Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės darbuotojai - visi iki vieno - ant direktoriaus stalo padėjo prašymus, jog būtų atleidžiami iš darbo arba perkeliami kitur. O naujai išrinktas vadovas, kaip pasakoja Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, išsigando ir pasitraukė: „Ką padarysi, ne visi gimę vadovauti. Vieni mėgsta ateiti ramiai į šiltnamio sąlygas, vengia ir bijo konfliktų“. Bet antrosios vietos nugalėtojas neišsigando ir, pasiraitojęs rankoves, ateis daryti tvarkos.
Pasak Vilniaus miesto GMP dispečerinės tarnybos darbuotojų, kurie pasiprašė būti atleidžiami, tokiam jų sprendimui įtakos turėjo nesiskaitoma su jais.
Įsiutino valdžios užmojai
Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotyje – nežinomybė ir slogi atmosfera.
„Paskutinis kantrybės lašas – kad nesiskaitoma su darbuotojais. Pasirodė Vyriausybės planai, jog bus panaikinami trumpieji numeriai ir viską tvarkys Bendrosios pagalbos centras, kuris, pagal viską, turės ir brigadas valdyti, ir netgi nurodyti, ką joms daryti. Neabejojame, kad stipriai pablogėtų teikiamų paslaugų kokybė. Visų pirma 112 dispečerinė neturėtų tiek kompetencijos. Antra, netgi netiksliai priima adresus, reikia viską tikrinti, iš naujo skambinančiojo klausinėti. Be to, jie gi ne medikai. Jeigu esu atsakingas už žmogaus gyvybę, pagalbos teikimą ir visas komplikacijas, aš turiu viską tvarkyti nuo pradžios iki galo“, - sako Vilniaus GMP stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė
.
Kaip žinia, jau ne vienus metus bandoma GMP dispečerius integruoti į Bendrąjį pagalbos centrą. Pagal naujausią Vidaus reikalų ministerijos siūlymą, 112 vieninteliu pagalbos numeriu taptų nuo 2019 metų. Dispečerinės tarnybos darbuotojai prisipažįsta, kad jiems jau pabodo nuolatinis sėdėjimas „ant lagaminų“. „Nesutinku su tokia valdžios pozicija, kad visus suvienodinti, visais atvejais padaryti tik vieną numerį 112. Mes gi medikai, o jie – ne. Kodėl aš, sąmoningas žmogus, negaliu skambinti medikams ir klausti apie savo pilvo skausmus? Kodėl dar yra tarpininkas, kuris sprendžia, ar mane perjungti medikams, fiksuoja kvietimą, kad man skauda pilvą ir tada jau perjungia mums“, - stebisi dvidešimt aštuonerius devynerius metus čia išdirbusi Audronė Drabavičienė.
Skaičius
46 – tiek Vilniaus miesto GMP dispečerinės tarnybos darbuotojų pasiprašė atleidžiami arba pervedami į išvažiuojamąsias brigadas.
Naujasis vadovas išsigando
Vilniaus GMP stočiai iki šiol vadovavo Tadeušas Rodzas, tačiau jį po konkurso šiose pareigose turėjo pakeisti iki šiol medicininės įrangos ir paslaugų versle besisukantis Saulius Deveikis. Tiesa, jis išsigando greitosios pagalbos stotyje susiklosčiusios situacijos ir atsisakė naujų pareigų. Dėl to jas nuo liepos turėtų pradėti eiti antrą vietą konkurse užėmęs Zdislavas Skvarciany, kuris pastaruoju metu dirbo Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktoriumi, bet neseniai buvo atleistas iš pareigų.
„Vidaus reikalų ministras tvarko greitosios reikalus – tai yra lenda į sveikatos sistemą. Tai atrodo nelabai rimta. Visgi gyvename demokratinėje šalyje ir turi vykti tam tikras socialinis dialogas su darbuotojais. Manau, kad tai buvo spjūvis darbuotojams į veidą. Jie tikrai pasijuto nuvertinti, kad jų paslaugų nebereikia, kad juos galima gainioti po vienu stogu, kaip ten pasakė vidaus reikalų ministras – galų gale sutvarkysime sistemą. Tai tegul ir tvarko“, - sako Vilniaus GMP vadovas T.Rodzas, kuris šiuo metu yra atostogose, o iš jų grįžęs ketina atlaisvinti darbo vietą naujajam direktoriui.
Jis tikina labai bijojęs tokio darbuotojų sprendimo. „Matote, kas supykdė žmones... Tai pasisakymai ir Vyriausybės veiksmai, kurie nebuvo su niekuo derinti. Man skambino ir iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Kaip giedrą dieną iš dangaus nukrito tas Vyriausybės nutarimo projektas, kur buvo aptarinėjama dėl 033 linijų panaikinimo. Mes jau nuo du tūkstančiai dvyliktų metų dispečerizuojame apskritį, kiekvieną dieną beveik po tūkstantį skambučių sulaukiame, bet nebuvo nė vieno oficialaus skundo dėl to, kad būtų neįmanoma išsikviesti greitosios pagalbos per 033. Dėl 112 mūsų dispečeriai pastoviai išklausydavo skundų iš tų, kurie kviečia pagalbą, kodėl šie turi po keletą kartų kartoti vieną ar kitą dalyką“, - sakė T.Rodzas.
Tarp kitko
Vilniaus GMP administracijos pareiškimą apie besitraukiančius iš darbo dispečerius SAM vadina manipuliaciniu.
„Kalbant apie VRM siūlymus ilgainiui, t. y. po pereinamojo laikotarpio pereiti prie vieningo pagalbos numerio 112, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad šie pokyčiai nesusiję su personalu. Kalba eina tik apie pagalbos numerių centralizavimą. Kitaip tariant, nė vienas GMP darbuotojas nebus atleistas – specialistai reikalingi ir jie turi dirbti bei teikti paslaugas pacientams“, – BNS teigė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.
Savo ruožtu vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigia, jog BPC dar nepasirengęs perimti greitosios pagalbos pajėgų valdymo. „Mes nekalbame apie savaitę, dvi ar tris. Mes dabar deriname rengiamą Vyriausybės nutarimo projektą, deriname su įvairiomis institucijomis, numatysime pereinamąjį laikotarpį, per kurį laiką būtų galima tą paslaugą perimti“, – žurnalistams sakė E.Misiūnas.
Nuomonė
Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Paluckas:

- Galiu nuraminti: greitosios medicininės pagalbos stotis veiks, dispečerinė – irgi. Mes kreipėmės į teismą, kad būtų sustabdytas dispečerinės veiklos nutraukimas. Antras dalykas – nuo liepos pirmos dienos bus naujas vadovas, kuris jau dabar po truputį ruošiasi, kad užtikrintų dispečerinės veiklą. Net jeigu dabar ten dirbantys darbuotojai dėl kokių nors priežasčių buvo įkalbėti ar prispausti, visiems bus sudarytos galimybės grįžti į savo darbo vietas. Jeigu nepanorės ar pabijos, tai bus žmonės, kurie užtikrins sklandų dispečerinės tinklą. Nenoriu atskleisti visų detalių, bet tikrai nėra ko jaudintis.
Ši labai keista saviveikla ar net savivaldžiavimas tikrai neturės įtakos paslaugų teikimui po liepos pirmosios. Labai keistai susiklostė situacija, nes liepos pirmą dieną niekas nesikeičia. Nei dispečerinė kažkur prijungiama, nei kažkokie įstatymai įsigalioja, išskyrus tai, kad savo pareigas baigia eiti kadenciją baigęs ir naujo konkurso nelaimėjęs buvęs vadovas. Deja, pirmos vietos laimėtojas išsigando ir pasitraukė, bet antrosios vietos laimėtojas neišsigando. Jis imsis šitų pareigų, atsakomybės ir tvarkysis su situacija, kadangi gerai išmano sveikatos priežiūros sistemą. Manau, kad jis susitvarkys.
Komentarai
Kauno miesto GMP stoties vadovas Nerijus Mikelionis:

- Privalu palikti žmonėms teisę ir galimybę paskambinti trumpuoju numeriu 033, kuris veikia iš visų tinklų, tiesiai į GMP dispečerinę. Beje, Europos Sąjungoje yra tik penkios ar šešios valstybės, kurios turi vieną numerį, visos kitos turi trumpuosius, tarp jų – ir greitosios numerius.
Iš tikrųjų nesuprantame visų pirma kam to reikia ir dėl ko reikia. Nei vienas Europos Sąjungos teisės aktas to neliepia daryti, ką, beje, rašo ir patys Vidaus reikalų ministerijos atstovai savo rašte dėl Vyriausybės nutarimo projekto derinimo. Žmonės vis tik turi turėtų teisę paskambinti numeriu 033, ką jie, beje, dabar sėkmingai ir daro. Beveik septyniasdešimt procentų skambučių ateina per 033 į GMP dispečerinę, o likę ateina per Bendrąjį pagalbos centrą. Bet mums kyla pagrįstų klausimų, kam reikia tai daryti, kai jau yra struktūra, kuri tai daro ir nereikalauja jokių papildomų lėšų. Gi šitame projekte labai aiškiai yra parašyta, kad aštuonioliktais dvidešimtais metais reikės papildomų trijų milijonų eurų.
Marijampolės GMP stoties direktorius Alvydas Dirsė:

- Mano nuomonė yra tokia, kad valstybė turi nuspręsti, o ne viena ar kita dispečerinė. Aišku, 112 seniai turėjo būti. Matote, dabar bendras pagalbos centras gali maždaug nustatyti iš kur skambina, kitaip tariant, skambinančiojo vietą. Greitosios dispečerinės – nei viena negali nustatyti, išskyrus tos, kurios naudojasi BPC paslaugomis. Tai yra vidaus reikalų ryšių sistema. Tai Marijampolė, Panevėžys, Panevėžio apskritis ir Utenos apskritis naudojasi tokiu ryšiu. Jeigu būtų tik 112, tada viskas būtų aiškiau ir daug paprasčiau.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: