Nacionalinis vėžio institutas bus plėšomas?

Deimantė Gruodė
2017-12-08
Vėl užvirė aštri diskusija, į kieno rankas turėtų pereiti Nacionalinis vėžio institutas (NVI): Sveikatos apsaugos ar Švietimo ir mokslo ministerijos žinion? Savo ruožtu Nacionalinio vėžio instituto Mokslo taryba viešai paskelbė nepritarianti instituto pavaldumo keitimui.
Nacionalinis vėžio institutas bus plėšomas?
Nacionalinio vėžio instituto Mokslo taryboje nepritarta skubotai organizuojamai pertvarkai, kurią vykdant ketinama instituto pavaldumą iš Švietimo ir mokslo ministerijos perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai.

Pertvarkai nepritaria
Kaip pranešama, Nacionalinio vėžio instituto Mokslo taryboje nepritarta skubotai organizuojamai pertvarkai, kurią vykdant ketinama instituto pavaldumą iš Švietimo ir mokslo ministerijos perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM).
Kaip šios pertvarkos tąsa, pasak posėdyje dalyvavusios SAM viceministrės Aušros Bilotienės Motiejūnienės, numatomas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų struktūrinių padalinių perkėlimas į Nacionalinio vėžio instituto klinikų patalpas, o NVI moksliniams padaliniams numatomas jungimasis su Inovatyvios medicinos centru.
 

„Esame derinę galimus abiejų įstaigų darbo optimizavimo variantus, diskutavę dėl lovų skaičiaus perskirstymo, bet ne tokiais mastais, ne tokia skuba ir ne tokiomis priemonėms, kad, gelbstint vieną struktūrą, nukenčia prioritetine sritimi turinti būti onkologija“, – Mokslo tarybos posėdyje kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto direktorius prof. Feliksas Jankevičius.

 
Galimas dvigubas pavaldumas

Profesorius F.Jankevičius neatmetė galimybės, kad galimas ir dvigubas instituto pavaldumas - Švietimo ir mokslo ministerijai bei Sveikatos apsaugos ministerijai, - kuris, be abejo, turi savo privalumų ir trūkumų.
„Tačiau reikia kompromisinių sprendimų, kurie ne griautų, o stiprintų NVI teikiamą aukščiausios kokybės pagalbą onkologiniams pacientams, užtikrintų mokslinės, klinikinės ir pedagoginės veiklos vienovę onkologijos klausimais, visavertę onkologinės pagalbos, prevencijos, diagnostikos ir gydymo strategiją“, - akcentavo F.Jankevičius.
 
Nuosekliai kelia mokslinį lygį
„Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad Nacionalinio vėžio instituto teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos negali būti interpretuojamos kaip atskira instituto misija, nes vykdomų mokslinių tyrimų rezultatai turi būti pritaikomi klinikoje, o onkologiniai pacientai turi gauti aukščiausio lygio, paskutiniais mokslo atradimais pagrįstą gydymą“, - pažymėjo instituto Mokslo tarybos pirmininkas dr. Ernestas Janulionis.
 
Anot jo, kadangi tai yra kompleksinė problema, liečianti ne tik Nacionalinį vėžio institutą, bet ir visas onkologijos srityje dirbančias institucijas ir nevyriausybines organizacijas, tikimasi, kad bus suformuota nuosekli valstybinė onkologinės situacijos gerinimo programa ir numatytas jos vykdymo etapiškumas.
 
„Dalyvaudama susitikimuose užsienyje, ypač pastaruoju metu Briuselyje vykstančiose apvalaus stalo diskusijose, įsitikinau, kad pagrindinis dėmesys yra skiriamas plačiam gydymo spektrui, pacientų srauto intensyvumui ir mokslinei produkcijai, – sako NVI direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai prof. Sonata Jarmalaitė.
Be to, institutas, kaip nurodoma pranešime, nuosekliai kelia mokslinį lygį ir aktyviai dalyvauja Švietimo ir mokslo ministerijos vykdomoje valstybinių universitetų tinklo optimizavimo ir valstybinių mokslinių tyrimų institutų veiklos kokybės gerinimo programoje.

 
Komentarai

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Jei Seimas prieš dvejus metus apsisprendė, kad institutas turi priklausyti Švietimo ir mokslo ministerijai, gal reikia jiems leisti parodyti, ar pasirinktas modelis pasitvirtino, ar ne. Matau daug gerų permainų instituto veikloje organizuojant paslaugas, valdant eiles ir panašiai. Ypač per paskutinius dvejus metus yra teigiamų poslinkių. Mano manymu, reikėtų jiems leisti padirbėti dar keletą metų, atlikti rimtą analizę ir galbūt institutas galėtų būti kaip atskiras ir priklausyti Švietimo ir mokslo ministerijai, o ligoninės bazė galėtų būti ne tik onkologinio instituto ligoninė, bet ir Kauno, Klaipėdos, Vilniaus kitų ligoninių, kuriose teikiama onkologinė pagalba.
 
Juolab kad sveikatos sistemoje daug susikaupusių problemų: medikų emigracija, atlyginimai, ministro interpeliacija... Manau, kad esant tokiai sudėčiai ir taip nesugebant valdyti situacijos, tik kuriant problemas, Sveikatos apsaugos ministerija nesusitvarkytų. Jie patys įvardijo, kad yra krizė, skelbia konkursą ir vykdo apklausą, kas galėtų ją suvaldyti. Tai patikėti Sveikatos apsaugos ministerijai valdyti dar kitas institucijas, kurių veikla, matau, kad gerėja, būtų nelogiška.
 

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys Arūnas Gelūnas:

- Mano pirminė intuicija tokia, kad institutas turėtų labiau būti prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Bet aišku, logiška, kad mokslinė veikla yra Švietimo ir mokslo ministerijos diskrecijos lauke. Tai yra toks tarpdisciplininis atvejis, kai gerai nepagalvojus, negali atsakyti. Galbūt reikėtų paieškoti analogijų ir jų pačių (instituto – red.) paklausti, kokiu atveju vyksta sėkmingesnis darbas, tai yra, mažiau biurokratijos, mažiau suvaržymų, daugiau finansavimo, daugiau gerų rezultatų.
 
Tiesiog, kad būtų geriausiai užtikrinamas Lietuvos interesas. Nes, sakau, viena vertus, ekspertinė sritis, be jokios abejonės, yra medicina, o kita vertus, žiūrint formaliai, mokslinių tyrimų institutai veikia po Švietimo ir mokslo ministerijos stogu. Sprendžiant formaliai, nekiltų abejonės, kad institutas turėtų būti Švietimo ir mokslo ministerijos institutų pulkelyje. Bet keliant klausimą, ar nebūtų sėkmingesnis darbas, jeigu išimties tvarka arba esant susitarimui jis priklausytų sveikatos mokslams – tai irgi nesugriūtų sistema. Pagrindinis klausimas– kokiu atveju būtų mažiau suvaržymų ir geriau užtikrinama instituto produktyvi veikla. Jei į šį klausimą įmanoma atsakyti, tuomet sprendimas turėtų būti grįstas Lietuvos piliečių bei tarptautinės instituto veiklos naudai.
 
Seimo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis:

- Nacionalinis vėžio institutas pirmiausia kelia gydymo klausimus. Tiems žmonėms, kurie jau išgirdo onkologinės ligos diagnozę, reikia padėti. Paskui - svarbu keisti žmonių gyvenimo būdą: šalinti priežastis, kurios sukelia vėžines ligas. Kaip žinia, iš esmės juos sukelia netinkamas gyvenimo būdas ir gyvenamoji aplinka. Bet Nacionalinis institutas, ko gero, pirmiausiai turi gelbėti tuos žmones, kurie pakliuvo į ligos gniaužtus. O tik antras prioritetas turėtų būti šių ligų atsiradimo priežasties šalinimas. Jeigu vertintume, kad prioritetas yra gydomoji veikla, institutas turėtų būti pavaldus Sveikatos apsaugos ministerijai. Nors ir antrasis tikslas taip pat priklauso šiai ministerijai. O švietimas yra įrankis, kaip tai realizuojama. Jeigu Sveikatos apsaugos ministerija nesitvarko, ką ji tuomet veikia? Man atrodo logiško proto pagalba galima tą problemą suvokti.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris