bet kokį valstybės kišimąsi. Jeigu penkiolika jaunuolių, kurie galbūt net nenori dirbti, pagulėjo prie Vyriausybės slenksčio, dar nereiškia, kad Darbo kodeksas yra negeras.
 
- Kuo naujasis kodeksas yra geras paprastam darbuotojui, pavyzdžiui, minimalią algą gaunančiai slaugytojai, kurią darbdavys galės be jokių ceremonijų atleisti?
- Ar jūs eidama į darbą galvojate, kad jus atleis? Ne. Galvojate, kaip jūs dirbsite ir kokį atlyginimą gausite. Pagal statistiką devyniasdešimt trys procentai žmonių iš darbo išeina savo noru. Be to, yra įdėta pakankamai apsaugų.
 

Pirmiausia garantuojamos dviejų mėnesių išeitinės kompensacijos iš darbdavio, tada įsijungia išeitinių išmokų fondas.
Kurioje vietoje darbuotojai bus paprasčiau atleidžiami?
Visi supranta, kad keičiasi ekonomika, keičiasi veiklos rūšys, atsiranda nauji verslai, kuriems tokios sąlygos, kurios yra dabartiniame kodekse, jau nebetinka.
 
- Nesibaiminate, kad naujasis Darbo kodeksas gali paskatinti dar didesnę lietuvių, ypač mūsų šalies medikų, emigraciją?
- Nelabai suprantu, kodėl medikams turėtų būti blogai. Kaip tik yra įvairesnių sutarčių: galimybių turėti ir projektines sutartis, ir neapibrėžtos apimties sutartis, kurios gali būti puikiai papildomos prie esamos darbo sutarties. Yra galimybė dirbti ir daugiau viršvalandžių.
 
Jeigu medikus gąsdina naujovės – taip ir sakykite. (Juokiasi.)
Pasižiūrėkime, kur emigruoja tie patys gydytojai – į tas šalis, kur darbo santykiai tikrai yra lankstesni negu Lietuvoje. Didžioji Britanija, Skandinavija. Ten galbūt yra stipresnės profesinės sąjungos, bet, man atrodo, medikų sąjunga yra pakankamai stipri. Manau, kad žmonės netgi sugrįš, nes mūsų šalyje augs atlyginimai.

 
Komentaras
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narys Danas Arlauskas: 

- Kaip naujasis Darbo kodeksas paveiks medikus? Jeigu jie dirba pagal darbo sutartis ir nėra valstybės tarnautojai, jiems irgi galioja lygiai tas pats. Situacija yra tokia: nesvarbu, ar tu esi su baltu chalatu, ar be jo – jeigu dirbi pagal darbo sutartį, darbo santykiai yra taikomi vienodi.

 
Tarp kitko
Asociacijos duomenimis, pagal priėmimo į darbą ir atleidimo procedūrų sudėtingumą Lietuva užima vos 125 vietą pasaulyje. Pagal darbo santykių lankstumą esame 106-oje vietoje, Latvija yra 24 pozicijoje, o Estija – 11 pasaulyje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris